NIEUWS- ESI AOTERTEVTfEBLAO VU WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N° 36. Achtste jaargang. A0. 1867 V rijdag 6 September Dit Weekblad verschijnt iedcrcn Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advcrtenticnvan f-5 regels f 0,73 elke regel daarboven f 0,12'/.behalve het zegel van f 0.35 voor iedèro plaatsing. Grootc letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactio betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspondenticn. In ons vorig nummer gewaagden wij van een paar feiten, te Aardenburg op twee achtereenvolgende Zondagen voorgevallen en waarmede de justitie gemoeid is. Wij wilden gcene daadzaken noemenze walgden ons Eeno weduwe met vier zeer jonge kinderen, gezamenlijk door de Diaconie der Hervormde Gemeente verpleegd en in een liarer woningen opgenomen geeft zich over aan prostitutieonder afschuwelijke vormen dat brooddronken boerenknechts vol jenever en bier deze dierlijke uitingen bevorderen, kunnen we ons helaas verklaren; maar dat anderen de hand opheffen om de maatschappij te doen trillendat dezen een werktuigeen ongelukkig schepselcene weduwe met vier kinderen in de jammer- Iijkste ellende storten dat schreit in de eerste plaats ten hemel dat beleedigt ten andere de gcheele Maatschappij! De ondersteuning der armen wordt, behoudens de verdere bepalingen dezer af- deelingovergelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid." Art. 20 der Armenwet. Dus geone Staatszorg, alleen Staatsbe stuur Staatstoezicht. De wet brengt luid en openlijk hulde aan de mcnschlievendheid, de schoonste en edelste vrucht des Christen- doms art. 1 zijner Grondwet. Aan het verleenen van onderstand mo gen voorwaarden verbonden wordenniet strijdig met de wet, de openbare orde of de goede zeden." Art. 24 der wet. In deze nieuwe hulde spreekt de wet een schoon beginsel uit; zij schept het patronaat over de armen al bestond dit vroeger alleen op zedelijk gebied er mogen voorwaarden worden verbonden aan het verleenen van onderstand. Gij A. zult on dersteund worden mits gij dat doetgij B.mits gij dat doet gij C.mits iets anders doende alles onder de mitsdat liet niet strijdig zij met de wet, de openbare orde of de goede zeden. Welnude Hervormde Diaconie zegt Arme weduwe met uwe vier kinderen niemand helpt u in uw verlaten toestand kom dus tot ons. Onze roeping is hetu te helpen en te ondersteunen met de mid delen die de Christelijke liefdadigheid dei- vaderen in ruime mate ons heeft toever trouwd en waaraan het nageslacht zijne mindere gaven toevoegtmaar wij hebben nog cene andere verplichting op ons ge nomen, toen wij de vragen van het kerke lijk bevestigihgsformulier met een plechtig ja beantwoorddentoen hebben wij ook beloofd orde en tucht in kerk en staat te zullen handhavenu te zullen onderwijzen en op den rechten weg te leiden en zoo mogelijk te houden. Welnuin do eerste plaats dan krijgt gij mot uwe kindertjes huisvestingwekelijks in den winter uwe brandstoféénmaal 's jaars kleeding en deksel en bovendien nog cene zomer- en winterbedeeling in geld; maar nu verwach ten wij van u dat gij des Zondagszoo geregeld mogelijk, met ons de kerk bezoekt dat ge' uwe kinderen naar de bewaar- en lagere school zendtdat ge zorgt dat de oudsten getrouw de catechïsaliën bezoeken en dat ge uw gelddat wij u geven tot uw levensonderhoud, alleen daarvoor en niet voor noodeloozen opschik, niet voor sterken drank uitgeeften op dat alles zullen wij behoorlijk toezien. Ziedaar de eenvoudige beginselen van het patronaat over de armen over die groote verwaarloosde kinderen die, juist door hunne behoefte ongeschikt ge-vorden zijn om in de maatschappij alleen te staan. Zij moeten op strengen teugel gehouden worden van hunne kinderen moet de Christelijke liefde zich meester maken ten einde ten minste dezen van besmetting vrij te houden. Schoone theorie i Maar waar is de macht? En zie, dit nu is cene leemte in de Armenwet zij heeft de kerkelijke instellingen geen genoeg zelfstandig stand punt aangewezenniet dat we hier eene ijdele grieve tegen deze vrij goede wet (want over dat onderstandsdomicilie zullen wij nu maar niet uitweiden!) willen oppe ren verre van daarde grieve is niet ijdel. Stel het gevaldat we aan het hoofd dezes vermeldden. Neem die feiten als gegevens en zeg ons wat zou de Rechter doen, indien Diakenen deze vrouw uit het huis zetleden en hare kinderen be hielden Zou niet op de eerste vordering de Rechter deze kinderen aan de moeder toewijzen Of wie zal eene kiachtc tegen haar indienenals mishandelde zij hare kinderen En toch doet ze dat en veel erger dan men soms in de Couranten van honger- en koulijden leestWelk Rechter zal op louter zedelijke gronden haar veroordeolcn Wat moet dus de Diaconie doen Zij zelve hoeft het contract geschonden het armhuis (wij zeggen 't rond uit, zonder blikken of blozen) heeft zij tot een hoerhuis gemaakt hare kinderen tot kleine vage bonden (want schoolplichtigheid kent onze wet niet)haar geld verkwist ze op de gemceno dorps- ert grenskermisscn ze zit in de herberg; ze maar genoeg! Wat zal de Diaconie doen Ze zal ze met haar onschuldig kroost (want dat schandaal mag geene Diaconie in de hand werkendaarvoor zijn of worden door niemand liefdegaven gegeven 1zij zal ze dus met hare kinderen op straat zeiten en dan komen do artt. 21 22 en 23 der Armenwet te pas. Het wordt een politiemaatregelóf de vrouw gaat bedelen en dan beveelt de Rechter hare plaatsing in een bedelaarsgesticht en on-Roomsch en Roomsch en Christen en niet-Christen hebben het genoegen voor haar te helpen betalenvoor haar cn hare kinderen. Is dSt billijk Ware de Diaconie door do wet gesteund vermocht zij de hulp des Rechters in te roepen kon zij do moeder, die geene moeder meer toont te zijnvan het kroost scheiden - 't ware immers boter voor 't algemeen belang, voor de openbare orde en de goede zeden, waarvan de burgerlijke wet spreekt? Die wet, ze behoort almede tot die reeks van wetten, welke op den Christelijken stam geënt zijndoch of te veel gesnoeid worden of te weinig gekort waar het niet latende groeien waar het almede niet behoorde. Wellicht vraagt nu deze of geneIs er dan in het Burgerlijk Wetboek, dat toch ook over de rechten als over de plichten der ouders spreekt niet iels te vinden Ja wel maar boe 't uitgevoerd? Neonde wet moest den bcdecler het recht geven om do bedeelden onder toezicht te houdende macht om hem of haar te noodzaken de vrijwillig aangegane ver plichtingen tegenover den bcdecler gestand te doenop straffe van alle toezicht op de kinderenvan alle gezag over de kinderen ontzet te worden, en hij of zij zelf moest voor korteren of langoren tijd in een verbeter huis geplaatst of in een werkhuis gezet worden. Gij wilt dus de armen tot slaven maken? Wij willen dat niet. Gij maakt ze tot slaven tot slaven der zonde Gij kweekt aankomende dieven en boeven, en do registers der gevangenissen tollen honderd namen van armen tegen dien van één rijken schelm omdat gij wetgever het kwaad door uwe wetten wol weet te straffendoch niet weet te voorkomen. Een bij do wet gesteund en gehandhaafd patronaat over de armen, ziedaar het middel om voor de bedelaarskoloniën cn tucht huizen te ontvolken en zielen te behouden voor de maatschappij ja voor den hemel. Ja voor den hemel ookzoon der 10e eeuw, al vraagt ge ons waar dat onbekende land ligt O't is voor velen heel dicht bij, voor de andere velen heel ver van hier Waarlijkde zaak verdient aller belang stelling, aller overwegingen welkom, zeer welkom is ons een bondgenoot in (JetC. WelEdelcn Heer Geiil, Geneesheer-C leC' Nisse, wiens werkje wij nog in dit nomuiür:' aankondigen. ï+cv vk -

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1