Politiek Overzicht. BUITENLAND. een bedrag van meer dan vijf duizend gulden. Maar vrouw v. G. is eene vaste klant en alle klanten van de zoogenaamde koopvrouw zullen wel geene vaste zijn. Evenwel ook met deze opmerking moet de zaak toch nog al winstopbrengend zijnzoo als onder anderen genoegzaam blijkt uit het nummer en den datum van het bovenge noemde koopbriefje „1094. 12 Februari 1867." Onderstellende, dat het boekjaar aanvangt met 1 Januari en dat elk briefje door elkander gerekend slechts tien cents voor deel aanbrengtdan levert dit een winstje op van f 218,80 in 48 dagen. Voeg bierbij hetgeen verkregen wordt door dagelijksche omzetting van de vaste klanten zonder briefjes dan zal het toch wel niet te betwijfelen zijn, dat de houders van dergelijke huizen een vrij goed bestaan hebben. En dat ten koste van de armsten onder de armen onzer stad 18 Oct. 1867. S.M. FEKINGA, Onderwijzer aan de inrichting voor havelooze kinderen te Amsterdam. Uit do bijzonderhedenwelke over de laatste gebeurtenissen in den Pauselijken staat bekend zijn geworden, is duidelijk gebleken dat de Gari- baldistische beweging niet slechts met medeweten van hel Italiaansche gouvernement, maar zelfs met zijne medewerking en ondersteuning op touw gezel en aangevangen is. Alles, wat door die re geering tegen do Garibaldistische beweging werd ondernomenwas slechts eene politieke handel wijze om de oogen van Europa wat af te wen den dc expeditie des te beter te doen gelukken en in het bezit van Rome to geraken. Het is on betwistbaar waar dat Ratazzi het volkomen eens was met Garibaldi. Het Journal de Genêve deelt hierover mede, dat beide hoofdmannen der revo lutie overeengekomen waren oni de zaken zoo te leidendat Frankrijk verhinderd zou zijn om te interveniccren. Een eersto vereischte hiervoor bepaaldedat de telegrafische gemeonschap tus- scnen Florence en Parijs afgebroken moest worden. Vervolgens zou de opstand te Rome uitbreken de rovolutiouaiien moesten daar, ten koste van alles, trachten zich omstreeks zes uren staande te houdenten eindo alzoo het Italiaansche leger gelegenheid to geven, om schijnbaar do onlusten te betougelen. In een schrijven van den afge vaardigde Berlaui wordt dit alles bevestigden het is alleen aan de dubbelzinnige houding van Ratnzzio en Garibaldi te dankendat dit plan mislnkt is. Wat de plannen betreftdie zij als hun programma aannamen hierover bevat de Armonia belangrijke mededeelingcndoch welke wij alleen als curiosa mcdedeelen Deze bijzondorheden zijn van zulk een hclschen aard dal men aan dc waarheid er van bijua zou twijfelen, ware het niet dat het blad ten stelligste verzekerde dat het van de waarheid er van over tuigd isen zijne mededeelingen niet kunnen worden cn ook niet zijn tegengesproken. Volgons de bevelen, die aan do hoofdmannen der Gari baldistische benden versterkt waren, zouden de bondon zich het oerst van het pauselijk palcis meester maken. Do II. Vadorde kardinalen en alle personen, die eone hoogo betrekking heklee- denzouden alzoo in handen der Garibaldislen vallen. Men moest dan Z. II. voorstellen om on voorwaardelijk van zijn wereldlijk gezag afstand te doen cn mocht hij dit weigeren onder zijne oogen den eenen kardinaal na deu anderen cn allo personen van zijn hof onthalzen, hunne hoofden op een piek plaatsen en door Rome's straten ronddragen. Indien dit schouwspel Z. II. mol kon bewegen om aan dc eischen der revolutie toe le govenzou men maar kortaf den H. Vader vermoorden cn ook zijn hoofd op een piek rond dragen. Deze bevolen waren gedrukt en inwoners van Florence waren er mede bekend. Hot schijnt dat dc Florcntijnscho regecring, die voor niots terugdeinst om haar doel te bereiken, dezodaad, om wier afschuwelijkheid te schetsen, geeno woor den te vindon zijn, evenoens dienstig achtte als voorwendsel voor hare voorgenomene interventie te rechtvaardigen. Ecningc der «hoog geplaatste persouen die in dit snood verraad waren inge wijd schijnen echter niet moedig genoeg geweest te zijn om hunne taak ten cindo toe te volvoeren. Tot dusverre do Armonia. Men ruilil de bron dor inspiratio. Ondanks de verzekering harer geestverwanten is van heel dat voornemen geen woord waar Garibaldi viel als een nieuw offer des verraads! Do lalTe huurlingen, onder wier benden ook zonen van den Diotschen stam zich niet schaamden deel te nemen aan het verraad en het helpen verdedigen van de slechtste re gecring der aarde; hebhon voor '1 oogenblik gezego- praaldmaar de cdelo Garibaldi heeft er nimmer aan gedacht te moorden, dat laffe handwerk voogd alleen den slaven der tiranen, do nakomelingschap van Bomba en dergelijk ongedierte, BELGIE. ANTWERPEN 7 December. In deze stad heeft een zonderling en teveus betreurenswaardig ongeval plaats gehad. Een schoonmaker had tamelijk, diep in den je never gezeten. Dronken zijnde, liet hij van tijd tot tijd het verderfelijk nat op zijn langen baard druppelen. Ily keerde huiswaarts en legde zich le bed. Ontwaakt zynde, keerde hij, nog halfdronken en zonder zich te wasschennaar de kroeg. Met onzekere hand wilde hij, na eenige drup pels geledigd te hebben en nog wal op zijn baard gestort tc hebben, zijne pijp aansteken. Hij bracht ongelukkig het brandend vuurstekje aan zijn baarddie op eens in vlam schoot en in een oogenblik gansch verteerd was. Men kan begrijpen dat zijn gelaat al spoedig maar ééne brandwonde aanbood. In deeruiswaardigeu toestand heeft men hem naar het hospitaal gedragen. DEN DERMONDE 2 December. Ten gevolge van het onweder van gisteren on van verleden nacht is het water in de Scheldo en Dender zeer gewassen. Een groot deel der stad Deudermondo is overstroormd geweest, niettegenstaande de maat regelen, door de plaatselijke overheden 011 het bestuur der bruggen en wegen genomen. LUIK, 2 December. Het standbeeld van Karei den Grooten is op eene gansch onverwachte wijze cn zonder do minste plechtigheid onthuld gewor den. Door eene windvlaag werd do doek, die er overhingafgerukten daar stond nu de keizer in al zijn glorie. ROUSELAERE4 December. Eergisteren na middag, rond3 ure, is de ketel van de gasfabriek, alhier met groot gedruis gesprongen. De schado is zeer grootdoch men beeft geene ongelukken tc betreuren; enkel is een kind door eenen steen aan den arm gekwetst. Verscheidene muren, in den omtrek van dc fabriek zijn omgeworpen, en Maandag avond was dezo stad' in volslagen duis ternis gedompeld. TÜIELT4 December. De storm van Zondag nacht heeft op verschillende plaatsen nog al groote schade aangericht. In deze stad is do in aanbouw zijnde fabriek van den heer Soenens, fabrikant te Geut, ingestort, zonder ongelukken te veroorza ken. De schade beloopt 5000 fr. Den 6 Deeember heeft eene verschrikkelijke spoorwegramp omstreeks Brugge plaats gehad. De exprestreindie om 4 u. 30 m. uit ous station naar Kortrijk vertrekt, is bij het naderen der gemeente Lophem van do sporen geloopende locomotief en de eerste waggon zijn in de meer- schen, die vol water stondenhet onderste boven gekoerd, en van do vier wagons die de locomotief volgden, is er slechts een op de sporen blijven staan; do drio omgevallene zijn min of meer vor- brijzeld. Do storm van Zondag en Maandag heeftzoo als wij reeds gemeld hebbonop vele plaatsen nog al groote schade aangericht. Wy laten hier nog het eene cn andere volgen: Wij hebheu gezegd dat de storm liet jhevigste te Blankeubergc heeft gewoed inderdaad, men raag, zonder overdrijven, het stoffelijk verlies en do schade der schuiten schatten op minstens 60 (dui zend franken. Vier dezer vaartuigjes ,|toebehoo- rende aan den heer burgemeester Du Jardin, zijn gausch vernietigd. Ecu tiental andere moeten bijna geheel Vernieuwd worden. Ouder deze^be- viudt zich eene nieuwe schuit, waarmede do ree der Basseur pas eeuige dagen geleden de flotilje vermeerderd had, cn eene andere toebehoorende aan den heer do Mculenaere welke slechts sedert Vrijdag op het sliand geplaatst was geworden, na een vermakings-oukost van elf honderd fran ken. Wat do overige betreft, alle zijn min of rneor beschadigd cn daardoor onbruikbaar voor een ruimen tijd. liet hart breekt bij do gedachte der ellende die de onverwachte ramp te Blankeubcrge zal tc weeg brengen want men weet dat des winters de vis- schcrij bijna do eenige nering der Blankeuberg- schc bevolking iszij is de bronhet voedselge- vende lichaam van alle deze verschillende standen, ep in "s visschers huisgezin ontbreekt alles, wau- neer het werk hem outuomen is. Uit Ostende meldt men dat de storm er den schrik onder de bevolking hoeft le weeg gebracht cn vele schade heeft veroorzaakt. Do grootödam, sedert lang gemaakt voor de worken der nieuwe visscherskaai, is doorgebroken en het werk is 6 a 7 voeten hoog onder water gezet. Al de kelders der herbergen langs deze zijde der stad zijn vol water geloopen; in het zoogenaamde „Withuis is cr wel voor 2000 fr. schado. Twee visschers- slocpen zijn langg den oostkant tot tegen de dui nen gestrand; dat maakt nu al 7 sloepen verloren in twee maanden. Do zeedijk heeft veel geleden, en de brug om nagr het hoofd te gaanis op 33 a 40 meters weggeslagen en vernield. Bij dit alles meldt men vau verschillende kusten het strandcu en vergaan van vaartuigen. Een hartverscheurend tooneel is 11. Zaterdag voorgevallen in de koolmijn van den Grand-bac, te Sclcssin. Twee mijnwerkers, vader en zoon, lieten zich in een put nederdalenwanneer de zoon te na bij den kant van het platform genaderd zijndehet evenwicht verloor en viel. De vader sprong hém te hulp, greep hem bij den arm en hield hem vast, hangende hoven den afgrond zonder er echter te kunnen in slagen hem op het platform torug te hijscheu. Voelende dat zijne krachten werden uitgepnt en voorziende dat zijne kostbare vracht hem ging ontsnappen, riep de ongelukkige om hulp. Zijne kreten werden niot gehoord, llij schreeuwde steeds voort, terwijl zijue krachten hem meer begaven. De arme mijnwerker slaakt een nieuwen hartverscheureuden kreet, die ditmaal gehoord wordt, maar helaas! op dit oogenblik zelf, uil- geput van pogingen, krijgt de ongelukkige vader de kramp in de spieren die zich ontspannen zijn kind ontsnapt uit zijne handen en hy hoort het lichaam zich verbrijzelen onder het vallen in het diepe van den put. De hulp kwam te laat: De jonge werkman, van eene hoogte van omtrent 208 meters gevallen, was maar een lijk meer! Naar men uit Gent meldt wordt er sedert eenige dagen in onze stad en den omtrek veel gesproken van eenen krankzinnige, die in eene naburige gemeente jareu lang zou opgesloten zijn. De on gelukkige had eenen baard die bijna tot aan de knieën reikte en wemelde van ongedierte. Hij zatzegt menin eeu hokdicht bij de slaap plaats zijner moeder, en waarin slechts cone kleine opening gelaten was, om er 't elen door te steken. De broeder van de ongelukkigen is in hechtenis genomen. Met ongeduld wacht men de rechter lijke behandeling der gewichtige zaak af. FRANKRIJK. De maand December is eene gewichtige maand in de geschiedenis der tegenwoordige dynastie. Den 13 December 1799 werd Bonaparte tot eersten konsul gekozenden 2 December 1804 werd hy benoemd tot keizer den 2 December 1805 had de slag von Austerlitz plaats den 4 December 1805 trokken de keizerlijke legers Madrid binnen; den 10 December 1848 werd prins Napoleon tot president der republiek gekozen; den 2 Decemb. 1851 had de coup d'etat plaatsdie den tegen- woordigen keizer op den troon bracht. Mgr. Forcadc, bisschop van Nevers, welke naar Rome vertrokken is. heeft eene som meegenomen van 67,000 fr.zijnde de opbrengst der geldinza melingen inschrijvingen en giften van zyn bis dom. Het Fransch leger is thans byna geheel van Chassepot-geweren voorzien. De oude geweren der toekomende mabiele nationale garde zullen eerlang veranderd worden. ENGELAND. Axfordwelke over 27 jaren op dc koningin vaD Engeland geschoten heeften die als zinne loos le Boodmaar was opgesloten is in vrijheid gesteld op voorwaarde dat hij het land zou ver laten. Die man heeft in de gevangenis de kunst van het dekoratie-schilderen geleerd. Hij hoopt iu do Vereeuigde-Staten of in eene der Engelsehe koloniën van de opbrengst van zyn talent te kunnen leven. Het comité voor de statistiek van Lloyd te Lon den heelt het overzicht der scheepsrampen ge durende de eerste helft dezes jaars uitgegeven Daaruit blijkt, dat die zes maanden voor 5525 zeilschepeu en 500 stoombooten noodlottig zijn geweest. Door het volk verlaten, werden 228 zeil schepen en 5 stoombooten: 190 van deze bodems gingen geheel verloren; 808 zeilschepen en 1.47 stoombooten leden door aanzeiling of botsing, waarvan 85 zonken. Gestrand zijn 1483 zeilsche pen en 126 stoombooten; 3 schepen werden door zeeroovers genomen. Verbrand zijn 66 zeilsche pen en 55 stoombooten. In het geheel zijn 1072 zeilschepen en 37 stoombooten totaal verongelukt en van 29 deelde de manschap dat lot. Het cijfer der verloren menschenlevens beloopt 687. DUITSCHLAND. In het Berlijnsche Frcmderiblatt leest men: Eene gewis zeldzame tegenwoordigheid van geest legde voor eeuige dagen een jong meisje aan den dag. Toen zij in hare slaapkamer bezig was zich uit te kleedeii en in deu spiegel keek, zag zij onder haar vlak tegenover den spiegel staande bedstede een voet te voorschijn komen. Snel gevat, mompelde zij eengie onverschillige wooFden, als had zij beneden nog iets vergelenen verwijderde zich uit het vertrek, dat zij echter zorgvuldig achter zich dichtsloot. Spoedig daarna echter werd de deur geopend en verscheen een policie-dienaar met verscheiden huisbewoners om den ongenoo- digdeu gast, een gevaarlijken huisbreker, uit zijn vertrek tc voorschijn tc halen. Nog bij het ver laten der woning en in handen der pólïcio, stiet hij vreeselijke bedreigingen legen het jeugdige meisje uit. In den jongstcn oorlog tusschen Pruisen en Oos tenrijk. reed do koning langs het kamp, toen een soldaat ouder zwaar eskorle voorbij werd gobracht. „Wat heeft die man gedaan? vroeg de koning don bevelvoerendeu officier. „Sire," zoo luide het antwoord, „het is een van het 33ste regi ment; we hebben hem betrapt op het oogenblik dat hij een hoer zijn middageten met geweld ont nam, cn daar uwe majesteit bevolen heeft, dat ieder, dio zich schuldig maakt aan plundering, zal worden gefusilleerd, zijn we op weg om...,"

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2