Politiek Overzicht. BUITENLAND. fiaarde wereldburger? Ik weet liet zeker, zegt de fiere enthousiast, die met verruimden blikmet een valkenoog door den nevel sluier der toekomst boort. Ook ik weet het, zegt de eenvoudige Christendiewars van strijd en met weinig schitterende geestesgaven toegerust zich rekenschap geeft van de teekenen der tijden wantzegt hijik heb de belofte En om zulk eene belofte te hebben kun nen verkrijgente midden der stormen en orkanen, die over de levenszee donderen, in eene eeuw van storm en beroering als de onze, daartoe behoort moed, hooge ze delijke moed. Wij scharen ons hij den laatsteDe nooit voldane twijfelaar, wiens school wij eenmaal bezochten, kan op ons zijn onza- ligen invloed niet doen gelden. De hoop en het vertrouwen des bedaar den wereldburgers en het fiere opzien van den enthousiast kunnen zich zeer goed ver dragen met vertrouwen op eene oude belofte Tochwe wraken den twijfel niet, wan neer ze enkel moedeloosheid is. Waarlijk, zoo ooit, dan zou onze tijd den meest ge- loovige moedeloos maken. Zoo komen tot ons vele stemmen en zij weerstaan en weerspreken ons omdat wij met vrooiijk gelaatbij eigen kruis en leed, de toekomst nog in rooskleurige omgeving durven zien Ze zouden zelfs den blaam der loszinnig heid op ons willen werpenals we bot vieren aan eene vroolijke luim. Dat komt daar vandaan, dat beet en ijskoud hetzelfde is, omdat waar Herakliet zit te weenon, Democriet zich den buik vast houdt van lachen. Toch is het goed de uitersten te vermijden want is de wereld niet waard of verdient ze nietdat we haren toestand met lieete tranen beschreien ze is aan de andere zijde ook niet belachelijk I Integen deel, onze wereldbeschouwing moet ons tot gepasten ernst stemmen en maat en staat weten te houden. Dus, weer halfheid; weer die saaie gulden middenweg, modderen en schipperen maarHet gebruik wettigt liet woord daarom stemmen wij het niet toe. Neen niet modderen niet schipperen maar flink partij gekozen en recht gedaan, dan komt alles te rechtwel niet gemakkelijk maar 't komt er toch. Zie, als mijn knaap, die zoo nu en dan ook al eens courantennieuws hoort en Garibaldi en Bonaparte en Bis marck kent, mij vraagt„Pa gaat het oor log worden dan zeggen wij ,,'k Weet het nietjongen De wereld is eene groote brouwerij en ze zijn bezig met brouwen en al de mannen, die je daar opnoemt, zijn brouwersknechts de een stortde andere stookt, een derde roert en de ketel kookt, kookt, dat het liefhebberij is!" Krijgen we in Nederland ook oor log - ,,'k Weet het niet, jongen I Nederland is eene kleine brouwerijmaar daar kookt het bier nog niet; zij zijn nog maar bezig met koken en stokenen 't is best mogelijk, dat we in rust en vrede onze brouwle kunnen klaar krijgen en dat is ook heel wenschelijk; want liet is zonde om zooveel te vermorsen alsMijn levendige knaap was reeds weghij zou wel willen vechten soldaten met bonte rokkenblinkende wa penen trommels en trompetten en wap perende vaandels, o dat is zulk een mooi speelgoed Mijn jongen heeft er ook hecle doozen vanzelfs (zou het een tijdsteeken zijn twee doozen met roodhemden en één met zouaven. Ik mijmerde voort en nam de Gazelle van Eecloo ter hand. In Vlaanderen Vlaamscli, dacht ik. 't Is weer een goede aanwinst voor on?e moedertaal. Zie, dat ontwaken van dien Ylaamschen taaigeest, die zich niet meer isoleert, niet meer afzondert, maar zich gewend heeft tot de algemeene moe der, het Dietsch, en met ons als Neder- duitschers toegetreden is tot de ééne taal, die van de Oostzee tot de Sambre en de Senne gehoord wordt en aan den Rijn be kend is, zie dat belooft iets goeds, dat is profetisch, zij het soms ons retrospectief, achteruitzien naar Loots en de Klunen en Helmers en Tollens die met Feith en Bilderdijk psalmen aanhieven in den nacht onzer ellende, toen we geene munt,geene vlaggeen naam meer haden onder de vol ken der aardemaar toch iets goeds. Daaromwanneer we 't Wien Neerlandsch bloed aanheffen, zingend bidden voor Vader land en Vorst, dan gedenken wij het heele Dietsche vaderland dan gedenken we Willem en Leopold beiden maar we wenschen ze die rechten, die gerechtigheid, die voor Salomo gewenscht werd, opdat ze recht zouden doen en den vrede handhaven en de lasten der ellendigen en verdrukten verlichten dan wenschen we kloeke staats dienaren, die een belastingstelsel in het hart grijpen omdat het gevestigd is op verou derde stellingen en vormen gunsten be schermingen en kan dienen tot druk en pressing. Dan vragen wewanneer zal liet recht, het verstand zegevieren? Wan neer zal ons kostbaar leger hervormd worden tot den kern eener krijgshaftige, gewapende natie gewapend lot handhaving des vredes, tot bescherming des vaderlands? Wanneer zuilen we verlost worden van de sprinkhanen, die al liet kruid opetendat heirleger van commiezen en gaarders en ontvangers Wanneer zullen de zwaarden tot sikkelen en de spiesen tot zeisen geslagen worden in den vorm van een verhoogde begrooting voor opvoeding en onderwijsvoor spoor weg en kanaal en telegraaflijn Wanneer zal alles vereenvoudigd worden, eene belas ting met bezittinginkomen en verdienste ten grondslag Wanneer zullen recht en gerechtigheid zegepralen door het dooden van eene menigte gerechtelijke vormen en actcn en wetboeken die levens van studie vereischen om te kunnen uitgevoerd worden, terwijl ze den rechtzoeker ten ondergang doemen Wanneer zullen alom landbouw- en industriescholen verrijzen en Frederiks- oord en Blommendae! publiek worden ver kocht? Wanneer zullen onze gevangenissen en tuchthuizen hervormd worden in verbeter en opvoedingshuizen Wanneer zal onze maatschappij afgeschuimd worden door het deporteeren der misdadigers Wanneer zal den Oosterling de poort der beschaving worden opengezet Wanneer zal er een handvol koren in het land zijn, waarvan de vrucht zal ruischen als de cederen op den Libanon Wanneer Gij hebt ideeën beloofd en gij vermeidt u met idealen zoo roept men ons toe. Gij droomt Wij droomen niet tenzij liet reëelede werkelijkheideen droom zijMaar de werkelijkheid is geen droom! Wij zullen daarom van tijd tot tijd onze ideeën vervolgen wellicht wordt er een luttcr goeds gebrouwen De bewegingspartij houdt zich in Italië nog niet uit het veld geslagen en vernietigd. De schrik kelijke nederlaag van Garibaldi heeft haar nog niet moedeloos gemaakt en hare rekening met het Jtaliaansch gouvernement is nog niet vereffeud. Het schijnt, ofschoon de telegraaf er over zwijgt, dat zij in verscheidene steden van Italië onlusten heeft verwekt, en onder anderen Woensdag II. te Milaanalwaar de troepen krachtdadig zijn moe ten tusschen beiden komen en hei bloed gestroomd heeft. Er is voor het oogenblik nog weinig bekend over de inzichten van Frankrijk jegens de pause lijke staten. Enkel weet men, dat de versterkin gen van troependie nog uit Toulon naar CÏYita— Vecchia moesten vertrekken, tegenbevel ontvan gen hebben. De Fransche Moniteuravonduitgaaf, maakt ecu grooten lof van de dapperheid der pauselijke troepeu en het gedrag van hel Itali- aansch gouvernement. Niets meer. Le Pays zegt, dat de Fransche troepen hun verblijf te Rome niet zullen verlengen, doch daaruit volgt niet, dat zij te Civita-Vecchia, al ware het maar voorloopig, niet zullen blijven. Eindelijk, de heer de Lava- lette, die de staatkunde van tusschenkomst be streden heeft tegen Italië en ten voordeele van het Vaticaan gevolgd, verlaat, zegt men, het mi nisterie van binneulandsche zaken, zonder in zijne aftreding door een ander zijner collegas gevolgd te worden, die van een tegenstrijdig gevoelen waren. Het vraagstuk om te weten of de Fransche troe pen tot de nederlaag van Garibaldi hebben bij gedragen, wordt zeer betwist. De officieuss Fran sche dagbladen en zelfs de Fransche Moniteur ken- Den geheel de eer van den dag aan de soldaten van den Paus toe, terwijl de dagbladen van Flo rence de namen en de nummers opgeven der Fransche regementen die aan het gevecht hebben deel genomen. Volgens inlichtingen schijnt er weinig kans te bestaan lot het in stand brengen van een congres ter regeling van het vraagstuk van RomeFrank rijk en Italië zouden het dus onder elkander te regelen hebben; indien echter, zegt de Nord- deulsche Zeitungdie de tolk van graaf von Bis- mark is, de heilige stoel alle toegeving weigerde, en alle overeenkomst onmogelijk maakte, dan zouden de andere mogendheden zich de zaak moe ten aantrekken. DE OPSTAND IN ITALIË. In den Etendard treffen wij de volgende bijzon derheden aan De aanval van Monte-Rotoudo heeft een dag vroeger plaats gehad dan men dacht. Ziet hier in welke omstandigheden: 't Is wel Maandag dat de Fransche troepen ver- eenigd met de pauselijkeu, die positie moesten gaan uernea, Van den avond te voren, dat is Zondag, waren zij ook op weg gegaan, en een korps pauselijkeu had zich te Tivoli gesteld, om daags nadien Monte-Rotondo van achter te uemeu. Het werd ondersteund door eenige compagnien van het 39e linieregemeut der Franscheu. Echter zond Garibaldi, 'tzij dat hij iels besefte van den ontworpen aanval of dat die beweging in zijne plannen lag, een korps om zich meester te maken van Tivoli, waar hij dacht dat geene troe pen lagen. De aanvallers botsten op de pauselijken, die hen warm ontvingen en achteruit dreven. Op zijne beurt zond Garibaldi versterkingen. Het was 4 uur. Om 5 uur was do algemeene actie aan gevangen. Al de pauselijke korpsen die op Monte-Rotondo samen kwamen, in vooruitzicht des aanvals van den volgenden dag, werden vooruit geworpen. Yan alle zijden aangevallen, werd Monte-Rotondo het tooneci eens hardnekkigen strijds, die na eeuige uren eindigde met de vernieling der vrij willigers. De moorderij was afgrijselijk. Drie honderd wagens van den spoorweg werden ge vraagd op de Italiaansche grens; dezelve waren nauwelijks toereikend om al de gewonden te be vatten. Hebben de Fransche troepen deel genomen aan het gevecht? Dit weet nog niemand. Zeker is het, dat zij daags nadien moesten in 't vuur gaan, zooals wij reeds gemeld hehben. En uit alles blijkt later, dat ze aan den moord deel namen. Wij kunnen het bevestigen, dat de Fransche vlag niet vreemd is gebleven aan de zegepraal van Monte-Rotondo. De belangrijkheid der overwin ning, vergeleken met het klein getal der pause lijken, doet dit natuurlijk onderstellen; daaren boven schijnt het aanzienlijk getal der dooden en gewonden enkel het werk der chassepotgeweren te kunnen zijn, waarmede alleen onze troepen gewapend waren. De Riforma van Florence meldt het gerucht, dat de afgevaardigde Bertani door de pauselijke troepen zou gevangen genomen zijn. Men meldt uit Florence, 6 November, dat op aanvraag van Garibaldi, de gezant der Vereenigde Staten van Amerika eene bijeenkomst met hem te Varignano heeft gehad. Garibaldi is Amerikaansch burger. De Franschen hebben aan het Italiaansch gou vernement de krijgsgevangenen overgeleverd ten getale van 1100, door de pauselijken in het ge vecht van Montana gemaakt. Men gelooft dat de krijgsgevangenen in de voorgaande gevechten gemaakt, insgelijks zullen overgeleverd worden. BELGIE. VERVIERS, 6 November. Eergisteren had een achtbare nijveraar van Verviersde heer V. om half tien uur des morgens, 1-5,000 fr. in bank noten aan een zijner bedienden overhandigdmet last die naar de nationale bank te dragen in ruiling voor een mandaat. Daar de bediende niet meer terugkwam, deed V. opzoekingen en eindelijk ging hij kwart na een uur den heer politie-commissaris verwittigen van hetgeen er gebeurd was. Die ambtenaar, van den

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2