NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEUIE STEM DES TIJDS. N° 39. Achtste jaargang. A0. 1867. AAN NEDERLANDS ZONEN ENDOCHTEREN. süiisühSmkbiad Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prjjs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; t7"rnr1afv 97 Qnrkfnmlv daarboven f 0,12%behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. YIJJClaii 4 o6pi6llTD. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers 0,10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, do Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. De menschenliefde de humaniteit vertoeft gaarne bij den klank der tijd- stemmen, bij het verschijnsel van de teekenen der tijdenom zich een antwoord te ver schaffen op de eeuwige oude vraag des wachters: Wat is er van den nacht? Ook de staathuishoudkunde doet zich die vraag met dezelfde gewetensvolle nauwge zetheid. De afschaffing van den sterken drank het bestaan van een genootschap daartoe strekkende, is zeker een teeken des tijds en het heeft ook eene stem: maandelijks spreekt het in „de Volksvriend", een maandblad, slechts f 1,50 kostende zijne stem uit en verdient om doel en om strekking ten minste gehoord te worden. Vijf en twintig jaren roept die stem door Nederland van daar het woorddat we als Hoofdartikel wel wilden opnemen en aan de overweging onzer lezers ook met het oog op staats- en volksbelang ter overweging geven. Het jaar 1867 wijst op het jaar 1842 terug. Dit jaar was het geboortejaar der Nedehlandsciie Vereeniging tot Afschaf fing van Sterken Drank. Vijf en twintig jaren strijd en arbeid zijn doorleefd. Zijn die jaren waardig dat zij ook buiten die Vereeniging, dat zij in het vaderlandsch gezin, vooral door hen, die in dat tijdperk geboren werden en opgroeidenworden herdacht Jongelingen en jonge dochters welk antwoord zult gij geven op deze mijne vraag? Weet gij 't, welke drang van om standigheden de Nederlandsche Vereeniging deed ontstaan Kent gij haar karakter en de krachten van haar streven Beseft gij het wenschelijke van haar aanwezenhet noodzakelijke van haren voortduurden zegen die haar overwinnen zou te weeg brengen Of hebt gijte bezig met uwe kleine belangen en genietingenmisschien er weinig acht op geslagendat het doel dezer Vereeniging ook in nauwe betrekking staat tot üw levensgeluk en dat er geen vaderlandsch of huiselijk belang is waarop zij niet rechtstreeksch of zijdelings terug werkt Van velen van de meesten uwer vreezen wij het laatste. Is de Vereeniging als eene onbekende bij u onbemind, misschien hadt gij ook wel eens uw deel in de spot ternijen waarin ouderen van dagen u zoo vaak met onverklaarbare lichtzinnigheid of vijandschap voorgaan Is er reden tot onwil of spottot on verschilligheid of vijandschap Oordeelt zeiven. Schcikundigeproefnemingen deden Arabieren de distilleerkunst ontdekken en der wereld een vocht schenkendat bij eene eerste en oppervlakkige waarneming zijner werkingen op lichaam en geest met den naam le venswater" werd welkom geheeten. Niet slechts eene onkundige volksmenigte ook de mannen der wetenschap werden door de oogenschijnlijke deugden der nieuwe uitvin ding begoocheld. Eene lange ervaring was noodig eer eene onbevooroordeeldewetenschap het vocht, dat het harte van wijzen en on- wijzen gestolen had en daardoor beider verstand begoochelde een water des doods, vloeibaar vuur, het vergif bij uitnemendheid durfde noemen. Wat geleerden niet hooren wildenzag het volk in uitkomstenerger dan ooit krijg, pest of hongersnood hadden in 't leven geroepen. Waar deze laatste kwamen, vernielden en doodden zij voor een beperkten tijd maar waar het volksleven onder den invloed der sterke dranken ge raakte ontstonden volksgewoontendie als een kanker aan leven, rijkdom en volksgeluk knaagden. Voor het groote kwaad en dreigend ge vaar gingen eindelijk in den aanvang dezer eeuw in Amerika de oogen ten volle open. De dran^fiesch, het eerst door Hudson den Indianen gegeven, had veel meer dan kogel en zwaard hunne millioenen tot duizenden gedund en gansche stammen van de aarde doen verdwijnen. Op denzelfden weg zagen zich Amerika's Christenvolken. Door over vloed van graan en druiven was bedwelmende drank van den morgen tot den avond en zonder maat de drank geworden des dage- lijkschen levens. Zijn verdervende invloed en vernielingswerk viel niet meer te loochenen; aan allen die zedelijkheid en godsdienst lief hadden was met machtige hand de blinddoek afgerukt. Toen spraken vrienden des vaderlands in het stichten van onthou- dingsvereenigingen hetTot hiertoe en verder nietuit. De strijd, tot zelfbehoud aangevangen, wekte de aandacht ook aan deze zijde der wereldzee. Engeland volgde Amerika's voetspoorland bij land op Europa's vasten wal toonde Groot-Brittanje's navolgen van een goed voorbeeld te waardeeren. In Sakxen, Pruisen en Zweden waren Vorsten voorgangers, en beraamden staatslieden en geleerden naar hunnen wensch maatregelen tot voorkoming van meerder jammer en tot vervanging van den vloek der onmatigheid door den zegen van een leven naar den eisch van zedelijk heid en gezondheidsleer. Overal waar eene bevoegde hand den sluier oplichtte om de onnadenkende me nigte te doen zien wat schade en jammer gaandeweg het drankgebruik had aangericht, stond iederdie wilde zien en hooren verbaasd en verslagen. Geen huiselijke of volksellendewaarvan niet de sterke drank voor meer dau de helft bleek oorzaak te zijn. Overal deed een nauwkeurig en nauwgezet onderzoek ziendat aan gevan gennissen armhuizen gasthuizen krank zinnigen-gestichten, de grootste helft hunner bevolkingen door den drank was aangebracht. En naarmate de nasporingen werden voort gezet was er telkens nieuwe oorzaak om te erkennen de helft was ons niet aange zegd. Zoo scheen het een oogenblik als zouden de onder de slavernij des dranks gebrachte volken als één man hunne boeien afschuddenhonderdduizenden teekenden in Duitschland de onthoudingsbelofte maar het jaar 1848 met zijne volksbewe gingen kwam, en terwijl Amerika en Groot- Brittanje doorzettend bleven voortgaan op den weg van hervormingis het voor het grooter deel van Europa's vasteland meer dan ooit eene heilige roeping, om den on tijdig gestaakten strijd van nieuws te be ginnen. Van uit het volk, klein in aanvang, stil in werkingving in Nederland op verschil lende punten de strijd aan. Dragten, Bot terdam UtrechtTexelMiddelburg zagen matigheidsgenootschappen verrijzenalleen beide eerslgenoemden met volstrekte ont houding. In Amsterdam waren het eeDige werklieden die onder leiding van hunnen leeraareen broederbond tot persoonlijke ont houding sloten. Als Duitschers meenden zij eene hun in hun vaderland dierbaar ge- wordene plant op Nederlandschen bodem te hebben overgebracht en gaven daardoor aan hunnen onthoudingsstrijd den voor Hollandsche ooren dubbelzinnigen naam van Matigheids-genootschap. Hadden deze baan brekers voor bet goede werk in de hoofdstad toen geweten, dat reeds in Leiden door een vijftal vaderlandslievende mannen de grond slagen der Nederlandsche Vereeniging waren gelegd geworden zij zoudeneven gerce- delijk als later in 1850 geschieddezich aan de groote nationale poging hebben aangesloten. Niets minder toch, niets anders ook wil de Nederlandsche Vereenigingdie allengs alle kleinere in zich opnamhet zijn de pogingen van een ontwaakt volk cm als natie de vreeselijke slavenboeien af te schudden die het ongemerkt maar niet minder klemmend waren aangelegd. Te dikwerf is dit hoog geplaatste doel, dit nationaal karakter voorbijgezien. Met en zonder opzet werden er de oogen voor gesloten dat de Vereenigtng ook dan enkel en waarlijk voor het geheele vaderland voor de gansche maatschappijvoor Neder lands wetgeving zeden en gewoonten ar beidde waar zij door hare onthoudings belofte geschriften en voorlezingen tevens aan personen de hand en een schild tot redding toereikte. Het vaderland de maatschappijalgemeen volksheil, waren steeds hare leuze en doelen zullen dit aj helderder blijken, naarmate ook medcyerki,^

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1