BENE KWESTIE VAIV TIJD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEOWSCH -VLAANDEREN. N° 35. Achtste jaargang. A0. 186T. Vrijdag 30 Augustus. SLllISCHlWMBLtD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.P. ijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 4,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12%behalve het zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten I te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudenliën. (DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE SPOORWEGEN EN TELEGRAAFLIJNEN.) Toen wij ons tot het schrijven van dit opstel nederzettenden overwogen wij ons bijzonder gevoelen nauwkeurigten einde de zekerheid te erlangen dat wij nauwgezet en onpartijdig onze levensvragen zouden kunnen bespreken; het gevolg van dat on derzoek was bevredigend. Wij hebben het recht om te sprekenomdat wij dezen oord niet alleen op 't oogenblik door en door kennenmaar ook (en hiervan hopen wij onzenZeeuwschen broederen eerlang het bewijs te leveren) wij kennen de geschiedenis van dat landwant met stalen vlijt hebben wij die nagespoord tot de twaalfde eeuw toe wij zijn door die nasporing tot een besluit gekomen dat, oppervlakkig beschouwd, veel van eene stoute hypothese, eene op gronden rustende onderstelling heefthet is dit „Zeeland, met het door de natuur (a) daarmede verbonden Zeeuwsch-Vlaanderen het gedeelte van Belgisch Oost-Vlaanderen (de waterlanden) en het Noordelijk gedeelte van het land van Waaszijn bestemd om eenmaal met het vasteland vereenigd te worden." Deze waarheid staat bij ons zoo vastwij zien de natuur dit feit zóó gere geld trapsgewijze voltrekkendat wij deze stelling met te meer gerustheid durven verkondigen, hoe meer wij er over nadenken. Ja wij hebben tevens de zekerheid, als ooit een blik van het nageslacht op dit nummer van ons Weekblad valtzij het na vijftig na honderd jaren al zal ons hoofd dan geen zeer meer doenzal moeten erkennendat wij in 1867 goed hebben gezien. Onze ervaring geeft ons geen anderen raad aan de hand dan diendie wij de kunst toeroepen, de helpende menschenhand zij omzichtigzij loope de natuur niet vooruit, want deze zorgende huismoeder, houdt van geene schokken; zij werkt langzaam en zeker, zij staat nimmer te suffen en zit nimmer ledig, maar inbreuk op hare rechten wreekt zij met kloeke hand Wij willen een voorbeeld geven, en kiezen juist dat, wat voor de hand licht en met voorliefde, omdat wij lof en eer geven aan de Nederlandsche waterstaatsmannenaan het Ministerie dat dezen mannen geloof en vertrouwen schonk aan eene regeering die (niet tegenover Belgie, maar tegenover eene partijmet name de revolutionaire Antwerpenaars, die hunne eigene regeering verstoren) pal stond en recht door zee (a) Het best zie men daarvoor het carton, op de kaart van Vlaanderenbjj Hovdïcs en Mer cator. voortging I Wij spreken van de afdamming der Ooster-Schelde I De natuur sprak kom en neem. Keeds sedert Bilderdijk zijn Bath hernomen" aanhief, klonk ons die stem tegen. Bezadigd en nauwgezetgaf de Nederlander acht op die stem en daar waar voor een veertig tal jaren (b) van een stouten krijgstocht, van een strijd met de golven werd gewaagdhoort men de mare: de Schelde is afgedamd de locomotief stoomt over den zwaren dam om het rijk Zuid-Beveland met de wereld te vereenigen! Onze toekomstde uitbreiding van ons wereldverkeeris slechts eene kwestie van tijd. Met deze stellingen hangt eene andere' samen. Men dwaalt wanneer men spreekt van eene Ooster- en Wester-Schelde, omdat men dan met het noemen dier namen aan eene rivier denkt. Eene rivier is een stroomend zoet wateronze Schelde-monden zijn dit niet. 't Zijn zeearmen (fiords zeggen ze in 't Noorden) die in de gebroken landen in dringen en waarinzoo als ook elders de Schelde zich uitstort. De Ooster-Schelde verdient zelf den naam niet, dien zij draagt, evenmin als het Haringvliet of het Hoilandsch diep de Maas zijn. Zij zijn gewrochten der natuur waarin zich rivieren uitstorten. De thans afgedamde Ooster-Schelde is niets anders dan de Stryne, die gezamenlijk met de wateren der Schelde in éénen zeeboezem uitmonden. Tengevolge nu van hevige natuurschokken, waaraan de mensch door het versmallen onzer rivieren (het bedijken van uiter waarden e. d.) wellicht veel schuld had is de Stryne verdwenen en zijn een deel der dusgenoemde Maas en Schelde-monden ontstaan. De Wester-Schelde is bestemd om de overigen te vervangen en eens zien we Tholen met Zuid-Beveland en Duiveland en Schouwen vereenigd. Zien we Neen onze oogen zullen, meer dan waarschijnlijk dit natuurwerk niet aanschouwen de ver landing van het eindrak (verkeerdelijk de Eendragt genoemd) moge snel vorderen de dusgenoemde Ooster-Schelde boven Zuid- en Noord-Beveland bezit nog ontzet tende levenskrachten. Wij stappen hier dus van af, om tot ons onderwerp terug te keeren en gebruiken nog eens eene gemeensplaats uit ons volks leven die veel waarheid bevat de lijd zal alles leeren I De vereeniging dan van Zeeuwsch-Vlaan deren met het wereldverkeer is slechts eene kwestie van tijd eindelijk met veel geduld en hoop, moet ze voltooid worden. Hoe is echter de groote vraag en hierbij moeten we weder stilstaan en de kennis die wij van ons land bezitten aanwenden om een vol- 'tl De heroverins van Batbdoor CmssÉ onder Lodewijk Napoleon. doend antwoordeen goeden raad te geven. Er bestaat een ontwerp dat zijne vol tooiing nadert, ja een dubbel ontwerp om Neuzen over Sas van Gent en Hulst met Belgiedoor het land van Waas te verbin den. Dit ontwerp heeft de verdienste van natuurlijk te zijnhet overheerlijk vijfde District (Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen) met het land van Waas verbondendaardoor in verbintenis met Belgies fabriek en kolen- districten en door de stoomvaart op de Wester-Schelde met Zeeland en de Maas, wij kunnen geene woorden genoeg vinden om het aan te prijzenmaar te Neuzen roepen wij luid halt Van daar toch uw ontwerp tot Bresken» te willen uitstrekken is onnatuurlijk! Verre van ons de mogelijkheid te willen; ontkennen om een vasten dam of voorzich tiger nog een dam met een twee of drietal overbrugde openingen voor den mond des Braakmans of op eenig lager punt te slaan dat zou eene beleediging voor de wetenschap zijn aoch het onderwerp uitvoerende zou men de natuur beleedigcn. Wij hebben vóór ons (onze vrienden en begunstigers zien dat alles ons dientzij kunnen ons met alles ondersteunen wij hebben voor ons de bedijking van de kleine stellegemeente Hoeken leeren daaruit dat boven het Axelsche en Sassche gat nog eene menigte jonge schorren liggen. De' .bedijking van de kleine stelle is het werk van den Staat geweest (het was weer eene der vele offers van ons gewest aan de schat kist gebracht, dit tusschen de Staat,, en de wetenschap schonk natuurlijk hare voorlichting achtte voor 't oogenblik meer dere bedijking niet oorbaarde overige' schorren zijn niet rijp't zou dus onvoor zichtig geweest zijn de bedijking op grooter schaal te doen plaats hebben. Men vergelijk de in 1826 bedijkte Diomedemet den eerst in onzen tijd bedijkten Zwinpolder en men zal verschil zien. De staat kwam de natuur te hulpde natuur zal op hare beurt den staat voor die hulp beloonen. Rondom den nieuwen polder zal de Schelde zijne slibben opstuwen een voedsel dat zij eerst in millioenen kleine vormen door een aantal nevenrivierenuit Belgie en Frankrijk heeft gehaald, en zoo zal de Staat als een eivaren mineur langzamerhand naar boven werken om in den mond van den Braakman te eindigen. Indien men nu bij Biervliet of hooger een gesloten spoorweg- dam, of zulk een dam, slechts van najisyg. ope ningen voorzien, opwierp zou hjeff dgSM^tjuir der Schelde immers onmogflijkl ygemaap worden om de afgesloten Sassche en'Axelsfche gaten, het kleine scheer en Vsrdere killen: té vullen en de hooge zandplaten met vruchtbar slib te overdekken?

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1