BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Internationale Vaart. SC 11 BOEF- STOOMBOOT Jacob van Maerlant. Men zegt ook, dat ia de laatste dagen, als het paard at of dronk het dit deed met sloppen de heer B. van Bonte, landbouwer en jager le Oescl- ghem, heeft het paard drie kogels in de borst gescholen; liet was dood,. 't Ware wel voorzichtig, dat de honden moes ten geketend óf opgesloten .zijn, om de schrikke lijke gevolgen der razernij voor te komen want het is zeker, gelijk de heer Bonnet,rijksveearts te. Iugelmunsler .beweert, dat de houden die mén ziet gemuilband loopengeen genoegzamén waarborgjgevea tegen het bijten. Dinsdag morgen hadden een sergant-majoor en een sergeant van hét 11e linie hot fort No, 6 te Berchem, Antwerpen, verlaten, om op de wateran der nieuwe omheining op schaatsen te gaan rijden. Sedert dien heeft men geen van beiden terugge zien i en daar zij nooitontbraken op het appel, vermoedde men dat hun eenig ongeluk moest overkomen zijn. Men dacht niet anders of zij moesten verdronken zijn-, en men ging dus ook -overal op zoek om hunne lijken te viuden. Woensdag morgenom io uur, heeft men uit de wateren der vesting, nabij het Kiel, de lijken opgevischt van deze twee onder-officieren. De toestand van prinses Charlotte schijnt voort durend te verbeteren. Dinsdag |s zij Dogmaats bij de koninklijke familie een bezoek komen afleggen Mén schrijft uit Brussel Een afgrijselijk ongeluk heeft plaats gehad. De. luitenant L. Timmerbaas speelde met een revolver waarop zich nóg drie kogels bevonden. Het vuur wapen ging eensklaps af; een der kogels drong hem langs het linkeroog in het hoofd. Van dit oogenblik af aan viel de heer Timmerbans buiten kennis én t'wée tireu later blies hij den laatsten adem uit. Deze ramp heeft de bloedverwanten én de talrijke vrienden van den jongen officier lu de grootste vefslagèbheidgedompeld. Men schrijft uit Eecloo van 15 December: Donderdag namiddag, omtrent 3 ure, is er in onze stad een treurig ongeluk gebeurd. Fraiicies de Baals, dienstknecht in de stokerij der gebroe ders Van Höorebeke. die belast was met de be stelling der spoeling, is door eene bedwelming in een dier putten geslibberd; gelukkig heeft hij het hoofd nog boven de kokende spoeling kunnen houden met zich aan een ijzeren slaaf vast te klampen en om hulp te roepen. Men heeft er den ougelakkïge gansch overdekt met brand wonden uitgetrokken. Zijn toestand is tot nu toe niet onrustwekkend. Deze man was sedert eenigen lijd ziekelijk en onderhevig aan zware koortsenMen veronderstelt dat hij in een der- gelijken aanval in den spoeliugput zal gevallen zjjn. ENGELAND. Den 6 dezer gebeurde te Yarmouth een droevig ongeluk. De reddingboot keerde met de geredde bemabniug van een verongelukt schip in de haven terug en sloeg op: hetzelfde oogenbljk om, zoodat de 26 man, waarmede zij gevuld was, verdronken De roddingbooten hebben gednrendo de jongste stormen moer dan J20.0 personen van gestrande schepen behouden aan land gebracht. De jonge markies ven Hastings, die de jYorige maand eefst zijn 21ste jaar bereikte, zal in het be- iit komen van een j'aarlijksch inkomen van vier millioen! De markies was zes maanden oud, toen hij zfin vader verloor. Zfin rijkdom was toen reeds zeer groot, doch hij werd 't spreekt van zelf, on der voogdij gesteld. Nu zal hij echter zijn geld zelf gaan beheeren eu misschien beter dan dit vroeger werd gedaan want in de drie laatste ja ren liet lord Hastings veel op de wedrennen ver rijden. Thans heeft hij echter besloten al zijn paarden te verkoopen; een daarvan men weet dit Lady Elisabeth genaamd— werd dezer dagen te Tatersall voor 72,000 gulden verkocht! Nog rijker dan lord Hastings is lord Brougham, die voor een der aanzienlijksten en meest gefortu- néerden van Engeland wordt gehouden. Wanneer men toch geloof kan slaan aan de geruchten om trent lord Brougham's bezittingen door de En- gelsche bladen verspreid, dan zou hij bezitter zijn van èen kapitaaltje, dat jaarlijks eene rente van 654,000 pond sterling, dat is ongeveer ƒ7,848.000, afwerpt. Lord Brougham, die eenige dagen te Pa rijs heeft vertoefd, heeft zich nu naar zijn villa te Cannes begeven, wellicht de schoonste van alle buitenplaatsen, die men in de departementen der zeealpen vindt. DUITSCHLAND. Nu het Duilsche National- Vertin in eene le Kas sei gehouden vergadering besloten heeft zich te ontbinden, zullen van de voorhanden fonden ge schonken wórden: 1013,580 gulden aan het departe ment van den Noord-Dnitschen bond, 2000 gulden aan de Duitsche maatschappij tot reddiDg van schipbreukelingen, 1000 gulden aan de zeevaart school te Hamburg en 100 tbaler aan de veree- niging te Londen tot bescherming van het regt van Duitschors. FRANKRIJK. Men leest in den Salut public van Lyon De circulatie van gianeu op de licie van Marseille naar Parijs is iels ongehoords en fabelachtigs geworden. Er is gemis aan rijtuigen. Men heelt er van al do linien moeten leenenook ziet men treinen samengesteld uit waggons van alle ver- schillcnfio soorten yau letters gemaakt. ITALIË. Do Opiniöne zegt dat hei Itaiiaanscho budjet, door den minnister van Finaofién aangeboden eene vermindering yan 20 miljoen, toont, in het algemeen der- uitgaven én dit ïiiet tegenstaan de: eene verhooging Van 15 milioen in het hudjiet van, oorlog De kardinaal Andreabekend om zijne vrijzin nige denkwijze, is .blijkens het officieel© blad van Rome van z'ijue geestelijke waardigheid ontzet. Een termijn, van drie maanden is hem evenwel gegeven om zich nederig bij den Paus aan te melden en diens vergiffenis te vragen. Voldoet hij'hieraan, dan kou hij misschien in zijne waar digheid hersteld worden. NOORD-AMER1KA. Het Amerikaansch congres heeft de groote zaak, welke gansch de aandacht in de Vereeuigde-Staten geboeid hieldafgedaan. Het voorstel van de commissie om den voorzitter in beschuldiging van hoog verraad te stellenis verworpen geworden met 108 tegen 57 stemmen. Het rechterlijk geding tegen 3efferson Davis oudvoorzilter der Zuidelijke Amerikaanscbe staten, heeft reeds te Richmond aanvang genomen. SLUIS, 19 December. Herbenoemd tot burge meester der gemeenten KadzandRetranchement en Zuidzande, de heer H. S. de Smidt. De algemeene synodale commissie der Neder- landsche Hervormde kerk heeft aan eeu provin ciaal kerkbestuur, op de vraag hoe men ten aau- zien der verkiezing van kerkeraadsleden moest handelen,, in gemeenten waar hel plaatselijk re glement reeds is goedgekeurd, maar nog geen kiescollegie is tot stand: kunnen komen geant woord dat in die gemeenten de verkiezing van kerkeraadsleden niet langer op den ouden voet mag plaats hebben, doch dat er, zoo lang er geen nieuwe benoemingen kunnen plaats vinden, tegen het aanblijven vooralsnog van hen wier dienst tijd overigens vervuld is, geen wettelijk bezwaar bèstaat in aanmerking genomen dat art. 11 van het synodaal reglement voor de kerkeraden uit drukkelijk bepaalt, dat de bevestiging der nieuw benoemden met de aftreding der oude kerkeraads leden gepaard gaat, en dat op dien grond ook steeds, ingeval Yan bedanken voer gedane benoe mingen of van bezwaren tegen de genoemden in gebracht, geèn altreding van kerkeraadsleden plaats vond, waar niet. te gelijkertijd in de vervulling der hierdoor openvallende plaatsen kon voorzien wórden. Daarbij werd echter opgemerkt dat alsdan de diensttijd der nieuw se benoemen leden zeu moeten gerekend worden te zijn begonnen van den dag waarop de bevestiging zon zijn geschied, indien do aftreding op den gewonen tijd bad kun nen plaats vinden." Het piekschip Theresia Josepha. kapt. Ceule- mahs, van Brussel naar Margaretha-Poldcr, met zinksteen geladen, kon Zaturdag het Zuid-Beve- landsche kanaal niet bereiken; het aukerde daar om bij het vuurschip (Valkenisse) en later op de reede van Bath. Zondag avond slingerde het zoo, dat het plotseling begon te zinken, zoo schielijk dat men de boot niet kon uitzetten. Een der knechts, door des schippers dochter om den hals gegrepen, stortte in 'l water; hij greep een stuk hout, en trachtte zoo het land te bereiken; dit ge lukte na hangen strijd; het meisje had echter ee nige oogenblikken tc voren, uitgeput, den knecht losgelaten en vond den dood iu de golven. Ue drenkeling werd aan wal tot zich zelf gebracht; hij verhaalde van 'tongeval, waarvan op den wal niets bemerkt was; hartverscheurend geroep van het vaartuig vernemende, gelukte het eenigen dap peren roeijers van den klaringspost den tweeden knecht, die in den mast zat, verstijfd vau de koude te redden; de schipper was van 't vaartuig afge slagen en verdronken. AARDENBURG 17 December Heden had alhier de aanbesteding plaats der nieuwe schoolbanken volgens het nieuw model. Dit werk is geguud aan den Heer Jan Francies Maas, timmerman te Hoofdplaat, door wien het zelve gemijnd is op 970,,- en dus beneden do Begrooting*. AARDENBURG, 17 December. Heden werd alhier do reeks der volksvoorlezingen door den Heer G. A. Vorsterman van Oijeu, in het locaal der Sociëteit Spoor tot Vriendschap voor een vrij talrijk publiek gehouden en wel over de telegrafie. Natuurlijk kon dit uitgebreid onderwerp niet in ééno lezing afgehandeld worden, zoo als dan trou wens ook niet in het plan des sprekers ligt, daar volgens het programma drie lezingen daaraan zul len gewijd worden. Deze eerste leziug was dus de inleiding: hierin sprak (want bij zulk eene vlugge, duidelijke voor dracht is geen sprake meer van lezen) de Heer Y. O. in de eerste plaats over de beteekenis van het idéé Electriciteit en verklaarde door Cijfer eu Afbeelding op het hord eenige kunsttermen ver volgens behandelde ZEd. de electr., als a. beweeg kracht, b. schei-kracht, c C. warmte-geven d en d. lichtgevend. Na eene pauze ging spreker over lot het leveren der proeven: Eeno pomp, door galvanische elementen in beweging gebracht, scheiden van water, warmte opwekken door wrij ving ouz. cn lichtgevenddoor glazen van yeel- j soortig gekleurd licht en fraaie figuren. Alle aangekondigde proeyen kwamen uit zoo als de sprekèr die voorspeld had. Geen enkele mislukte 1 Waren de instrumenten fraai en ele gant, ze bleken deugdzaam te zijn en doen de werkplaats van den heer Blindeubach te Middel burg alle eere aan. Wie geen vreemdeling is op het gebied der natuurkunde weet, hoe vaak eene proef, door oorzaken, onafhankelijk, Yan den w.il des uilvoerders, mislukt; hoe vaak een instrument hem iu den steek laat. Wij hadden ons dus niet te beklagen. De lichtproeven alleen waren den avond waardig en wij moesten hulde doen èn aan het talent der vervaardiger s, maar Yooral aan het talent van den heer van Oijeu, in de behandeling der instrumenten gebleken. De ouderzeesche mijn, door en onder het wa ter heen aangestoken, het vormen van knalgas alles was even aanschouwelijk. Eene aanmerking kouden we ons echter niet weer houden. Onze werkmanonze industrieel schijnt zjjn eigen belang niette kennen. Er wa ren goedkoope kaarten verkrijgbaar eu toch noch smid, noch timmerman, noch plaaslerwerker noch verver, noch pomper en braadspyjinjake,, of hersteller waren tegenwoordig. Dit is jammerook. ware het wenschelijk, d.at de meer gegoede zijn tuinman, zijn arbeider, zijn bediende een kaartje van den tweeden rang schonk: spreker zou dan nog meer voldoening smaken:die van werkzaam te zijn tot nut van 't Algemeen Wij wenscheu den overigen Gemeenten evenveel genoegen als ons gewerd. 's GRAYENHAGE. Heden 14 December. In da zitting van de tweede kamer is de onteigenings wet ten behoeve van den spoorweg 's Hage-Gouda met 43 tegen 21; en die van Uarmelen-Breukelen met 62 stemmen aangenomen. Een stem was daar tegen. De kamer is daarop tot nadere bijeen- roeping gescheiden. GRAANMARKT te AARDENBURG VERKOOPPRIJS PER MUDDE. Tarwe Rogge Wintergerst. Zomergerst Boekweit Haver Paardeboonen Koolzaad Erwten DINGSDAG, 16 Dec. 1867. dingsdag, 17 Dec. 1867. Laagste Hoogste Laagste Iloogste fiü- 10,— 7,80 7,60 f 15,25 10,50 9,95 7,70 /"15— 10,50 7,- 7,60 f 15.- 10,50 8. - 7,60 4,50 9- |4,60 [9,20 4,60 9.— ïo!- 4,60 9,— 10>5 OOSTBURG4 December. Bij nieuwe aanvoer bestond heden wenig vraag voor Granen en konden alleen de beste monsters koopers vinden tot omtrent vorige prijzen afwij kende soorten niet dan lager te verkoopen. Jarige Tarwe ƒ00,00 00,00; Nieuwe dito 11, a ƒ14,50; Rogge ƒ9,—a 11,—Wintergerst ƒ7, a 8,— Zomer dito ƒ7,-- h f 7,50; Haver ƒ3,— a 5,Paardenboonen 8,75 a ƒ9,40Erwten 8,- a ƒ19,-. t WIHTEEDIEHST 1807 1868. van 16 October tot 1 April. Van SLUIS: Dingsdag, 'smorg. 7'/2 urei Woensdag.'smorg.5V2are en's namiddags 2 ure. I Donderdag, 's morg, 9 ure. Vrijdag, 's morg, 10 ure. Zaturdag, 's morg.Ty* ure Van BRUGGE: Dingsdag, 's nam. 3/2 ure Woensdags/s morg. 7 ure en 's namiddags 4 uo. Donderdag, 'snam.2'/2 u Vrjjdag, 's nam. 3% ure. Zaturdag, 's nam. 3'/2 ure SES?* hel belang van den handel zal de Stoomboot in het vervolg iedere week des Don derdags om 9 uren van SLUIS vertrekkenen van BRUGGE des namiddags ten half drie urencn des Maandags niet varen. Sïsl?10 Gedurende dezen dienst zal de Stoomboot ééns in de maand en wel des Woensdags vóór of op volle maan in plaats vaü des uamiddags ure, des avonds 6$ ure uit BRUGGE vertrekken. Gedurende het Kersfeest, alsmede op 1 Januarij a. s.; zal de Boot NIET VAREN

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3