Toegift. Politiek OVerzieht. BINNENLAND. streeksclie belasting daartoe, 't zij door eene verhooging der grondbelasting! Een krasse, radicale maatregel! Gewis; doch weet iemand een betere? Is iemand, is eenig lichaam meer bevoegd dien maatregel te bevorderen, uit te lokken, te verzoeken, dan de nog bestaande Com missie 't Is waar, de Commissie kan (en zij kan het, wij zeggen hel volmondig, met eere!) haar mandaat nederleggen zij heeft hare taak volbrachtzij heeft getracht (de geschiedenis van haar weik in een vorig nummer van ons blad getuigt het!) langs den minst kostbaren weg een voor onze behoeften voldoenden waterweg te bekomen; zij is tegengewerktstelselmatigmet bij oogmerken tegengewerkt; welnu, de tegen standers hebben gezegevierd Zij valt met eere Maar -is hare levenskracht uit geput Wij ge'ooven het nietZij be staat niet uit mannen, die zoo spoedig moedeloos worden. Zij onderzoeken en beproeven nog eens Wij zeiden, dat bovenstaand middel nog al radicaal zou zijn. Ja wij erkennen het, 'lts forsch; doch bij buitengewone toestanden worden buitengewone maatregelen gevorderd en de ervaring leert, dat zachte chirurgijns nog al eens stinkende wonden maken Wij hoorden in den jongsten tijd veel en velerlei over deze zaken spreken. Wij hoorden ook van een plan van stoomgemaaldat bij voorbeeld de wateren uit de met de Ligne vereenigde Brugsche vaart, achter den Sasputzou kunnen wegmalen welke vaart door kleinere kanalen het achterliggend water zou kunnen toegevoerd worden. Eenige landlieden verzochten ons uitdruk kelijk aan dit plan onze aandacht te wijden; doch wij konden het eerstens niet, omdat wij bij oen bestaandweldoordacht plan geen nieuw wilden voegen, en bovenal, omdat wij van een stoomgemaalen wat daarmede verbonden is in 't geheel geen verstand hebben en deze verklaring moet den voorstanders of ontwerpers van den Biervlietschen watergang de overtuiging van onze goede trouw geven Welnu imen onderzoeke almede, of aan zoo iets kan gedacht worden; of de watering van Prins .Willemspolder de ach terliggende polders kan opnemen of het suatiegeld en het stoomgemaal kan bekos tigd worden of er geene natuurlijke hin derpalen zijn die de walerloozing naar het Noorden, zonder te groote kosten, in den weg staan. Onderzoek geeft' licht! Men onderzoeke HERHALING. Elk eigenaar, die niet inschreef, werkte mede tot den ondergang van zijn pachter, en hij die willens en wetens zijn mede- mensch ongelukkig maakt handelt onzede lijk (Vergelijk No 4 der Gazette tan Eecloa.J Het groole nieuws van den dag is, dat de Pau selijke regeering cr in zoude toegestemd hebben em deel te uemen aan de conferentie. Zij zou als dan van de mogendheden de teruggave van de Marken en Umbrie eischenom die onder waar borg der mogendheden te plaatsen; doch zij zou geen aanspraken op de Romagna doeD gelden. Komt cr een eindscheiding tot standzoo laat zich eeu dagblad uit, dan achten wij het aan den eenen kant niet meer dan billijk dat door de Euro- peesche mogendheden, eenmaal geroepen door hare medewerking deze zaak te regelen, niet aan Frank- jk alléén de willekeurige beschikking over Italie's b -stemming worde gelalenmaar dan kan men er te Rome ook wol op rekenen, dat een conferentie dèt voordeel zal hebben, dal geen eigenmachtige en onderhandsche regeling, welke Frankrijk, in overleg met Italio, het Pauselijk gouvernement zou willen opdringen, den Paus tot vassal zal maken van koniug Victor Emanuel. Ds Italiaansche regeering hoeft bij de verkiezin gen een gevoelige nederlaag geledenwelke op nieuw den politieken toestand kan doen verande ren. Drie der ministers namelijkdie wegens de aanvaarding eener portefeuille hun mandaat als af gevaardigde hadden moeten nederleggen ziju bij de eerste stemming niet herkozeu. Men deukt, dat het ministerie den uitslag der herslemming zal afwachten, voor dat het een besluit neemt hoedanig in dit geval te handelen. De Parijsche beurs verkeerde in de laatste da gen weder in eene flauwe stemming. De reute viel van 68,50 op 68,42; een bewijs, dal het ver trouwen uiet terugkeert, ofschoon het wachtwoord der politiek vrede is. De koning van Pruisen wil den vrede, maar ook in het bezit van Zuid- Duitschlaud; Napoleon wil den vrede, evenwel met uitbreiding en voltooiing van het m litair element; Victor Emanuel wil deu vrede en het bezit der pauselijke stalen; de czaar wil deu vredete Kouslantinopel! Oostenrijk wil deu vrede en uitbreiding in het Oosten, en daarmede zijn de speculanten uiet te vreden. Volgeus eeu iu de diplomatieke kringen te Parijs verspreid gerucht, zou de gezant der Ne derlanden aldaar aan de Fransche regeering offi cieus en io afwachting eener olliciëele mededee- liug verklaard hebben, dat de koning der Neder- lauden, als prolestantsch souvereiu, van oordeel is, niet te moeleu deelnemen aan eeüe conferentie óver de Romeinsche kwestie. Wellicht voorbarig, in afwachting eener offi- ciëele mededeeling; doch is Twaar, dan mag de Tijd cs. tevreden zijn; die raadt Z. M. ook aan, zich met die kwestie niet te moeien eu de pau selijke zouaven door de viugers te zieu, uit vrees óf Victor Emauuel eu Pruiseu, öf Napoleou te stooten, eu dus Nederlandsche jongens voor een vreemd vorst te laten vechten; want er is geen sprake van deu Paus als Paus: er is kwestie om deu hertog of groot-herlog van Rome af te zetten, omdat hij zijne onderdanen slecht laai besturen. De geschiedenis van Filips II, Alva eu Grauvelle schijnt voor Antouelli eu c. s. Diet geschreveu; toch zijn er Italiaansche boeken uil dien lijd, waaruil ze kouden ieeren; maar 'lis hier weer 't ongelukkig geval: religie en politiek vermengen. Ze zulleu het hoofd der Katholieke kerk niet misdoen, iutegendeel, de opvolgers vau Pius zul len, zoolang huu een geestelijk onderdaau rest, zonder wereldlijke kroon, bijzondere voorrechten genieten, de gehoorzaamheid uit liefde. Of zou het waar zijn,.dat men het wereldlijk gezag wenscht te handhaven, 1°. als de kern van eeu mogelijk te vergrooteu rijk, althans ruimer staatsinkomsten, en 2°. ten einde zijne macht teu dienste der kerk aan te wenden? Zulke herseuschimmeu voegen niet meer in de 19e eeuw; het „dwing ze om iu te komen", in dien zin opgeval, is onzin neen dolzinl De volkeu worden meerderjarig. IJit Parijs wordt omtrent den indruk, door de troourede van koningiu Victoria in de hooge krin gen aldaar verwekt, het volgende geschreven: Ik kan u verzekeren, dal men hier zeer getrof fen is over de spijl, die de koningin van Enge land met betrekkiug lol de tweede tusschenkomst van den keizer der Frans^hen te Rome aan deu dag legde, en over den weusch, zonder eenige verzachting door haar geuit, dat de belangen van Italië door dit alles niet mogen worden geschaad. Meu merkt van die zijde op, dat het geene ge woonte is, om in een dusdanig staatsstuk op zulk eeue wijze partij te kiezen iu eeue buiteulandsche kwestie. De gevoelens iu denzelfdeu geest als in de troon rede door de leden van het hoogerhuis geopen baard, zijn uiet zeer geschikt om dien ongunsti- gen indruk te verzwakken, en het is dan ook ongetwijfeld uit die iucidenten, dat de last moet wordeu verklaard aau onzen gezant te Londen, den prins la Tour d'Auvergne, verstrekt, om on middellijk naar die hoofdstad terug te keeren, hoewel zijne gezondheid scheen te vorderen, dat hij zijn verblijf te Parijs nog wat verlengde. FRANKRIJK. Te Parijs is thans de onveiligheid in de straten even groot als zij sedert vijf jaren te Louden was. Persoonlijke aanrandingen ziju er aan de orde van deu dag, waarom men tot het besluit is gekomen, niet alleen de poücie te versterken maar zelfs po- lilie-agenten te paard aan te stellen. BELGIE. De zesde sectio heeft zich den 21 dezer onledig gehouden met het ouderzoek van bet wetsontwerp tot herinrichting der kaders van het leger. Dit ontwerp is met 5 stemmen en 6 onthoudingen verworpen. Het wetsontwerp, waarbij de lichting van het leger wordt bepaald, is ook met hetzelfde getal stemmen verworpen, en gansch het budget van oorlog is afgestemd met 5 stemmen en 5 onthou dingen. De erfenis van wijlen keizer Maximiliaan heeft te Weenen de aanwezigheid noodzakelijk gemaakt van den prefect van Aliramar en van Marpurgo, van Triest, bankier van do prinses Charlotte. Zij hebben met den staatsminister Tcsch reeds twee samenkomsten gehad. De tijdingen uit Mexiko melden, dat het lijk van keizer Maximiliaan aan den admiraal Tegcl- hoff is afgeleverd. Men schrijft uit Brussel, dd. 17 November: „Een commissie, bestaande uit een kolonel en eu kapitein der genie van het Nederlaiidsche lc- eer, heelt dezer dagen, op last van den miuistcr gan oorlog, den generaal Yan den JJoscb, den onlangs door de heeren Montighy en Christophe alhier uitgevonden „mitrailleur*' in oogenschouw genomen en onderzocht. Dézer dagen is dit wa pentuig beproefd in de koniuklijke manege alhier, iu bijzijn van den koning eu den minister van oorlog, die hunne bijzondere tevredenheid te ken nen gaven vooral over de hoogst eenvoudige sa menstelling. „Men stelle zich voor een gewoon kanon, in- tusschen met 19, 31 of 37 loopen (al naar gelang van het kaliber). De loopen ziju getrokken eu aau de achterzijde open. Achter deze openingea wordt door een der drie manschappen, die het stuk bedieneu, een ijzeren plaatje bevestigd, ia hetwelk zich even veel galen beviuden als het stuk loopen lelt* In ieder gat van de plaat (be weegbare kulas) bevindt zich eeu patroon. Achter aau het kanou beviuden zich twee horizontale staugeu, die als geleiders dieuen voor eene be weegbare electrische batterij, welke op hare beurt aan de achterzijde van een hef boom is voorzieu. Door dezen hefboom naar beuedeu te drukken brengt de tweede der manschappeu de batterij naar voren tegen de kulas met de patronen, liet stuk is aldan geladen en tevens vau achteren ge sloten, In de batterij bev nden zich met het aan tal loopen overeenkomende en met deze corres- pondeerende punten. Het stuk moet uu nog door den derden artillerist gelost worden. Deze brengt daartoe eene kruk iu beweging welke zich aan eene der zijden van de batterij bevindt. Naar gelang der suelheid waarmede hij dat doet worden de schoten achtereenvolgens of tegelijk gelost. Zoodoende kuuneu in ééue minuut 150,250 of 3090 schoten worden gedaan. Dit hangt natuur lijk af èu van het aantal loopen van den mitrail leur en van de wijze, waarop met de kruk wordt gewerkt. Bij de dezer dagen genomen proefne mingen werden 100 patronen verschoteu zonder dat een enkele weigerde. Te Berlijn Petersburg, Weenen eu Dresden werden echter scherpe pa tronen gebruikt en met hetzelfde gevolg op ieder dier plaatsen telkenmale 11,000 scholen op een afstand van 1200 a 1400 ellen gelost. De Russi sche regeering heeft dan ook onmiddellijk twee mitrailluers besteld, die bij het onderzoek der Ne derlandsche commissieen bij de geuomen proef nemingen hebben gediend.1' ENGELAND. In een vischwinkel te Downham (Engeland) zag men in de vorige week een paling in de rivier de Ouse gevangen die 5 voet 8 duim lang was en 17'/2 duim in omtrek had wegeude 36 pond of 28 poud schoon. Men spreekt thans te Londen algemeen van een wouderspringer, die van eene hoogte van 200 voet, in een water vau slechts tien voet diepte springt. Hij hoeft, zegt men, eeue overeenkomst aange gaan met de directie van het Crista! palace om van den toren van dat groolsche gebouw te sprin gen in een reservoir, in den tuin daarachter aau- gelegd. Thans brengt hij geheel Brighton in rep en roer, waar 20,000 toeschouwers zijn groote spriugloeren zijn gaan bijwonen. Hoewel nog zeer jeugdig, heeft professor Worlhington, zoo is zijn naam en titel, reeds vijf menscheu het leven gered. SLUIS, 27 November. Donderdag 21 Novemb. verspreidde zich alhier het gerucht, gelukkig niet bewaarheid, dat de stoomboot Jacob van Maerlant in de kaai was omgeslagen. Toch ware dit niet onmogelijk geweest. Op de boot toch had men om en bij de 80 mud paardeboonen en erwten geladen, bovenop, en wel zóó op de eeue zijde der boot. dat, toen deze afgezet werd, de boot geheel over zijde ging en al de erwten en boo- nen in de kaai stortten. Wat er zou gebeurd zijn, indien de houten bank en leuning der boot niet voor den drang van den afschuivenden last bezweken ware, is uiet te berekenen, daar de boot met vol len stoom gereed lag om te vertrekken. De boo- nen en erwten ziju wel weder opgeviscbl, doch de schade er op is nog al aauzienlijk. Zijn wij wèl onderricht, dan heeft bovenstaand voorval, gepaard met teleurstellingen van verschillenden aard, den concessionaris doen besluiten om de boot (e verkoopen, iets dal wij, in het belang onzer plaats, diep betreuren. Vraagt men nu. hoe hel mogelijk was, dat zij die met hel laden der boot belast waren dit op zulke onhandige wijze deden, dan moet men daarop antwoordeudat ze niet zóó onvoorzichtig han delden als men oppervlakkig denken zou. De boot toch rustte aau de kaaizijde met het zooge naamde berghout op een uitstekend anker van deu kaaimuur, zoodat zij aan die zijde niet over hellen kón, en dus de overlading aan dieD kant niet zichtbaar werd; terwijl, zoodra de boot afgo- zet en haar de steun ontnomen werd, zijófkau- telen öf omslaan moest. SLUIS—AARDENBURG. De TijdNoord Holl. courant, geeft zich dezer dagen alle moeite urn het dienstnemen van Nederlanders onder de pau selijke zouaven te vergoelijkenhet te verdedigen is trouwens onmogelijk. De middelen, die de Tijd aanwendt, zijn zonderling: de jongelingen hebben wèl gedaan, zegt zij, met Z. M. in dezen uiet te moeieu, uit vrees, dat Z. M. zich zou cotnpro- milteeren tegenover Italië of leaenover Pruisen. Men /.iet, men verschuilt de kwestie. Intusschen gaat de heer Amersfoord, burgemeester van Haar- lemerineer, voort om zijne verpletterende slagers

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2