BINNENLAND. heeft wel.06Q-.val van het paard gedaan, maar er is daarvan geen ernstig gevolg te vreezen. MEXICO. Het lijk van deu keizer van Mexiko is den 20 Nov. naar Europa ingescheept. Aan boord der Oosteni-ijksche fregat Novqrre, met welk vaartuig de vorst in 1864 den over'ochl van Miramare naar Vera-C'riu deed, was een lijkkapel voor het stof felijk overschot van keizer Maximilian» ingericht. Het fregat Elisubeli en de korvet Dandola, welke in de wateren van Mex co gestaüonneerd waren, zijn definitief terug geroepen en vormen het eere- gcleide der Novarre. Hel üostenrijksche eskader van den Levant is terug geroepen om het lijk bij zijne aankom L op de Ooslenrijksche kusten te bêg-leiden. Bij den doortocht van het vaartuig waarin zich hel lijk bevindt, zullen al de knst- ba'terijen de voorgeschreven groelscholen lossen. Het lijk, zegt de Mém rial diplomatique, zal te Triest ontscheept en onmiddell.jk naar Weenen vervoerd worden. BELG1E. In den tegenwoordigen toestand dat de levens middelen tot zulkeu hoogen prijs geslegen zijn, vernemen wij met g *noegen dat tie invoer van granen aanmerkelijk toeneemt. Hongarije en Duilschland beginnen naar België eene zoo groote hoeieellieid in dit oogeublik aan te voeren, dat. het bestuur van den Rijnspoorweg zich in de on mogelijkheid bevindt hel groote gcUl waggons le overdekken. Onze minister van buitenlaudsche zaken heelt ook toegestaan dat hel vervoer tot 31 December zal mogen plaats hehbe-n gedurende dag en nacht, vooral de treinen op bloo'e waggons, on ier voorwaarde, dat de granen zullen vervoerd worden onder de waakzaamheid der douanen lol dal zij op hunue bestemde plaats zullen aange komen zijn. Den 25 Nov. zijn 7i jongelingen uil Gent ver trokken, waarvan 56 uit Nederland en 15 uit Belgie, die zich naar Rome begaven om dienst in hel regemeiil der pauselijke zouaveu te uemeu. Naar men uit Arlon. dd. 27 Nov., meldt, wor den er rondom die stad vele wolven gezien; dit moet waarsihijnl ,k aan de weinig strenge winters van 1865 en 1866 toegeschreven worden. Zater dag werd er eene klopjacht gehouden. Een wolf en eene groote wolvin werden gedood en drie andere gekwetst, doch konden dezeevenwel out— snappen. SLU'S, 3 December. Donderdag 28 November had er eene vergadering plaats te Oostburg van de commissie voor een nieuw afwateringskanaal en van do gecommitteerden der belanghebbende polders. Nadat de notulen der voorgaande vergadering door de aanwezigen waren goedgekeurdbracht de onder-voorzitterde heer J. M. Henneqtiin wijl de fieei voorzitter Benleiju door ongesteld heid afwezig was, verslag uit van den afloop der inschrijvingen van de in de vorige maand open gestelde leeniug. Met leedwezen deelde ZEd. mede. dat de gezamenlijke inschrijvingen uauw- Jijks y3 van het benood'igde kapitaal bedroegen, zooda! ook deze tweede poging als mislukt te be schouwen was. Hij betreurde dal eene zaak, die volgens de overtuiging der commissie de beste was om aan onze landstreek steeds eene goede af watering te verzekeren, zoo weiuig medewerking mocht ondervinden. Die overtuiging toch was ge grond op de ondervinding, en op de goedkeuring van het plan door 's rijks waterstaat. De onder vin..ing heeft geleerd .'dat door verkeerde plaat sing der sluizen in zeeboezems, zooals het Zwiu en "de Brakman, deze steeds verzand en on bruikbaar geworden zijn, zoodal bet punt, thans voor den bouw der zeesluis gekozen, onmiddellijk aan de Noordzee, /ouder twijfel voor geeue ver- belering va'baar is, welk punt door den heer Inspecteur van den waterstaat Beijerinck en deu toenmalige» lieer hoofd-ingeuieurBruuiugs. mede uitmuntend werd bevonden. Nadat de heer J. M. llennequin aan gecommit teerden gevraagd had of zij konden goedvinden om den dank toe le brengen namens deze verga dering aan den heer commissaris des kouings in deze provincie, eu verder aan het gewestelijk be stuur, voor de bereidwilligheid en medewerking die zij steeds getoond hadden om de zaak der nieuwe uitwatering te hulp te komenstelde ZEd. aan gecommitteerden voor. of er nu na zulk een ongunstige» uitslag der leening aan de coiuiuissio wel iets anders te doen was, dan hun ontslag aan Ingelanden der betrokkene polders te vragen en mitsdien de commissie te ontbinden. Reide punten werden door gecommitteerden aangenomen, en bracht eerst, de heer Godtsehalk, uil Goud, de commissie zijn dank toe (ofschoon in zienswijze verschillende met het plan vooral om de groote kosten) voor de vele en gewichtige werkzaamheden, en daarna de heer Lnleyn Ma- zure. uit Oostburg, ook namens gecommitteerden voor de vele en jaren lang onvermoeide pogingeu lot het opmaken van een plan, dat in de behoefte on noodzakelijkheid der polders zoudo kunnen voorzien, tevens de commissie verzoekende om Z. Exc. den minister van hinnenlandsche /.aken do ijc'anaeu dezer landstreek, voor ee:i nieuw op le maken uitwaterinus.planwelk en ook en door wieu ook op le maken aan te bevelen. De commissie Sloopt hieraan tö voldoeu, en zul len gecommitteerden andermaal binnen kort op- geroepeu worden om rekening en verantwoording aan lehooren van degelden, die door daComin. zijn besteed tot hel opmaken der verschillende plan nen en lot andere onvermijdelijke uilgaven. SLUIS. Verleden Zondag avond had de tach tigjarige bij haar zoon iuwouende weduwe R. alhier, toe» zij zich naar bed zou begeven, het ongeluk, van den zoldertrap le vallen, waarbij zij zich zoodanig aan hel hoofd verwondde, dut zij eeuige uren later overleed. SLUIS, i December. Van verschillende zijden komen berichten in aangaande het noodweder. gei.eerscht hebbende in den nacht tusschen I en 2 dezer eu op dezen laatste» dag zelf. De felle storm, die gedureude dien tijd woedde, werd af gewisseld met regen, hagel eu sneeuw; dit laatste in deu namiddag van 2 dezer zelfs in onge mate, terwijl omsireeks 4 ure de sneeuwbuien vergezeld waren van onweder. Aan de zeeweringen der Watering Groede is aanmerkelijke schade berok kend, ook aan die van den Baarzandepolder. Het water was vreeselijk woedend en bereikte eene hoogte van 1,70 ei boven gewoon peil. Aan de Watering Kadzand is o\er «Je geul in de richting van N°. 18 gestrand de Eugelsche schooner De Staren, kapitein Holcer, van Londen naar Noor wegen met hallast. De bemanning is aan boord gebleven, doch ten gevolge van het werken en stooten van net schip seh.jnt er weinig hoop op afkomen van hetzelve. Op nieuw schijnt men on zeker te zijn, of het vaarlu g aldaar op Neder- laudsch of Belgisch grondgebied ligt. B.-lgische douanen en marechaussees hebben hel inlusschen bezet. Ook is nabij N". 37 ges rand de Frausche brik of schooner Jeanne d\4rc de Nantes, kapiteiu Godtz. met ballast. Het aanspoelen der sloep doel de vrees koesteren, dat de bemanning-ver ongelukt is, terwijl het schip aldaar reddeloos veil r schijnt. De vraag doet zich hier voor. of de Kadzaud- sche kust ter vermijding der Vlaarnsche banken wel voldoende verlicht is door het vuurschip en hel nieuwe Groedsche kustlicht. SI LIS- AAR ^ENBURG. Ooze hinnenlandsche eu greus-correspondentie is van deze week bij zonder gewichtig. Vooreerst vernamen wij, toen ons vorig nommer even afgedrukt was den val van het minis erie dat wel het onbetreurde heeleu mag! Deze kwalificatie is niet le har. als we zien wat hel met het ministerie van koloniën en de benoe ming van den gouverneur-generaal gesjouwd heeft. Ook de voordracht van de schutterijwet veruorg een adder (zie ons hoofd-arliUel); eindelijk zet e de onhandigheid iu het behandelen der Luxein- burgsche en Limburgsche zaken de kroon op al zijne handelingen. Ons koml hel voor, dal een air d"aristocratie op allerlei gebied deze ministers kenmerkte. Rij vele gebreken die men den mi nisters aantoonde, schenen zij het bekende non possumus te zetten. Een tweede feit is het storm achtige donkere weder. Dit is ons een groot on gerief: de donkere nachten die wij dezer dagen hebben, beletten het overbrengen der posten. Wij hopen dan ook, als de Zeeuwsch-Limburgsche spoorweg er is, eene brievenmaal uit Zeeland over Belgie te ontvangen hoven de beslaande! De Staats-Cojirant van den 3 dezer meldt aan het ho fd barer kolommesj hel volgende: Bij kabinetsbrief van den 1 dezer heeft het den koning behaagd, aan de heeren ministers in ant woord op hun gemeenschappelijk rapport van den 26 November jl, te kennen le doen geven, dat Z. M. niet wenscht op het daarbij gedane verzoek om ontslag eene beslissing le nemen, vóórdat de beraadslagingen in de stalen-generaal over do in- g^diende cn thans daar aanhangige kredieten zijn afgeloopen. Uit Oostburg wordt ons medegedeeld, dat «aldaar op Woensdag middag II December aanslaande, bij gelegenheid van de te houden algemeene ver gadering der leden van de afdeeliug Ooslburg der Zeeuwsche maatschappij van Landbouw en Vee teelt, ter bezichtiging voor die leden zal gesteld worden de door paarden ia beweging gebracht wordende dorschmachine van den heer Salomé, uil Groede, en daarmede alsdan ook proeven zul len gegeven worden van de zeer doelmatige wijze van dorschen van verschillende graansoorten. Bij velen toch is de werking van zoodanige machine nog weinig of niet bekend, en wie dus eenig belang daarin stelt, zal gewis deze gelegenheid 1 om zich daarmede nader in kenuis te stellen, niet laten voorbij gaan. Weinig personen ten platten bande hehben tra gischer lotwisseling beleefd en voleindigd dan de bekende Maldeghemsche molenaar de Vildere. Ongeroepen mengde dezo gezeten burger zich in de staalkundige bewegingen van 1830, en hadden wij de eer ZEd., op een ezel gezeten, aan het hoofd der slroopers, die de colonne van den ko lonel Grégoire in 1830 volgden, Aardenburg te zien helpen innemen! Bij den aanval der Neder- Iandsche troepen op Slroobrugge werd zijne vrouw krankzinnig, terwijl V-ldere van Vlaming en Zeeuw menigmaal een hartelijk woordje moest liooren! Deze mat) is laatstleden Zaterdag aan een tragisch einde geraakt: op de statie te Brugge rondwan- dolende, scbijut bij geea acht gegeven te hebben op het gedurig wisselen vau spoor der locomotie ven. Hij werd door eene locomotief bereikt en hoofd en boenen werden hein verplet. Men nam slechts zijn lijk op. waarvan de fragmeuLeu ia manden werden weggedragen. Men schrijft uit *s Hage De Monüeur Univer- set deelde onlangs mede dat zich iu de Wester- Schelde, tegenover B.ith eene bevaarbare geul vormt, die veel dieper en korter dan de tegen woordige weg van Antwerpen naar de zee isen dat wel als een gevolg der afdamming van de üoster- Schelde, waardoor de voorspellingen der Neder landse'ie en van het meereudeel der vreemde ing'. ieurs in deze zaak volkomeu worden bevestigd. M a is in slaat dat heugelijke bericht niet alleen te kunnen bevestigen, maar men mag er zelfs injvoeye» dat de vorming van de bedoelde geul geregeld voortgaat, zoo zelfs dal het zeer waar schijnlijk ounoodig zal we/en tot het aanleggen dier overigeus oubeteekeneude werken over te gaan, waarvan, volgens den Pruisische» ingenieur,, dp» heer Hagenwellicht tot bevordering dier VO ining de noodzakelijkheid zou blijken. Een auder even schitterend bewijs voor de juistheid van hel oordeel onzer ingenieurseu dat bovendien door ieder kan worden geconsta teerd beslaat in het allengs verdwijnen van de in de Wesier-Schelde gelegen zandbank van Saaftinge. Ongelukkigerwijze heeft echter ook deze zaak hare keerzijde: ten gevolge der overigens zeer verklaarbare onvolkomenheid der peilingen hebben in de laatste maanden vrij aanzienlijke verzakkingen langs den afdammiugsdijk plaats ge.vonden, waardoor aanhoudend nieuwe ophoo- g ngeu noodzakel.jk zijn. Doch aangezien dezo zonder oponthoud worden voortgezetzal ook de/.e hinderpaal weldra zijn overwonnen. Uit Sint Laurens schrijft men, dat de steenweg vau daar naar Moershoolde, op onzu grenzenalle kans heeft om overtrokken le worJeu, eu schijnt men te hopen op aansluiting aau het Nederlaiid- sclie net van kunstwegen. Wij wensehten wel, dat Sint Laurens en Eede met Middelburg in Vlaanderen een flink iniliatiej namen, en wij twijfelen geeuszius, of heeren ge deputeerde staten van Zeeland zullen bereid ge vonden worden om het geld, bij wijze van rente loos voorschot, te verstrekken. De nabijheid der grenzen en de gesteldheid van het terrein zouden het werk goedkooper maken dan oveiai elders. Het is zeker, dal b. v. de heeren Slorme uit Mal- deghem, de aannemers van Moerkerke, Waer- schoot enz sterk zouden concurreeren. De be strating vau deu zandigeu Brieversweg tot aan bet Nederlaudsche greuskauloor le Eede, en vau deu weg van de Zwaan aidaar lot aan deu steen weg van Middelburg naar Aardenburg, is geene reusachtige onderneming die de krachten le bo ven zou gaan. Men beproeve liet! De berichtgever in de Gazelle van Eccloo ge waagt ook van de verbinding \an Aardeuburg met Sint Kruis door middel van een griudweg. Ook deze zaak is niet boven bet bereik der krachten van beide gemeenten. De Beoosler Eede en Groote en Kleine BoompolJers zoudeu er gemakkelijk kunnen toe medewerken. Ware men ten onzout maar meer doordrongen van hel „llelp u zelveu!'* Naar men aan C Duivers uit Rome schrijft, zal het door den paus aau zijn leger uil le reiken oiiderscheidingsleeken beslaan uil eeu kruis, op welks vier armen de woorden zuilen te lezen staau: „Pius Papa IX 1867", en iu welks midden de pau selijke kroon eu de sleutels zuilen prijken, met het omschrift: „Fidei et virtul^' Aan de keer- z |de zal in het midden hel liggende kruis vau dn II. Petrus zijn afgebeeld, met de woorden: „Re- s irgel fulgentier." i«et ouderscheidings tekeu zal aau een hemelsblauw lint wordeu gedragen. Het stedelijk bestuur van Rome, van zij.ie zijde, zal insgelijks eeu gedeukleeken aan deu veldtocht van 1857 instellen, beslaande iu een zilvereu medaille, die uitgereikt zal worden aau al de Katholieke strijders voor deu Paus en zijn groudgebied. Bo vendien zal het aan de vreemdelingen die voor Rome de wapenen hebben gevoerd, hel Rnmeiu- sclie burger chap verleenen, eu zoowel de adel lijken ouder hen, als de Romeinsctie burgers, die gedurende den veldtocht op eene of andere wijze uitgemunt hebben, iu deu Romeinscheu adelstand verheffen. Men meldt uit Dragten dd. 27 dezer: Ut het naburige Nyega valt een vreeselijke gebeurtenis te vermelden. Een landbouwer en zijne vrouw, hoogbejaarde en niet onbemiddelde lieden zijn gisteren ochtend door de buren in hunne woning dood gevonden in een toestand, die een ijsciijke misdaad-doet vermoeden. Onze ijverige burge meester was niet van hef. voorval onderricht of hij spoedde zich met twee doctoren, tot een voor- loop'g onderzoek naar de plaats des ouheils. Aan de lijken werden zoo weinig teekencu van uiter- liike verwonding bespeurd, dal men wel aau ver worging moet denken. De officier van justitie by de rechtbank te Heerenveen is heden iu deti vroegen morgen vergezeld van den rechter Yan instructie, tot verder ouderzoek naar Nyega ver trokken. De gemeenteraad van Zwolle heeft dezer dagen een besluit genomen, waarvan de bekendheid voor alle weeshuizen belangrijk is le achten. Hij heeft namelijk bepaald, dat kinderen, die iu een gedu- rigeti staat van onnoozelheid, idiotisme of razernij verkeereu, niet in het weeshuis der Hervormde

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2