BINNENLAND. „De blijken van welwillendheid en toegenegen heid, die ik gedurende inijue reis vau de zijde der souvereiaen en der groote natiën van Europa heb ontvangen waren van zulk een aarddat ik ze nooit zal kunnen vergeten. In de hoofdstad mijner staten terugkomende gevoel ik den wenschom al mijne trouwe oudcrdanen met het genoegen hetwelk ik daardoor gesmaakt hebbekend te maken en hen in aal genoegen te doen deelen. „Zij welen, dat mijn eerste en innigste wensch is de welvaart en rust mijns rijks van dag tot dag te zien toenemen en het welzjjn mijner vol ken in alle opzichten volledig te zien worden. Nog levendiger voldoening gevoelt mijn hart wan neer ik zie dat al mijn onderdanengelijk de rcgeeringen en natiën wier gastvrijheid ik heb mogen genietenmijne welwillende bedoelingen naar waarde schatten. „Er is voor een souverein geen zoeter loon dan te zien dat zijn onderdanen zijne pogingen ter bevordering van 's lands rust eu welvaart be antwoorden met toegenegenheid en verknochtheid. De openlijke blijken van gehechtheid en trouw die ik ook nu weder van de gansche bevolking ontvang zijn mij dus zeer aangenaam, en hebbou iu mijn oog zeer hooge waarde. Het besef van den op mij rustenden plicht om de bescherming van alle belangen en het algemeene welzijn van al mijn onderdanen te verzekeren, heeft aan die ontvangst nieuwe kracht verleendhet heeft den aard «ener heilige schuld bekomen. „Mijne zorg zal dus voortaan, gelijk altijd, ge wijd zijn aau de vermeerdering der elementen, welke overal dienen om hechtheid aan de staten te gevenaan den vooruitgang van het openbaar onderwijsaan de uitbreiding der wegeu voor het verkeer, aan de goede inrichting der land en zeemacht, aan de ontwikkeling van het crediel; en het is mijn vaste wil, dat al mijne ministers en al de ambtenarenieder in den kring zijner bevoegdheidnaar dat doel streveu. Ik verlangdat gij algemeen bekend maakt hoezeer de oprechte verknochtheidmij door al de klassen mijner onderdanen betuigd, en de vreugde door de onderdanen van andere mogend heden onze gasten aan den dag gelegd bij ge legenheid mijner terugkomst in de hoofdstad mijns rijks, mij genoegen hebben gedaan.'" Van dè vermoorde Christenen op Candia spreekt hij niet Europa stond van verre eu zag het aan" zoo zal meu oordeelen, als men met oupar tijdige hand de geschiedenis der XIXde eeuw zal schrijven De conferentie te Salzbnrg heeft plaats gehad de alliantie tusschen Frankrijk en Oostenrijk is gesloten, de inhoud kent niemand, al wordt ze door duizend couranten meegedeeld of gegist. FRANKRIJK. Als een staaltje van verregaande wreedheid kan het volgende dienen De onderwijzer van Argentiéres (Savoije) zond verleden week het volgende bericht aan de Monde: Omstreeks elf uren des avonds werd de geestelijke Vallouin door een vreemdeling geroe pen, om aan iemand uit de wijk Trien-Valais de laatste sacramenten der kerk toe te dienen. De persoon had een zeer verdacht voorkomen maar de geestelijke, door zijne roeping gedrongen, be gaf zich evenwel op weghoewel niet zonder ecnigo achterdocht. Op eenigen afstand van de pastorij aan eene brug gekomen zijnde, die over eene bijna drooge stroombedding lag bemerkte de geestelijke, dat de onbekende een stap achter waarts deed. Daar hij vreesde aangevallen te zullen worden, liep hij Haastig de brug over, maar kreeg te gelijker tijd zulk een hevigen slag met eeu stuk ijzer, dat hij voorover viel. Zich op heffende, gaf hij den aanvaller insgelijks een klap met zijn rotting en wilde toen terugkeeren, maar ontving nu een tweeden slag, waardoor hij op nieuw ter aarde stortte. Daarop eischte de on bekende zijne beurs of zijn leven doch de gees telijke betuigde dat hij niets bij zich hadna welke betuiging hij nog twaalf slagen met het ijzer ontving. Meeuende dat hij dood was, wierp de moordeuaar hem in de ondiépe rivier, waarna hij zich haastig naar de afgelegen pastorij terug begaf. Aan de deur gekomen riep hij dat et- iets door den geestelijke vergelen was waarop do dienstmeid aanstonds de deur voor hein open deed. Zooals hij binnen was, deed hij dc deur achter zich dicht' en greep de meid bij deu arm die van ontroeriug begon te schreeuwen. Maar zijn ijzer opheffende verbood hij haar eeuig ge rucht te maken, zeggende: dat hjj zoo op 'toogeu- bük den geestelijke vermoord had zooals zij wel aan zijne bebloede kleederen kou bespeureu en dat haar een gelijk lot te wachten stond, wanneer zij den mond opendeed eu hem niet aanstonds het geld gaf, dat zich iu de pastorij bevond. Terwijl nu de meid verplicht was den ongeuooden gast van kamer tot kamer rond te leiden, was de geestelijke, die niet dood maar slechts buiten be wustzijn was, door de frischheid van hel water lot zichzelven gekomen en had zich met moeite naar het dorp gesleept om hulp in te roepen. Men zag licht in de kamer en snelde onmiddellijk toe doch ongelukkig deed men er den tijd niet af om te wachten tot er volk genoeg was ten einde de pastorij geheel te omsingelen. Zooals do booswicht hét gerucht hoorde, deed hij de kaars uit eu wist aan de handen zijner vervolgers te outsnappen. Hij is ongetwijfeld over de gren zen gevlucht, die zich slechts op een kwartier afstands van daar bevonden en beeft een gouden hor- logic buil gemaakt. Meu hoopt den geestelijke bij bet leven te behouden. Op het Champ de Mars te Rijssel heeft in de vorige week een bedroevend ongeval plaats ge had. Vroeg in den ochtend hadden zich het 6de regiment dragonoers en de muziekkorpsen vau het 6de en 75ste linie-regiment, aldaar in garni zoen naar de tribunes begevenwelke op het Champ de Mars waren opgericht voor het carous- selhetwelk op 27 Aug. Ier eere van den keizer en de keizerin zal gehouden worden. Nauwelijks hadden de manschappen op de tribunes voor de algemeene repetitie plaats genomenof de vloer zonk onder hunne voelen weg en allen stortten naar beneden. Een dragonder bleef op de plaats doodzes personen werden zwaar en zes minder ernstig gekwetst. BELGIE. Men schrijft uit Charleroi 20 Augustus: Verleden Vrijdag is hier iu dè statie een smar telijk ongejuk gebeurd. Bij de aankomst van den reizigerstréin van Leuven, bracht de mechauicien de locomotief volgens gewoonte op de draaiende plaaten de stoker ging de vijzen aanzetten. Door eene onuitlegbare noodlottigheid werden er waggons op die baan gedreven men riep den stoker toe te vluchten; doch het was reeds te laat; het hoofd werd hem van het lichaam gesne den. Het slachtoffer heet Vaes is geboren te Antwerpen en nauwelijks 25 jaren oud. De heer Dumontapothekerverhaalt in het Journal de Médecine van Brussel een geval dat wel verdient gemeld te worden. Den 21 Juni werd hem in afwezigheid van den doctor eeu kind aangebodendalvolgens het zeggen der moeder, sedert twee uren de hevigste pijnen leed en jammerlijke kreten deed hooreu. Hij dacht aan goene vergiftiging, doch op de lippen van het kind bemerkte hij eeu witachtig schuim en na onderzoek bevond hijdat het van loodwit voortkwam. Daarna ontnam de heer Dumont aau het kind zijne popschrabde deze een deel van de blozende wangenonderwierp dit aan een scheikundig onderzoek en vond er loodzout in. Door de pop aanhoudend te zoenenhad het kind dit vergif vau hare wangen gelikt en nu leed het aan eene hevige koliek. Spoedig werden de noodige middelen aangewend en het kind kou nog gered worden. Het ware wenschelijk aan de fabrikanten van kinderspeelgoed te verbieden van dergelijke ge vaarlijke stoffen gebruik te maken. Wij vestigen de aandacht op het zoogenaamde papier nacredezer dagen voor visitekaartjes ge adverteerd dal blijkens een scheikundige analyse zijn paarlmoerglaus verschuldigd is aan een laag azijuzuur loodoxyde (loodsuiker) en Arabische gom, welk papier aldus toebereid op heete platen gedroogd wordt. De compositie is gemakkelijk af te schrappen of af te likken en alsdan in ver keerde banden een hevig vergif. ENGELAND. Te Londen zijn dezer dagen verschillende per sonen tengevolge van zonnesteken overleden. De hitte die jl. Maandag te Londen heerschte wordt „ondragelijk" genoemd. In den avond heeft echter een zoo hevige donderbui plaats gehadals in zeer vele jaren het geval niet is geweest. Op den spoorweg tusschen Euniscorlhy en Bray Head, in Ierland, heeft dezer dagen het volgende ongeval plaats gehad. De trein bevond zich op een punt, waar de weg met houten bruggen over diepe kloven en spleten looptop de tweede dier bruggen derailleerde de locomotief en viel van de brugeene hoogte van 100 voet. De weg loopt langs de zee doch de machine viel naar de laudzijde. Zij sleepte een wagon derde klasse mede, die verbrijzeld werd. Een volgende wagou viel slechts om op de brugterwijl de volgende wagon ball van de brug viel, doch 'bleef hangen tusschen ziju voorganger en de volgende vier wagons die op de rails bleven. Zoo de trein naar den zeekant gederailleerd was, zou het ongeval veel erger geweest zijn. Behalve de stoker en de machinist zijn twaalf passagiers zwaar gewond. Twee vau dezen, vrouwen, zijn, zegt men, naderhand gestorven. Een passagier, genaamd Murphy, is door den val gedood. De machinist zal waarschijnlijk aan de gevolgen be zwijken. In aanmerking genomen de omstandig heden en het aantal passagiershetwelk eeu honderdtal beliepmoet men verbaasd staan dat de lijst der dooden en gekwetsten niet veel grooter is. ITALIË. Er is reeds melding gemaakt, dat er een zware brand in eene der kerken van Venetië heeft plaats gehad. Wij lezen ten dien opzichte in een blad van Venetië, van den 16 Augustus, het volgende: Heden is onze stad door eene onherstelbare ramp beproefd geworden. De beroemde kapel van den Rozenkrans, palende aan de kerk der HH. Johannes eu Paulus, met al de meester stukken welke er een wezenlijk kunsljuweel van uitmaakten hierin begrepen de twee groote schilderijen St. Pieler martelaarde zegepraal der Veneliaansche schilderkunsteeD werk van Titiaan en de Madonna, van Graumcllino is door den brand vernieldslechts de vier muren der kapel zijn overgebleven. Die beroemde kapel door Alcxandro Vittoria gebouwd en iu 1571 herbouwd bevatte kostbare schilderijen doorTiutoretti geschilderd, enz. „In de gansche kapel waren cr houten beeld houwwerken uitgevoerd door Brusta'en en zijne leerlingen. Er waren insgelijks bewonderens waardige basrelieven voorstellende de geboorte eu de opdracht van Christus in den Tempel, ver vaardigd door Marlasieude vader en de zonen Benazzade Tahbeapetras en Toriettes. Bij de overgroote waarde van al die kunst voorwerpen moet men nog voegen den onschat- bareu prijs der beide meesterstukken St. Pieter martelaarvan Titiaanen de Madonnavan Bellini. Het verlies wordt op verscheidene mil- lioeuen geschat. In weerwil de oorsprong van den brand aau kwaadwilligheid wordt toegeschrevenheeft men reden om te denken dat meu des avonds in de kapel al de waskaarseu welke bij de godsdien stige plechtigheden van den dag gebruikt waren, had aangestoken. Eene slecht uitgedoofde was kaars zou den brand veroorzaakt hebben. „Een man uit het naburige gasthuis zou het eerst des morgens ten 4'/2 ure den brand hebben opgemerktwelke sedert langen tijd ontstaan was. Hij verwittigde den pastoor en het perso neel der kerk. Men heeft nog een oogenblik de schilderij van den H. Petrus martelaar in het midden der vlammeu kunnen ziendoch men heeft vruchteloos gepoogd haar te redden. Ge lukkig heeft de braad zich niet aan de kerk of het hospitaal kunnen mededeelen. SLUIS29 Augustus. Wij vestigen met lu- stemming en genoegen, de aandacht op het hoofd artikel der Slidd. Courantvan 27 dezermen herleze het, dat is radicale waarheid die wij on derschrijven 't Is góed, dat die courant ook door voorbeelden spreekt; onmiddellijk daarachter toch lezen wij, dat voorleden week te Bruinisse 4 personen door de cholera aangetast eu overleden zijn en te Goes waar meu thans (26 dezer) kermis houdt (en we kennen dat Goesche kermishouden, jenevertroep zulleu we 't niet noemen maar luchtverpesting door het inzwelgen van „pons en anies" en uit wasemingen in volgepropte Iocalen voor de viool, enz.) te Goes arriveerde uit Rotterdam een pho- togralistkreeg de cholera en stierf. Het schijnt zich meer en meer te bevestigen, dat de Belgische geneesheeren recht zienwelke meeuen dat de cholera op zekere hoogte boven den grond de luchtlagen bezwangerd, eu niets nadeeliger is dan dat personen uit onbesmette plaatsen besmette bezoeken en omgekeerd. Van 9 tot 23 Augustus werden te Rotterdam 136 personen aangetast waarvan 83 stierven: schuw dwaze vrees, maar evenzeer zondige lichtzinnigheid Wij hebben recht om dat uit te roepen. Ja, maken we ons in 't oog van super-modernen wel licht belachelijkspreken zo ons van oorzaak en verbandwe zien den vinger Gods in het door dezelfde courant eenige regels later meegedeelde bericht Donderdag morgen is te Arnhem eeu der kramers, die den vorigen dag van Rotterdam was gekomenterwijl hij bezig was zijn kraam op te slaan, door de cholera aangetast." Is dit opmerkelijk ol niet Die kramer was geen grooter zondaar dan menig auder, maar laat men ons nu iu dezen eens het verband tusschen oor zaak eu gevolg toouenl Wij vragengemoedelijk of niet doet er nu niets'toc, wij vragen „nuchter weg" heeft de Arn- hemsche gemeenteraad zich nu de waarheid hoo- ren loedonderen Zal ze nu den put gaan dem pen nu 't kalf verzopen is? tenten, kramen eu nachtverblijven desiufecteeren en reinigen? mod deren en schipperen in plaats vau radicaal te handelen en het volk, de mindere stand, het groote kind zijn gevaarlijk speelgoed te ontnemen, zooals een goed huisvader betaamt De cholera heerscht ook te Dordrecht. Het taalcongres is te Gend gelukkig afgeloopen, voor zich daar eenige epidemie vertoonde men weetdat het ten voorleden jare juist om de ziekte niet gehouden werd. De Amst. Courant melding makende van de mislukte instellatie van den Ilarlinger burgemees ter, wegens in ongenoegzaam getal verschenen ledeu zegt„Wellicht is dit geval bij eene in stellatie nog nooit voorgekomen." Wij antwoor den Ja wel te Retrauchement in der tijd met des voorganger des stegenwoordigen burge meester, toen den heer Ilisseeuw, wethouder aldaar, den toenmaligen commissaris des kouings rond en openhartig de redenen blootlegde, waarom de gemeenteraad van dergelijke keuze walgde. De heer D. II. Teljerpredikant bjj de Her vormde gemeente te Nieuwpoort heeft bet op hem uitgebrachte beroep naar de gemeente Oosl- bnrg aangenomen. Bij de schutterijen zullen eerstdaags de epau letten worden afgeschaft en even als hij het leger vervangen door schouderpassauten, sterren op do kraag en fouragéres. Natuurlijk zullen de tegen woordig in dienst zyude officieren de epauletten kuuneu behouden. Te Scheveningeu heelt, ondanks de waakzamo zorg van den strandwachter bijna hetzelfde on geluk plaats gehad als onlangs te Ostende is ge beurd. Eeu heerdie te Scheveningen een bad nam waagde zich voorbij de in zee geplaatste boeiendie den baders aanwijzen tot hoever zij kunnen gaan en geraakte daardoor zeer nabij een kolk. Hij bevond zich reeds iu groot levensge vaar en op zijn hulpgeschrei begaf de stuurmaa

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3