Politiek Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart. SCHROEF- ÈHÉI STOOMBOOT Jacob van Maerlant. Correspondentie. ADVERTENTIEN. De Commissie heeft derhalve do eer voor te stellen dat het adres zal worden nedergelegd ter griffie, en dal een afschrift daarvan zal worden gezonden aan den Minister van Finantien, met verzoek om inlichtingen desaaugaande. De vergadering vereenigt gewijzigde conclusie zich met de aldus Nadat de Italiaansche minister-presideüt het woord in de kamer van afgevaardigden gevoerd heeft is de heer Raltazi opgetreden tot verdedi ging van het kabinetwaarvan hij deel heeft uit gemaakt en tot beschuldiging van het tegenwoor dig ministerie, dat het niet krachtig genoeg ge protesteerd heeft legen de vreemde interventie en de beleedigingenwelke Frankrijk Italië en de kroon heeft aangedaan. Hij hield voldat het onmogelijk was laudsburgers te beletten de gren zen over te trekken. Het ontsnappen van Gari baldi van Caprerazeide hijis geschied op eene wijze waarop zelfs de Frausche gezant niet ge rekend had. Uit politieke noodzakelijkheid was de regeering overgegaan, tijdens zijn bestuur, tot arrestatie van den ex-dictator Garibaldi, hoewel zij volgens de wet daartoe niet bevoegd was. Men meldt uit Parijs, dat er geeue spraak meer is van de aflredingv"^ den Italiaanschen gezant, de heer NigraMeoabrea schijnt de dien sten van dieip^sTomaat niet te kunnen missen. Echter zou het wel kunnen gebeuren, dat hij zich eeuige weken uil Parijs zal verwijderenom aan den tijd de zorg over te laten om alle vete en krenking uit te wisschen. De heer Menabrea heeft intusschen in de zitting van het Italiaansch parlement geantwoord op de hekelingen van ziju gedrag en heeft de staatkunde uiteengezet, die hij het best geschikt gelooft voor den tegenwoordigen toestand. Hel ministerie aanvaardt de stemming van 1861 over het vraagstuk van Rome tot hoofdstaddoch het wil dit enkel bekomen door zedelijke middelen waarvan het zich de keus voorbehoudt. Hij is van gevoelen, dal de drang der zaken den Paus vroeg of iaat verplichten zal om de hulp van Italië te vragen, wat de eerste slap voor de oplossing van hel vraagstuk in nationaleu zin ziju zou. liet overige zou maar eene zaak van tijd zijn. Hij gelooft dat de rol van het Gairbaldismus teu einde is geloopen. Het is Italië, dat, wanneer het door de rust, de orde en het onderwijs zijne hulpmid delen en zijue krachten zal ontwikkeld hebben de groote zaak eindigen zal der verwezenlijking van den nationalen wensch. Aau het einde zijner redevoering heeft de mi nister duideljjk het kabinetsvraagstuk gesteld. Hij wil geene dagorde die op eene kwijtscheldingsbill gelijkt; hij vraagt dat het Parlement door zijne stemming de staatkunde van het gouvernement goed- of afkeure. De heer Raltazzi heeft den minister geantwoord, door de verdediging van het oud kabinet, waarvan hij het hoofd was. Ofschoon hij de onderneming der Garibaldianen afkeurde als onverstandig en ongepast, heeft hij zeer levendig het nationale streven verdedigd de ministers gelaaktdie de conventie van September hebben onderleekend en hunneopvolgers beschuldigd de vreemde tusschen- komst gedoogd te hebben. Eene briefwisseling uit Petersburg meldt, dat indien de conferentie ware lot stand gekomen Italië in het kabinet van Petersburg een bondge noot zou hebben gevonden zijne zaak zeer toe genegen. Het Russisch gouvernement was geneigd, schijnt het, om de onmogelijkheid van het statu quo in het schiereiland te erkennen en zou des noods hel wereldlijk gezag hebben opgeofferd. Het schijnt dat die neiging het Fransch gouvernement niet aanstond en niet vreemd is geweest aan de redevoering over het Fransche vraagstuk van den heer Rouher in het Fransch wetgevend lichaam. De oneenigheid tusscheu de twee kamers van den Pruisischen landdag heeft zich door eene stemming der heerenkamer nogmaals op duidelijke wijze verklaard. Die vergadering heeft, niette genstaande de aanbevelingen van het gouverne ment en het aandriugen van graaf von Bismarck, met 42 stemmen tegen 33 'het welsoutwerp ver- worpeu, betrekkelijk de iueensinelting van het hooger gerechtshof' met het hooger beroepshof onlangs voor de ingelijfde proviucien ingesteld. De heer von Bismarck heeft aan de leden der hoo- gere kamer de verantwoordelijkheid niet verborgen, die hun togenstand op hen zou doen wegen. Maar die opmerkingen ziju zonder gevolg gebleven eu de nieuwe minister vau justitie, de heer Lcon- hardt, heeft ziju bestuur met eene nederlaag moe ten inhuldigen. De edele kamer kan het hem waarschijnlijk niet vergeven dat hij de opvolger van graaf vou Lippedie al hare toegenegenheid bezat. BELGIE. WAERSCHOOT. De bekende jager en hondenkoop man Pieter Heudrijks (voormalig kastelein iu den buk begaf zich 11. Zaturdag herwaarts om in het liefdadig geslicht opgenomen te worden. Een aanval van vallende ziekte maakte echter een einde aan het leven van den 76jarigen grijsaardhij liep ia oone sloot eu verdronk. LOVENDEGHEM, 15 December. De irand op zekere hofstede sprong los een knecht en meid wilden hem vastleggen, doch werden beiden door hem geheten: het dier was dolWij herinueren aan het feit dat hitte en Ijskoude "ook in dezen dezelfde uitwerking hebben. Ze kunnen een hond plotseling dol maken. SLUIS, 26 December. De avond van heden was voor de leerlingen der beide zondagscholen alhier eeu avond van blijde kerstvreugd. In de groote zaal van het gasthuis stond een sierlijke kerstboom voor hen opgericht, die met een tal van kerstgeschen ken prijkte. Te half zes uren opende de predikant, de Weleerw. Heer MOQUETTE, de bijeenkomst met een toepasselijk woordgevolgd door gebed en'tzingen van 't vierde vers van het 3ederEvang. Gezangen. Daarna sprak hij de leerlingen toepas selijk toemet het oog op den kerstboomnaar aanleiding van den Engelenzangdie in gouden letters op de wanden der zaal geschreven slond. Daarna had de uitdeeling der kerstgeschenken plaats: Kleedingstukken Boekjes en Tractaatjes: en zulks, te recht! al naarmate de leerlingen zich door een meer of minder trouw schoolbezoek een grooter of kleiner geschenk hadden waardig ge maakt. De scholieren, ten getale van 130 aanwe zig werden onthaald op een kop chocolade en eeu broodje. Door hen werd een door den Heer M. vervaardigd kerstlied gezongen beuevens de schoone Hymme: de Engelenzang. De plechtigheid, te half 8 ure afgeloopeu, werd door een groot ge tal belangstellenden bijgewoond. Wij hopen den Kerstboom nog menigmaal in ons midden, liefst in een nog ruimer lokaal, opgericht te zien. Wij ver trouwen dat zij die door de ruime bijdragen der gemeenteleden iu slaat werden gesteld om den avond van den tweeden kerstdag voor vele kinderen tot een blijden avond te makenzich juist daarom nog meermalen gaarne hunne vele moeiten zullen getroosten. Zij allen (alleen de vrees, iemand te vergeten belet ons hier eukele namen te noemen)zij allen hebben aanspraak op den dank van de ouders der leerlingen en op den lof der belanghebbenden. In den geneeskundigen raad van Zeeland zijn met ingang vau 1 Jan. aanst. benoemd de heeren dr. Y. Keizer, dr. S. Dobbelaar de Wind en J. J. A. Baerl, apotheker, allen te Middelburg; lot plaatsverv. leden dr. J. C. de Man te Middelburg, dr. Vogelvanger te Hulst en S. G. Nauta van der Grijpapolh. te Zierikzee. Met 1 Januari zal een nieuw reglement op de lelegraphie in werking wordeu gebracht, waar hij de prijs van een bericht van 21) woorden op 3d cent wordt bepaald. Volgens hel budget van de pauselijke regering zullen dit jaar de inkomsten van den Kerkdijken staal bedragen 36 431.038 eu de uilgaveu 73,883,745 franken, zoodal er een tekort van 37,452,687 fr. zal beslaan. De staatsschuld vorderde in 1863 33, in 1866 36 millioen, eu zal dit jaar 39,161,131 franken vereischeu. De St. Pieterspenning, die gemiddeld 8 a 9 millioen per jaar bedroeg, zal dit jaar vermoedelijk 12 a 13 millioen opbrengen. Bij kabinetschrijven van 21 dezer heeft Z. M. aan den raad van ministers, naar aanleiding van hel rapport van 26 Nov. doen .welen, dal Z. M. geen reden heeft gevonden, om zijn vertrouwen aan het tegenwoordig kabinet te ontzeggen en mitsdien het door de ministers aangeboden ont slag niet aanneemt. GROEDE, 23 December. Gisteren avond hadden ■wij hier het genoegen de sedert lang met onge duld verbeide voorlezing over de eleclrïcïteil door den heer Vorsterman van Oijen te Aardenburg bij te wonen. Het in grooten getale opgekomen publiek waaronder van Breskens Zuidzande en Nieuwvliet, getuigde van de belaugslellïug in deze voor het algemeen zoo nuttige en leerzame bij eenkomst. En do verwachting bij velen gevoed van iets degelijks te zullen hooren en zien werd niet bedrogen: op duidelijke wijze trachtte de heer V. O. zijue hoorders op dc hoogte te bren- geu van de'geschiedenis der electriciteil hare eigenschappen en de verrassende verschijnselen die zij oplevertalle proevendaar bij genomen, gel ak ten uitmuntend. Wij zien met verlangen de volgende voorlezing lo gemoet en durven hopen dat'nog meerderen, aangelokt door de opgetogen heid waarmede ieder de zaal der lezing verliet en overtuigd van het nuttige van soortgelijke bij eenkomsten, die tweede en ook de derde voorle zing zulien komen bijwonen. ZUIDZANDE, 22 December. Gister avond hiel den de Leden van de rederijkerskamer alhier, huune laatste vergadering in dit jaar. Er moest eeue verkiezing plaats hebben voor twee leden van het bestuur. De heer H. G. Fokker, aftredend, voorzitter werd bij acclamatie tot die betrekking herkozen bii wol'ke gelegenheid hem door den secretaris van de rederijkerskamer, namens al dc leden een fauteuil werd aangeboden als blijk hunner achting en toegenegenheid. GRAANMARKT te AARDENBURG verkoopprijs per mudde. Tarwe Rogge Winiergerst. Zomergerst Boekweit Haver Paardeboonen Koolzaad Erwten DINGSDAG, DINGSDAG, 24 Dec. 1867. 17 Dec. 1867. Laagste Hoogste Laagste lloogste ƒ14,- 9.90 7,75 7,40 14,25 10.— 7,85 7,60 ƒ15- 10,50 7,- 7,60 ƒ15.- 10,50 8. 7,60 4,25 8- 4,60 8,60 4,60 9.~ 4^60 9 9,75 10,— io',~ 10J5 OOSTBURG24 December. Door de invallende feestdagen werd de markt alhier een dag vroeger dan gewoonlijk gehouden. De aanvoer was ook daardoor al zeer gering, ter wijl de kooplust vooral tengevolge de lager note ring der hoofdmarkten almede'weiuig beleekenond bleek te zijn en de meeste artikelen dan ook Diet dan tot vael verlaagde prijzen waren te verkoopeu. Jarige Tarwe ƒ00,00 a ƒ00,00; Nieuwe dito ƒ12, a ƒ14,30; Rogge ƒ9,—a 10,30; Winiergerst ƒ7,— a 7,75; Zomer dito ƒ7,-- a ƒ7,50; Haver 3,50 4 o,— Paardenboonen 8,25 a 8,70Erwten 8,-a ƒ9,-. Ter varkensraarkt waren aangebracht 42 stuks, die lot lager prijzen moest worden afgegeven. WINT EK.DIENST 1867 1868. van 16 October tot 1 April. Van SLUIS Dingsdag, 'smorg. 7'/2 ure Woensdag.'smorg.S'/aure en 's namiddags 2 ure. Donderdag, 's morg. 9 ure. Vrijdag, 's morg. 10 ure. Zaturdag, 's morg. 1/2 ure Van BRUGGE: Dingsdag, 's nam. 3'/2 ure Woensdags,'s morg. 7 ure en's namiddags 4 ure. Donderdag, 'snam. 2'/a u Vr|jdag, 's nam. 3'/2 ure. Zaturdag, 's nam. 3y2 ure BKS2* In hel belang van den handel zal de Stoomboot in het vervolg iedere week des Don derdags om 9 uren van SLUIS vertrekkenen van BRUGGE des namiddags ten half drie uren, en des Maandags niet varen. 3^* Gedurende dezen dienst zal de Stoomboot ééns in de maand en wel des Woensdags vóór of op volle maan in plaats van des namiddags 4 ure, des avouds 6V2 ure uit BRUGGE vertrekken. Onze loclbeminde Zuster Meetjesland zullen we in Nieuwjaarsmaand" antwoorden. Het ■ingezondene uit Eede kan niet worden 't is schreeuwend personeel 1 Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat op den 18 dezer onze geliefde jongste Broeder en Behuwdbroeder FREDER1K ANTHONI CALLENFELSna een lang durig lijden, in den ouderdom van 25 jaren te Leeuwarden is overleden. Middelburg, 21 December 1867. J. B. BLINDENBACH. L. H. BLINDENBACH Callenfels. Eenige en algemeens Kennisgeving.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3