Politiek Overzicht. wonderd maar wij hebben bijna altoos de Regeering en de aristocratie moeten veroor- deelen omdat ze hun eigenbelang niet be grepen. Wat is Suriname thans Wat zoudt ge aarrvangen met eene plantage daar, zoo ge ze zelf moest gaan behecren En dat is en blijft onze eigene schuld. Lang reeds hebben vorige regeeringen de planters ginds, dat oud roest eener ten onder gegane maatschappij, ontzien Hadde men die slaven eens eene menschelijke op voeding gegeven vóór ze vrij gemaakt werden 't zou er anders uitzien. Nu jam meren de plantersomdat ze gebrek aan handen hebben: 'tkomt, omdat de zweep en het blok niet meer heerschen. Hadde men den slaaf de opvoeding en de vrijheid gegeven 't zou anders zijn. Dannog is redding mogelijkredding op tweeërlei wijze; moedig de landverhuizing naar Suriname aantracht den stroom van Amerika naar die kolonie af te leiden: neem bij drie Nederlanders een armen Duitsclier, maar helphelp krachtig. En dan nogschaf eenige kapitale straf fen af, en vervang ze door deportatie, niet naar Suriname echter, maar elders Ne derland heeft nog land genoeg in een ge zond vruchtbaar oord. De misdadiger zal een mensch wordenterwijl hij hier in onze ellendige gevangenissenin onze ge vloekte cellen óf voor de maatschappij verder verloren gaat, óf er een aangenaam, we! verwarmd en sierlijk opgericht winterverblijf vindt. Ook de militairen, de vrijwilligers, zou men kunnen winnen. Eene menigte vrij willigers zou men kunnen aanwer/en zonder handgeld, wanneer ze de keuze hadden van eene vestiging na volbrachten dienst. Nu treden ze meestal in dienst, om na een zestal geesteloos doorgebrachte jarenge durende welke zijn in den bezorgden kost waren, rijksveldwachter, politieagent, ge vangenbewaarder, kommies of iets dergelijks te worden, nadat menigeen, die te lui was om voor eene arme moeder te werken, óf om de disciplinie van den meester te ont vluchten de soldatenrok aantrok. Stel eene belasting op de plaatsvervangers. Zet dezer opbrengst met het uitgespaarde handgeld op rente en vorm een fonds om uit gcpasportccrde soldaten kolonisten te vormen. Wellicht roept men uit Holle theorien Studeerkamersplannen Maar weet dat in do aanstaande crisis (en zij komt en de machthebber verwekt ze zelf!) weet, dat in die crisis u zal gevraagd wordenof ge uwen plicht tegenover het vaderland en de mcnschheid vervuld hebt. Daarbij komt nog iets. Nimmer hebben wij gezegd, dat Nederland te veel belastingen betaalde maar steeds klaagden we over de slechte vcrdeeling er van, over het drukken op den burger. Welnuin ons Wcst- Zeeuwsch-Vlaanderen zien we het aanslag biljet van den dorscher, wieder, maaier en houthakker ten bedrage van f 4„- a f 5„- voor het personeel uitgegeven. Heeft hij 't geluk een licht en lucht huizokeneene hut met een lapje gronds te bezitten idem zooveel voor de grondbelasting. In Amerika denkt men daar niet aan en onze arbeider weet het en ook daarom is Amerika het land van belofte! Ziewij vragen ons als schrijver zóó streng rekenschapdat wij uit vrees van verkeerdheden aan te moedigen uit vrees van verdacht te worden, den mindere tegen den meerdere te willen opzettendat wij deze regels in de pen zouden gesmoord hebben, indien wij niet wisten, zeker wisten, dat de arbeider, dc landverhuizer het weet! De brieven zijner vrienden liggen voor ons. De Lente nadert. Wij weten het: daarom spreken en waarschuwen wij! De zakeii van Italië, die eene ernstige crisis deden vreezen, hebben nu eene ontknoopiug ge had, al is het misschien wel maar voorloopig door een krachtdadig besluit van het Ilaliaansch gou vernement. Na te vergeefs Garibaldi uitgenoodigd te hebben om van zijne voornemens op Rome af te zien, heeft het hem doen aanhouden en naar de forteres van Alexandria geleiden. Eene offi ciële afkondiging, die de telegraaf ous heeft over gebracht heeft onmiddellijk dien maatregel aan geheel Italië bekend gemaakt, met bijvoeging der beweegredenen, geschikt om dien te rechtvaar digen. De Opinione van Florence denkt, dat de over winnaar der Beide Sicilien naar Caprera zal ge zonden worden, indien hij daartoe het verlangen uitdrukt en indien hij toestemt af te zien van zijne ondernemingen, die zoo gevaarvol zijn voor de in ternationale verbintenissen, door Italië aangegaan. Maar indien hij weigert, dan zal het miuislerie al ware het maar om de overtreding te bewijzen, die alleen de aauhouding rechtvaardigen kan, hem moeten doen vonnissen en veroordeelen. Stellig is het, dat, indien het kabinet van Flo rence, niettegenstaande de inlaudsche bezwaren van alle soorf, tegen welke het te worstelen heeft, besloten is om Garibaldi machteloos te maken, het dit enkel gedaan heeft om andere gevaren te ver mijden en na den weg der raadgevingen uitgeput te hebben. De houding van Frankrijk, en vooral de bedreigiugen eener tweede bezetting van Rome, zullen sterk op de besluiten van het Ilali aansch» gouvernement gewogen hebben. Het is er nu reeds voor beloond door een artikel van den ConstUutionnelduidelijk aautoonende, dat, indien Inderdaad het kabinet der Tuilerien eene expe ditie ontworpen had, die mogelijkheid nu ten minste tijdelijk is uit den weg geruimd. De gevangenneming van Garibaldi wordt door de meeste dagbladen nog druk besproken, en geeft zeer natuurlijk stof tot velerlei beschouwin gen waaronder men er zelfs een aantreft, die de geheele zaak als een voorafbesprokeu tooneel- vertooning tusschen den volksman en do Italiaau- sche regeering doet voorkomen. Zonder nu daar aan eenigszius geloof te hechten, koint er echter in den samenloop der plaats gehad hebbende ge beurtenissen veel voor, dat naar ous inzien met eeu sluier bedekt is, die, weggenomen, veel op te helderen kau geven. Inmiddels heeft do Fransche Monileur den raad voor het Ilaliaansche volk over, oiu zijne gedach ten van Rome af te trekken en zich bij zijne bin- neulandsche aangelegenheden te bepalen. Aan dc voikshuishoudelijko zaken, aan de finantiële en administrative hervormingen, aan de ontwikkeling van handel en nijverheid zegt dat officiële blad behoort Italië thans al zijne krachten te wijden. Dat is een uitgestrekt terrein voor zijne werk zaamheid; hel is ruim genoeg om al de krachten des lands bezig te houden. Op dat terrein kan het koninkrijk Italië bevestigen wat het laatstelijk heeft gewonnen, en nog meer stevigheid aan het werk der nationale wedergeboorte bijzetten. Dat zulke raadgevingen niet geheel in den geest van hel ilaliaansche volk vallenis op te maken uit de volksbewegingen, die zich daar te lande in verscheiden groole sledeu hebben voorgedaan, toen er bericht van Garibaldi's arrestatie kwam. Het was trouwens, gelijk een berichtgever uit Flo rence zegt, den heer Rattazzi reeds vooraf bekend, dat hij zich met dien stap zeer impopulair zou maken; maar hij eu zijn ambtgenooLen hebben evenwel gemeend voor Italie's eer en belang daar toe te moeten overgaan, al moest het hun ook f hunne miuisteriele portefeuilles kosten. Onderscheidene Fransche Italiaansch-gezinde dagbladen vleien zich met de hoop, dat de ge beurtenissen der laatste dagen tot een herziening van het Seplember-verdrag zullen leiden. Een daarvan zegtHet Italiaansche gouvernement heeft met een stouten greep voor het oogenblik een einde gemaakt aan allo pogingen om den kerke- 1 ijkeii staat gewapenderhand binnen te dringen. Zonder Garibaldi zou zulk een onderueming be zwaarlijk kuunen gelukken. Al hadden ook zijne volgelingen in den kerkelijken staat en op diens grenslinie alles voor de ouderneming gereed, zij zullen denkelijk terugdeinzen, nu de leider hun ontvalt. AIzoo wordt Italic door Rattazzi ten tweeden male, eerst te Aspromonte en nu te Asinalunga, tegengehoudcu op deu weg naar Rome. Dat is een harde taakeen gevaarlijke eer voor eeu Ita— liaanschen staatsman. Hoe Garibaldi's arrestatie door het Italiaansche volk wordt opgenomenzal weldra blijken. Intusschen houden wij het voor zeker, dat het Italiaansche gouvernement groote uioeieiijkheden binnen 's lands zal ontmoeten, tenzij het vergoeding voor dien pijnlijken maat regel aan het nationale gevoel geve, en den in druk daarvan uitwissche, daar eeu voor Italie's wcnschen gunstige herziening van het September- verdrag te bewerken. Immers Garibaldi's plan was een nationaal planI in do keuze van tijd cn gelegenheid voor de uit voering mag hij een misvatting begaan hebben maar het was geene misvatting, wanneer hij op den bijval van de Ilaliaansche natie rekende. Inmiddels wordt gemeld, dat Garibaldi met een oorlogsvaartuig naar Caprera is gevoerd; hij schijnt dus voor dit oogenblik van zijn voornemen atsland, te hebben gedaanom zijne plannen tegen Rome door te drijven hetgeen tot voorwaarde was ge steld Yoor zijn terugkeer naar dat eiland. Er hebben lea gevolge der aanhouding van Ga ribaldi eenige onlusten te Florence plaats gehad. Een wapenmagazijn is geplunderd geworden, sa menrottingen hebben zich voor het Oud Paleis voor het ministerie van binnenlandsche zaken en het huis van den heer Rattazzi gevormd. De troepen zijn moeten tusschen beide komen en hoewel de orde zouder ernstige ongevallen is be houden gebleven, is men niet zouder onrust voor den volgenden dag geweest. Kleine demonstratiën uitgezonderdis in de overige deelen van Italië zonder Rome uit te zonderen alles rustig ge bleven. De maatregeldoor het Italiaansch gouverne ment genomenwordt door de Fransche gouver- nemontale drukpers zeer geprezen; zelts in Italië schijnt volgens de uittreksels van dagbladen, die wij kennen de openbare denkwijze niet geneigd dien het gouvernement tot eene grieve aan te re kenen. Men aanvaardt dien als eene noodzake lijkheid. De poging van Garibaldidie hem zelfs door velen zijuer vrienden van de linkerzijde oniraden was werd algemeen beschouwd als ontijdig ko mende. Nu ze mislukt is, wil men zelfs in zekere democratische kringen haar moeilijk vinden om te verzoenen met het recht en de verplichting der Romeinen om zelvo over hun lot uitspraak te doenzonder tusschenkomst van eenige vreemde macht. Geruchten van ministeriële veranderingen zijn op nieuw te Parijs in omloop. De heeren de Per- signy on Walewski zouden te Biarritz bij den keizer geroepen zijn. "Wij welen niet wat die ge ruchten waard zijn; doch in alle geval, indien die twee personages, waarvan er spraak is, eenige werking moeten uitoefenen, dan kan het, naar hunne denkwijze te oordeelenenkel in eenen vreedzamen zin zijn. Uit de brieven van den graaf de Bisson is reeds gebleken, dat men in Frankrijk niet zonder eenige bezorgdheid is over de mogelijke gevolgen der Engelsche onderneming opAhyssinie. In hetzelfde bladwaarin bedoelde brieven werden geplaatst (la Patric), komt thans een opstel voor van zeke ren Georges Bell, een medewerker van dit blad. Bedoelde schrijver betoogtdat het twijfelachtig is, of de zeehaven Massowah, met do ree.de van A'iouD, tot Abyssinie kunnen worden gerekend; hij doel verder het belang uitkomen van deze haven in verband met het eiland Perim en met Aden, welke plaatsen reeds in het bezit van En- laud zijn. De gevolgtrekking ligt voor de hand indien de Engelschen zich te Massowah nestelen en deze plaats bezet houden tot dat de koning van Abyssinie voldoening geeft, dan loopt men groot gevaar van aan de Roode Zee een ander Gibraltar te zien verrijzen en het kanaal van Suez zou dan wel eens uitsluitend ten bate van Enge land kuunen zijn gegraven. Verdere gevolgtrek kingen maakt de schrijver niet hij wil slechts de oogen openen maar men gevoeltdat naar zijne meeniogde Frausche regeering zorg dient te dragen, dat bedoeld gevaar zich niet verwezenlijke. De brieven van den graaf de Bisson hadden de zelfde strekking en ofschoon tot dusverre deze waarschuwingeu nog geen gevolg hebben gehad is het zaak er de aandacht op te vestigeü in zoover deze geschiedenis voor de betrekking tus schen Frankrijk en Engeland met der tijd van groolen invloed zou kunnen zijn. Men leest in eene bijzondere briefwisseling uit Parijs De oorlogzuchtige tijdingen blijven steeds in omloop. Zoo zou heden een artilleriercgamentin de statie van Lyon gekomen naar hei Noorden gestuurd zijn geworden. Nooit, voegt men er bij, zou mou zich zooveel als op dit oogenblik hebben onledig gehouden met het opstellen en uitvoeren van kaarten der Oostzee bij het ministerie van het zeewezen en in al de staven loopen de ge sprekken over plannen van veldtochten. De zaak is geheel eenvoudig; het leger droomt van niets anders dan van de benuttiging van zijnen moed en het neemt zijne wenschen voor wezenlijkheden; doch de zaken gaan zoo spoedig niet. In een artikel van den heer de Girardin over do circulaire van den heer von Bismark, verge lijkt de schrijver de bedoelde circulaire met die van den heer Seward van 8 October 1866, waarin de onmiddellijke ontruiming van Mexico werd geëischt. Hij doet opmerken, dat de hooghartige taal van den heer Seward gericht was tegen do inmenging van Frankrijk in de zaken der nieuwe wereld gelijk de taal 'van den heer von Bismark gericht is tegen de inmenging van Frankrijk in de zaken vau Duitschland. Op de circulaire van den heer Seward antwoordde de Fransche regee ring door de onmiddellijke terugroeping der laatste troepen die het nog in Mexico had. Om dus logisch te zijn, moet Frankrijk ditmaal ook buigen voor den wil van den heer von Bismark. De beraadslaging over het adres is in het Bouds- parlemcnt van Noord-Duitschland geopend ge worden. Drie ontwerpen bevonden zich bij elkander; dat der conservatieven, dat der nationale liberalen en eindelijk het ontwerp gesproten uit eene overeenkomst tusschen al de staatkundige tinten der vergadering. Het is dit laatste alleen dat tot de beraadslaging is aangenomen, daar de twee andere door de voorstellers waren ingetrokken. Ook is het bij stemming aangenomen geworden met 157 stemmen legen 58. Geheel het belang der beraadslaging heeft zich saamgetrokken in de verklaringente dier gele genheid door den boudskanselier gegeven. Graaf von Bismarck heeft er zich vooreerst tegen ver zet dat het adres van de zaak van Luxemburg

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2