NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° 46. Achtste jaargang. A0. 1867. PROVINCIALE GELDLEUM GEDACHTEN. (Ideeën.) süiischSmkblad Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel maanden voor het voormalig 4de district vau Zeeland 1,15; VVnYl.,<r 1 "\Fnv7mnK daarboven f O.lil1/.behalve het zegel van f 0.55 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,3(1. IlJUa.- Ie/ lvUvClIlU. plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels. Afzonderlijke Nummers f 0,10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezes, ailes FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. De COMMISSIE voor eene nieuwe Uit watering in het voormalig 4e District van Zeeland met genoegen ontwarende de ruime deel neming in de onlangs dour haar geopende geldleening, als getuigenis gevende van de verhoogde belangstelling in het werk, ver meent niettemin haar vermoeden te moeten doen kennendat het benoodigde kapitaal nog niet is verkregen, waarom zij belang stellenden opmerkzaam maakt, dat de ter mijn van inschrijving eindigt op ZATERDAG DEN 16 DEZER. IJzendijke den 12 November 1867. I. C. O. BENTEIJNVoorzitter. D. BEKAARSecretaris. N°. 115. Besluit van den 7den November 4867No. 3 nopens de te doene geldleening van ƒ40.000 ten behoeve van de stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. de gedeputeerde staten van zeeland Gezien het besluit der Staten van Zeeland van den 7den Maart 1867, No. 11, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 17deu dier maandNo. 11tot het aangaan eener geldleeuing ten laste van de provincie Zeelanden ten behoeve van de stoombootdienst op de Wester-Schelde. tegen eene rente en onder voorwaarden, door Gedeputeerde Staten vast te stellen en ouder bepaling dat zij zal wordeu afgelost in het tijdvak van 1869-1888 iaarlijks met niet minder dan twee duizznd gulden; voorts dat tot zekerheid van de betaling vau rente en aflossing verbonden worden de inkomsten en middelen der provincieen dat speciaal van de opbrengst der ten haren behoeve geheven wor dende opcenten op 's Rijks directe belastingen daarvoor vier duizend gulden zal worden afge- 1°. dat voor de bovenbedoelde geldleening zullen wordeu uitgegeven veertig obligation of bewijzen van aaudeelelk van duizend guldentégen eene rente van vijf ten honderd in het jaar. ingaande met den dag der storting 2°. dat indien de bovengenoemde geldleening tegen verschillende koersen wordt ingeschreven de hooger aansebodeue zullen worden terugge bracht tot den minsten koers die door Gede puteerde Staten aannemelijk wordt geacht; 3n dat de termijn voor het inleveren der inschrij- vïngs—bïllettên is bepaald van Donderdag dén 21sten tot en met Donderdag den 28sten No vember 1867, op de gewone werkdagen, des voormiddags van 19 tot 12 ure 4°. dat de inschrijvingsbus en billet ten in bet openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 28sten November 1867 des namiddags te 2 ure in de raadzaal van Gedeputeerde Staten; 5°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zoo veel die zijn aangenomen, moet worden over^estort vóór of op 15 Januari 1868; dat op de onderwcrpelijko geldleening toepas- 6°' selijk worden verklaard de bepalingen voor komende onder artt. 3,4.6,7,8, 11 12, 15 en 16 van het plan der provinciale geldlee ning van f 75.000, goedgekeurd bij Konink lijk'besluit van den 8sten Maart 1866, No. 57, waarvan exemplaren op franco aanvrage le bekomen zijn bij den heer D. Jeras, commies ter provinciale griffie van Zeeland, belast met de comptabiliteit. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provin ciaal blad van Zeeland; buitendien bi] wijze van aankondiging in de Staats-Courantalsmede in de Middelburgsche-Gocssehe- en Zierilczeesche Couran ten in het Sluissche Weekblad en in het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell- Vlaan deren. Middelburg, den 7deu November 1867. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME Griffier. Uitgegeven den 8 November 1867. De Griffier der Staten van Zeeland, S. VAN DER SWALME. Geef den Koning uwe rechten en uwe gerechtigheid den Zoon des Konings zoo zal hij uw volk richten met gerechtig heid en uwe ellendigen met recht." Zoo zong eens, door liooge geestdrift aangevuurd, een zanger der grijze oudheid vóór meer dan twintig eeuwen, en een gedeelte van het verhevene lied weerklinkt nog jaar in jaar uit in de bedehuizen der Christennatiën en zoo ook onder ons bij een groot deel der bevolkingdie met de wijze zoo ver trouwd geworden isdat men waarlijk ge sticht en ernstig gestemd wordt, zoowol in de eenvoudige dorpskerkwaar geen orgel toon het gezang begeleidtals daar waar ook die statige tonen den lofpsalm verge zellen. Ons volk is niet zangerig bij uitnemend heid. Vergelijkt men den schat van liederen en gezangen dien bet bezit, zelfs onder de Katholieken, waar bet gezang zulk een groot gedeelte der openbare ecredienst inneemt, bij dien der Zuidelijken, dan laat liet kerkge zang veel te wenschen over. Maar we schrijven geen opstel over volks of kerkgezang. De aangehaalde woorden brachten er ons toe. Wij lezen dat lied in eene navolging van Bildeudijk die in schoonheid voor geene zijner oorspronkelijke hymnen moet onderdoen en die den Oos- terschen gloed des ouden zangers zoo geest vol weergeeft. Bilderduk had het oog op den zwakken Fransch- goedharligen Lodewijk, onder wiens regeering hij, na veel lijden en jammer, in persoon en volk beide, verduurd te hebben, een gerust en stil leven wenschte te leiden. Ilij vermeidde zich in het tafereel eens verstandigen Konings, die met vaderzorg zijn volk bestuurt en die van zijn volk bemind en gezegend wordt, omdat hij richt met gerechtigheid Vele vorstenvleiers hebben tiacijover 't hoofd gezien, hoe verstandig, hoe logisch die oude bijbelwoorden hier, gelijk overa elders, in een schoon verband staan; recht en gerechtigheid bij de regeering, en volks geluk welstand der geheele maatschappij ook der nooddruftigen en ellendigenzie daar de belooning voor recht en gerechtig heid Onze eeuw stroomt over van licht en kennisen tochhoe verre is ze nog af van het heilig ideaal Slaan we 't oog rond ons en zien we de dingen die daar gebeuren., dan vreezen wij bijna, dat bet oude beeld, dat onder een Salomo niet bewaarheid werdnooit tot waarheid worden zal. En tochgaan we den gang der wereldgebeurtenissen nauwkeurig na, dan ontwaren wij een ver schijnsel, dat ons in angstige spanning brengt ja maar dat ons ook leert hepenhopen voor de toekomstverre of meer nabij, hoe zij dan ook zijn moge. Wij willen een beeld uit het meest ge- mecne leven schetsen. Hebt ge ooit de werkzaamheden eener brouwerij nagegaan? Hebt ge gezien wat er in den ketelmet water nagenoeg vol gestort werd Eene gekneusde onoogelijke massa graan een bitter hoppekruid vischdeelen beenderen en dergelijke afval. Een man stookt een hevig kolenvuurde hitte onder den ketel wordt aangewakkerd tot een hoog kookpunt. In den ketel schuimt en bruist het en gist hetals in de ingewanden van een vulkaan. Het vuile schuim scheidt zich af en drijft op de oppervlakte reeds verspreidt zich bij den reuk van gas en kolen van afval en bedorven lucht, de geur van den wordenden drank. Gezuiverd en gereinigd zich afschei dend van het schuim en vuilzal weldra het krachtige bier kunnen afkoelen en zijn genot voegen bij het vele levensgenotdat de nijvere mensch zich weet te verschaffen. Dan zietvóór dat vocht en deze gis ting zoo onontbeerlijk in het levenver kregen was, heeft er verrotting plaats gehad, is er kneuzing tusschen molensteenen aan gewend is er verbranding gepleegd en niet weinig afgeschuimd en weggeworpen. Ein delijk werd de vloeistof en de gist van den draf gescheiden en deze walgelijke, onooge lijke massa draf afgezonderd tot voedsel voor liet redclooze zwijn. Zelfs reeds in de vaten, is de drank nog niet gereed. Hij werkt en gist nog. Het spongat blijft open tot de werking ophoudt en eerst dan heeft men een natuurlijken en gezonden vaderiandschen drank verkregen. De brouwerij is een beeld der wereld Daarin wordt ook gekneusd en geplet daarin vergaat en verrot ook veeldaarin is schuim en drafdaarin wordt gestookt en gejaagd en gepompt en geschuurd en een resultaat verkregen Neen! roept de nooit voldane twijfelaar Ik hoop en vertrouw het, zegt de be'

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1