MENGELINGEN. Politiek Overzicht. Een spoorweg \an Neuzen naar Breskens is dus om twee redenen niet verkieslijk en wij hopen dat het gouvernement nimmer toestemming verleenen zal om den Braakman aan het boveneind af te dammen, om deze redenenvooreerst de belemmering der natuurlijke verlanding des Brakmans cu ten tweede, omdat dan geheelWest-Zeeuwsch- Vlaanderen, behalve den hoek van Biervliet, Hoofdplaat en Breskens, geen nut van zco- danigen weg hebben zou en dus de concessi- niet in 't algemeen belang, maar ten algee meenen nadeele zou verleend worden. Ons gewest heeft behoefte aan spoorweg en telegraafverbinding en de Regeering, die onze offers mede aanneemt ook voor haar spoorwegnetmocht ten minste in ieder deel van Zeeuwsch-Ylaanderen eene spoorwegonderneming niet alleen steunen maar daartoe zelf eenen eerst en krachtigen stoot geven. De Commissaris des Konings in ons ge west en onzen volksvertegenwoordiger de Heer van Eck, hebben verleden week bijna gelijktijdig een deel dezer gewezen Districten bezocht. Zij hebben bij vernieuwing met eigen oogen den rijkdom van bouw- en weiland kunnen aanschouwen zij welen hoe door den handel in granen vee en mestspecien wij tot Vlaanderen en Holland beide,maar naar't eerste sterkst getrokken wor den zij weten dat juist door ons verkeer met Vlaanderen, onze verbintenis met Noord- Nederland versterkt wordt en krachtig in 't oog valtzij kunnen dus oordeelen over ons opstel. De Baron van Lijnden gekend door- geliefd om- zijne humaniteitde Heer van Eck om zijne populariteitbezochten ons in den schoonsten tijd des jaars. De eerste kwam uit een oord waar men druk de hand aan 't werk slaat tot reusachtige werkzaamhedende tweede had gebruik gemaakt van de snelle gemeenschapsmidde len elders,ons isolement;onze uiterst bekrompen gemeenschapsmiddelen moeten hen opgevallen zijn. Wij hopen derhalve vurigdat hun bezoek niet onvruchtbaar zal zijn om dat isolement op te heffen; die bekrompenheid tot ruimte te maken. Wij zien twee spoorwegen in België tot ons naderen te Heijst 'A uur; te Maldeghem V2 uur van onze grenzen. Welnu wij vragen aaneensluiting aan een van beidendit is nu de kwestie van tijdze liggen in de natuur en in de redelijkheidmen beginne met ons te helpen. Geven wij voor om ons redenen, in de dezer dagen bij den Heer Bronswijk ver schenen brochure vervat, die ook de onzen zijn fcj, de voorkeur aan de telegraaflijn Maldeghem Oostburg Breskens Neuzen of Hulstmet eene spoorweglijn Heijst Sint Anne, Sluis, Draaibrug, Oostburg, SchoondijkeGroede en Breskens zouden wij ook volkomen vrede hebben. Vooreerst toch zou dan de aansluiting Maldeghem Draaibrug zoodanig door het eigenbelang der concessionarissen Eecloo-Brugge ge vorderd wordendat ze dat eindje weg leggen zouden en dan zou de spoorweglijn het West-Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn breedst en meest bevolkt gedeelte gerieven, en het zou voor de onderneming het meeste voor deel zijn; en ten tweede zouden reeds door de lijn over Sluis, Aardenburg en omliggende gemeenten zeer gebaat zijn. Zachtkens aan naderen wij eerlijk en onpartijdig te velde getrokken Zeeuwsch- Vlaamsche manneneigenbelang ter zijde gesteldhet is maar een kwestie van tijd (c) Nog slccds a tien cents verkrijgbaar. Daarin is echter op grond van gemis aan gegevens nog al stellig gesproken. Althans wordt uit goede bron verzekerd dat bet plan der stations bij de Regeering nog niet vast staat, doch waarom is er te Schoondijke dan deswese eene Bürgemeester- lijke afkondiging aangeplakt, te Sluis ouderzoek gedaan naar een gebouw en elders weer niet? LIET VREEMDE MEEL. In no. 32 van dit Weekblad, komt, naar aan leiding van een vroeger Ingezonden Stuk een brief voor van den Heer A. Steyaert—Slorme daaronder schreven wij „De heer Steyaert kan gerust zijudat zijne tarwebloemwanneer ons de uitkomst van "t scheikundig onderzoek bekend wordtdoor ons zal worden aanbevolen". Dat scheikundig onderzoek nu heeft plaats ge had en wij kunnen de tarwebloem niet aan bevelen als zoodanig, want: het is geen tarwebloem het is tarwebloem met aardappelbloem vermengd. Nu is dit wel geen schadelijk voedsel, inlegeu- deelvoor beschuit, koek en dergelijken, is het zeer goedin de huishouding is het eene üeèle vervulling, de aardappelbloem bevordert de goede gisting en het gebak dat er mede vervaardigt ismuut uit door eene aangename lichtheid toch zouden de bakkers er geen gewoon brood van mogen verkoopen dit strijd met de regle menten die brood van onvermeugde tarwe voor schrijven. De heer Steyaert zietdat wij recht handelen De volle zakkenzegt hij bevatten tarwe bloem iels watondanks de fabriekmerken niet waar is wij gelooven wel dat de heer Steyaert de rechtstreeks uil de fabrieken ontvangen zakken eveneens aflevertdoch zijn dozen vermeugd dan koopt hij eene kat in don zak en dat doet niemand: de voorzichtige koopman beproeve zijne waar. Bij deze gelegenheid vermelden wijen *t zij eene eerste waarschuwing voor de verkoopers dat wijmet het gezag van een deskundige voor oogen, de zoogenaamde geheim-geneesmiddelen, zalvenwatten odeurs meelenz. enz. zullen inspecteeren en ze het publick zelf leeren maken, iets wat goedkooper zal uitkomen, dan de schan delijk hooge prijzen die verkoopers en koopers daarvoor besteden. Wij zullen daarmede den apothekers geene afbreuk doenwij achten dat deze de bestanddeelen even gaarne zullen ver koopen, als de samenstellingen 't is toch immers niet waar dat de wereld wil bedrogen zijn. Red. Men zegten niet ten onrechtedat hoe meer een persoon of zaak geprezen en opgevijzeld wordt, hoe meer men op zijne hoedo behoort te zijn. om dien persoon of die zaak, zonder nauwkeurig on derzoek zijn volle vertrouwen te schenken want in den regel schuilt er iels achter dien over dreven lof. De hittere teleurstelling door Frankrijk op den 15 Augustus ondervoudendaar het niet ontving, wat het zich gerechtigd achtte te hopen door de van wege de regeering niet tegengesproken dus door haar goedgekeurde weidsclie voorspiegeling van groole en veel genoegen gevende maalrege- leu is geenszins bevredigd en kan ook niet be vredigd worden door de hoogdravende loftuitingen waarmede een slaafsche en gedweeë pers den Franschen keizer bewierookt, ter zake van den keizerlijken brief uit het kamp van Chalous afge vaardigd waarin de regeling der buurtwegen wordt vastgesteld: veeleer zijn de oogen daar door geopend geworden en meent men de adder te zien die onder het schoonschijnend plan ver- horgen licht. Men begint zich af te vragen waar de 80U millioen francs van daan zullen Komen, welke in tien jaren lijds geleverd moeten zijn, om die zaak tol uitvoering le brengeu en men komt tot de zeer natuurlijke beantwoording daarvan dat dit geld niet anders dan door een leeuing bij eengebracht zal kunnen worden dat die leeniug onder het toezicht van den staat moet geschieden en daardoor het beheer zal erlangen over een ka pitaal waarmede vele uitgaven kunnen worden gedekt, waarvan men een openlijke verantwoor ding het best acht le vermijden. Het zoude niet voor de eerste maal zijn dat ettelijke miliioenen onder de keizerlijke regecring verdwijnen, waarvan nimmer eenig spoor terug gevonden werd; men denke aan zoo vele geheime kassen die 200 ge- heimnisvol geëclipseerd zijn, dat de stoutmoedigste verbeelding er zich niet aan durfde wagen, daar naar zelfs te gissen. liet ontgaat de aandacht nietdal velen in Frankrijk de bittere satyre diep gevoelenwelke in de bewierooking van Napoleon voor hel volk licht opgeslotenter zake van de mystificatie waarvan het de dupe is geweest; en toch ge wagen nog somniigo bladen van den gelukkigen indruk" dien 's keizers brief op do gemoederen gemaakt heeft. Men moet wel overtuigd ziju van de onmacht ecner gehcclc natie om die zoo schaamteloos in het aangezicht te durven slaan. Tegenover het flauwhartig gezwets van die bla den slaat echter hel blad van den heer Emile de Girardiu, la Liberieover. Ilel plaatst naast den brief van 15 Augustus een zes jaren vroeger door den keizer, insgelijks uit het kamp van Chalons, aan den toenmalige» minister van binneulaudsche zakeu den hertog de Persigny, geschreven brief, waarin Napoleon zich met het pjan" van dien staats man verceaigt om, ter voltooiing van het huurt- net, acht jaren lang eene bijdrage van 25 miiiioea francs van staatswege le verlccnon. Het blad van den heer Emile de Girardin noemt den logen- woordigen keizerlijken brief „een tweede uitgaat"' van het plan van den heer Persigny en geeft zonder zich over de waarde Yan het voorstel uit le laten, in weinig vleiende trekken een overzicht van de buitenlandsche staatkunde des keizers gedurende het zesjarig tijdvak lus9chen den eenen brief en den anderen. Verschillende bladen deelen uittreksels medo van een adres door Felix Pyat, namens de werk lieden aau Juarez gericht. In dit adres wordt een hoogdravende lofrede gehouden op den konings moord en men acht dit stuk'daarom te meer de opmerking waardig omdat Pyat tot de revolution- uaire partij van Frankrijk hehoorlen zonder twijlel de gevoelens van deze partij in zijn adres aau den dag legt. Het vangt op de volgende wijze aanBurger Juarez de rechtvaardigheid is voldaan, u zij de eer! De hoogste, meest zeld zame, de langzaamste van alle rechtsplegingen, de stoutmoedigste, gevaarlijkste en moeielijkste omdat zij de rechtvaardigste is is de rechtsple ging door een volk op zijn vorst. Zij eischt vele eeuwen om vervuld te wordenbuitengewone kracht en groote deugden het genie van eeneii Cromwell, en het geweten van een Robespierre." Vervolgens wordt gezegd dat één koningsmoord in elke eeuw te weinig is, en er geen gebrek is aan tyrannen maar wel aan moedige manoen om een koningsmoord te plegen. Robespierre, Cromwell en Juarez warén hiervoor in staat. Den 19 Juni heeft het_ schouwspel van 30 Januari 1649 en 21 Januari 1793 zich hernieuwden het schijnt, zegt Pyat, dat het volk een eeuw lang traneu en bloed moest vergieten om de donderwolk te doen ont staan waarvan do bliksem een koning treft. De 19de eeuw heeft thans aan de vorige eeuwen niets meer te benijdenevenmin als Amerika aan Eu ropa. lo de jaarboeken dor geschiedenis zullen de drie datums 1649, 1793 en 1867, en de namen van Cromwell Robespierre en Juarez met gulden letters geboekt worden. De tyrannen zijn door de daad van Juarez ter neder geworpen en de slacht offers huuner daden als herschapen. De koningen worden door hem in rouw gedompeld, terwijl alle vol ken een groote blijdschap ondervinden. Einde- •ik.z.?° wordt verder in het adres gezegd eindelijk heeft een repubiikeinsche kogel weder een vorst getroffendeze kogel heeft het prestige en de bijgeloovigheid aan het koningschap ver bonden vernietigd. Welk een daadGij Juarez J1.®. gerechtigheid aan de vergetelheid ontrukt. Gij hebt der wereld herinnerd dat de doodstraf geen recht was, dat alleen den vorst toekomt, maar een recht der volkeren. De vorsten waren van meening dat de revolutie in ketenen geboeid, en de koningsmoord een verouderd onding ge worden was. Gij hebt ze beide te voorschijn ge roepen. Het wapen van het groote repuhH'.oinsche parlement en van de nationale conventie cu do wijze van dit wapen te hanteerenis door u te ruggevonden. Gij bezat het geweten en den moed, den burgerlijken moed den moedwelke door plichtbesef geëischt wordt, gij bezat kracht om aan ieder rechtvaardigheid te bewijzenzoowel aan hem als aan u. Toen gij zijn doodvonnis tec- kendet, hebt gij ook uw vonnis geteekend. Hij is ter dood, gij zïjt ter onsterfelijkheid veroordeeld" Nadat vervolgens aan den heldenmoed van Juarez nog iu Je meest hoogdravende bewoordingen al lerlei lofuitingen gebracht en de vorsten op de meest honende wijze beschimpt zijn eindigt dit aldus „Wat de zonen der koningsmoorders van 1793 hierover ook mogen zeggen, in 1867 deed zi#h de behoefte aan een koningsmoord op het leven digs! gevoelen. Hij (keizer Maximiliaan) heeft ge zegd de kroon of de doodGij hebt hemeven als onze voorouders geantwoord: De vrijheid of de dood Door zijn eigen wet hebt gij hem gestraft. Gij hebt hem meer dan vier en twintig uren toegestaan. Dit is meer dan gij hem schuldig waart. En dit is het eenigewaarin gij ongelijk hebt gehad. Burger Juarez gij hebt uw plicht als presi dent gedaan! Mexicaan, gij hebt de republiek verlost! Democraat, gij hebt u verdienstelijk ge maakt voor do democratie! Amerikaan, gij hebt den Europaan een voorbeeld van moed gegeven Barbaargij hebt een les in de rechtvaardigheid aan de Europeanen gegeven." Wij deelen onzen lezers dezen walgelijken onzin medeomdat er nog menschen gevonden worden die eene voorliefde koesteren voor al wat Frauscli is. Welnu dit is Fransch, oppervlakkig, onzedelijk vuilaardigmen heeft maar te kiezen. Oppervlakkig de roode Republikein steil den grooten Cromwel op eene lijn met de Fransche koningsmoorders; onzedelijkwant hij spreekt van geen koningsstraf maar vau koningsmoord; vuilaardig want hij stolt allo gekroonde hoofden gelijk.Waarlijk hot oude: „Al wat valsch is valsch is blijft nog heden ten dage waar. Een dagblad hetwelk te KonstauLinopel onder den invloed van het Franscho gezantschap in het Fransch geschreven en door de porie tot mede- deelingen aan het Europescho publiek gebruikt wordt, la Tnrquiezegt in zijn nummer van li Augustus: De sultan heeft bij zijne terugkomst van de reis naar het Westen de onderstaande woorden, waarvan wij de letterlijke vertaliug me- dedeelentot zijn groot-vizier gericht. De voiken des rijks en gnnsch Europa zullen in die woorden een doorslaand bewijs en degelijk onderpand zien voor den vooruitgang, waarvan 'de lijd zal worden aangewezen door de reis van Turkijes souYerein in Europa.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2