VOLKSWHBAJ NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. BEKENDMAKING. N° 33. Achtste jaargang. A0. 1867. Vrijdag 16 Augustus. IHISit! Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,12 Vabehalve het zegel van 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar bet getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactio betreffende, beuevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeliugcn van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SLlllS doen te weten, dat door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van den 30 Juli 1867, is vastgesteld de volgende Verordening tot voorloopige buitenwerking- stelling van maatregelen tot wering of be teugeling van den veetyphus, in de gemeente Sluis. ARTIKEL I. Do verordening op den in-, uit- en doorvoer van Vee in de gemeente Sluis van den 15 Sep tember 1865 en de wijziging derzeive van den 9 April 1865worden buiten werking gesteld tot dat hunne herleving door Burgemeester en Wet houders mocht noodzakelijk worden geoordeeld. ARTIKEL 2. In het gevalbij het laatste gedeelte van het vorig artikel bedoeld, zullen Burgemeester en Wet houders daarvan bij afkondiging aan de ingezetenen kennis gevon, onder gelijktijdige modedeeling aan Heercu Gedeputeerde Staten en aan den Gemeen teraad. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Sluis, den 30 Juli 1867. De Burgemeester (get.) HENNEQUIN. De Secretaris (get.) j. BEKAAR. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Slaton van Zeelandvolgeus hun bericht van den 9 Augustus 1867, No.^ 89, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 12 Augustus 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd HENNEQUIN, Burgemeester. J. BEKAAR, Secretaris. Vervolg.) Zoo er nog eone geschiedenis geloofd wordt en verdient geloofd te worden dan is het voor Nederlanders toch wel die van den Nederlandschcn Staat. Het ontstaan van dien Staat moet ieder Nederlander, die ten minste een paar jaren de school be zocht hoeft ai ware het slechts uit het lieve leerboekje van Holst bekend zijn. Wij zouden en den lozer en den onderwijzers beleedigendoor liet tegendeel te stellen Welnu dan zal ook een ieder weten hoe Nederlands edelen (gcene heiligen aan de spitse van Nederlands volk (mede gcene heiligen!) optraden en den Spaanschcn beul verkondigden Gij hebt de Previlegiën door uwe voorzaten en door u bezworen met voeten getraptgij hebt de edelste vrijheid die een schepsel Gods genieten kan de vrijheid van geweten boosaardig aangerand gij hebt door uwe beulen het burgerbloed (rcducccre men in onzen tijd de hoeveelheid tot nog zoo gering!) doen vloeion; gij hebt het verbond tusschen vorst en volk dus verbroken van uwen kant ging de bondbreuk uitwij verklaren u dus vervallen van de Regccring die gij niet kunt uitoefenen over onsomdat gij de voor waarden waaraan gij uw recht daartoe ontieendetzelf ter zijde hebt geschoven Wie waren het, die zóó spraken? 't Waren de Nederlandsche burgers, in overeenstem ming met do Nederlandsche edelen, 't Was dus het Nederlandsche volk in den goeden zin des woords enzieoveral waar dat volk zich verhief, die deelen der natie zelve handelden raadpleeg de kronieken van Vlissingen Enkhuizen Leiden Haarlem enz. overal hechtte zich de overwinning aan hunne banierenterwijl zij door de huurbenden schaars werd bevochtenvaak verraden Waarlijk de namen der Waalsche Britsche en üuitsche verraders zijn geene zeldzaamheden in onze geschiedrollendat verkoopen aan den meestbiedende van licha men en vestingen is met ecne zwarte kool geteekend en daar tegenover nauw één Nederlandsche burgernaam in eone gcheelc eeuw. Zelfs in 't jaar onzer schande 1672 treedt Neerlands volk met zijn burger-zin en merkwaardig verschijnselonder dc banieren van Oranjo-Nassau hervoort en verovert met geld en wapenen de bijna reddclooze vrijheid 't Is waar, de Patriotten behoorden mecr- endcels tot den burgerstand cn zij eindigden met de vernietiging van ons volksbestaan maar neem nu eens cene goede en onpar tijdige geschiedenis ter hand ga eens na hoe dc volksmannen ontaard waren in aris tocraten; hoe cene familie-regeering, eeno regentenfamilie, den burger onderdrukte en gij zult tot de wonderspreukig klinkende overtuiging komen die Patriotten van 80 en 90 en vervolgens waren weer dat deel van het Nederlandsche volk, dat het lucht zuiverend onweder veroorzaaktedat als radicaal middel de vuurproef inriep over ons en kon het dat doel niet voorzien had hot zelfs dat doel niet voor oogon toch het dool bereikte in 1813 Nederland op nieuw in de rij der volken, jeugdiger en krachtiger dan jaren heugden to zien op treden Het schoonste bewijs gaf Neerlands eerste Koning! Willem I, met zijne groote deugden, overwegende in de schaal tegenover groote gebrekenWilleji 1 bleef zich als geloovig Christen schrijven Koning bij de gratie maar hij stond do onbeperkte Souvereiniteit vrijwillig afschonk het volk eene Grond wet; sloot het maatschappelijk verbond met zijn volk en legde daardoor, al zag hij zelf ook zoo ver niet, den grond tot onze tegen woordige instellingen! Zullen we nu gewagen van don vijftien jarigen vrede, waarin wij den volksgeest der Nederlanders zich zien uiten in offers op het altaar des vaderlands ten nutte van dat land of ter leniging van groote cn tref fende volksrampen Zullen wij nogmaals den rampzaligen broedertwist herdenken met België, waarvoor koning en volkevenzeer als de afgescheiden broedersgeboet hebbenen die de bewijzen gaf wat Neerlands volksgeest vermag, wan neer hij vaardig wordt over den erfgenaam des troons en het Amsterdamsche weeskind beideover den zoon des Zeeuwsch-Vlaam- schen landmans en den zoon van Minerva aan 's lands hooge scholen? Waartoe? Ook dat heeft de geschiedenis u opgeteckend ook dat is alles, hopen wij, nogmaals geboet en verzoend En nu nu staat op den huidigen dag Neerland daar, in de rij der volken, niet te ontkennen al zit het niet in Europa's wereldraadniet te versmadenals daar sprake is van oorlog of vrodo. Als koloniale mogendheid klein moge zijne Europeesche kern zijnheeft het zijn eigenaardig gewicht in de wereldge schiedenis. Zijne taal scheidt het van het Oosten zijne zeden van het Zuidenzijne ijzeren vlijt van het Noorden en Westenwaar heldoor den natuur zelve bestreden wordt, doch op wie het zijne veroveringen uitbreidt! 't ïs een schoon schouwspeldat klein gewest in de rij dor Europeesche Staten 't Is een treffend gezicht, dat kleine volk, verbonden mot oen geliefd vorstenhuis, voor welks leden het niets anders heeft te vragen dan wijsheid en kloekzinnigheid om hot scheepje van staat te sturen door de fel bewogen zee rondom ons Welk Nederlander, welk man des volks, welk edelman, welk burger zou niet wcnschcn in dien stand de zegeningen des vredes te mogen blijven genieten of, wordt deze vrede bedreigd of gestoord, zijne krachten bij die der natie te voegen om door eendracht vrede cn onafhankelijkheid te helpen behouden het ruw geweld te helpen afweren om, zóó alles vergeefs mocht zijn, ton minste zonder, zelfverwijt met cere te vallen Ook gij, mannen van Zceuwsch-Ylaande- ren jongelingen, de hoop des vaderlands, ook gij zijt daartoe toegerust met krachten, die gij niet verbeuzelen moogt! Heilige banden binden de smalle strook van Vlaanderen door uwe vaderen meer op de natuur dan op den vijand veroverd aan Noord-Nederland Gij kent die banden of zouden we ze u voor den geest roepen tot vervelens toe die voorrechten diealleen bij den Angcl- saxischen stam uitgezonderd uw deel zijn onder wetten waarvan uwe vertegenwoor digers de modescheppers zijn Neen nu geene herinneringen van dien aardWij gelooven dat gij Nederlanders zijt als wij en in vaderlandsliefde voor nie mand behoeft onder te doen; maaréóne vraag moeten wij u doenHeht-'^p ifejir aeht gegeven op dc teekenen d(yto1(A Een andere mond dan eenmaal die vraag gesteld en j&ftra£vd!et op zijne aangegcycnc teeltenen -y

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1