BUITENLAND. BINNENLAND. melding maakte. Voor hem is de toestand van Luxemburg niet veranderdmen heeft er het Pruisisch garnizoen verloren doch men heeft de onzijdigmaking gewonnen, en deze laatste is eene genoegzame vergoeding voor het twijfelachtig recht dat Pruisen zoo langen tijd heeft uitgeoefend. Wat het hoofdvraagstuk betreftnamelijk de vereeniging van Zuid-Duitschland met Noord- Duitschlandhet bondsgouvernemeut zal de Zui- derstaten niet roepen om zich bij den bond aan te sluiten; doch indien zij dit vrij en uit eigen beweging vrageu, zijn er geene redenen om hunne vraag van de hand te wijzen. Het wordt niet bevestigd, dat de koning van Hanover de voorstellen van Pruisenrakende zijne persoonlijke zaken, aanvaard heeft. Een koninklijk besluit gaat voor vast het cijfer bepalen der iukomsten ter beschikking van den Koning van Hanover te stellen. Hel bevestigt zich, dat het Oostenrijksch gou vernement binnen eeuige dagen ofliciëel zal aan- koudigendat de conversie zich bepalen zal bij de gewone fondsen die intrest opbrengen, en dat de loten formeel uit dien maatregel zullen geslo ten zijn. Het gouvernement zal zich ten zelfden tijde verklaren oyer de waarborgen aan de schuld- eischers van den slaat te verleeneu opdat zij in hunne belangen niet zouden gekreukt wordou. Het is Pruisen alleen nietdat aandrijft tot de staatkundige en maatschappelijke gelijkheid der Bondsstaten van het Noorden andere gouverne menten nemen nog hel initiatief van voorstellen, die door logische gevolgtrekkingen naar het zelfde doel leiden. Wij willen niet spreken over de mi litaire conventionsedert kort met verscheidene 'Noorderstaten gesloten, noch over de vrijwillige bemiddeling van kleine vorstendommen doch wij gelooven als een zeer belangrijk feil te moeten doeu opmerken, het voorstel, door het koninkrijk Saxen aau den Bondsraad gedaan. Dit rijk vraagt de aanvaardiug in al de openbare kassen als wel- ticTQ waarde der renten en obligatieu door de bondsgouvernementcu uitgegeven of uil te geveu. Natuurlijk zou die machtiging de noodzakelijkheid medebrengen om de uitgaaf vau al de waardijen der bondsstateu aau het bondsgezag te onder werpen. Wat blijft er nu na de legervereenigmg en na de gemeenschappelijke wetgeving voor douanen, han del en finantieunog te doen over om de Duit- sche bijceuhooping volledig samen te smelten lot een samengepakt eu gelijkslachtig geheel De burgerlijke wetgeving Welnu, meu heeft de eerste grondslagen dier hervorming gelegd, door een ontwerp van wetboek van burgerlijke rechtsple ging voor geheel den Bond voor te stellen, een ont werp dat reeds door den Bondsraad onderzocht wordt. Het Journal de Saint Pétersbourg raudt de Oos- tenrijksche dagbladen aan, die aau de kuiperijen en aau den hoogmoed van Rusland de aanhou dende woeliug der Slavisch-Christen bevolkiugen van Turkije toeschrijven. Hij bestempelt met den naam van snoode logen het beweerde memoran dum, door een blad van Weenen over het gesprek van keizer Alexander met Fuad-pacha afgekon digd. Ue wetgeving van den staat van Nebraska heeft aau de vrouwen, in wier handen het bestuur der lagere scholen bijna uitsluitend geplaatst is, het recht van stemming in de vraagstukken, betrek kelijk het openbaar onderwijs, verleend. De Times zegt, dat, even als Aspromonte de Fransche ontruiming van Ilome heeft doen ont staan, de aauhoudiug vau Garibaldi te Asinaluuga insgelijks ten gevolg moet hebben de uitdrijving der zouaven en andere vreemde huurlingen. De Post beschouwt die aauhouding als waar- schijulijk een einde zullende stellen aan de revo- lulionnaire pogingen. Intusschen was het waarlijk curieus, om de cle- ricale dagbladen te hooren. De heilige Napoleon had Rome gered: Caesars vrees had Ratazzi doen handelen! Dan, ziet, nauwelijks was het nieuws van Garibaldi's aauhoudiug volkomen bekend, of men zag langzamerhand de bordjes verhangen. Garibaldi had men zijuen gang moeten laten gaan dan had Napoleon Rome kunnen bijspringendat kan hij nu niet, want hij is gebonden door dezelfde tractaten die Raltazzi zop meesterlijk heeft doeu uitvoeren. De val van den Paus als wereldlijk souverein is dichter bij dan ooit. Garibaldi schrijft in zijne proclamatie dat de wereld en Rome moeten ver lost worden van de tyrannie van deu Paus en do geestelijkheid. Welnu, Rome zal zich zeiven helpen door Italië. De Times zal wel goed zieu! FRANKRIJK. Het verkeer op het station van den spoorweg Orleans—Parijs is gestaakt. Eene spoorwegbrug fs bezweken ouder den last van eene aan de stad Parijs behoorende locomobile. Vier machinisten zijn daarbij omgekomen. De wolven richten wreedc verwoestingen aan Sn Fransche-Gomte. Een blad uit die streek be vat het volgende „Verleden Donderdag, in den morgen, begaf een 8jarige schaapherder zich naar het veld met eene geit cu een schaap, in de weiden, welke tusschen Chapelle-d'Huin en Livier gelegen zijn. „Welk moordtooneel had er op die eenzame streek plaats gehad! Men weet het niet; doch men heeft in den namiddag van deuzelfden dag drie slachtoffers: de geit, het schaap cn het kind govonden. De beide eersten waren door de wolven ver wurgdwelke hun slechts het bloed uitgezogen hadden en het kind lag levenloos nevens hen." ENGELAND. Men schrijft uit Woolwich dat de beide batte rijen bergarlillerievoor deu veldtocht in Abbys- siuië bestemd, aanstaanden Zaterdag zullen ge reed zijn om ingescheept te worden. Er hebben verschillende proefnemingen met die batterijen plaats gehad, en ze hebben op 2500 yard afstand met ladingen kruit van 1l/2 ons voldoende uitslagen geleverd. Men zal in den aanstaanden veldtocht niet temin vau die kauonen gebruik maken voor een afstand, de 2500 yard te boven gaande. Zij wegen 150 ponden en zijn volgens hel Fransche stelsel gegroefd. ITALIË. Donderdag avond heeft er te Genua eene de monstratie ten voordeele der verlossing van Ga ribaldi plaats gehad. Er heeft zich eene deputatie naar den prefekt begeven, om hem die verlossing te vragen. De prefect anlwoorde dat hij die vraag aau het ministerie zal onderwerpen; tie demon stratie is daarop uiteen gegaan. Té Milaan hebben er twee samenscholingen plaats gehadwaarvan er eene weerstand aan de gewapende macht heeft geboden. Te Sienna, Verona. Pistola en Napels hadden er kleine demonstraliën plaatswelke zonder de tusscheukomst der gewapende macht of der over heden zijn uiteen gegaau. Te Florence werd eene kleine demonstralie door ecnige patrouiljes der nationale garde uiteen ge dreven. In al die demonstraliën heeft men geen hoege naamd ongeluk te betreuren gehad. OOSTENRIJK. Dezer dagen is te Weeuen een hooggeplaatst officier, vermoedelijk wegens onLrouw in zijne be trekking, in hechtenis genomen, liet is de baron Koudelka luitenant-veldmaarschalk zwager van deu oud-minisser vou Schmerling, een der oudste generaals vau bet Oosteurijkscho leger. NOORD-AMERIK A. In Noord-Amerika, in de streken waarde visch menigvuldig voorkomtbereidt meu thans een voortreffelijk en schitterend wit meel uit gedroogde visch. Beschuitdaarvau gebakkeu werd zeer smakelijk licht te verleren en zeer voedzaam bevonden. BELGIE. lu het Parijsche blad VUnivcrs treffen wij eene Brusselsehe correspondentie aan, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontlcenen De berichten over den gezondheidstoestand van keizerin Charlotte zijn zeer goed men ziet haar dikwijls in open rijluig in de omstreken van Ter- vueren en niemand wil gelooven, dat zij ooit vau al haar verstand is berooid geweest. De wezenlijke oorzaak der ongelukkige expeditie naar Mexico is nog op verre na niet bekend. Vele hooggeplaatste personen beweren dat het eerste denkbeeld om zijn schoonzoon op den troon van Mexico te zetleu van koning Leopold zelve is uitgegaan en men gaat zoo verre van dag en plaats aan te duiden waarop de grijze monarch dienaangaande de eerste voorstellen aan keizer Napoleon zou hebben gedaan. Sedert lang bad de wijze waarop, de aartshertog Maximiliaan zijne zaken te Miramare bestuurde, aan kouing Leopold doen gelooven dat zijn schoonzoon eene vaste bezigheid hebben moest, het eeuige middel om hem zijne droomerijen en overdrevene plannen te doen vergeten. De prak tijk der zaken moest hem ernstiger maken eu eene stoutmoedige onderneming in de nieuwe wereld zou hem toelaten eene nieuwe levenswijze te begiunen. Ziedaar wat te Brussel verteld wordt en wat misschien eens door de geschiedenis zal bevestigd worden. Men weet dat koning Leopold I, de verspillendo gewoonten van ziju schoouzoon kennende, aan zijne dochter het genot van de meeste zijner buitenlaudsche eigendommen had toegekend en het zijn de financiële belangen van prinses Char lotte welke thans nog moeten geregeld worden. Zondag en Maandag zijn te Rolterdam 4 perso nen door cholera aangetast en 3 overleden. Blijkens eene raededeeling van do Griekscho regeering aan Zr. Ms. consul generaal in Grieken land, dato 16 September, .zijn de schepen, uit Ne derland komendewegens de verschijning der cholera aldaar, ouderworpen aan eene quarantaine van elf dagen. Volgens de Middelburgsclie Courant van 1 dezer is de voor rekening der provincie gebouwde hou ten raderstoomboot „Wester Schelde", voor de dienst op de rivier van dien naam bestemdden 29 September aan den Kinderdijk te water gelaten. De Deventer Courant zegt, dat met 1 October dr. J. van Vloten zich met de leiding van dit nieuwsblad zal belastenen dat de redactie dat blad zal doen heelen jDeventer Weekbladaan de maatschappelijke, staats-en gemeentebelangen van Nederland en Deventer gewijd. Volgens het regeeringsverslag werd de openbare school in 1865/66 bezocht door 162,253 jongens en 133,302 meisjes, zijnde 4055 jongens en 2577 meis jes meer dan in 1864. De bijzondere school werd door 2983 jougens en 1562 meisjes bezocht, zijnde 106 jongens en 193 meisjes meer dan in 1864. Van het vermoedelijk getal in de termen vallende kindereu werd de school door V4 niet bezocht. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbendendat in den Joop van het 3de kwartaal van 1868 als cadet bij het korps mariniers kunnen worden toegelaten drie jongelingen na behoorlijk afgelegd examen. Het hof van Overijsel heeft den voormaligen waagmeester te Kampen wegens 31 valschheden in zijn waagregisler, veroordeeld tot 1 jaar cellu laire gevangenisstraf en 39 boelen van f 50 of 2 dagen cellulair yoor elke boete. Men heeft opgemerkt, dat dit jaar de zwaluwen ons drie weken vroeger veriaten hebben dan naar gewoonte. Dat overhaast vertrek der zwaluwen gevoegd bij het doortrekken der watervogels uit het noordeu naar het zuiden, is de vermoedelijke aanduiding van vroeg koud weder. Naar men verneemtis op de derde bijzondere vergadering van het Nederlandsch rederijkersver bond gehouden te Utrecht den 21 September jl. o. a. besloten de volgende prijsvraag te doen uit schrijven Het Nederlandsch rederijkers-verbond verlangt de beantwoording der volgende vraag in bcknopleu eu populairen vorm „Welko is de invlood, dien de beoefening der laai op de nationaliteit uitoefent van een volk in het algemeeneu meer hijzonder die der Nederl. taal op onze nationaliteit?" Onmiskenbaar levert do geschiedenis van vele volken treffende blijken op dat de beoefeuing der taal tot behoud der nationaliteit van een volk heeft bijgedragen dat de beoefening der taal dan bloeide, waueeer het nationaal gevoel bij een volk tot bewustzijn was gekomen eu wederkeerig de beoefening der taal de Krachtigste steun was, om het nationaliteitsgevoel leveudig te houden. Vooral met het oog op de geschiedenis van ons vaderland en zijue letterkunde is het, dat het Nederlandsch rederijkers-verbond in deze dagen de beantwoor ding der bovenvermelde vraag stelde in het be wustzijn dat hare beantwoording van groot nut kan wezen tot behoud van onze nationaliteit en tot beoelening onzer taal. Het hoofdbestuur van genoemd verbond is ge machtigd voor het beste antwoord op die vraag uit te loven de som van f 200. De gieting in brons vau het kolossale Vondel beeld in de fabriek van de heereu Enlboven te 's Gravenhage is volkomen geslaagd. Het is aan genaam in de geschiedrollen der Nederlandscbe kunst niet alleen Jmaar ook in die der Neder- landsche nijverheid, de vorming van een zoo be langrijk beeldwerk als de Vondel te kunnen aan- teekouen. Als wij ous niet vergissen is dit het eerste beeld van zulke groote afmetingen, dat hier te lande iu edel brons gegoten is. De schepper der gedachte en de maker van het 14 voel hooge model in klei en gips de heer L. Roverheeft dezer dagen, in de werkplaats der heerèu Entho ven, het metalen beeld in oogenschouw genomen en daarover zijne volkomeue tevredenheid aan de heeren gieters betuigd. Do door de regeering ingediende weisvoordracht betreffende de schorsing vau kermissen enz., strekt om achter art. 195 der gemeentewet deze zinsnede te voegen „Uithoofde van ziekten, die de volksgezondheid bedreigen of audere bijzondere omstandigheden kunnen de kermissen, jaarmarkten en andere markten in eene of meer gemeenten door ons bij maatregel van inwendig bestuur worden geschorst, telkens voor niet langer dan één jaar." De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslo ten de kermis te doen houden van 21 October tol 2 November o. k.tenzij de gezondheidstoe stand zich daartegen mocht verzetten. Wij vernemen zegt het Dagbl. van Z.-Holland en Gravenhage dat twee makelaars in effecten te Rotterdam voortvluchtig zijn, terwijl een derde, mede aldaar zich door ophanging van het leven heeft beroofd. AXEL, 26 September. Ds. J. G. Blaauw nam in de heden middag gehouden godsdienstoefening afscheid van de Hervormde gemeente alhier, met eene leerrede naar aanleididg van Hand. 20. vs. 32 JJZENDIJKE 2 October. Heden voormiddag is cr brand ontstaan in een stal onder de gemeente Biervliet, waarin is verbrand het daarin geborgen graan en zijn omgekomen twee varkens eene geit en twee konijnen; de stal is geheel afgebrand en aan de woning eenige schade gekomen welke wordt berekend op ongeveer f 100,,-. De stal en woning waren tegen brandschade verze kerd; de oorzaak \an den brand is onbekend.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3