Politiek Overzicht. BUITENLAND. liefde? Is lret u. Machthebber! zoo een genoegendie armen, wien vader en moe der zijn ontnomen met al hunne ellende en ontberingenin de herberg voor u te zienverschijuen, met hunne bleeke gezichtjes, waarop zoo zeer de sporen der armoede van gebrek en hardvochtigheid en onver schilligheid te lezen staan Is het u weer zoo een blijde dagdat gij die ellendigen zoo dun en schamel gekleed, klappertan dend voor li zietmet angst en vertwijfeling in de oogenomdat zij vreezen dat uwe zoogenaamde bczuinigingsmethode hen voor f 10 minder zal besteden bij wezens, welke de type zijn der grootste hardvochtigheid, cn die zij in ruit ontvangen voor pleegouders, bij wie zij een dragelijk lot ondervonden en waardoor zij nu wellicht van hun dorp, van hunne speelmakkers naar een ander gedeelte des eiïands zullen weggevoerd worden? - 1 Beantwoordt gij aldus aan uWe schoone roeping van weezenverzorging Zijt gij zoo doordrongen van uwen plicht. Weet gij zoo weinig wat het is vaders te zijn Mogelijk is uw echt kinderloos; geen va derlijk gevoel is bij u opgewekt geworden, en daardoor is uw hart ijskoud voor kinderen voor weesjesijskoud is het daardoor in uwe woningde rustige genoegens daarvan kent gij nietde ware gezelligheid is daar voor u vreemdelingschap. Weet gij dan nietdat het Godsdienst isuwe naasten lief te hebben als u zefven Of hebt gij geen Godsdienst? Het is u maar te doen oin posten te hebben. Gij wilt macht hebben. Uwe onverzadelijke eerzucht jaagt u voort om geëerbie ligd .te worden om macht te hebben, om despoot te zijn? en dat over ongelukkigenover armen over weesjes? Wie geeft u recht om over macht te sprekenin iien zin om een ouderloos kindje aan zijn geluk te onthouden, dat het zoo bereidvaardig aon geschonken worden in een huis, geheet gewijd aan het waarachtig welzijn van den ongelukkigen h jeugdigen mcnsch Is dat schepseltje uw eigendom of voert gij uwe macht als vertegenwoordiger eetser gemeente of van een bestuurwaartoe het krachtens de wet behoort Laat gij liet mishandelen uit uwe beurs of geschiedt dit uit de offersdie op het aflaar der liefdevoor een christelijk doelzijn neèrgeicgd Is dat het beginsel der instellingwaarover gij zegt macht te hebbenom den edelen maar armen mensch tot een dier te verlagen? De lijd zal eenmaal aanbreken dat gij het weten zult, althans dit hoop ik, dat er een hooger wezeneen God isdie een Vader der weezen is. Eu als gij dat dan weten ziiltspot dan niet langer met ongelukkigen sluit dan uw hart niet dicht voor de edelste aller indrukken, voor datgene waartoe gij inensch zijtvoor de liefde lot uwe naasten. Dan zult gij dat leelijke woord macht niet meer gebruiken maar gij zult er een ander voor in de plaats stellenen gij zult dan gaarne uwe macht ten dienste stellen, om een huis te helpen bevolken, waar liefde, licht en leven hun zetel hebben opgeslagen waar weeseriverzorgtng wordt beoefend. Nog eenmaal, Machthebber! er is in een algemeen weeshuis althans zoo als ik het gaarne zag ingericht, geen sprake van macht; despotisme wordt diiar orde, hardvochtigheid wordt daar geluk. Wat de aanvoerders van het derde punt verlangenom zulk een weeshuis een kerk- genootschappclijk karakter te geven, of liever een sectenwecshuïs te slichten, is even als het eerste punt ar te keuren het zou ook even zoo op krachtsverspilling neèrkomenhet zou zich tot dorpstichting bepalen, pavtijgeest in de hand werken, en zóu evenmin liet hoofddenkbeeld bevorderen, dat ik zoo gaarne zag het weeskind tot iets meer op te leiden dan tot koewachter of landslaaf. Men moet evenwel niet denken dat ik de Godsdienst uit een weeshuis wil verbannen of op den achtergrond geschoven zien. Ik ben te zeer overtuigd, dat Godsdienst de band der maat schappij is; maar ik wil ieder in zijne be lijdenis laten, waarin hij geboren is. En hieraan gevolg gevende, kan men dan, wanneer men een groot huis met weesjes be volkt, waarin zij eene zorgvuldige verpleging ondervindenmet liefde worden behandeld als nuttige menschen aan de maatschappij worden terugegeven, de Godsdienst van ieder wordt geëerbiedigd, zoodanig huis ongods dienstig noemen? Wordt er aan het bevel van den grooten Meester niet voldaanals Hij zegt: hebt elkander lief? Zijn door dit bevel Protestanten geene liefde en verdraagzaamheid verschuldigd aan Katholiekenen omgekeerd Katholieken niet evenzoo aan hervormden, afgescheidenen en andere seeten? Is haat, twist, onverdraagzaamheid christelijk? Heeft de Heer, de onnavolgbare, zijne mensclvkun- dige gelijkenis van den barmhartigen Samari taan doelloos uitgesproken of is zijne hoofd gedachte niet steeds geweest, elkander tot mensehenliefde aan te sporen Ik ben geen voorstander van geleerde van spitsvondige theorien op godsdienstig ge bied; maar ik waardeer zeer hoog een be- oefenend Christendomwaarin dé hoofdtrek izich afspiegelt onder de gedaante van liefdé tot den naaste? En geen heerlijker, geen schooner baan is er geopend voor mijne medebeoefenaars dier edele godsdienst, dan de verlaten weezen de plattelandsverstoo- telingen, onverschillig van welke gezindte, in een huis te verzamelen en op die onge lukkigen het hoofdideaal, liefdein toe passing te brengen. Wil men echter lie ver bijzondere weeshuizen, dus bepaald Godsdienstige, liet is mij ook wel. Dat men het niet bij woorden late, maar de helpende band toestcke. De zooveel sensatie vérwekkeude verklaring vau (den heer Rouher luidt, naar het officieus zittihgs- verslag als volgt Thans hen ik tot het dilemma genaderd! de Paus heeft behoefte aan.Rome, en Italië kan Rome niet misssen. Wij verklaren, dat Italië zich van Rome niet zal meester maken. Nimmer zalFrarikrijk gedoogen, dal aan zijne eer en aan de katholieke we reld zulk een gewéld worde aangedaan. Frankrijk zal van Italië de stiptste en .vaste tenuitvoerlegging der Septeinber-overeenkomst vorderen, en indien Italië weigerachtig iszal het zelf in dé zaak voorzien. Is dit duidelyk genoeg?" Door de hem omringende afgevaardigden bij het verlaten van het spreekgestoelte om verduidelijking zijner woor den aangezocht, heelt de minister de tribune nog maals beklommen en gezegd: Ik wënsch, dat niet de minste twijfel aan den zin mijner woorden zal blijven bestaan. Van Rome gewagende, heb ik het tegenwoordig pauselijke grondgebied in zijne geheele integriteit bedoeld." De volstrekte bevestigingop de tribune door den heer Rouher uilgesprokendat het Fransch Gouvernement vast besloten heeft den Paus bet wereldlijk gezag over zijne tegenwoordige staten te laten behoudenscheen de conferencie voor goed den bodem te hebben ingeslagen. Dit was het algemeen gevoelen. Echter acht het kabinet der Tuilerien de conferentie nu nog mogelijk want-wij lezen in deu Franschen Monüèur (avond- ui tiaaf). dat de onderhandelingen voor de verec- niging der conferencie wordeu voortgezet, daar deze 'niets van hare gepastheid verloren heeft. La France spreekt insgelijks over de mogelijke hervatting der onderhandelingen betrekkelijk de conferencie. Volgens dit blad zou er spraak ziju van prelieminaire onderhandelingen tusschen de vijf groole mogendheden: RuslandEngeland Oostenrijk, Pruisen cn Fraukrijk met het doel om de grondslagen op te zoekenop welke de onderhandelingen voor ceue Europeesche confe rencie zouden kunnen geopend worden. Indien men er in slagen kon om het over de hoofdpunten oCns te worden, dan zou ecu nieuwe oproep aan de andere mögendhedeu gedaan wordeu, om het tijdstip en de plaats der verec'niging ié bepalen. Men schrijft uit Parijs, dat de dépêches vanden heer Malaret zeer geruststellend zijn en strekken om te doen gelooveu, dat het llaliaansch ministe rie iU staat is om de verbittering van het parle ment te behcorschen en elke demonstralie te be letten die voor vast do betrekkingen tusschen de twee gouvernementen verbreken zou. Van eeneu anderen kant zegt mendal er eeue zeer ijverige briefwisseling tusschen den keizer en koning Victor Emanuel gevoerd wordt. De Patric spreekt zelfs over dépêches uit Florence, die zouden doen veronderstellen dat de ltaliaansche; kamer eene beredeneerde dagorde aanvaarden zalwaarbij zij de vernieuwing verwerpt der stemming vau 1861, die Rome als hoofdstad van Italië uitriep. Noch de bijzondere brieven uit Italië, nóch de gang der beraadslagingen in den schoot van het Parlement schijnen die vooruitzichten te rechtvaar digen; Italië 'zou trouwens ook breken met zijne overleveringen en zich de verachting der wereld op den hals halen, indien het zulk een besluit, te gen den openbaren geest des tijds in, durfde nemen. Bij het in behandeling nemen der begrooting van büitenlandsche zaken in Pruisen, heeft de heer vón Bennigsen in het huis der afgevaardigden voor gesteld: 1. dat die begrooling zou worden over genomen dóór het Noofd-DeriVsch Yerbond', 2, dat de Pruisische gezantschappen en consulalen in de tot dat verbond behoorende staten ojigeheven zou den wordeu. liet eeiiste voorstel is dóór graaf von Bismarck niet i^eg'tstrèèks bestreden en door de vergadering in beginsel aangenomen.Tegen het tweede, hetwelk ten slótte döor hét Huis verworpén iswerden door hem verscheidene be zwaren aangevóértlmeerentfeeis ontleend aan de betrekkingen tusschen Pruisen en de andere Noord DWtsche statenen aan hetgeen de presi dent minister dè dyóastieke„susceptibiliteit" noemde. Antwoordende op een verwijt van den radicalen afgevaardigde Löw.e, beeft von, Bismarck teD stel ligste o'utkenddat; JPriiisens RhssiScbé politiek „eene satellieten' politiek" verdiende geiiperpd te worderr. Pfnisenzeide hg, was bevriend met Rusland, zonder aan Ruslaods leiband te loopen. Uitvallen als die van den heer Löwe konden be zwaarlijk strekken, om het lot dér Rüssiscbe on derdanen van Duitsehe afkomst- in de Oostzee- provinciën te verbeteren. Elke regeering was naij verig op hare autonomie, en. men moest, indien het bevriende regceringén golddie gevoeligheid ontzien. Voorts kondigde graaf von Bismarck aan, dat de regeering voornemens was, zoodra het ver bond meer vastheid zóu bekomen hebbenbet Pruisische consulaat te Hamburg te doen ver vallen. Als een staaltje ,van den geest der Italianen deelen we 'l volgende mede. De nederlagen j doör de zoüaven aan de gari- baldianen in verschillende gevechten toegebracht, hebbed den haat des volks tegen hen nog meer aangewakkerd. Zij hebben ze als guerilla 's weêr aangevallen. Openlijk met hen een strijd te wagen, is na het verraadonmogelijk geworden. Voor eeuige dagen werd een zouaaf door iemaud aan gesproken die zich eenigen tijd op eene vriende lijke wijze met hem onderhielden hem in den loop van het gesprek een sigaar aanbood. Eenigen tijd daarna gevoelde de zouaaf zich onpasselijk en viel in zwijm. De geneesheer die.bij hem ge roepen werdverklaarde dal hij vergiftigd was en diend^ een tegengift toe. Men wanhoopt even wel nem in het leven te houden. De dader is na ijverige nasporingen in handen der policie geraakt, én in zijne woning vond men eenige honderden sigaren, die alle bleken vergiftigd te zijn. De troepen zijn voor dergelijke gevallen gewaarschuwd. Doch wat zullen ze vermogen legen deze en dergelijke uitingen van: eênen miskenden volks geest De eerste Napoleon vond dergelijke ntegen stand in Spanje. Toen roemde men de Vaderlands liefde* der Spanjaarden! BELGIE. Maandag werkte Leo van Thournhout, tim merman te Oostende, aan eène gestrande visch- sloep, om dezelve op te halen; een der steunsels, daartoe gebezigd gebroken zijnde, is de sloep op van Tbournhout gevallen en heeft hem verpletterd. De dood was oogenblikkelijk. De ongelukkige jdat eene weduwe en vier kleine kinderen achter. Een paard der kinders Verhaestlandbouwer te Oéseighem hetwelk den 16 October Iaatstl. in de boven lip gebeten was door een klein hondje, vau razernij verdachtis razend gewordenden 22 November jongstl.dus 40 dagen na den beet. Dit paard is afgemaakt geworden op een verslag van den rijksveearls van Ecke te Thiell. Nadat het paard gebeten was, scholen voorzich tige inwoners oogenblikkelijk hunne honden dood, of stelden ze in veiligheid ierwiji andere onver schillig hieven en aireede begonnen te zeggen het hondje, dat hier geloopen heeft, was niet ra zend ware het razend geweest, al de honden, die er van gebeten zijn, zonden binnen de 9 dagen ook razend zijn geworden. Deze volksoverlevering wordt wederlcga door het verslag van den heer Bonnet, rijksveearls te Ingelmunslerover de hondenrazernjjdit, bewijst dat de honden, die van eenen razendeu hond gebeten zijn, nog kunnen razend worden van den 9 tot den 220 dag. liet was wreed om vermeld paard te zien bet wreef bijna onophoudelijk den kop, die ongeloof lijk dik wasen waarvan de oogen waren toe gezwollen de koord van zijnen band had het af- i getrokken of afgebeten; het kromp zich in een, ilict zich vallen, sprong recht, sloeg en stekte met «zijne poolen liep rond cn beet woedend in alles «wat Bet krijgen kon.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2