BINNENLAND. "burgerlijke standT INGEZONDEN STUKKEN. wordt aangevoerd door den generaal Prudhon van het Fransch leger, die bevel heelt gegeven zich tot de verdediging te bepalen. Men leest in eeno bijzondere briefwisseling uit Florence, 28 October: Gisteren was de gisting te Florence ten hoogste gestegeu. Des avonds had de stad het uitzicht van in staat van beleg te zijn palrouillen door kruisten die in alle richtingen en de toegang tot hel paleis P.lti was gesloten. Men had ook onrustbarende geruchten nopens Garibaldi verspreid ze hebben zich niet beves tigd. Zijne voorposten bevonden zich nog altijd aan de poorten van Rome en zijne overwinning van Monte-Rotondo en van Toretto schijnt nog aanzienlijker geweest te zijn dan men eerst ge dacht had. inderdaad Garibaldi hoeft gisteren oenen trein van 400 pauselijke krijgsgevangenen naar de troe pen gezonden die zich aan de grenzen bevinden. Men meldt uit Florence *29 October Mel den verkoop van geestelijke goederen gaat liet in geheel Italië gunstig. De betaalde prijzen overtreffen verre de officicele raming. Parijs. Donderdag morgen. De Franscho Mnniteur zegt dat verscheidene dag bladen uit de proclamatie van Viclor-Eminanuel opmaken dat de regeling der Romeinsche kwestie uitsluitend lusscheu Frankrijk en Italic zal ge beuren. Do circulaire van den 25-October kan hoege naamd geen twijfel laten beslaan nopens hel in zicht van hel Fransch gouvernement, om aan het onderzoek der mogendheden eeue kwestie te on derwerpen waarbij heel Europa belang heeft. Men schrijft uit Florence. 29 October: Dc Nasione zegt, dat de Frausche vloot den 28 tusscheu Monlc-Argentario en het eiland Giglio was, en dat ze nu te Civita-Vecchia zal aange komen zijn. Men moet echter opmerken, dat de telegrafische gemeenschap met die stad afgebroken is, eu men dus niets stelligs zeggen kan. Volgens den Mnvimcnto heeft Garibaldi in een gesprek met CiaLdini. toen deze bezig was een kabinet te vormen hel volgende verklaard Ik zoek niemand te bestrijden en tracht op niemand invloed uit te oefenen. Maar ik geloof, dat de kogel die mij zou dooden nuttig voor Italië zou zijn. Mijn plicht kan ik niet verzaken; het is do laatste dien ik volbrengen moet.'" De Ilaliaansche bladen brengen ons hel volgende bulletin des comilê's vau Florence Gevecht van Monto-Rotondo. Inname van la Torrclto. De zouaven zijn in zeer sterken getale te Mon te-Rotondoverschanst met een batterij artillerie, geslagen geworden door Garibaldi aan het hoofd van vier batailjons. „Monte-Rotondo is 19 mijlen van Rome. „Het gevecht is zeer hardnekkig geweest. Do zegepraal bleef aan de Garibaldisteu prachtig en schitterend. Monte-Rotondo werd ingenomen en .de pauselijken lieten drie kanonnen en 200 gevan genen achter. Aan onze zijde zijn er weinig doo den en gewonden de verliezen des vijands zijn zeer aanzienlijk. Eenigcn der oversten van de op roerlingen werden gedood of gewond wij zullen hunne namen mededeelen, zoodra wij nauwkeu riger berichten hebben. Voor het oogenblik hebben wij den dood van majoor Salomoue en de gevaar lijke verwonding van majoor Mosio le melden. „Vervolgens hebben de opstandelingen Torrelo ingenomen dat sleehls 4 mijlen van Rome ligt. Garibaldi is vooruitgerukt en bevindt zich thans ouder dc muren van Rome.'" Italianen Garibaldi heeft geantwoord op den roep van Rome. Hij is verschenen hij heeft overwonnen. Maar dc vreemde tusschenkomst dreigt ons grondgebied tc overrompelen. Italianen te wapen Dit is het ordewoord vau Garibaldi dat wij u overbrengen. Dc plaats der Ilaliaansche jongelingen is op bel slagveld tegenover de soldaten van den Paus en van hel keizerrijk. Florence 26 October 1867. Het Comité." Parijs30 October. Dc Pays kondigt onder alle voorbehoudiug de cn der volgende dépêche af Monte-Rotondo is stormerhand door Garibaldi vóór de aankomst der Frausche troepen, ingeno men. Garibaldi had 6000 man. De pauselijken waren ten getalle van 1,300; zij hebben zich lot den laatsten laten dooden cu hebben hel zes uren volgehouden. Parijs den 31 October. De Fransche Monileur stelt vast dat, daar de pauselijke telegraaflijnen gebroken zijn, men heden gcene tijdingen ontvangen heelt, van later dan die van gislcreD. Men weet enkel dat dc pauselijke garnizoenen van Vitcrbo cn andere sle den zich op Rome samentrokken, om tot de ver dediging der stad hij tc dragen door Garibaldi bedreigd. Florence30 October. Dc Officicele Gazette zegt datdaar de Fransche Mordtcur aangekondigd heeft, dat het Fransch vaandel op Civitta-Vecchia wappert hel gouver nement des konings overeenkomstig de verkla ringen, door hem, zelfs vroeger, aan de bevriende mogendheden gedaan in het vooruitzicht eener dergelijke gebeurlijkheid, aan de koninklijke troe pen bevel heeft gegeven om de grens te over schrijden en eeuige punten van het pauselijk grondgebied te bezetten. Florence30 Oclocer. De Gazette van Florence zegt dat de koning om elf uren des morgens aan de troepen bevolen heeft de grens over ie trekken en deze zich ournid- d el ijk naar Civita-GaslelanaOrle, Acquapen- dente en Frosiuone gericht hebben. De Riforma zegt dat Garibaldi gisteren zijn Iioofd-kwartier in de Casina Sancla Colombo had. Zijne voorposten bevinden zich op twee en een half mijt van Rome. Dus onder de muren der eeuwige stad. LAATSTE BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Een gedeelte van het Fransche hulpleger is in Rome een gedeelte van hel Italiaanse!) leger is op het Romeiusch grondgebied Garibaldi legert bij Rome. 't ts een groot schaakspel. De paardensprongen zullen eene hoofdrol spelen de Franscheu en ILa— lalianen toch hebben hevel ontvangen om alle conflicten met elkander ie vermijden. Florence. Maandag. Gisteren heeft eene groote pauselijke troepen-afdeel ng, voorzien van artil lerie, Garibaldi aangetast tusschen Tivoli en Mon te-Rotondo. Na een allerhevigsten strijdwaarhij van weerszijden vele manschappen buiten gevecht werden gesteld, zag Garibaldi zich genoodzaakt om terug te trekken, ouder medevoering zijner gekwetsten. Rij Garibaldi's verschijning op Italiaansch grond gebied is hij gearresteerd. Nicotera is met zijne vrijwilligers in het Napelsche aangekomen. Ook Acerbi en verschillende andere Garihaldiaausche onderbevelhebbers zijn op Italiaansch grondgebied teruggekeerd. Volgens de Italia kecreu er dagelijks Garihal diaausche vrijwilligers terug, om zich weder naar hunne woonsteden le begeven. Do Opimone meldt, dat Garibaldi Florence is gepasseerd om naar Spezzia te worden overge bracht. Maandag namiddag 11. ten 2]/2 is te Rotterdam T. Kerkhof, «net eeöe schuit door deu Goudschen Singel varende, voorover in het water gestort. De aldaar op surveillance zijnde agent van poli— cie, A. de Zomer, dit ziende, sprong geheel ge kleed te water en werd, den drenkeling al zwem mende bereikt hebbende, door dezen zoodauig vastgeklemd, dat zij beiden zouden verdronken zijn I zoo zij niet gered waren door de vereenigde pogingen van drie ingezetenen, die zich daartoe te water hadden begeven. Kerkhof had zijn be wustzijn verloren, doch werd in de naastbij ge legen tapperij al spoedig bijgebracht. Wij ontvangen het volgende schrijven uit Arn hem dat we gaarne een plaatsje inruimen: Aan Nederlands Industriëlen en Eu nstieoefen aren. Dc Commissie, door het „Departement Arnhem der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid"belast met hel beheer eener in 1868 hinucii Arnhem te houden Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst," heeft de eer heeren Indus- stiieëlen en Beoefenaren der Schoone Kunsten kennis le geven, dat ten dienste dezer tentoon stelling geschikte localen, gezamenlijk bedragende meer dan 32oO vierkante Nederlandsche ellen op pervlakte. opzettelijk zullen worden opgericht in de onmiddellijke nabijheid van hel door de Com missie gehuurde gebouw en park Musis Sacrum. Voorts, dat deze tentoonstelling zal plaats hebben in de maanden Juli, Augustus en September 1868, en dat een programma zoo spoedig mogelijk zal verschijnen waarin o. a. de wijze van bekrooniug zal wórden omschreven. De Commissie wenschl die tentoonstelling op ruime schaal le houden, eu alles wat binnen haar bereik valt aan te wenden, om haar bezoek te bevorderen. Er hoogen prijs op stellendedat Nederland's Industriëelen en Kunstbeoelenaren bij lijds van de hier beslaande plannen kennis dragen acht de Commissie zich verplicht, daarvan nu voorloopige medcdeeling te doen, en den wensch le uilen, dat, wal zij gtïheel belangeloos heeft ondernomen, van de zijde der belanghebbenden die ondersteuning moge erlangen, welke alléén in staat is, dc tentoonstelling in allen opzichte naar eisch tc doen slagen. Arnhem, 4 October 1867. De Commissie voornoemd Dr. L. MULDER, Voorzitter. Inlichtingen en programma's zijn op franco aan vrage te verkrijgen bij de Commissie. AARDENBURG, 6 November. Sedert lang heb ben wij niet gesproken over 't nieuwe torenuur werk alhier. Dit kwam daar van daan, dat wij, ons niet storende aan het honderdvoudig oordeel der menigte, hebben afgewacht wat de tijd ba ren zou. Thans mogen wij berichten dat het nieuwe uurwerk geplaatstbeproefd eu zeer voldoende bevonden is. Het geheele samenstel mag een ju weeltje heeten cn doet dc firma Dupont Haak en gebroeders Caminada te Rotterdam alle eere aan zooals dan ook reeds voorshands bewezen was door het tentoonstellen van dit uurwerk in hel paleis voor volksvlijt te Amsterdam. liet werk loopt acht dagen is met de uiterste nauwgezet heid bewerkt en brengt uur- en slagwerk goed in beweging. De nieuwe wijzerborden die uit den aard der zaak moesten veranderd worden, toonen duidelijk de uren kwartieren en minuten aan welke ook met verwonderlijke juistheid door dc wijzers wor den aangewezen. Hel heel- eu halfslag, niet zoo zwaar en ver schillend als vroeger, is men nog niet geheel ge- wooudoch dit went met den dag en wordt overvloedig vergoed door het wijzerwerkdat, zooals wij zeiden zelfs de minuten aanwijst. OOSTBURG, 3 November. Heden ochtend werd de WelEerw. Heer I). H. Teljer, herwaarts be roepen predikaut, bevestigd door den WelEerw. Heer Ds. J. C. Verhoóff van Utrecht, naar aan leiding van de woorden, vervat in: 1 Timolheus 1 vs. 3. terwijl Z.Eerw. des namiddags zjjne intree rede hield, waarbij hij tot tekst had gekozen: Rooi. 19 vs. 19 b. Ouder een buitengewoon talrijk ge hoor merkte men op: den heer consulentbene vens Ds. Verhoeff en dertien predikanten uit dit district. SLUIS. GEHUWD: Gecne. BEVALLEN: 1. Oct. S. F. Tilleman geb. Cammaert, d.- 3. M. J. Robert, geb. Abrahams, z.- 20. P. J. de Ilelleke, geb. van Gelder, z.- 2-4. C. vau Wuijck- huijsegeb. Baas, d.- 27. C. F. Plasgeb.' van den Broeckez. OVERLEDEN: 3. Oct. J. Bos, man van S. P, de Veslele, 38 j.- 15. P. Verhelst82 J. ADMINISTRATIEVE EEGTSPRAAK VAN GEDEPUTEERDE STATEN. In de laatste zomervergadering der Staten dezer Provincie is door den Heer Verhagen een voorstel gedaan, ondersteund door de Heeren Mr. Jïlaau- ueen eu Mr. Moolenbürg ten einde dc Verga dering mogl besluiten de instructie voor Gedepu teerde Staten aan te vullen met het volgende artikel „Gedeputeerde Stalen zorgen, dat, in geschillen van bestuur, aan belanghebbenden, die zulks verzoeken, vóór de eindbeslissing keunis gegeven worde van den afloop der instructie cn van den dag, waarop zij of hunne gemagligden in hun belang kunnen worden gehoord." Dit voorstel werd voorafgegaan door- en was dus gegrond op de volgende voorstellen: „Zonder in een betoog te treden over de admi nistratieve regtspleging in ons vaderland in het algemeen cn hoe deze nog altijd veel te wenschen overlaat, zoo valt het niet te onlkeunen dat de beslaande regeling van een der voornaamste attri buten van het Collegie van Gedeputeerde Staten namelijk het onderzoek cn de beslissing van ge schillen van bestuur, op verre na die waarborgen niet opleveren waarop dat gedeelte van het pu bliek, welke met de regtspleging van Gedeputeerde Stalen in aanmerking komt, reglmatige aanspraak heeft." „Het is toch voor geen tegenspraak vatbaar, dat daarbij noch publiciteit bestaat, noch gele genheid tot mondelinge behandelingnoch een zoodanig onderzoek, dat voor de belanghebbenden met voldoende waarborgen gepaard gaat." „Met audi et alteram partem (hoor en weder hoor) wordt daarbij geheel en al gemist en daar het nu van elders gebleken is, dat de Provinciale Staten de bevoegdheid hebbenalthans gedeelte lijk in dit gebrekkige te voorzien door in de instructie voor Gedeputeerde Staten daaromtrent ecnige algemeene voorschriften op te nemen, was de voorsteller er toe gekomen de voorgestelde aanvulling aan het oordeel zijner medeleden te onderwerpen." Terwijl bij dc mondelinge toelichting van zijn voorstel de Heer Verhagen zich onder anderen beriep op de woorden van een lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal gesproken bij gelegenheid eener discussie over de beslissing vaii geschillen van bestuur in het algemeen, luidende als volgt „Wij hebben eene wijze van onderzoek die ik bijna schandelijk zou noemen. De grootste be langen worden behandeld bij geheime stukken, die de zaken gruwelijk verkeerd kunnen voorstel len verdediging daar tegen is onmogelijk." Dit voorstel naar de afdeelingen verzonden zijnde, bleek uit het algemeen verslag, in dc zitting van 5 Julij II. uitgebragt, dat hetzelve in al dc afdeelingenalthans wat de hoofdgedachte betreft algemeen bijval had gevonden doch dat

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2