OVER WÉEZfiVERZQRGINfi. Politiek Overzicht. Weezcnverzorging. Een woord aan mijne in woners in Zuid- on Noord-Bevcland door J. A. 'Geill jr., Geneesheer to Nisseto Goes bij F. Kleeüwens en Zoon. Bovenstaande brochure, 16 pag. kl» 8°. grootp werd ons dezer dagenzeker met liet dool ein daarop de aandacht te vestigen, toegezonden. Is iemand bevoegd om, op grond der ervaring, «ene schets van do realiteit der armenverzorging, vooral ten platten lande, te geyen dan is hel do -geneesheerdit ligt trouwens in den aard der zaak en ware hot niet, dat ze veelal bezet waren door hunne praktijk onder do geneeshceren zou men de beste armenverzorgers kunnen vinden. Tot de praktische mannen ',in onze provincie toont do fleer Geill blijkens zijne brochure to behoorenllij ziet een kwaadnoemt hot by name. drukt den vinger op de stinkende wonde, een schande voor eene Christelijke maatschappij en zegt, dat ontbreekt dat is het middel bij dat gebrek. Wat leeren wij nu uit de brochure? Dat in Noord- en Zuid-Beveland een tak der armenzorg, met name die voor de ongolukkigo weezen, aller ellendigst is ingericht. 't Moet den fleer Geill pijnlijk vallen te zien en te gevoelen, en 'tis slechts zeer kranke troost voor hem waunoer wij hem toeroepentout commo chez vous net als bij ons Net als by ons? Ja zeker, lezers! gunstige uitzonderingen zijn er maar buiten een paar Zceuwsche steden doet zich alommo, tot in het in dit opzicht rijk gezegende Aardenburg toe, een groot gebrek ge voelen, namelijk ecu weeshuis! Een huis waarin de weezen samen wonen samen worden opge voed Samenwerking ontbrookt ton onzentin heol Zeeland durven wo byna zeggenbij de armenzorg geheel, want de ziel dier zorg, het patronaatontbreektmen meent met eenigo bandvollcn guldensin den poel des jammers geworpen, dozen poel te vullen en ziet hy wordt nog ergor eu verpest do maatschappij. Neen liefde zelfopofferendezichzelveu vergetende liefde is er noodigde armen behoeven zedelijke beschermers, do weezen nieuwe ouders. O, lezers, ziet dat gij de brochure koopt; leest wat de Heer Geill u schetst vau den toestand der weosjes voegt daar in uwo gedachten onze houtrapers eu houtdieven, onze „rapers" bij uitnemeudheid onze „peurders'', onze graan- en appeldieven bij, eu de schets is volledig. Daar is een burgerman eu vrouw, met jonge kindereu gezegend naar hunno krachten voeden ze die kindereu op en wcuschcn den toegang te ontsluiten tot dat gezegend lichaam der maat schappij dat den rijke levensgenot den arme werk eu brood verschaft, tot den middelstand, den burgerstand. Trouwer kerk- en schoolbe- zoekers vindt go niet; liever, bescheidener kin deren, tot zelfs in kindorstreken en kinderkwaad, zijn er nietmaar op den bodem dier kinder hartjes is eene kiem gelegd dio bestemd is om te rijpen voor de eeuwigheid do ouders sterven in de kracht hunner jaren de weesjes komen op het weeshuis, op den armen; ze waren be stemd tol de beoefening van allo maatschappelijke eu Christelijke deugden stel het maar in den zin der wet en wat gebeurt er? Jan gaat naar Jan de Vlegel op do hoogeschool Ko gaat naar Piet naar kortom ze gaan allen naar de groolo hoogeschool dor wereld eu leeren daar vloekeu liegenstolen bedelen en dan ge noeg. Een weeshuis waarin ze samen woonden en nieuwe ouders vondenware een weldaad voor het belangwekkendste doel der armen de weezen. Een weeshuis ten platten lande kan niet! Voor zeker niot, als men 't niet wil, omdat men tegen de moeite, de ondersteuning, do zelfopoffering opziet Och lieve lezerzie het boekje van don Heer Geill te bokomen; vraag niet naar geloofsbelijde nis sexo of geld maar oordeel uit de feiten faroot Europocsch schouwspel. Eene wach tende monigtc, dio met uitgerekteu halze uitziet naar de komst van tweo engcleudie des vredos en der vrijheid! Napoleon 111 zal ze doen verschijnenhy zit op den Frauschou troon en heeft de macht Groot Europecsch schouwspel Ecno verdwaasde menigte die blind voor de geschiedenis, van daar loven wacht, van daar waar de dood Iioerscht! Groot Europcesch schouwspel in do welgevulde Fransche tent: de Fransche natie beweegt zich do marionetten handelen eu wandelen Napo leon III houdt de koordekenszooals hij pijpt dansen ze on wel eene moderne polkaeen pas vooruit - twee achteruit Vrijheid in FrankrijkPersoonlijke vrijheid, waar zich een geest uit als daar, waar men ineene God en den keizer lo believen door do vrijheid van geweten aan te randen in de 19e eeuw: Een eenvoudig ouderwijzer vindt gcou vrede in do Catholickc kerk de prefect zet hein af om dit •reden. 't Is waarhij wordf verplaatstdoet zijn 'overgang in de Pr'otestautsche kerk cn staat weer aan 't hoofd eencr school doch juist zulk een moddereu eu schipperen moest in Frankrijk •onder de grooto natie in de 19c eeuw onmoge lijk zijn. Bouw dan op Frankrijk! Al die conferenciën van Salzburgal die toe spraken te Atrechtte Bijssol "en elders, zijn minder dan niets woorden klanken De tijd zal het leeren de dagen van bombast en legerbulletins zijn voorbij, do volken ontwaken, de vorsten zullen gaan inzien dat ze regenten behooren te zijndie hun macht ontleenen aan de grondwet, 'hun steun vinden in de liefde des volksdezo gedachto doet zelfs heden den arme Spanjaard, den vertrapten Kandioot trillen met eene trilling, die het ontwaken vooraf gaat Dezo overwegingen woelden ons door 't hoofd bij do samenstelling van dit overzicht. Op de staatkundige reis van den keizer der Frauschon naar Salzburg heeft deze eene staat kundige rede tot den maire van Atrecht, zeker bij het doortrekken dier plaats toen hij naar Parys terugkeerde 9 laten volgen. Het is de Mo- mteurdie ons met deze rede bekend maakt. De maire bad in zijn aanspraak aan den keizer het vertrouwen in de toekomst te kennen gegeven, en de keizer geeft hem daarin gelijk. „Alleen zwakke regceriugen zeide de laatste zoeken in buitenlandscho verwikkelingen ceno afleiding voor binuenlandsche aangelegenheden." Dit thema is door den keizer nog cenigszins verder uitge werkt en heeft geeue toelichting noodig. De keizer heeft eene vredelievende rede willen houden, en alzoo de gemoederen, die over de bijeenkomst te Salzburg ongerust zouden kunnen zijngerust willen stellen. De zoo dikwijls aan den keizer toegeschreven tactiek, om zijne buiteulandsche staatkunde zoo in te richten, dat do aandacht van het publiek vau de binuenlandsche aangelegen heden en moeielijkheden wordt afgelegdwerpt do keizer mitsdien ook iu die rede van zich af. Do toospraken door keizer Napoleon op zijn uitstapje naar Rijssol gehouden, hebben aanleiding gegeven tot drukke bespreking der dagbladen daarvan. Een dier bladen zegtZeer verschillend worden die toespraken opgevaldoch eigenlijk laten zij alles onzeker; zij bevatten geen aankon diging of aanduidiug van eenig bopaald besluit en geven dus noch gelijk noch ongelijk aau de genen die door do ontmoeting to Salzburgof juister gesprokendoor hetgeen daarover door Duitsche dagbladen gezegd is, bezorgd zijn ge worden. Keizer Napoleon heeft onzeker gelaten welke houdiug hij jogeus het buitenlaud wil aannemen; tot genoegen voor hen die Pruisens staatkunde gevaarlijk voor Frankrijks belangen voor Europa's evenwicht achtenheeft hij gezegd dat die ge moedsbewegingen van vredclieveuden aard zijn. Er is dus uit 's keizers woorden niéts voor de toekomst af te leidenbehalve dit éénedat hij wars is van do staatkunde der zwakke regeerin gen die buiten 's lands verwikkelingen stichten ton eindo uit hinuonlandscho moeielijkheden to geraken. Met dozo verklaringen mogen wij voor het oogenblik genoegen nemen. Inlusschen schijnt de keizer zich te Rijssel goed geamuseerd te hebhon, want hij heeft zijn verblijf aldaar een dag verlengd. Rij gelegenheid der feesten in die stad heeft zich een opmerkelijk feit voorgedaan. De muni- cipalitcit dier plaats had oen groot festival van koorgezolschappen georganiseerd en de Belgische koorgezelschappen uitgcuoodigddaaraan deel to nemen, met aanbod om zoo noodig de reiskosten te betalen. Hoewel de betrekkingen tusscheu Rijssel en de Belgische steden talrijk zijn en lusschen de bevolking tan Rijssel eu die der naburigo Belgische plaatsen de beste verstand houding heerscht, en hoewel anders telkens Bel gische muziekgezelschappen te Rijssel uitvoeringen geven cu omgekeerd die uit Rijssel zich in België doen hooren heeft niet écn koorgezelschap uit België aan die uitnoodiging voldaan. Er is geen twijfel aanof men heeft hierin een manifestatie van patriotisme te zien zijnde gelijk men weet do fceston te Rijssel georgauiseerd ter viering van den 200steu verjaardag der inlijving vau die stad en een deel van Vlaanderen bij Frankrijk. Een les voor do Nederlaudsche bezoekers der Belgische Septemberfeesten. Mon meent te weten, dat hot 9toffeIijk overschot van don hertog von Reichstadt (Napoleon II) niet in het Hotel der Invaliden geplaatst zal worden maar met dat van Napoleon 1 ea van prins Jerome (die voorloopig in de kerk van genoemd hotel bijgezet zijn geworden) naar de grafkelders van Frankrijks' vorsten te St. Denis zal worden over gebracht. Alleen het hart van den grondlegger der Napoleontische dynastie zou in het Ilötcl der 'Invaliden bewaard blijven. Ook wordt herinnerd, dat reeds in 1858 door Napoleon 111 een poging is aangewend otn liet gebeente van den koning van Rome in zijn bezit to krijgenmaar dat destijds aau den keizerlijken gelastigde to Woenen eenvoudig geantwoord is geworden dat de zoou van Maria Louisa een Ooslenrijksche aartshertog eu kolonel in Ooslenrijksche dienst was geweest, eu zijn asch alzoo op Oostenrijkschen bodem behoorde to blijven. Sadowazoo wordt gezegd heeft een gewichtige omkeering in de zienswijze van het Wocuer kabinet te wecggebracht. In Spanje breidt de opstand zich uitcn in strijd met het beweren, vóór een paar dagen in de officiële telegrammen vervat vinden de mui tende militairen sympathie en medewerking bij do burgerij. De officiële en officieuse berichtge vers kunnen niet verhelen dat aanhoudend ge vechten geleverd wordencn uit andere bronnen verneemt men dat de meeste dier gevechten ten nadeelo der koninklijke troepen uitvallen. De opstandelingen hebbeii nieuwen moed gekregen door de zegebehaald op de krijgsmacht die onder bevel van generaal Manzo de Zungia tegen hen was afgezonden dat deze bovelhcbber cn zijn adjudant sneuvelden is reeds bekend; nog 300 man zijnvolgens ecno particuliere mede- deeliug, bij die ontmoeting gedood. De provinciën Aragou, Estramadura en Katalonië zijn de brand punten van de muiterij; de stad Saragossa cn hare bezetting hebben zich bij do opstandelingen aan gesloten. De regeering laat niets onbeproefd otn do beweging to onderdrukken doch voor alsnog zijn hare maatregelen vruchteloos geweest. Eene andere lezing Het Parijscho dagblad la France zegtdat de maarschalk Narvaez aan de Fransche rcgecring zijn erkentelijkheid heeft doen betuigen voor haro medewerkingwaardoor het hem gelakt was do revolutionaire beweging in den aanvang dadelijk. Ie stuiten. Verder zegt dat blad Men gelooft nudat Prim to Barcelona iszijne vrienden verzekeren dat hij er tot den 31 Augustus zal blijven om te zion óf het leger volhardt bij bet voornemen om zich niet aan to sluiten aan de bewegingwier belhamels van hem uit zijn schuilhoek te Barce lona de bevelen ontvangen. Men boude echter in het oog dat genoemd blad, even als alle Fransche ministeriële bladen, zeer sterk op de hand der Spaausche regeering is. Omtrent het gewichtdat aan den Spaansehen opstand gehecht moet worden zijn de gevoelens verdeeldde Londeuscho Times zegt daaromtrent het volgende: Wij weten bijna niet, of wij het wolslagen moeten hopen o! vreezen van een be weging als die welke thans weder heeft plaats gehad en welke mislukt schijnt te zijn. Wij weten niet, welke verandering een land als Spanje zou kunnen baten. Dat het gouvernement van koningin Isabella moeielijk slechter kon zijn dan hot is wordt algemeen erkend; maar daaruit volgt niet, dat een ander gouvernement beter zou zijn. Hoe verlangend mcu ook moge zijn om een einde to zien komen aan het wanbestuur, waaronder Spanje sedert zoo langen tijd gebukt gaatis het zeer moeielijk middelen aan te wijzen waardoor het volk tót besef kan wordeu gebracht van do kwaal, eu bijna onmogelijk mannen tö noemenbe kwaam of bereid om het geneesmiddel aan lo wenden. Inmiddels tracht de Spaansche regeering de opstandelingen zoo mogelijk door het bcloouen van gestrengheid af te schrikken. In de zooge- naamdo bando's of proclamation vau de hoofden der in staat van beleg verklaarde gewesten wordt do -geringste poging tot verzet of lot bevordering van don opstand met den dood bedreigd. Door een der Lissabonsche dagbladen wordt verhaald dat de koning van Portugal, die den 19 met zijne gemalin van zijn buitonlandscho reis iu de hoofd stad zijn rijks 'is teruggekeerd, zich bij den maar schalk' Narvaez in de bres had gesteld voor een twintigtal uit Valencia cn andere gewesten naar Madrid overgebrachte opstaudc-lingendie juist bij zijn aankomst in de Spaansche hoofdstad ge fusilleerd zoudeu wordeu. De maarschalk had echter verklaard, geen vrijheid to kunnen vinden, aau de koningin een voordracht te doen lot kwijt schelding van de doodstraf aan die veroordeelden; hij had alleen beloofd dat do ongclukkigen niet gedurende de aanwezigheid van H1I. MM. to Ma drid zouden worden geëxecuteerd. Uit Madrid wordt gemeld, dat een ernstige twist heeft plaats gehad tusschen koningin Isabella en de koningin van Portugal, een oogenblik voor dat laatstgenoemde vorstin Madrid verliet. Waar over dio twist had geloopen was niet bekend maar wel was opgemerktdat hij tjjdens de wa penschouwing was voorgevallen en dat de koning eu de koningin van Portugal onmiddellijk daarop naar het spoorweg-station gereden cn naar hun rijk teruggekeerd waren. Voorts beweerde men dat koningin Pia de groeten der bevolking van Madrid steeds met buitengemeen® welwillendheid beantwoord had. Uit een en ander wordt door sommigen afgeleid, dat de koning van Portugal zich nog altijd met het denkbeeld vleit, eeumaai de beide rijken onder zijn schepler te vcreenigencn dat zijn uitstapje naar Madrid uiet slechts een bloot beleefdheids bezoek was in antwoord op het bezoek der ko ningin van Spanje te Lissabon. Anderen echter meenen, dat Frankrijk beducht is, dat de hertog ven Nemours, wanneer do op stand slaagtaan het roer van staat zal komen cn daarom hetgeen in Spanje gebeurt met leedo oogen aanziet, weshalve de regeeringsorgauou dan ook zooveel mogelijk der Spaausche regeering ter wille zijn, om het voorvallende ten opzichto der insur- genton met minachting en verkleining to behan delen en te doen voorkomen. Een correspondent van de New-York Tribune meldt de navolgende bijzonderheden betreffende den moord op den verrader Lopez gepleegdLopcz was te Puebla in een hotel afgestapt waar zijne vrouw echter weigerde om met hem te zameu te wouen. Op zekeren dag vervoegde zich in den vroegen ochtend een Mexicaan aan het hotel en trachtte iu kennis to komen met een der staljon gens. Van dezen vernam de vreemdelingdat Lopcz zich niet in het hotel bevond maar dat hij zou komen dineoren. Toen de verrader terug gekomen was, werd hij den vreemdeling gewezen eu deze nam hem zeer nauwkeurig in oogcnschouw. Aau tafel nam hij tegenover Lopez plaats. Na eenige munuten te hebben gezeten ontbood do vreemdeling wijn on na ecu glas te hebben ge dronken stond bij plotseling optrok eou mes uit zijn zakwierp zich op Lopcz en stak hem negen' malen. De vreemdeling nam daarop bc-

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2