ÜEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N 48. Ac!ilsle jaargang. A0. 1867. Vrijdag 29 Novemb. GEDACHTEN. Ideeën Ivanaal-kwestie. Ail ISlil Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Mummers f 0,10. Prijs der Advertentien van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12V£\ behalve het zegel van 0,35 voor iedere plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beuevens Adverteulicn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudcntiën. in. Wij hadden onze taak moeten afspin- nen; wij hadden moeten voorldroomen van onze ideeën; wij hadden over de wensche- lijkheid, dat ze de reinste werkelijkheid zouden in 't leven roepen of zouden helpen worden, moeten voortdenkendan, ziet, daar wordt in onze onmiddellijke omgeving de hemel verduisterd en worden wij vervuld met verontwaardiging! Wij behoeven dus wel geene verschooning te vragen, wanneer wij spreken over - onze Herinnering aan de De leening is mislukt! Ziedaar het groote nieuws van den dag: de vrucht van jaren arbeids eener wettig aangestelde, en het vertrouwen harer lastgevers en van het publiek genietende Commissieis in rook opgegaan De inspireerders der Beurzen-Courant, de voorstanders van halve maatregelen, zullen natuurlijk juichen in de voilrekking van een feit, dat zij, gevolg gevende aari de laagste beweegredenen, hebben helpen in 't leven roepen. Welnu, laat ze juichen! Laat men nu het zijkanaal naar Biervliet ten uitvoer brengen; doch-dc algemeene verachting treffe hem, die de onbeschaamdheid durft hebben om de hand op t papier te stellen, ten einde aan de Regeering eene bijdrage te vragen voor een werk van bijzonder be lang, aan welks hersenschimmig beeld een werk van groot en uitgebreid nut is opge offerd geworden. Vurig, vurig hopen wij, dat de Regeeringdetegenwerkcrs nietstcunen zal; neen zelfs in do verste verte denkon wij er niet aan, dat zij de gepleegde onze delijkheid zal helpen dragen. Integendeel wij rekenen er stellig op, dat zij hare ver klaring zal handhaven en geen cent uit 's Rijks schatkist zal afzonderen voor een werk, dat niet ten algemeenen nutte is. Wij hebben een krachtig woord voor de nog bestaande Commissie. Wij wenschtcn haar rog één stap, één laatsten stap te zien doen. AVij zullen haar niet vleien met ijdele loftuitingen-. Wij zijn eikonder geheel vreemd; zij bezoldigt ons niet en wij staan niet in hare dienst; zij is boven onzen lof verheven wij zijn van haar geheel en al onafhan kelijk! Laat hem (of zij), die de Beurzen-Courant inspireerde, het masker eens afleggen en ruiterlijk met ons in 't strijdperk treden, in plaats van ons laaghartig in een vreemd dagblad te beliegen. Laat hij (of zij) den handschoen, dien wij hem (of hun) bij dezen toewerpenopnemencn laten ze optreden tegen ons met open vizier cn eerlijke wa penen, en wij zullen zien. Ons programma is: Gij, inspireerders der Beurzen-Courant, kent noch de geschie denis, noch de belangen, noch iets anders van ons gewest, dan de kas uwer pachters, uwer slaven, uwer zaakwaarnemers, en het direct belang, geldelijk, stoffelijk belang, dat gij (en gij alleen) bij dit of dat deel van ons gewest liebtZiedaar de beschuldiging, die wij volhouden en die we laten staan zonder titel of jota daaraan te veranderen, tot ge ons open en ruiterlijk hebt weerlegd! Dan, genoeg! Beproef gij uwe krachten in uw eigen belang; wij wenden ons tot de Commissie, tot onze landgenooten, en tot die verstandige Vlamingen, die het gemeen schappelijk belang erkennen en kennen en die getoond hebben door hunne aangeboden bijdrage, het algemeen nut te willen, al ware het met de nevenbedoeling, dat ook hun bijzonder boiang daarmede nauw samen hangt; want zuil: cene nevenbedoeling is eerlijk: het algemeen belang toch is samen gesteld uit de verzameling der bijzondere belangen en deze verzameling bestaat, of de geschiedenis liegt, cn de aardrijkskunde, de waterstaatskunde, zijn ijdele wetenschappen Een woord dan aan die allen, die wel- meenenden: AA'enut u nog eens, maar met kiem en aandrang lot de Regeering door een kort en krachtig verzoekschrift of eene persoonlijke Commissie; doe dat verzoek vergezeld gaan van eene breedvoerige ge schied- en aardrijkskundige Memorie, het verleden en het heden van ons gewest schetsende De verzamelaars van en medewerkers aan de Bijdragen lol de geschiedenis en oudheid kunde inzonderheid van ZeaiUisch- Vlaanderen zult ge gereed vinden om n bronnen en concepten te verzamelen. Uwen secretaris is liet wel toevertrouwd een vorm van „Deductie", breed en krachtig, samen te stellen, zoo als onze vaderen, toen we nog maar een wingewest waren, dat wisten te doen en waarop niet zelden gunstige be schikkingen der stadhouders of van 11. H. M. inkwamen. A'erzoekop grond dier Memorie, een locaal onderzoek door of van wege den water staat naar den ellcndigen toestand onzer polders en hunne waterwegen en, na de uitkomsten van dat onderzoek, opheffing onzer grieven Onzer grieven? A'oorzekcr! AVij, en vele burgers en ingezetenen met ons, hebben geen direct belang bij uen toestand uwer landerijen; maar een groot, zwaar wegend indirect belangwaar de landman niet oog sten kan, behoeft hij geene arbeiders; waar de arbeider geen werk vindt, heeft hij geene verdiensten, en de neringdoende ont vangt zooveel minder van den landbouwer en den arbeider: de korenmolenaar, de bakker, de smid, do wagenmaker, de win kelier zullen dc naweeën, het gevolg van onzen toestand helpen dragen, en die toe stand zal met ieder jaar verergeren Er moet in voorzien worden. De belanghebbenden moeten er zeken in voorzien. De Begeering moet hunne pogingen steunen Er is hier kwestie van eigenbelang in periculum over- genoeg! De landbouw is ten onzent de spil, waar alles op draait; ons gewest (voor de hon derdste maal herhalen wij het) is door aard en bestemming een landbouwend gewest; maar is in alle opzichten veel stieffnoedcr- Iijker beieeld dan fabriek- en nijverheids- districten: voor den jenever, de lakens, de suiker, de koffie en zooveel meer, bestaan uitgebreide land- en waterwegende groote steden bezitten rivieren, kanalen, spoorwe gen en telegrafen; de plattelandbewoner ten onzent; de staatsburger, hier gelijke rechten bezittende nis de staatsburger eiders, gelijke lasten met hem dragende, ontvangt zijn evenredig aandeel in die lasten niet I Het Gouvernement, dat onze wateren bedijkte, dat ze onder andere omstandighe den aan derden (Concessie van Damhe) wegschonkom alles eindelijk ten bate der schatkist te zien uitloopen, moet, op de eene of andere manier, tusschen beide komen! Ministers hebben die verplichting erkend, cn do Aroiksvertegenwoordigers stonden eene milde bijdrage toe A'oorzekcr, en dankbaar erkennen wij het; maar wanneer nu het meest lijdend doel het gehecle westelijk en zuidwestelijk deel van dit voormalig district ook getoond heeft het goede te willen; maar wanneer derden, door zicli te onttrekken aan dat werkdoor het algemeen belang aan liet eigenbelang op te offerenhet Gouvernement hebben tegengewerkt, zijne bijdrage doelloos, nut teloos gemaakt hebben - wat dan Wat dan? Dan hebben wij geen anderen raad dan een radicaal middel Eerst de enquête over onzen toestand dan de wet Blijkt uit de enquête, dat onze toestand onhoudbaar is, voorziening behoeft, dan moet er bij de wet in voorzien worden Hoe? Blijkt het, dat de noodlijdende pol ders buiten slaat zijn zich zeiven te helpen blijkt hunne volslagen machteloosheid dan kunnen zij ook niet langer zelfstandig be staan dan is door overmacht het octrooi van bedijking verbeurd, omdat zijn doel gemist is, en de hulpelooze lichamen moeten hunne zelfstandigheid missen cn bij do wet tot één lichaam w orden vereenigdDe enquête moet zich over het geheele voor malig 4e district van Zeeland uitstrekken. Het Gouvernement moet het geheele werk zelf doen uitvoeren. A'an de kosten behoprt de bekende rijksbijdrage te worden afge trokken en het overschot moetover eenige jaren verdeelddoor het geheele district worden gedragen't zij door eenereeht-

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1