BUITENLAND. BINNENLAND. had over den toestanddie den vorigen zomer door de toen plaats gegrepen militaire gebeurte nissen ontstaan is. Onze houding is onmiddellijk, in de circulaire van 16 September 11. aangewezen vervolgens in de woorden des koizers bij de opening der kamers en in de redevoeringen van den minister Rouker bij de beraadslagingen gedu rende de laatste zitting. De regeeriug is in hare handelingen steeds getrouw gebleven aan de voor nemens, die zij bij het ontstaan der veranderingen in üuitschland geopenbaard heeft. Wij hébben kortelings nog geziendat de Europeesohe kabi netten aan de rechtvaardigheid en ïöyaüteit onzer staatkunde recht hebben iatcu wedervaren en hunne medewerking verleend hebben tot de donk heelden van bevrediging. Hetgeen loen is ge beurd, is een waarborgdat de denkbeelden van gematigdheidzoö noodigweer steun bij ons zouden vinden. Het onderhoud tusschen do beide keizers kan dus het karakter niet gehad hebben, dat zekere nieuwskramers daaraan toeschrijven. Lang vóór de bijeenkomst der beide keizers hadden deze reeds wederkeerig door handelingen getoond, cïat zij met vreedzame gevoelens bezield zijn en zij konden geen andere voornemens koesterendan het volgen van dezelfde gedragslijn. Tot deze wederkeerig gegeven verzekering hebben hunne gesprekken over de algemeene zaken zich bepaald. Wel verre dus dat de bijeenkomst als ecu zorg wekkende gebeurtenis voor andere hoven te be schouwen is; heeft men daarin slechts een nieuwe reden van vertrouwen in het behoud van den vrede te zien. Ik heb er prijs op gesteld u mijn gevoelen kenbaar te maken omtrent de tijdingendie de strekking hébben om eea tegenovergesteld ge voelen ingang te doen vinden. Gij kunt u deze mededeelingen ten nutte maken om verkeerde oordeelvellingen, zoo die zich in uwe omgeving mochten voordoen, te wederleggen.1' Men ziet het uit bovenstaande, dat de verwachting omtrent een geruststellend en vredelievend karak ter daarvan, niet is beschaamd geworden; hetgeen dan ook door de meeste binneulandsche zoowel als buitenlandsche dagbladen wordt beaamd. Toch vernemen wijdat in de haven van Tou lon alles in de uiterste orde voor een krijgstocht gereed is. AAN DE WEKSTEM. De geheelo Bijbel is Gods woord. Ziedaar onze verklaring op uwe vraag in no. 35 van uw Bladons verleden week te laat gewor den om uwe vraag te beantwoorden doch men moet wel onderscheidenhoe God spreekthoe Hij zich openbaartzjjne directe woorden gebo den, taal zijner profeten, de woorden van Christus, de voorschriften, lessen en vermaningon ziju direct Gods woord; wie Jezus, Mozesde profeten, evangelisten en apostelen hoort, hoort God: al wat hierin nu den kinderen verstaanbaar kan ge maakt worden als gesproken woordlast bevel met uitzondering van de hoogere kwestiënde diepten en de hoogtennog niet onder 't bereik der kinderen vallende, wenschen we wel op de school. De kern der geschiedenisen deze nu is iiuli- reet Gods woord, omdat de geschiedenis ouder Zijne leiding staat en ons leertdezo kern wen schen wij almede op de school. Wij herhalen het, de diepten der leer, de vastere spijs, niet voor de kinderkens en ook zoo niet de geheele geschiedenis. Om het met een voorbeeld duidelijk te maken Wij hadden even als den in de tekst bedoelden jongeling eene grootmoederdie ons de schriften opende, maar ze vertelde ons niets van Sodoui in bijzonderheden ze zweeg van Juda en ihainar van Onan en Daniël, Ezechiël enz. waren op dien leeftijd voor ons gesloten boeken. Het godsdienstig onderwijs in koogeren zin dan de beginselen is de taak van godsdienstleeraars en ouders of ieder kerkgenootschap moet zijne eigene school hebbenmaar hoe dat te bereikeu Jn onze door de Wekstem aangehaalde woorden is buiten haar, de schuld is bij ons, eene storende drukfout ingeslopen de laatste termijn van spel toch is onzin men leze apel (hooger beroep.) Wij moeten ons onthouden meer te zeggen in een politiek blad om den willo der zaak maar hiervoor komen wij overal eu ten allen tijde uit: onze scholen moeten positief Christelijk niet Joodsch of Ilcideuseh zijn Wij hebben niets tegen 't ouderwijs m do na tuurkunde; men geve feiten, mits feiten zijnde, en al kan dan een ten Kate met zjjne Schepping de roede der kritiek niet ontgaan die hij om zijne natuurvoorslellingcn zoo recht verdiende dat zal ons aansporen om dieper en dieper te onderzoeken; de Bijbel komt eenmaal zegevierend uit den strijd men ieero dat boek eveneens ver slaan. Men zij niet eenzijdig vooral vcrwerpc inen het niet om zijnen ouderdom, want dan ver werp o men maar alles het stomme boek der aardlagen der steenkolen is nog veel ouder en is het nu een feit dat er voorwerpen gevonden zijn, die veel ouder zijn dan 6000 jaren, 'tis eveneens een feit dat de Jood bestaat en mede duizende jaren teltterwijl diezelfde Jood een levend getuige voor de waarde en waarheid des Bijbels is even als do steenkolen en de boom stammen eu de paalwoningen voor eene ongewijde geschiedenis. Ieder ziju recht! ER AiN KRUK. De keizerin lijdt aan rhumatischo pijnen wes halve biet vertrok haar Biarritz onbepaald is uit gesteld. Kolonel Kodolich gewezen aido-de-camp vari wijlen keizer Maximiliaan' cn bevelhebber ove1' het Ooslenrijksch legioen in Mexico, is verleden Zaterdag te darijs aangekomen, liij heeft de laatste oogenblikken van don 'ougelukkigen sou- verein bijgewoond, welke hem met eeue vertrou welijke zending bij zijne doorluchtige bloedver wanten en hij keizer iNapoleou heeft gelast. Ko lonel Kodolich werd verleden Maandag, in de •Tuilericu in hijzonder gehoor ontvangen, en is daarna naar hét kasteel van Tervuerca vertrok ken, om er zijne hulde aan keizerin Charlotte te brengen. Ia het kamp van Chalons is het kruidmagazijn van de eerste divisie in de lucht gesprongen. Acht menschen, een kapitein en zeven sapeurs verloren daarbij het leven. De begrafenis van dr. Volpeau te Parijs heeft mét buitengewone plechtigheid plaats gehad, meer dan 10,000 personen, de fakdlleit, do akademïe van wetenschappendie der geneeskunde de chirurgische en medische corporatie alle kwee- kelingen der medische school en 500 rijtuigen vormden don stoet. ENGELAND. Maandag zijn te Londen de decoraties die ge diend hebben hij 't bal ter eere van den sultan publiek verkocht. De catalogus had 118 nummers, waaronder 25 roode fluweelen gordijnen 16 ver gulde kandelaarseen prachtige troonhemeleen groote hoeveelheid Turksch rood katoenenz. Er waren gordijnen bij die tot 8 p. st. per paar opbrachten. De geheele opbrengst is geweest 400 p. sterk Te Sydney en omstreken in Nieuw Zuid-Wallis heeft, blijkens de laatste berichten gedurende vijf dagen zulk een woest weder geheerscht als men zich niet kan herinneren. Landerijen werden overstroomdwoningen weggespoeld duizende stuks vee gedood, en het ergst van al, ook vele menschen verloren op het land of op zee het leven. DU1TSCIILAND. Een Amerikaan heeft te Boulogne-sur-Mer eene tooneel-courant opgericht, wier weerga niet be staat. Hij begreep dat de schouwburgbezoekers gaarne gedurende do pauzeringen ieLs lekkers zouden willen hebben, en bedacht als middel, om hun dit te verschaffen een Journal de theatre, dat tot affiche dient, doch waartoe in plaats van papier, een zeer lekkere botcrdecg is gebruikt, die, dank zij de vindingrijkheid van den pastei hakker losgaat en zich iu vcrschoidene blaadjes verdeeltop elk waarvan een zeer geestig ge schreven artikeltje te lezen staat, niet met inkt, maar met chocoladesap er op gebracht. Zoo dient dit blad eerst als affiche cn daarna als versnape ring. MEXICO. De Times bevat een uitvoerigen brief van 18 Juli uit Mexico, waarin dc gebeurtenissen, die op 19 Juni te Queretaro voorvielenvermeld wordenmei bijvoeging echter, dat de waro toe dracht der zaak denkelijk nimmer geheel bekend zal worden. Het schijnt aan geen twijfel onder hevig te zijn, dat de keizer de gelegenheid gehad heeft om veilig te ontsuappen, doch dit weigerde, bij het vernemen dat Miramon en andere generaals iii handen van den vijand gevallen waren. De prijs, dien Lopez ontving, wordt iu dezen brief op'96,000 dollars geschat. De volgendo regelen bevatten treurige bijzonderhedend.e nog met bekend waren: .,De soldaten, die iu last hadden den keizer te füsillcercnwaren zoo ontsteld dat, in plaats van overeenkomstig den wensch van den koninklijken martelaar göed te mikken zi; vier kogels in Maximiliaans zijde joegen. Of schoon krimpende van pijn cn bijua slikkende iu het bloed dat hem iu den mond kwam, veiioor Maximiliaan nogtans geen oogeuhlik do helderheid en waardigheiddie hem zoo eigen waren maar wees terwijl hij op de eene hand rustte met dc andere óp zijn hart. Er waren vijf soldaten doch een hunner gevoelde zulk con atschuw, dat hij ziju geweer nedorwierp cn wegsnelde. Vijf minuten verliepen alvorens andere gevonden wer den die do vereischte taak op zich wilden nemen, en zelfs toen weigerden deigewcren van twee man die do plaats van den weggeloopenc hadden in genomen vuur to geven. Eindelijk trad een derde soldaat op die don keizer het doodelyke schot gaf." Over de intrede van Juarez in de hoofdstad zegt de briefschrijver: „Juarez trok den 15 dezer (15 Juli) de hoofdstad binnen. De ontvangst was ijskoud, zonder een enkeien kreet, en er was geen fatsoenlijk man te zien. Toen hij zich op het balkon van "het palcis vertoonde be groette hem geen enkel „vivat!" BELGiE. Men meldt uit Brugge van den 7 September: Gedurende de afgeloopene maaud Augustus ziju er 6065 brieven, tengevolge van slechte en on duidelijke adressen, ter zijde gelegd. Van dit getai zijn er 3529 na de opening kunnen besteld of aan do schrijvers terug gestuurd worden; 2536 ziju in de scheurmand geworpen. De Stem der Ylaamsche landbouwers zegt onder anderen in zijn laatste wekelijkscke landbouwkro- niek In Belglecn in onze streekis men te lijve bozig met graan'to dorschcu. De vlegels van den ou,den tijd verminderen van jaar tot jaar en de arbeiders'zijn er niet kwaad om. Waren'er'in. dozen óógenblik tienmaal meer dorschmachiuen zij zouden werk hebben. Dc landbouwers begin nen meer en meer te verstaau dat het altijd v.oor- deeiiger is contant te kunnen betalen dan op tijd van betaling, gelijk de notarissen in hunne bekendmakingen zeggen, te koopen. Vooreerst, guanoiijnzaad enz. Ten andere daar is van nu tot den i Januari, veel te betalen. En daarom doen veie landbouwers hun graan hoe eer hoo liever, met de machine dorscheu. Zij vecruöedeu misschien ook dat het graan het jaar door aL niet .duurder zal verkocht worden dan nu, en zij zouden wel gelijk kunnen hebben. Wat meer is, daar zijn ai eLers genoegzonder dat de ratten en muizen het graan komen lieipen opeten in de schuur of in de schelf." Eene onafgebroken spoorweg-gemeenschap tus schen twee der verst van eikanticr 'gelegen pun ten van het Europeesche yasto land, werd door den ia het voorjaar van 1867 in het Pyreneesch schiereiland geopeaden Eslraiaadura-spoorweg voltooid. Door den aanleg en de opening van dien weg bestaat er gemeenschap per spoor tus schen Lissabon en Petersburge'en afstand van 3940 Engelsche mijlen6.339,765 Nederlandscho ellen of meer den 1200 uren gaans. Die ijzeren baud begint alzoo aan de monden van den Taag en eindigt aan de iuvloeiing van de Wolga eu de Toka te Nishnei Novogorod ioopende over Ma drid ParijsBrusselBerlijn en Warschau. Éen exprestreiu die 11 uren gaans per dag aflegt, de gewone spoed van sneltreinenzou dus dien weg in 110 uren of ruim 4V2 dagen afleggen eu dus een reiziger in dien korten tijd kunnen ver plaatsen van de hoofdstad van Portugal naar het hart van Rusland. Een Amerikaandie te Londen gevestigd is heeft eenen omnibus in caoulchout uitgevonden waarmede men binnen eenige dagen proefnemin gen doen zal. Dit rijtuig heelt het voordeel dat wanneer het vol ishet toch nog verscheidene reizigers zal kunnen bevatten. IERLAND. Blijkens eene rede, door don lord-lnilenant van Ierland gehoudenis een goede oogst oen eerste vereischte voor het lerscho volk. Naar het schijnt liggen niet minder dan 500,000 akres bouwland braak sedert 1860, (dus gedurende 7 jaren); het getal runderen en schappen heeft toegenomen. In do eerste zes maanden van 1865 vertrokken 48,000 landverhuizers uit Ierland. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger dor belas tingen, in- ou uitgaande rechten en accijnzen lo Aardenhurg c. a. den heer H. Coops. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. ter ver vanging van de thans bestaande provinciale direc.- lie der dir. bel.in- cn uitgaande rechten en accijnzen, vijf direction ingesteld en benoemd tot directeur der dir. bel. enz. te Rotterdam voor de provinciën Zuid-Holland cn Zeeland den heer NV. C. P. Toewater, thans prov. directeur in Zuïd- Holiand. Voorts is tot controleur tc Axel be noemd de heer C. J. C. van de Ven thans te Goeste Goes de heer E. L. Boogaartthans to Heusdente Lobilh C. G. van Wijk. Werneke, thans te Bath en Ie Bath E. A. Tissöt van Patot thans tc Snoek; te Utrecht U. baron thoeSchwar- zenberg en Hohen'ansbergthans te Middelburg,, en te Middelburg M. Prakken, thans te Utrecht* De minister van binneulandsche zaken heeft goedgevonden het verbod tot houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee op lo heffen voor de provincie Zeeland, met ingang van den 9 September 1867. Ingovolge aanschrijving van den minister van oorlog, zijn de noodigc bevelen gegeven, dat aan alle personendie zich bij do betrokken eerst aanwezende ingenieurs zullen aanmelden als ge gadigden om op de eene of audoro wijze in 'het bezit te geraken van de tot de opgeheven vestin gen Bergen op ZoomBath MaastrichtVenlo en Vlissingen behoorende militaire rijksgronden en gehouwen niet alleen het doen van opraetm- gen moet worden veroorloofd maar ook bovendien inzage van pians gegeven met vergunning tot het nemen van kopiën. Voorts alle inlichtingen verder te geven welke een eventueelen verkoop van gronden enz. bevorderlijk zouden kunnen zijn. Dc minister van oorlog daartoe door Z. M. gemachtigd, heeft goedgevonden to bepalen, dat het samenkomen der miliciens-verlofgangers van do lichting van 1863waartoe dezen tegen 20 Sept. zijn opgeroepen niet plaats zal hebben. Pensioen ten laste van den slaat verleendten bedrage van f841 'sjaars, aan den heer N. Trak- ranen afgetreden minister van koioniëu.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3