MARKTBERICHTEN. vaa het feit, dat Garibaldi, toen hij aangevallenf werd, op het pnnt stond om het pauselijk, groud- gebied le ontruimen,! Welk. nut had dan de slach ting van TiVoli? Beu eoullict lusschen Frankrijk en Italië opwerpen? De kracht der chassepóts aauloonen? Hoe dit zij, het blijkt dat Garibaldi reeds den 2en aan een Italiaaüsck bevelhebber bericht had, dat hij den volgenden dag zou terug trekken, en den *2en was zelfs de ontruiming reeds aangevangen. Beu ooggetuige zegt zelfs, meer dan 5000 vrijwilligers op de dagen van den In en 2n naar hunne haardsteden te hebben zien terug keereu. Uit Rome wordt gemelddat bij de jongste ge vechten onderscheideue zouaveuuil Nederlaud afkomstig, gesneuveld of gekwetst ziju. De toe- staud der gekwetsten, die over het algemeen slechts ligle wouden hebben bekomenis van de meesteu bevredigend. Men klaagt te Harliugen zeer over de wijze waarop de Doler en het veedal naar Engelaud wordt verzonden op de Engelscbe booten wordt behandeld. Heele vaten ko.nen somtijds hall ge broken van boord eu het vee wordt zoo op een gepakt, dat er meestal eeu gedeelte van gestorven isvoor de boot de haven verlaten heeft. Onlangs was dit weder met 13 schapen het geval. Een dienstmeisje te Steeuwijk heeft gepoogd een gezin te vergiftigen, door luciferskoppen in het eten te doen. De daderes schijnt echter niet wel bij het hoofd te zijn. De justitie heeft een onder zoek in deze zaak ingesteld. „Ik ben zóó bijziende" verklaarde laatst een loleliug die gaarue van de dienst wenschle ont slagen te worden: „ik beu zóó bijziende, mijn heer, dat ik van de plaats waar ik uu sta niet zien kan, dat u daar met de pen indoopt." OOSTBURG, 21 November, bij de leening o p 18 dezer der iuschrijvingen in de geldleening van 420,000 ten behoeve van een algemeen nieuw uilwateringskaoaal ia het voormalig 4e district, bleek het, dat slechts voor f 131,000 was ingeschre ven, als: Hoor 10 inschrijvers te Sluis f 32,000 9 Zuidzande „20,000 7 Aardenburg „20,000 6 Cadzand. „10,500 4 JJzeudijke 8,000 4 Retrancheraent 5,000 2 Sint Anna ter Muideu 3,000 1 Oostburg 2,000 1 Hei He1,000 1 Nieuw vliet 1,000 1 Vlissingeu 1,000 terwijl door vier inschrijvers uit Bëlgie te zamen was ingeschreven voor „27,000 Samen ƒ131,000 Ten gevolge dezer ten tweeden male mislukte leeniug, schijnt de commissie bepaald besloten te zijn, ontslag van bare betrekking te vragen, eu heeft zij zulks reeds gisteren in persoon aan den heer Commissaris des konings medegedeeldter wijl de gecommitteerden en ingelanden ook eer lang met dit besluit in kennis zullen gesteld worden. AXEL'18 November. Tot predikant bij de Herv. .Gem. alhier is beroepen Ds. W. Immink Predikaut te Cothen (prov. Utrecht.] Eene Vlaamsche zaak en eene open bare hatelijkheid. Aan hel bestuur van het Ulectjesland. Het Meetjesland is een weekblad. In Nederland boelen, zooals bekend is, de dag-, week- eu maandbladen courantennieuwe spelling: kranlen. Uit eigenaardig woord is in Belgie weinig in ge bruik. Verwierp men het uu ora z,y,n© afkomst, we zouden er vrede mede hebben; doch de Vla mingen gebruiken er in den regel een even vreemd woord voor: ze schrijven Gazette. Nu is eene ga zette zeker een vrouwelijk zelfstandig naamwoord, en alzoo Het Meetjesland onze zuster, en, omdat ze Vlaamsch is, eene welbeminde zuster. Omdat ze Vlaamsch is: hoor, dat wil zeggen: in de Vlaam sche taal geschreven wordt, 't is dan wel keurig Vlaamsch, maar we willen dan ook eerlijk beken nen, dal het Meetjesland zich nimmer de geleerd heid heeft aangematigd. Dat kan men aan bijna ieder zaakrijk artikel bemerken, 't Is Vlaamsch ja; maar, een Wale, die zijn rokje gekeerd heeft. Wij noemen hel blad dus Zuster. (Zie Meetjesland, N°. 43.) Wij zijn, men vergeve ons deze onregel matigheid, dus begonnen met het laatst ontvan gen nummer 43; doch dit kan geen kwaad; wij geven dadelijk daardoor de verhouding aan, die we tegenover 't Meetjesland willen handhaven Zuster, omdat ze eene groote gazette is, en wel bemind, omdat ze Vlaamsch spreekt! Wij zouden tot ons verschil met do Gazette wel het zwijgen kunuen doen; maar dat ware misschien lafhartig en zou voorzeker onredelijk zijn, omdat niet wij het Me'eljeslaud hebben aangevallen, maar het Meetjesland ons aangevallen heeft. Zie hier de kwestie; Wjj bebbeu 'tia ons blad betreurd dat de heer vau Acker de Redactie van den Eecloonaer heeft neergelegd. Wij noemden dit feit eeu verlies voor da Vlaamsche zaak. Wij wa- reu daarmede in ous recht: eeu publiek feil mag door ieder beoordeeld worden. Dan ziel, wij hiel den onwillekeurig geeue rekening van hel bestaan eener gazette (zonder abonuemeuten mag men wel zeggen) van welke 'tons bekend was, dat zij er een bijzouderen catechismus op na houdt, waarvan de eerste vraag is: Wie heelt u geschapen? En het antwoord: De duivel, uit haat en nijd tegen den heer burgemeester der stad Eecloo en al zijne medestanders en geestverwanten Dit wisten wij want vóór de procureur des ko nings onze welbeminde zuster ouder handen nam, wijdde zij er wekelijks eeuige kolommen aan. om deu heer burgemeester en zijne lotgenooten Lë be schimpen eu te verguizen. Verdacht maken als vrijmetselaar, vijand der kerk en zoovele liefelijk heden meer, waren aan de orde van den dag, zoodat wij er van walgden. Dan, dit alles 'ging ons niet aan. Hebben de Eecloonaars eeuige ve ten ouder elkander, ze moeten die zelve afdoen, en dat ze dat kunnen, heeft onze welbeminde zus ter ondervonden, toen ze van ouder in den zak de rekening voud. Hel Meetjesland vond echter goed ook ons aan to tasten, zonder eerbied te hehben voor onze bijzondere sympathien, zonder ous om uitlegging onzer woorden te vragen, in één woord, los en onnadenkend, zooals jonge meisjes vau zekeren leeftijd meestal doen. Toen schreven we haar een brief, die echter is blijven liggen wegens louter plaatsgebrek, doch nu eene plaats vindt en die aldus luidt Welbeminde Zuster! „Indien iemandt zich inbeeldt, „dat hij godtsdienslig is, daar hij „sijue touge niet en betoomt, „maar siju gemoedt verleijdl, den „godtsdieusl van zoodauigen is ijdel." Brief van den H. Jacobüs. 1 Cap.25 vers. Vertaling van Gend, 1717, met aproppatie. Wij hebben goedgevonden, Waarde Zuster, ge lijk u ten vollen bekend zal zijn, in ons week blad meermalen le spreken over de zaken eu be- laugeu vau het gewest van Vlaeuderen. Ge weet, welbeminde zuster! dat wij in Zeeuwsch-Vlaende- reu grootendeels met u brocdereu en zusteren van hetzelfde huisgezin zijn, en dal daerom uwe be- langens ons zeer ter herten gaan. Welnu, onder die belaugens mag voorzeker onze gemeenschap pelijke moedertael eene eerste placls inuemen. Wij spraken laetst van haer, omdat ze, naer 't oordeel van een. neen ik zegge van velen, uwer eerste letterkuudigcu gausch het volk is. Wij be treurden een zeker verlies iu de stad en gemeente van Eecloo, in dat opzicht geleden, en ziet, lieve zuster, dat en gevalt u niet, lijkewel. Ge begint dadelijk zaken en personep to vermengen. Ge wordt fel, eu dat en is uiet goed. Ge weet toch wel, dat diegene, die dul wordt, ongelijk heeft? En ge wordt heel dal: Daarom heeft hel ons goed gedachl, u eeneu vriendelijken brief le schrijven met een goed woord aan 't voorhoofdomdat we meenen vooralsuog u eeu vriendelijk broederlijk gelaet te moeten looneu, en u le moeten zeggen, dat ge a wat al le gauw boos hebt gemaakt; want dat en belaeml geenszins eene treffelijke Vlaem- sche vrouwe. Ge weel gij zeer wellieve zuster, dat dat het werk is van eeu vuile vischteve, en ge zoudt toch niet willen, dat uwe broeders hier u aanzagen voor eene die gestudeerd hoeft in de schole van broeder Cornelis Adriaens van Brugge! Dieu lijd is voorbij, lieve Zuster! Als ge iu Holland komt, dan zult ge daar menschen van allerlei religie samen zien wonen, als leden van sociëteiten, vergaderingen, en muziek- of koor- zangmaatschappijeu ieder dient onzen Ueere op zijn mauiere, en we doen elkander geen kwaad; en als er iemands land verzopen is, of zijn schuitje verga en, of zijn huisje verbrand is, dan vragen we nietzijl ge Geus of Paapsch? neen, we gaan in ons zak en we geven wat, al na dat het iu ons herte opkomt, en die dat nu niet en doet, die geen centje of centimetje, want dat is ous 't zelfde, voor de gekwetsten van Waterloo of van den on- gelukkigen broederoorlog over heeft, dat is in ons 002 een heiden, maar geen Zeeuw, geen Vlaming. Nu moet ik u eeus wat vragen, welbemiudo zuster! Ge wilt immers wel een beetje met ine klappen in goed Vlaerasch, hoor! Geen keuken- Vlaemsch. Ti En versta me des uiet! maar in tref felijk Neerlaudscli. Hoe komt het toch, dat ge gecondemncerd zijt wegens laster voor 600 franken boete en een lOCü franken kosten voor afkondiging van het vonnis Hadt ge den epistel van Sint Jacob dau niet ge lezen? Daar is nog nooit een bekend Vlaamsch blad onder mijn oogen gekomen, dal familiegeheimen ontbloot heeft om le kunnen schelden en lasteren. Lest was er zulk een blad; 'tis nu zoo wat een goed jaar geleden, zeggen ze! Lieve Zuster, ik hope en vertrouwe dat gij dat toch niet geweest zijt? Je patroon is toch wel een eerlijk, treffelijk man, hoop ik? 'k Heb in Gend overal gezocht naar mijuheer K. van de Capello. 'kHeb kapellekens genoeg gevonden, maar den genoemde niet. Tt Riep uit: Ou es-tu Lambert? maar jawelHjj kwam niet. Zo zeiden, daar is er geen; maar dat geloof ik niet. Ge zult gij hem toch wel weten wonen? Zo ïcggsa dat go eea grooto earitato dost en dat ge gratis verspreid wordt, llaar Zuster, Zus« ler, du word ik benauwd, en weetje wel, dat die dat doen, straatmeiden heeten! Eu zou 't waar zijn, dai het nwe schuld is, dat er in Eecloo zoo veel twist eu tweedracht is? En dan je vlagge? Is dat nu de Katholieke? 'k Geloof het uiet. Katholiek is algemeen; dat weet je toch wel? en, Zusier, dat ik het zeggen moet, ge zijt al heel parlikulier! Schijnheiligheid deugt ouder niet eéue religie! Wien zouden de eerw. paters Recollecteu toch gemeend hebben op deu preekstoel, lieve Zuster! toen ze (daar ze geeue namen noemden, weet ik 't uiet) eeue Vlaamsche gazelle als een publiek scnaudaal aanduidden? Waart ge gij dal? Och, lieve Zuster, dat zou me schrikkelijk spijten! Be antwoord uu mijuc vragen eeus, dau gaan wo over accomodate en over de partij der duisternis ook nog een woordje klappen. We moeten elk ander goed leeren verstaan. Vaarwel, beminde Zustér! tol ziens. Aardenburg, 28 van Wijnmaand, 1867. Een Cosijn van den Toeter. (Deze brief lag ter verzending gereed; doch zoo als we zeideu er waren andere, meer plaatsen lijke belangen te bespreken, en oudertussche- gingzuster voortmet over ous te schrijven.) We heb- beu dus nog eeu enkel woord te zeggen. Indien onze Zuster door accomodate verdraagzaamheid slaat, dao weteu zij, dat we er onze glorie in stellen, verdraagzaam te zijn: de tijd is voorbij, waariu men ketters vau weerskanten verbrandde of een kop kleiner maakte. Iu 1830 is die lijd ook in België op wettigen weg beëindigd; de Bel gische geestelijkheid heeft nevens vrijheid van drukpers en vrijheid van onderwijs, ook vrijheid van eeredienst helpen verkrijgen. Dus op dit punt ziju wij gerust.) Verder, waarde Zuster! moogt ge niet liegeu; want dat slaat heel leelijk, vooral iu Vlamingen, van weikeu stam of lak ze ook spruiten. Nu Bog iets. We haddea wel met u willen re deneeren over enkele kwesties; maar sedert wij bemerkt hebbeu, dat gij lastert wal gij nietkcut, dat gij daardoor eeu blaam werpt op de kerk eu de geestelijkheid, op al wat treffelijk is tevens, willen wij er niet meer van spreken. Eene vraag willen we u nog beantwoorden. Ge vraagt, wie Heeroom is? Wel, lieve Zuster, weet gij dat niet? Dat is de vertrouwelijke naam, waarmede men in Hollaud zijn herder aanspreekt, eu ze dagteekeut reeds uit dien tijd, toen de priester overal eu ten allen tijde de vader zijner kudde, de huisvriend der geloovigen was; toen men door eene slechte opvoeding, door het moedwillig aau- kweeken van geloof aan heksen eu spoken eu der gelijk outuig, de eenvoudige zeden der vaderen nog niet bedorven had. De partij der duisternis nu is die partij, die door het handhaven vau dat bijgeloof, door slechte opvoeding enz., de leeken van de kerk al'keerig maakt en ze hare moeder leert in 't aangezicht slaau, en zie, lieve Zuster, als 'tal waar is, wat er iu mijn brief staat en wat men van u vertelt, als de paters van u werkelijk gesproken hebben, dan helpt gij de kerk afbrekendau is 'tuw schuld ook, dat ei* nog zooveel verschil van religie is; dan is 't ook uwe schuld, dat we nog zoo slecht onder elkander eeus zijn; dan is 'took uwe schuld dat er Garibaldi's eu solidaireu en vrijmetselaren legen u opstaan. Van vrijmetselaren gesproken, kent gij die wel? 'k Geloof het niet; anders hadt gij uwen zotten onzin over de begrafenis van ko ning Leopold wel kunnen spareu voor den dona sten be/.einraaker van 't Kleit. Zie, lieve Zuster, wij gelooven dat in Eecloo de meeste let wel op! de meeste menscheu niet tot de partij der duisternis behooreumaar dat de meesteu het licht zoeken! Kunt ge dat niet verdragen, lieve Zuster? Ik wel. 'k Hou veel vau licht: licht is leven. Lees het maar eens iu Jan vau Beers, in de Dichterhallc bij voorbeeld, en will go weten, lieve Zuster, wat we teu slotte van dit alles nu denkeu en gelooven? Wij ge- looveu en denkeu dat de Katholieke kerk eu het Meetjesland er twee zijn! Vaarwel, tot ziens! GRAANMARKT te AAR DEN BUIIG verkoopprijs per mudde. D1NGSDAG, DINGSDAG, 12 Nov. 1867. 19 Nov. 1867. Laagste Hoogste Laagste Hoogste f 15- f 15.75 715,— f 15,75 10,— 10,75 11,— 11,30 Wintergerst. 8,- 8,15 8,- 8,20 Zomergerst 7,40 7,60 7,60 7,75 Boekweit -, Haver 4- 4,40 4,— 4,50 Paardeboonen 9,— 9,10 9,— 9,40 Koolzaad f t Erwten 9, 11,— 10,— 11,- OOSTBURG 20 November. De aanvoer was hedeu redelijk en er bestond goedo vraag, zoodat vau de meeste artikels voor puihe monsters hopgcr prijsea bedongen werdqa

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3