WAT NU? NIEUWS- Eül ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAASDEBE!. N° 49. Achtste jaargang. Aa. 1867. Vrijdag 6 Decemb. Politiek Overzicht. BUITENLAND. MtistHlwion Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1.15: voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,39. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiën van -5 rei f 0.73 elke reset daarboven 0,1 V2behalve het zegel'van f 0.35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij heslaan. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie belrelfeudebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeliugeu van Correspöndeuleu te bezorgen bij derv Uilgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. De vraag, boven dit opstel geplaatst is van dubbel gewicht: Het Ministerie is afgetreden en de Commissie van het Uit wateringskanaal heeft haar mandaat neder- gelegd. Hel eerste is juist zoo als 't hoort het tweede bedroeft ons. De wijze, waarop het Ministerie aan 't roer kwam, heeft ons nooit bevallen Waren we onpartijdig ge noeg om sommige regeeririgsdadjn toe te juichenaan de andere zijde waren wij hoogst onvoldaande koloniale kwestie gelijkt op een persoonwien men eene goede dosis opium heeft ingegevende schutterijwet had een artikel, dat recht streeks indruiste tegen recht en billijkheid en behoort, met de voordracht tot wijziging der wet op de Nationale Militietot die wettendie den tegenstand eene natie ver diende: men wilde allen, die als Milicien hun dienst volbracht hadden per se schutter maken. Wat was dit? Wat wilde men? Den werkman den ambachtsmanhet kind uit de volksklasse nog eenige jaren slaaf maken daarentegen de rijken vrijstellen ze ha den immers voor de militie een plaatsvervanger gekocht? O, Wij beginnen meer en meer, door dergelijke ondervindin gen geleerd, er toe over te hellen om tegenstanders van iederen Minister van oor log te worden, die geene wel voordraagt welke bepaalt: in tijd van oorlog is ieder Ne derlander zonder onderscheid van zijn 20e tot zijn 50e jaar dienstplichtig: van 20 tot 30 eerste ban; 30 lot 40, 2e ban; de overigenmet de rechters en bedienaars van den godsdienst en alle staats- en pro vinciale ambtenaren 3e ban. De 3e ban kan niet uit de gemeentede 2e niet uit het rijk gevoerd wordenen dan oefening in den wapenhandel, opdat men moet men een leger hebben, er ook een vinde. Bui tendien kon men nog eene afdeeling vrij willigersals direct staande armee bezigen I Hoe ging het met finantien? Eene leening in 't verschiet in plaats van amortisatie Schuld maken in plaats van schuld delgen En dan de onhandige behandeling der Lu- xemburgsche en Schelde-kwestien hij builen- landsche zaken! Kortom, het Ministerie is weg cn blijve weg. Wat we zeggen zullen, zoo 't nogmaals eene kamerontbinding wenschtezal later blijken. En nu de Kanaal-kwestie De Kanaal- Commissie is niet gevallen. Zij heeft eenen eervollen aftocht gemaaktzij moest deinzen voor een onoverwinnclijken vijandhet verkeerd begrepen eigenbelan der belang hebbenden. Laat nog eens de geschiedenis spreken en dan basta van dit walgelijk schouwspel Opgave van in deze eeuw verlnnde zee sluizen op het Zwin en in den Brakman uitgewaterd hebbende 1. aan de zoogenaamde Arke hg den Cranepoider 2. die aan de Coxijdckreek 3 en 4. de twee sluizen aan de oude en nieuwe kil bij Rctranchement 5. die, in 1841 te Rctranchement ge bouwd 6 van den Olisslagerspolder De nabij Sluis gedempte Zeesluizen be staande in 7. de Passluismet 4 kokers 8. de Ooslsluis met 2 kokers 9. de Duiventorensluisen 10. Het sluisje, aan de Haven gelegen; 11 en 12. 2 sluizen bij de poort te Aardenburg 13. Kapitalen Dam 14. Magdalena, 15 en 16. De sluizen bij Biervliet. De min of meer spoedige verlauding dezer zeesluizen moet grooteudeels toege schreven worden aan de vernauwing en verkleining der zeearmen door de nu en dan aldaar plaats geluid hebbende afdam mingen. Was toen wellicht eene zoo ras- sche vernietiging dier sieeds wederom iets verder gestichte sluizen niet te voorzien zeker is het althans dat, zoo onze vuoi- oudersdoor eenige meerdere uitgaven, toen maar dadelijk meer in de nabijheid der zee of van het diep sluizen gebouwd hadden, wij, het nageslacht, daarvan thans nog het genoten de voordeelen zouden pluk ken. Wie en waar men nu ook wederom eene sluis of sluizen stichten zal, spiegele men zich aan deze zoo schadelijke ondervinding. (Men zie No. 31 van liet SI. IV., van 1861). Terwijl de uitzichten op het tol stand komen eener conferentie iels gunstiger schijnen te worden, heeft een der Parijsche dagbladen aangekondigd dat de regeering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika aanspraak maakt op deelneming aan die bijeenkomst. - Onderstellende dat deze mededec- liiig zich bevestigen zal, maakt een officieus Zuid- Duitsch blad de aaninerkiug dal aan de Vereenigde Stalen het recht lot zoodanige vordering niet be twist kan worden. Dat blad grondt zijn beloog o. a. daarop, dat in de kwestie aangaande den kerkdijken slaat cn zijne verhouding tot de Italiannsche eenheid Levens de toekomstige positie van hel pausdom, de op lossing van de gewichtige en aloude kwestie over de verhouding tusschen geestelijk en wereldlijk gezag begrepen is de oplossing van een kwes tie, welke de hoogste en meest algemeene be langen van het meuschdom en dus van alle be schaafde volken en stalen betreft. In dit licht beschouwd, is de aangelegenheid, waarover de conferentie te heslissen zou hebben niet alleen meer dan een Europeesche; zij is iu de eerste plaats ecu algemeen Katholieke en elke staat die ouder zijne burgers of weinig belijders van het Katholiek geloof telt, heeft een natuurlijk recht om aan de beslissing deel te nemen. Maar zij is ook een algemeen menschelijke aangelegen heid omdat zij de beslissing ovèr belangen van het hoogste gewicht voor menschelijke beschaviug en menschelijk geluk medebrengt. Naar luid van een particuliere correspondentie uit Florence ziet het er voor het kabinet Mena- brea ni t alleen niet gunstig uil, maar ook voor elk a«i Ier ministerie dat zou ku.mi n ojilreuem Men stemt namelijk in italic met toe, in weerwil van de verklaring door keizer Napoleon iu zijne troonrede afgelegd, dal de Sepiember-conventio nog bestaat. Men beschouwt deze als feitelijk en rechtens vernietigd en ouder een factie vau het linker centrum der kamer denkt men er aan om de schrapping voor Le stellen van de credielen die, lot uitvoering van de overeenkomst, op de begrooting gebracht zijn voor de dienst van het gedeelte uer pauselijke schuld, die op de oude bij Italic ingelijfde Roiueiuscbe provinciën rust. - ludieu oen dergelijk voorstel werd gedaan en door de kamer aaugeuomeuzou zulks ernstige ge volgen kunueu hebben, wat betreft de betrek kingen met Frankrijk. Verscheidene staalkundige hervormingen worden in Duilsciilaud voorbereid. De groothertog van Hessen, wiens grondgebied gedeeltelijk lot deu Noorderboud behoortterwijl hel overige een der Zuiderstalen vormt, vraagt dat die tweede-helft van zijn grondgebied, ouder krijgsbetrekking reeds bij deu Boud aangesloten, hel ook voor het stelsel der belastingen zou zijn. Van daar tot aan de volledige intrede van Hessen in deu Boud is er maar weinig meer te veranderen. De groothertog van Oldenburg, wiens krijgs- conliugeul, ten gevolge e.ener bijzondere overeen komst, reeus deel maakt vau het Pruisisch leger, steil voor om den koning vau Pruisen zijne rechleu af le staan betrekkelijk de posleu en lelegraiea. De onderhandelingen zouden op hel punt staan eeneu goedeu uitslag le bekomen. Eiudelijkue hertog vau Suxeu-Coburg heeft zijn geitel koosd ontwerp hervat 0111 volledig de twee hertogdommen vau Cohuru-Golha enkel door de persoonlijke vereeniging verbouwen, samen le smelten. Men geloolt ual hij ditmaal deu te- geustaud niet ontmoeten zal, die reeds herhaalde maal zijue outweipen heelt doen mislukken. De hoerenkamer vau deu Reichsrath van Wee- neii heeft eergistereu met eenige wijzigingen, door hare commissie voorgesteld, hel eerste deel aau geuomeu der grondwettige wellen, door de kamer der afgevaardigden gestemd. Dit deel is samen gesteld uit de wet op de algemeene rechten der burgers. Verscheidene de.' door den keizer uieuvv beuoemdc leden hebben die zit iug bijgewooud. ENGELAND. Eeue belangwekkende en nieuwe manier om voeder te bereideu voor de paarden en muilezels voor de expeditie naar Abyssinië, wordt op groote schaal toegepast. Een ration hooi en haver., ge noegzaam voor ecu paard gedurende één dag, wordt le samen geperst in den vorm vau een ge wonen steen, ter lengte van 16. ter breedte van 9 en ter dikte van 5 jEugelsche duimen. Acht van deze koekeu worden op cenen muilezel ge laden zoodal zulk dier den proviand voor eea paard voor eene ueheele week met zich draagt. Deze koekeu beslaan.alzoo uil hooi, m een ge wonen slroosuijder kort gesneden eu met haver vermengd liet zoo vermengde voeder wordt door de kracht van eene pers iu eene vierkante ruimte geperst waar het eene drukking vau lob ton te weerstaan heeft. Om te voorkomen dal de na tuurlijke veerkracht van het hooi, in wek ng komendeaan de koekeu hunne samengeperste gedaante zou ontnemen, worden dezen "na ge perst te zijn in een oven gedroogd. Zij verliezen daar hunne elasticiteit. De haver wordt niet vooraf gebroken; men heeft het nuttiger geacht dit na te laten, daar de korrel iu zijn geheel zijnde, beter tegen den invioed van warmte eu vochtigheid bewaard blijft. FRANKRIJK. Het gerucht heeft op de beurs geloopen. keizer te Saiut-Cloud door een val van héljJaard' zou zij" gedood. Dit gerucht is onwaar; de\eii>!r

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1