VERZIEKTE. Internationale Vaart. SCHROEF- ^Üt| STOOMBOOT Jacob van Maerlant. MARKTBERICHTENT^ ADVERTENTIES. op deze onwettige zaak te lalea neervallen. Dat is onze man, die heer Amersfoord; hij windt er geen doekjes om en noemt, zooals men zegt, man en paard. Hij'deelt een feit mede, darde over weging verdient: Willem Rirose, uit Haarlemer- meer, is met voorkennis alleen des pastoors, le gen den zin zijner verwaulen, uaar Rome vertrok ken; zijne betrekkingen behoeven dien ten gevolge onderstand; dan, ziel. het Rooinsch armbestuur verklaart zich onmachtig om in hunne behoefteu te voorzien, en de burgemeester is genoodzaakt tot het burgerlijk armbestuur of de staatskas de toevlucht te nemen. „Als het dus deu zouaveu- vrieudeu ernst is hen bij te staan,1' zegt de heer A., „dan verzoek ik voor de betrekkingen van Willem Roose hunne gaven te mogen ontvangen." Dit is logisch. Ze strijden niet voorde godsdienst, maar voor een klein Italiaansch bestuurhet slechtste in Europa. Welnu, dat dan de vrienden van dat bestuur de betrekkingen dier strijders helpen. Uit onze omgeving kunnen wij ook een feit me- dedeelen. Als de jaarlijksche collecte voor het fonds lol aanmoediging én oudersleuning voor den gewapenden dienst plaats heeft, wordt de collec tant afgewczeu; hij een persoon zelfs zeer onbe schoft: 't is dezelfde, die ook niets over heeft voor de wering der bedelarij, en deze personen zenden hunne gillen naar Rome! Als ge voortaan behoefte hebt aan een cent mosterd en er is eeu weinig miuder dan vroeger, murmureer dan niet: het mosterdmalen is fabriek- arbeid en de moslerdmaalstcrs is patentplichlig Wanneer men nu weet wat mosterdmalen hier te lande is door middel van een slok met een pen,die in een plank zit met een rond gat er in, en welke plank aan den zolder gespijkerd is, twee steenen die op elkander liggen in beweging te bren gen dan is Tzeer noodig, dat deze fabriekmatige ar beid belast wordt, behalven met bel zweet der arme raaalster ook met de patentbelasting! Een aantal kurieuse bijdragen over de kanaal- leening worden ons m?ege'deelddie ons den wenseh doen uiten, dat de regeering weldra het initialief zal nemen: terug keeres tot het oude plan, namelijk: het kanaal door Kadzand naar den Tienhonderdpolder Onder de Vlaamsche voorstanders der leening vermelden wij met eere den heer Burgemeester van Gend, de Kerchove-Delimon, en Dr. van Brus seluit Watervliet, die door woord en daad ge toond hebben het algemeen belang in verband met het bijzondere te begrijpen! Eenige groote landbouwers-eigenaars hebben de zijde der niet inschrijvende eigenaars gekozen; ze zullen later vi]f percent geven, als walerge- schot of grondbelasting verhoogd is! Ook Sluis, Aardenburg binnen, Ooslburg en IJzendijke kwe ten zich goed. Men leest in de Wekker, weekblad voor onder wijs en schoolwezen, de volgende waarschuwing, door den heer S. Gille Heringa, oud-schoolop ziener; „Een Duilsch geneesheer heeft dezer da gen de oogen van 10,000 schoolkinderen onder zocht, waarvan het resultaat was, dat hij daar onder 1730 ontdekte als bijziende, dat zij niet waren toen zij ter school kwamen. Hij schrijft het ontstaan van dit gebrek toe aan verkeerde plaatsing van borden en banken en van dichten druk van schoolboeken." Wij voegen er bij: zou ,T niet wenschelijk zijn, eens na te gaan, of de anders uitmuntende school schriften der Gebroed. Gallewaerl, met hun licht blauwen druk, en de Thieme's schrijf boékenmet hunne stipjes en lijntjes, bij ons mede niet na- deelig werken? Op de Scholen, waar het schrij ven niet overdreven wordt, maar men liever wei nig en goed heeft, zal het natuurlijk miuder kwaad kunnen dan daar, waar men nog den ouden slenter volgt. Men leest in de Bazuin: „De berichten omtrent het lot van landverhui zers naar Amerika luiden voortdurend allertreu rigst. Kollin, in Boheinen, maakt o. a. een brief van een geëxpatriëerde uit dat landschap bekend, waarin de toestanden der Duilsche uitgewekenen vao den laalslen tijd in Amerika als vreeselijk worden geschilderd. Bijna zonder eenige uilzon dering kaïnpen ze met ellende en broodsgebrek en kunnen maar geen werk vinden. Wie nog eenige middelen hebben overgehouden, maken zich gereed naar hun vaderland terug te keeren. Wie zou zulk een toestand verwacht hebben in het rijke Amerika!" Van Tilbnrg zijn den 15 dezer een 10Otal jon gelingen naar Rome vertrokken om in pauselijken dienst te treden, alsmedo uit Utrecht 20, en kort te voreu uit Amsterdan 117. Een dagblad, uitgegeven door eene vereeniging lot bescherming der dieren, geeft in een zijner nummers een statistieke opgave omtrent den leef tijd van sommige dieren. Een heer en houd leven zelden langer dan 20 jaren; een arend 14 of 16; de leeuwen leven zeer lang, een leeuw in den zoölogischen tuin le Londen bereikte den ouder dom van 70 jarende eekhorentjes en hazen worden meestal 8, de konijnen 7 jaren; de oliphanten worden soms al zeer oudmen heeft er gehaddie 400 jaren oud waren. Toen Ale xander do Groote den Indischen koning Porus overwonnen had, gaf hij een oliphant, die troiiw mei hem gevochten haü de vrijheid weder; voor d&l hij het reuzendier echter liét heea gaan toe kende hij het; na 350 jaren vond uien den oliphant terug. Varkens worden p. in. 20 jaren oudde rhinoceros leeft 25 jaren; er is een paard g-weest, dal 62 jaren Lelde toeu het stierf; de gemiddelde ouderdom van 't paard is 23 a 30 jaren. De koeien leven ongeveer 25 jaren; Cuvier veronderstelt dat de oliphanten 1000 jaren oud worden. De doiphijn en de zwaardvisch bereikéu den ouderdom van 30 jaren een arend stieri te Weeneu en was toen 104 jaren oud geworden en zekere heer Miller— son bezat een rif vau dat dier, hclwèlfc 307 jaren had bereikt de pelikanen worden 62, de schild padden soms wel 100 jaren oud. HAARLEMMERMEER. Onlangs werd te Haar lemmermeer op de hofstede Onvermoeid Vooruit, van den barou van Verhuër, beproefd een nieu we Anierikaansfhe spadeploëg vele belangstel lende leden der afd. Haarlemmermeer en Haar lem en omstreken der Hollandsche maai schappij vau landbouw waren daarbij tegenwoordig; het werktuig vol leed zeer goed de proef werd ge nomen op klei-, zand- en zoogenaamde zwarteu grond en hel bleek aan ieder toeschouwer, dat hel uitmuntend geschikt is om hij droog weder den grond op een diepte van 2(3 Ned. duim te zuiveren van allerlei wortelen, bijv. de kweek - wortelen, welke daar op sommige gronden zoo menigvuldig voorkomen. Men kan zich hel best een denkbeeld van het werktuig maken als men een paardeuhooi-schudder heeft zien werken. Even als deze hel hooi door en uit elkander werkt, doet het werktuig |dit den grond op voormelde diepte. DEN HAAG: Verleden week hebben zich de miuislers gezamenlijk naar het gebouw der Alge- meene Landsdrukkerij begeven, om de nieuw ingerichte landsinstelling met een bezoek te ver eeren, en le gelijk een door den directeur Mielïng uitgevonden methode van uatuurdrukop de boek drukpers toegepast, in werking te zien. Het is een zeldzame, schoone uitvinding van natuurdruk, waardoor niet alleen vele naluur-voorwerpeuals planten, bloemen, hout enz. direct in hunne na tuurlijke kleuren en fijnste nuances, zönder cli chés gedrukt worden, maar, wat onbegrijpelijker schijnt, is, dat in eens v. een bouquet bloe men van levende planten zelfs in vele verschil lende kleuren te gelijk op de boekdrukpers ge drukt wordt; eene wijze, die lol nu toe, trots zoo menigvuldige nieuwe pogingen nergens heeft plaats gehad. De konsul-generaal der Nederlanden, te Ber lijn, heeft ter kennis gebracht van zijn gouver nement, dat de runderpest is uitgebarsten en zich uitbreidt in Pruisisch Silezie en in Ooslenrijksch Silezie. De runderpest welke in Silezie heerscht, is een der schrikkelijkste welke zich tot heden toe nog in Pruisen hebben voorgedaan. Zij breidt zich uil in verschillende kringen vooral rondom Ralibor. Verscheidene honderden stuks vee zijn afgemaakt. Al de noodige maatregelen zijn door het gouvernement genomen, om te beletten dat de geesel zich verder verspreide. Meer dan 12 baladlons soldateu worden gebezigd om gezond heidskordons daar te stellen, zoowël op de Oos- tenrijksche grenzen als rondom do plaatsen waar de veeziekte zich heeft vertoond. WIIÏTESDIE2TST 1867 1868. van 16 October tot 1 April. Van SLUIS: Dingsdag. "smorg. 7'/2 ure Woensdag.'smorg.S'/oUre en 's namiddags 2 ure. Donderdag, 's morg. 9 ure. Vrijdag, *s morg. 10 ure. Zaturdag, 1s morg. 7y2 ure Van BRUGGE: Dingsdag, 's nam. 3'/2 ure Woensdags.'s morg. 7 ure en 's namiddags 4 ure. Donderdag, 's nam. 2'/2 u Vrjjdag, 's nam. 3% ure. Zaturdag, 's nam. 3'/2 ure In belang van den handel zal den "=^$2 Stoomboot in het vervolg iedere week den Don derdag om 9 uren van SLUIS vertrekkenen van BRUGGE des namiddags ten half drie uren, en den Maandag niet varen Gedurende dezen dienst zal de Stoomboot, ééns in de maaud en wel des Woensdags vóór of op volle maan in plaats vau des namiddags 4 ure, des avonds 6V2ure uit BRUGGE vertrekken. oOSTRURG 27 November De aanvoer van Granen was heden merkelijk ruimer dan de laatste wekendoch er bestond voa:' vele artikeleu. op de verlaagde notering der hoofdmarkten, weinig vraag. Gorst, Haver Paar- denboonen ruimden échter goed op, tegen nage noeg vorige prijzen. Jarige Tarwe ƒ00,00 a ƒ00,00: Nieuwe dito 13,— ƒ14, 15,- ƒ15,75; Rogge ƒ9,-; a 11,50 Wiule'rgërst 7,50 a 8,25; Zomer dito 7,50 a 8, Haver ƒ3,25, a ƒ5,25 Paardenhoenen- ƒ8:50, a ƒ9:25; Erwteu 8,50 a ƒ9,50. Ter Varke'nsmarkt waren aangebracht 73 stuks die lol iets hetere prijzen goede aftrek genoten'^ GRAANMARKT te AARDENRURG verkoop pr ij s per mudde. Tarwe i i Rogge Winiergersl, Zomergerst Boekweit Haver Paardcboonen Koolzaad Erwten DINGSDAG, DINGSDAG, 26 Nov. 1867. 19 Nov. 1867. Laagste Hoogste Laagste Hoogste ƒ16,- 10,53 8.10 7,70 16.30 1 !,75 8,25 7,90 15.— 11- 8. - 7.Ö0 15,75 11,30 8.20 7,75 4,20 9- 4.70 9,40 i- 9.— 4,50 9,40 10.— 11,75 io!~ 11 Heden overleed alhier, tot groote droef heid zijner nagelalene Weduwe en Kinde ren JACOB ECKEUUSin den ouderdom van 44 jaren. Zijne veelvuldige dienslen, getrouwe zorg en buitengewone naarstigheid als tuinier, mijne ouders en mij gedurende 28 jaren bewezen, zullen altijd ook bij hen, die hem gekend hebben, in dankbare herinnering blijven. Oostburg 23 November 1867. C. LE NOBEL. De vele en hartelijke bewijzen van be langstelling, die de ondergeteekende op haren öOslen jaardag mocht ondervinden maken het haar tot een aangenamen plicht daarvoor haren welgemeenden dank te be tuigen. Groede, den 20 November, 1867. ET. SALOMÉ. De Notaris C. SCHOUT VELTHUIJS is voorne mens op Vrijdag den 6 December 1867, voormid dags 10 ure, te Sluis, in het Logement de Stad Brugge," op de Kaaipubliek te koop te veilen de volgende Goederen staande en gelegen te Sluisin de Kadastrale Sectie A als 1. Een HUIS en ERF, in de Kapellc- straalNo. 794. 2. Een HlilS en ERF op de Hoogstraat, No. 188. 3. Een HUIS en ERF in de Zuiddijk- straatNo. 339 4. Een HUIS en ERF(vroeger Pakhuis) aldaar, No. 338. 5. Een HUIS en ERF, in de Brugstraat, No. 38 en 39. G. Een HUIS, ERF en TUIN, bij de Zuidpoort, No. 694 4 696. Nader onderricht is te bekomen bij ge noemden Notaris. De Notaris C. SCHOUT VELTHÜ1JS is voornemensop Dinsdag Si December 1867, des middags 12 ure, te Aardenburg, in de Herberg het Hof van Holland." bij Jaqces, ten verzoeke van den Heer ABR. VAN DE PLASSCHEpubliek te verkoopen: Een EIKENBOOMBOSCH groot 4 Bun ders 40 Roeden 40 Ellen (9 Gemeten 286% Roeden)gelegen in den Beoos- ter-Eedepolder, gemeente St. Kruis, Kadastraal bekend Sectie D. N's- s' en 4. Nader onderricht is te bekomen bij ge noemden Notaris.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3