Politiek Overzicht. BUITENLAND. t Hor die dooi' de Christelijk Vcrecniging tot hulp der Nederlandsche Landverhuizers, welke Vcrecniging uit den schoot der oude llollandsche kerk geboren werd, tot haren agent is benoemd Deze lieer is dagelijks in Castle Garden te spreken en het is mij bij ondervinding gebleken, dat het inderdaad niet mogelijk is den landverhuizer uit Hol land in New-York een beter adres op te geven dan dat van genoemden heerdie hij bij zijne aankomst dadelijk vinden kan. De betrekking welke de heer van 't Hoff in Gastle Garden inneemtverbiedt hem den landverhuizer eenigen raad te geven met betrekking tot de plaats, waarheen hij zich wenscht te begevenen daardoor kan hij nooit tot een werktuig worden gemaakt van de vele agenten van stalen en indus- striecle ondernemingendie den landver huizer gaarne bij zijne aakomst zouden willen in beslag nemen. In dit opzicht moet men in New-York volstrekt geenen raad of hulp verwachten en ik kan slechts herhalen wat ik in mijne brochure over Minnesota schreef, dat het noodzakelijk voor den emigrant is bij zijne aankomst in de Vereenigde-Staten een bepaald plan te hebben en zich daarvan door geene onbekende personen te laten afbrengen. Wat den weg aangaat, dien de landverhuizer naar hetWesten moet inslaan, zoo is het hier omtrent niet mogelijk algemeene regelen te geven, daar do verschillende spoorwegmaat schappijen de vervoerprijzen onophoudelijk veranderen. Men doet het best in Castle Garden de plaats zijner bestemming op te geven en den weg te volgen, die daar wordt aa ngewezen. J. II. KLOOS. (Vervolg in een volgend nommer.J De voornaamste bepalingen van het bij den rijksdag ingediende wetsontwerp iot regeling der militaire dienstplichtigheid in al de staten van het Noord-Duitsch-verbond, zijn de volgende: I. Elk. Noord-Duilschcr is dienstplichtig, en kan zich in de uitoefening van dien plicht niet doen vervall een. 2. De dienstplichtigheid bij hot leger of de vloot vangt aan met I Januari van dal jaar. waar in men zijn 20ste levensjaar bereikt heeft; zij duurt 7 jaren, waarvan de eerste driejaren actief. 3. Er bestaat ecne land- en cene zeeweer; de diens; daarbij duurt 5 jaren. L Do honds-veld heer bepaalt telken jare het getal der recruten, dio, hetzij voor hel leger, hetzij voor de vloot, geleverd moeten worden. 5. De geuoemde be palingen, betreffende den duur der dienstplichtig heid, gelden uitsluitend voor vredestijd; in tijd. van oorlou beslist alleen de behoefte. 6. De land storm wordt alleen opgeroepen, wanneer het groud- gebied des verbonds met een vijaudelijken inval bedreigd -wordt. Aan do Rheinische Zeitung wordt uit "s Graven- hagc bericht, dat het gerucht, in enkele Eransche cn Duitschc bladeu opgenomen, volgens hetwelk Nederland, Belgie en Luxemburg tot een bond van onzijdig verklaarde staten zouden gevormd wordenten eenenmale ongegrond is. In den Mexicaanschen ministerraad overlegt men de middelen tot het sluiten eener nieuwe leening. Men is voornemens zich tot de Vereenigdo Stalen in hel belang van die zaak te wenden. Eenigo bladen hebben zelfs een artikel uit een New- Yorksch blad overgenomen, waarin niet onduide lijk wordt gezegd, dat do kleine republiek niet lictor kan doen, dan eerstdaags zich door de groote republiek te lat en annexecreu. Juarez heeft in zijn laatste verkiezingsmanifest onder andere gezegd, dat in de Mexicaanschc constitutie groote veranderingen moeten gebracht worden, zoodat zij meer overeenkomst met die der Vereenigdo Staten krijgt. Een maatschappij van Noord-Amerikaansche kapitalisten heeft hij Juarez concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Vera-Cruz naar de Stille Zuidzee. In Amerika is 'took niet al goud wat er blinkt. Men leest in de Globe, dagblad van Toronto, het volgende: In algcmcenen rade vergaderd, hebben dc in woners van wijluiin het district Idako, de na volgende besluiten genomen: 1. Drie inwoners van Owijhu worden gecom mitteerd ter keuze cn daarstelling van 20 kloeke hcradon mannen, die zich op kosten van dc stad met de ludiaucn-jacht zullen bezig houden. 2. Ieder manspersoon, door dc bovengemelde commissie gekozen en aangesteld, die zich op éigen kosten voor deze jacht zal wapenen en uit— usreriv'zal een nader to bepalen prijs of premie voor de skalp (behaarde schcdelhuid) van iederen ludiaaii, dien hij zal hebben gedood cn waarvan hij die skalp zal vertoonen en uitleveren, ont vangen. 3. Ieder man, die, daartoe gekozenzichzelven niet zal kunnen uitrusten en wapenen, zal daar toe door het comité worden in staat gesteld. De alzoo voorgeschoten som zal van de nader le be palen premie voor gedoode Indianen worden af gehouden en verrekeud. L Voor iedere vertoonde en uitgeleverde skalp van een volwassen maunelijkeu Indaan zal door meergenoemde commissie worden uitbetaald hon derd dollars, voor die van eene vrouwelijke vijftig dollars, voor die van een Indiaan, onder de 10 ja ren oudvijf cn twintig dollars. 5. Aan iedere alzoo ingeleverde skalp moeten de haren wel en deugdelijk aanwezig zijn, en zul len de inleveraars desgevorderd met eede moeten bevestigen, dat deze skalp werkelijk van een doer hun op deze jacht gedooden Indiaan afkomstig is. Ziedaar, zonder commeutariëu. een der afschu welijke voorbeelden van dc wreedheid, waarmede do blanken, de beschaafde menschen, de roodhui den, de oubeschaafden, uitroeien. Die besluiten worden in het openbaar door de New-Yorksehe dagbladen herhaald, onder bijvoeging, dat weldra aan den senaat mededeelingen zullen worden ge daan van de gruwelen op de roodhuiden door blanke menschen gepleegd, die de haren zullen doen te berge rijzen. Die gruwelijk eindelijk zijn niets nieuws. In do laatste 23 jaren zijn er meer dan 70 Sndiaausche volksstammen geheel van dc aarde verdweuen. De Amerikaan Gregg, in zgn werk over de prairiën, komt meermalen op die wreedheden terug, en zegt, dat iedere blanke in het verre westen, zonder eenige de minste omstandigheden den eersten deu besten Indiaan, dien hij ontmoet, als een stuk wild dood schiet, en Julius Fröbel verhaalt iu zijn belangrijk werk aus America ErfqhrungcnReisen und Studiën letterlijk hel vol gende: het is stellig en zeker, dat de blanken meermalen beproefd hebben, de Indiaansche stam men te vergiftigen, en ik zelf heb meermalen in koelen bloede het vraagstuk hooren bespreken, welke de beste en meest practische middelen zou den zijn, om die algemeene vergiftiging van alle Indianen in den kortst mogelijken tijd en met de minste kosten ten uitvoer te brengen. II. Er waren te Parijs onrustbarende geruchten ver spreid, in zooverre dat de koersen der beurs er door gedaald zijn. De eene kondigden eene om wenteling aan le Home en het vertrek naar Civita- Vecchia van pantscrschepen. met een expeditie korps aan boord, gelast om den heiligen stoel te verdedigen; de anderen verzekerden, dat er een ultimatum aan Pruisen bestond, om er alle uit breiding van het grondbeginsel der Duitsche een heid over den Main aan te verbieden, wat eene uitbarsting van een oorlog binnen korten tijd zou meebrengen. Kondom die gewichlige tijdingen kwamen dan nog menige bcwceringen van onder geschikt belang: een verbond tusschen Pruissen en Italic; een legenverboud tusschen Italië en Frankrijk, mits die laatste mogendheid de con ventie van September opgave; eindelijk om dit al les te bckrooncu, eene ministeriele verandering, waarvan de reis naar Biarritz der heeren de La- valctte en Houher het voorloopend kenleeken was. Gaan we nu eens na, wat er van dit alles waar is. Er hebben te Home noch onlusten noch om wenteling plaats gehad, doch de grenzen van den pauselijken staal zijn zeer woelig. Te Aquapen- donte hebbeu er zich opstandelingen meester ge maakt van een kazeru gendarmen, en alles schijnt aan te duiden, dat, wanneer Garibaldi zich heeft laten aanhouden cn naar Caprera leiden, hij re denen had om te geloovendat de beweging, te- geu den heiligen stoel begonnen, zonder zijne medehulp zou voortgezot worden. Het Ilaliaausch gouvernement heeft zijn verbond met het kabinet der Tuilerien niet vernieuwd op den bazis der opgeving van de conveulievan Sep tember, doch dc heer Nigra heeft Parijs verlaten om zich naar Biarritz le begeven met de zending, o.ra aan keizer Napoleon de mocielijkhedcu te doen keuuen, welke die conventie Italië berokkende, en de noodzakelijkheid voor dit landom het roomsch vraagstuk op te lossen iu den zin der naiiouale strevingen. Er is geen ultimalum aan Pruiseu toegestuurd geworden, en een oorlog met die mogendheid is heden niet meer waarschijnlijk dan gisteren. Op de uitdagingen van eenige Fransche dagbladen, die hot gouvernement niet vertegenwoordigenen die des le meer wind maken, omdat zij weinig gezag hebben, heeft de Krcuz-Zeitung met een artikel geantwoord dat zeer hevig is, en in Duilsch- land een grooteu weerklank vinden zal, doch dat enkel kan beschouwd worden als dc uitdrukking der denkwijze eener uiterste partij, die nooit haar verlangen ontveinsd heeft, om hare grondbeginse len le stevigon door oen oorlog met Frankrijk, en die hel oogenblik gunstig oordeelt, om hij haar programma de nationale driften van geheel liet land aan te sluiten. Wat het ultimatum betreft, hetgeen aanleiding kan gegeven hebben tot het geloof aan zijne ver- zcuding, is de lijding door twee dagbladen van Weenen modogedeeld, de Debat cn dc Pressc, en volgeus welke het Fransch gouvernement cp den zendbrief van den heer von Bismark zou geant woord hebben door een tegenzendbrief, aan zijne eigeno agenten bij de hoven van Zuid-Duitschland gericht, De Fransche diplomaten zouden uitge- noodigd zijn, zich in hunne vertrouwelijke ge sprekken, met de staatsministers in kalme en verzoenende bewoordingen, rakende den Pruisi- scheu zendbrief, uit te laten, doch vooral het feit te doen uitkomen, dat Pruisen op nieuw plechtig verklaard heeft, dat het uit eigene bewegingen de palen niet wilde overschrijden, door het verdrag van Praag gesteld. FRANKRIJK. Men leest in den Figaro Zal welhaast die vrouwenmakerade te paard een einde nemen Was ééne gemaskerde amazone nog niet genoeg Moest er nu nog eene tweede niet minder geheimzinnige dan do eerste le voor schijn komen? Men heeft haar dezer dagen gezien op de place de Ia Madeleine. Zij berijdt een zwart paard is in het zwart gekleeden draagt een zwart loquet. In plaats van een masker draagt zij een dikken zwarten sluier, die geheel haar ge zicht tot aan haar mond bedekt. De tweede ge heimzinnige draagt geene wapens, gelijk de eerste, maar wel iels dat veel vreemder is. Aan haar zadelknop draagt zij een kroon van immortelles, welke met zwart krip is vastgehechten waarin eeu schooue open roos geknopt is. DÜITSCHLAND. De president van politie te Berlijn heeft herin nerd aan de bepalingen nopens het zuiveren der hoornen van rupsen. Dit moet aan stammen en takken tot eene hóogto van 15 voet boven den grond gedurende het tijdvak van 1 Oct. tot 31 December geschieden. Van 31 Dec. tot 15 Maart moet de vernietiging van rupsennesten aan boom takkeu en struiken volbracht zijn. Nalatigheid wordt gestraft met geldboete van 20 thaler of ge vangenisstraf lot 14 dagen. Men leest in bet Polytechnisch Journal aan gaande het bewaren van rookvleesch het navol gende: Eene reeds sterk begonnen rotting van gerookte hammen heeft men overwonnen, door de hammen in versch water af te wasschen, ze daarna in ruwen houtazijn te dompelen, in eene houten kuip met lagen houtstukjes te brengen en zooveel azijn er op te gieten, dat de bovenste laag goed door de vloeistof was bedekt. Na verloop van acht dagen werden de hammen uil de kuip genomen, elk stuk nogmaals met versch water afgewasscben en in de opene lucht gedroogd. De bedorven smaak was daardoor niet alleen geheel weggenomen, maar hel vleesch bezat nu ook een aaugeuamen geur en was op de doorsnede geheel rood en sappig. Om bcgiu van bederf te voor komen, wikkelt men nu het lor verzending of voor scheepsprovisie bestemde rookvleesch in per- kamentpapier, dat een uur lang in warmen hout azijn gelegd was. Sedert dit is opgevolgd is zelfs in den zomer geene klacht van bederf meer voor gekomen. IERLAND. Niet verre van Neurij in Ierland ligt de raanu- factuur-slad Bessbrook die in waarheid een be schamend en opwekkend voorbeeld is voor vele andere stedenhij name voor fabrieksteden. De oorspronkelijke stichter en bijna eenige eigenaar van die stad is J. G. Richardsoneen der voornaamste leden van de Sociëteit der Vrienden" (de Kwakers). Hij is het, die met een of twee andere „Vrienden" te Bessbrook eene spinfabriek beeft opgericht en alzoo den grond gelegd heeft voor die stad. De fabriek is zoo toe genomen dat zij reeds aan 3000 handen werk verschaftde meeste werklieden wonen in de nabijheid der werkplaats. In Bessbrook is het niet geoorloofd koffiehuizen of herbergen te ope nen, evenmin in de naastbijgelegene plaatsen. Maar daar is te Bessbrook ook geene politie. De gewapende politie, die men overal elders iu Ier land vindt wordt daa'r niet gevonden is er niet noodig. Mr. Richardson wil het bewijs leveren dat, zoolang de herbergen en drankwinkels uit een stad geweerd zijn zij ook geene politie noo dig heeft, maar zoo spoedig de herbergen worden toegelatende politie er noodzakelijk is. Natuurlijk is hiermede niet gezegd, dat de in woners van Bessbrook heiligen zijn of zonder ge breken en fouten maar de stad is in waarheid bevrijd van die schandelijke tooncelen welke in elke andere stad, zelfs van minder inwoners publiek plaats grijpen. Bovendien beslaat de be volking van Bessbrook geheel uit den werkenden stand terwijl iu alle sleden de bevolking eene gemengde is van aanzienlijken en armen. De werklieden zelvcn hebben geen verschillend ge voelen overf-de vraag van het al of niet aanwezig zijn van herbergen iu hunne stad. Zij zijn over tuigd, dat indien er vrijheid gegeven wordt om in de stad herbergen en publieke huizen vau ver makelijkheid te openen de leerkamersde bi bliotheek', do scholen en medewerkende vereoni- gingen er allen bij lijden zullenen dat naar die mate door de aanloksolen vaa drankwinkels eu andere plaatsen, lot nu toe onbekend in do stad, er ook zal gevraagd worden naar pandjeshuizen en lommerden. Eu dit niet alleenmaar ook de politie en de duistere gevangenissen zullen gezien worden cn do huisgezinneneenmaal zoo ge- ukkig, zullen tcrugkecrcn lot jammer ea ellende.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2