BINNENLAND. schreeuw, welke de buren deed toesnellenin wier armen zij builen kennis viel. Eenigp oogeublikkcn later, toen zij -het bewust zijn had teruggekregenwas zij zoo gelukkig haren man zeer welvarend aan hare zijde te zien. Door een gelukkig toeval was B. op een wagen met hooi gevallen èn had geen letsel bekomeu. De beide echtelingen zwoeren niet meer tc zullen twisten. Men verzekert dat dr. Nelalon naar Biarilz ontboden is, wegens bet verergeren van den toe stand, vap den keizerlijken prins. Do doctor is langs telegrafischen weg uitgenoodigd om in aller ijl naar de badplaats te vertrekken, waar zich hét keizerlijk gezin bevindt. ENGELAND. Blijkens officiëele opgaven hebben in Engeland gedurende het-jaar 1865 niet minder dan 17,375 inenschen op geweldige wijze het leven verloreu, voornamelijk tengevolge der meerdere aanwending van machinerie onder dit getal zijn 898, die in de straten van Londen zijn overreden 2713 die aan brandwonden overleden, 2823 die verdronken, 273 die door onvoorzichtigheid werden vergiftigd, 1300 die door verstikking omkwameuwaaronder 947 kinderen beneden het jaar, 258 moorden waarvan 175 op kinderen heneden het jaar. Dezer dagen is overleden de heor William Craws- hay, nalatende persoonlijke bezittingen ten be drage van nagenoeg 2,000,000 p. st. of 50,000,000 franks, ITALIË. Onder het volk in Italië heerschtnog steeds de grootste angst voor de cholera, en men gaat zelfs tot gewelddadige middelen over om zich voor do besmetting te vrijwaren. Zoo wordt o. a. verhaald dat toen zich in'een huisgezin te Catana .bij ecu der huisgenooten de eerste verschijnselen van cholera voordeden, de ongelukkige in ongebluschle kalk werd geworpen, opdat hij de besmetting niet zou verspreiden. Uit Florencïe wordt gemeld dat de bersaglieri thans met naaldgeweren zijn gewapend; het geheele leger zal in Februari aanslaande met het wapen voorzien zijn. Te Palermo duren de onlusten nog steeds voort; de separatisten houden zich weder onledig met de vorming van een verbond diefstallenvooral in de openbare kassen, nemen toode prefect Rudini heeft op nieuw zijn ontslag ingediend. Bij Monlonalc heeft zich een talrijke rooversbendé vertoond. Naar men verzekert is Prim in Genua aange komen. De Spaansche opstandelingen die op Fransch gebied ziju gekomen zullen bij het vreemdenlegioen worden ingelijfd dat dien ten gevolge 'met twee nieuwe bataillons zal worden vermeerderd. BELGIE. NATIONAAL GEDENKTEEKEN AAN LEOPOLD I. De Moniteur bevat een zeer langdradig verslag van den heer minister van hinnenlandschc zaken, gericht aan Z. M. don koningover de nationale inschrijving voor het monument, ter vereeuwiging der regeériug van en tot dankbetuiging des volks aan den stichter van onze dynastie koning Leo pold I. Deze inschrijving heeft per provincie het vol gende opgebracht AntwerpenFr. 14,570,37 Brabant 46,218,39 West-Vlaanderen43,025,06 Oost-Vlaauderen 33,733:71 Henegouwen32,303,94 Luik 29,081,42 Limburg13,805,16 Luxemburg17,816,43 Namen22,144,46 Fr. 252,705,94 Koning Leopold II zette zich aan het hoofd der inschrijviügslijst voor eene som van 200,000 lr. en de 'graaf van Vlaanderen voor 50,000 fr. Daarenboven stemde de kamer van volksverte genwoordigers voor hetzelfde doel 1 millioen frs, Dus een totaal van 1,502*705 fr. 94 c. Do afgevaardigden der negen vereenigde provin ciën drukten den wensch uit het monument op te richten te Brussel of te Laeken. Tusschcn de ontwerpen werd dat der heeren van Schou- broeckingenieur der bruggen en wegen en Keilig, landbouw-architectgekozen. Indien dit ontwerp aangenomen wordt, zal het monument gebouwd worden te Laeken, tc midden van een park van 42 hectaren oppervlakte, op den heuvel van Sluivenberg. De heer minister vraagt dat do koning dit ont werp zou goedkeuren, om zoo spoedig mogelijk de hand aan 't werk te kunnen slaan. De minister van oorlog heeft een nutteloos ding afgeschaft, namelijk de taptoe. Voortaan zullen de tamboers co hoornblazers maar de retraite meer voor de kazernen moeten slaan en blazen. De zeebaden van Heyst zijn dit jaar door 590 vreemdelingen bezocht geweest. Uit Tcrvuuren wordt gemeld dat de toestand van keizerin Charlotte thans van dien aard is dat dr. Bulkeus zijne hulp niet meer uoodig acht en naar Gheei zal tcrugkeeren. De keizerin moet weder iu het volle bezit van hare vermógens zijn. Naar men thans beweert zou zijnog geen kennis dragen van den dood yan haren gemaal. Sedert cenige dagen verschijnt er 's avonds in het Zuid-Oostcu aan het firmament eene buiten gewoon klare ster: 'lis de dwaalster, Jupiter ge naamd. Deze planeet is 1470 keeren grooter dan de aarde en is thans klaarder dan de Venus (morgen- of avondster). Zij ontvangt haar licht van de zon gelijk de aarde maar is 27 keeren minder verlicht dan wij, cn de hitte moet er bij gevolg 27 keeren minder zijn dan bij ons. De afstand tusschen Jupiter en de zon is 180 millioen urenen de eersto voltrekt zijnen omloop rond dit laatste hemellicht in 11 jaren en 315 dagen 216 millioen uren is de grootste afstand die kan bestaan tusschcn Jupiter eu onzen aardbol, en 144 millioen uren de minste afstand thans is die af stand 150 millioen uren. Deze sier heeft 4 manen, die op verschillende afstanden rond haar zweven en waarvan een ziju omloop doet in 42 uren 20 minuten en 55 seconden. Tc Meenen heeft een klein hondje, dat razend geworden waseen faktour en eene vrouw gebe ten. Toen de vrouw vernam dat zij vau cenen dollen houd gebeten was, werd zij zoodanig ont steld, dat zij twee dagen nadien van schrik stierf. Wat den fakteur betreft, zijne wonden zijn uiige- sneden en men hoopt hem te redden. Alvorens zijne portefeuille neder te leggen en deu ministerzetel vaarwel te zeggen had de heer Chazal eene nieuwe verandering aan de uniform van de infanterie en de kavalerie des le gers voorgesteld. De koning heeft thans het eerste ontwerp goedgekeurd maar dal der verandering aan de uniform der kavalerie heeft nog goene oplossing bekomen. De heer Chazal hield zeer veel van uniformsveranderingen; wij hopen in het belang van het leger zelveu dal zijn opvolger de heer Goethals, er wat minder zal vau houden. Z. M. de Koning heeft heden middag de zitting der Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze met eene troonrede geopend waarvan de hoofd inhoud op het volgende nederkomt Z. M. kan met gunstige mededeclingen tot de vertegenwoordiging komen de losmaking vau Limburg van D.uitschland is internationaal be krachtigd; de ondervinding heeft het onschadelijke van de Werken in de Ooste'r-Schelde bevestigd de betrekking van wederzijdsche vriendschap met België wordt meer en meer bestendigd mei alle overige büitenlandsche mogendheden bestaat eene goede verstandhouding; de zee- en landmacht verdienen loffelijke vermelding; eenige uitbreiding van de nationale militie zal voorgesteld wordeu voor behoorlijke oefening dei' schutterij zal worden gezorgd; maatregelen zijn genomen tégen de epi demische ziekte, die zich hier en daar vertoont; de veeziekte is niet zonder gunstig gevolg beteu geld; verschillende wets-ontwerpen zullen worden aangeboden waaronder een betreffende het hoo- ger onderwijs, een tol verlichting der zegelbelas ting voor de periodieke drukpers een voor den ijk en een op de banken van leerling; handel, scheepvaart en nijverheid zijn in bevredigenden staat; do oogst is over het algemeen voordeelig uitgevallen indien de bestaande uitzichten zich verwezenlijken dan zal zonder buitengewone maatregelen in de behoeften van 's lands dienst en de uitgaven voor de staals-spoorwcgcn kunnen voorzien worden; de aandacht der regeeriug is gevestigd op krachtige bevordering vau het staats belang in Ned.-Indie en de waarborging van rust eu tevredenheid bij de Indische volken de toe stand van West-Indio is over het algemeen be vredigend. Z. M. heeft het volgende besluit genomen Art. 1. Er zal een nieuw model van postzegels voor de fraukeeriug vau brieven van binnenland- schen oorsprong cn bestemmingalsmede van die voor de koloniën cn het buitenland bestemd worden ingevoerd. Art. 2. Zij dragen onze beeltenis en het op schrift Nederlandbenevens de aanduiding der geldswaarde. Art. 3. Er zullen zes soorten van postzegels van verschillende waarde volgens het nieuw model worden uitgegeven namelijk van 510 15 20 25 en 50 cent. Art. 4. Elke soort der bovengenoemde zegels wordt in do navolgende kleur gedrukt, te weten: blauw, de postzegels van 5 cent; rood, die van 10 centoker die van 15 centgroen die van 20 centvioletdie van 25 centeu goudkleur dio van 50 ceut. Art. 5. Het bepaalde bij de laatste zinsnede van art.. 13 vau ons besluit van 13 November 1851 Staatsblad N°. 143) is niet van toepassing op de naar het buitenlaud bestemde brieven die van postzegels tol een ontoereikend bedrag zijn voor zien. Omtrent zoodanige ontoereikende gefran keerde brieven wordt gehandeld als daaromtrent met de betrokken vreemde regeeringen of postad- mihistraliën is of zal worden overeengekomen. Art. 6. Het nieuwe model der postzegels van 5 10 eu 15 cent zal worden ingevoerdzoodra de aanwezige voorraad der postzegels van die geldswaarde Yolgens liet oude model zal z\jn ver bruikt. Art, 7. Do postzegels van 20, 25 eu 50 cent zulleu wordeu in gebruik gesteld te rekenen Yaa 1 October 1867. Art. 8. De bepalingen van art. 3, 4 5 en 14 van ons besluit van 12 November 1851 (Stil. N°. 143) komen leu gevolge vau ous tegenwoordig besluit te vervalleu. De overige bepalingen van ons genoemd.besluit ziju echter, voor zooveel te pas komt, mede op het uieuw model der postzegels van toepassing te maken. Ter vervulling der vakature van raadsheer ia het prov. gerechtshof van Zeeland, ontslaan door liet overlijden van den heer mr. A. J. van Deinse, is de volgende aanbevelingslijst opgemaaktde hoeren mrs. C. J. Bické, officier van justitie bij do arrondisseuienls-rechtbank te Middelburg P. Paulusofficier hij de arrónd.-rechtbauk te Zie rikzee A. van Reijgersberg Verslüijsrechter in de arrond.-rechtbank tc MiddelburgJ. Moolen- burgh rechter plaatsvervanger en procureur te ZierikzeeW. G. de Knokke van der Meulen officier hij de arrond.-rechtbank te Goes en J. de Clercq van Weel, kantonrechter te Zierikzee. De gemeenteraad van Vlissingen heeftop het voorstel vau den heer Ruijsch, besloten een adres te richten aan Z. M. den Koning en dat door eene commissie aan Z. M. te doen aanbieden, teu eiude van dezen de gunstige beschikking te er langendat het. koninklijk instituut voor de ma rine vau Willemsoord naar Vlissingen moge wor den verplaatst. De heer van Uije Pieterse stelde ook voor, bij dat adres aan te driugeu op eene spoedige ontruiming der beide werven en ónmid-< dellijke beschikbaarstelling der terreinen en ge bouwen voor de bijzondere industrie. Nadat dit voorstel door sommigen ondersteund, door anderen bestreden was, besloot de raad den burgemeester cn de wethouders met den heer Ruijsch te be lasten met het samenstellen van een adresin houdende alles wat in do gegeven omstandighedeu zal worden noodig geoordeeld. Door de commissie, benoemd tot het afnemen van het staats-examen vau hen die wenschten eene akte van bevoegdheid als hulpapolhekcr te verkrijgenwelke in de laatst verloopene dagen te 's Hage daartoe heeft zitting gehoudenis geëxamineerd en toegelaten de heer J. H. Ham- macher te Rotterdam. Volgens mededeeling van den voorzitter aan deu gemeenteraad van Amsterdamzullen bur gemeester cn wethouders voorstellen de kermis in den loop van October tc houdenindien de gezondheidstoestand goed blijft. Choleragevallen hebben zich voorgedaan iu den omtrek van die plaatsen, waar de kermisschuiten, uil Piotlerdam komende lagen. Men zegt, dat do politic hij het volksgewoel op 10 dezer noodeloos strenge maatregelen heeft ge nomen, daar er geen zweem van oproerigen geest zich had vertoond. Zij heeft te veel gewicht ge hecht aan het schreeuwen van straatjongeus en het rumoer van een paar dronken mcuscheu. Hoewel het woelig op straat blijttheeft dc politie zich later kalmer en verstandiger gedragen. Dat de kermissen hier en daar zijn opgeheven en uilgcsteld wegens het uitbreken der cholera is aan onze lezers bekend. ïn de stad Almelo waar dit ook plaats had, is men echter daarmede niet tevreden. Eene opgewondeneoproerige menigte heeft zich in de stralen vertoond. Of schoon er gcene teuten of schouwburgen waren wilde men toch kermis houden. De kermis werd ingewijd cn voortgezet door drank en eindigde in eene brooddronken baldadigheid. Het hnis van deu burgemeester, van een of twee wethouders cn van anderenis begroet met ecu hagelbui van stccnen. Niet alleen glazeu werdeu inge worpen, maar ook de huizen zijn meer of min beschadigd. De politie moest tusscheu heiden komen met geladen pistool ea ontblootea sabel. Eenigca der belhamels zijn gearresteerd. Een zeldzame Lijd dien wij beleven. Huurkoet siers, kleermakers eu anderen hebben iu Frank rijk cn Engeland reeds lang een plan gevormd om niet moer te werken, tenzij hun loon verhoogd werd. Nog altijd vooral ouder de kleermakers gezellen gaat die beweging in Engeland haren gang. De mecslcn arbeiden nog niet sommigen zijn vertrokken naar Amerika anderen verhuurden zich bij nieuwe meesters. Deze revolutionaire maatregel vindt nu ook sympathie bij vele pre-- dikanten in Engeland.- Het is bijna niet to go- looven en tochde Engelsche bladen maken er publiek gewag van. De bedoelde predikers klagen over de regeering, over hot juk hun opgelegd, over dc karige bezoldiging waarmede men ze bedeelt en dreigen te zulleu ophouden met preê- kcu als hunne iraclementeu niet worden verhoogd. GROEDE, 16 September. Algcmocue tevreden heid verwekte hel alhier verspreide gerucht, dat te Breskens cn Ooslburg telegraafkantoren zulleu gevestigd wordeu. Na lange onzekerheid, is dan tóch eindelijk ons publiek gerustgesteld. Wij hebben ook wel redeu om tevreden te zijn nu het algemeen belang van ons district zoo goed is begrepen cn daardoor aan den onedclen strijd tusschen persoonlijke cn plaatselijke belangen een einde is gemaakt. Een woord van dank aan ons ministerie aan hel krachtig optreden der ingezetenen zelve aan de gemeentebesturen van Ooslburg cn Breskeus, cu ook aaa den heer vau

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3