MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. verscheidene jaren pachter van een blok tienden was, werd thans die pacht betwist door zekeren P. de R., onder Sir Jansland. Bij het bieden van K. bood de R. telkens meer, tot dat eindelijk zijn bod reeds f25 boven de taxatie bedroeg. Dit verwekte bij do gegadigden algemceuo ontevre denheid gelijk duidelijk merkbaar was door het gemompel, dat zich gedurende het opbieden liet Iioorcu hetwelk bij de R. uit haat voortsproot. K. liet de R. pachter van zijn blok maar tocu dezen laatste naar zijne borgen gevraagd werd wilde niemand als borg voor hem optreden. Ein delijk stond K. op, die zoo zeer door de R. be nadeeld was, en zeide „Welnu mijne heeren als dan niemand zijn borg wil wezen dan zal ik liet zijn." Hierna werd het contract door bei den geteekend. Van hem die zoo handeltkan met recht gezegd worden dal hij een kool vuur werpt op het hoofd van zijn vijand. Men verneemt dat, behalve de bestaande post zegels van 510 en 15 centseerstdaags mede aan de postkantoren verkrijgbaar zullen worden gesteld postzegels van 2025 en 50 centsen later ook die voor drukwerken. In den dienst der postkantoren is eene verande ring gebracht; om het vermissen van paketten te voorkomenis op elke postkar voorlaan be halve de postiljoneen conducteur geplaatst. Do poslkarrcn zijn van nieuw model, kleiner en zonder kap. Door deze wijzigingen is ook het vervoeren van passagiers en bestelgoedereu door postkarren opgeheven, van welk vervoermiddel anders nog al veelvuldig werd gebruik gemaakt. Men hoort thans, ook in het dagelijkschc leven, dikwijls van zóó en zóóveel paardenkracht sprekeu en toch zijn er eene menigte meuschen, die dezo uitdrukking niet juist begrijpen. Een paarden kracht" beteekeut in de sloom- of werktuig-nij verheid eene kracht, die 150 ponden in eene se- condo 3 voet kan opheffen. Een paardenkracht is dus, naar eene algemeen aangenomen schatting, niet de kracht van een paardmaar van drie paardendaar men stelt dat een trekpaard 50 ponden in eene seconde 3 voeten hoog opheft. Een trekpaard du vertegenwoordigt de krachten van gemiddeld zeven kloeke arbeiderszoodat een sloompaardeukrachlin hare werking dcu dienst van 21 mauuen doet. Multipliceert men nu liet getal paardenkrachten dat b. v. alleen door do Engelsche stoommachines gerepreseulcerd wordt, en wel 3,650,000 paardenkrachten met 21 dan vindt men dat die eene werking doen van onge veer 76 millioen arbeiders. Wij lezen aan het hoofd van den Eecloonacr van 11. Zondag liet volgende BERICHT AAN ONZE LEZERS. De Eecloonacr heeft zijn ncgealicudc jaar van bestaan bereikt en door de getrouwheid aan zijne grondbeginsels door zijne onafhankelijkheid en zijne onpartijdigheid en door het sliptelijk vor- niijden van alle persoonlijke aanrandingen hoeft hij het vertrouwen verworven vau zijne talrijke lezers. Wij achten het overbodig de grondbe ginsels dezes weckblads nog te moeten ontwikke len zij zijn nu reeds gekend en zullen op den- zelfden voet blijven bestaan. De heer August van Acker, die ons in die laak had medegeholpenziet af van zijne mede werking en aldus blijven de eigendom en de opstel van den Eecloonacr aan ons alleen toever trouwd. Het verlies dat de opstel van ous blad komt tc ondergaan zal nimmer eenigen invloed to weeg breugen om ons van den weg te doen af wijken, die ons het algemeen betrouwen verwor ven hoeft. Wij willen onze onafhankelijkheid en onpartijdigheid blijven handhaven, niettegenstaande dat men in onze stad reeds het valsch gerucht verspreid heeft dat wij de hulp en ineensmclting hadden ingeroepen van een auder Vlaamsch blad, welk sedert eenigen tijd alhier verschijnt. Wij verklaren opentlijk dat dc Eecloonacr ge trouw zal blijven aan zijn voorgaandecu wij achten het eene plicht onzen dank aan zijne tal rijke lezers te beluigen wegens de voorkeur dien zij ons tot nu toe er van hebben bewezen. Deze modedeeling des Eecloonacrs smart ons wij vreezen toch dat wij wederom een strijder van de Vlaamsche belangen verloren hebben. Wij leerden den heer van Acker kennen en hoogachten en daar wij de beweegredenen niet. kennen, die hem de pen hebben doen neerleggen, moeten wij zijn besluit eerbiedigen Ook wij', wij hopen dat de Eecloonacr bij zijn programma zal volharden eu wij vinden in zijne verklaring, dat hij niet zal samensmelten met het Meetjesland (want dat orgaan zal wel bedoeld wor den) eene geruststelling deswege. Het Meetjesland is ecu klerikaal blad. Dat oerbicdigen wij maar dat het in 't leven geroepen werd om bij voort during den burgemeester van Eecloo lo dwars- boomen is tevens waar en dat het alzoo ver deeldheid in het kamp dor Vlamingen brengt, is zeker „Eendracht maakt macht", is ook dc leus dor Zuid-Ncderianders Nog eenshet besluit van den heer van Acker spijt ons. Even als wij, is hij een zoon des volks; even als wij, heeft hij zijne vorming en opleiding groolcndecl's aan zichzelven te danken en derzulkcn stem behoort gehoord le worden. Wij zijn gecuc geleerden. In ronde volkstaal trachten wij ons lo doen verslaan en spreken tot het volk de dag- bladpors is do vierde stand in dc maatschappij zij heeft zich een recht veroverd, dat al het scliim- cu en smalen, zoowel in den Haag als iu Brussel, over „krantenschrijvors" enz.niet meer wegue- men kan. Wij hopeu dat dc heer van Acker zich nu geheel der Vlaamsche leltcrkuudc zal wijden en weuschen den Eecloonacr zegen en voorspoed en met ons voortdurend goede kame raadschap. Aan de Arnhemsclie Courant wordt geschreven dat de vreeselijke ziekte de lepra zich in de kolonie Yeenhuizen heeft vertoond. Vier personen zouden door haar zijn aangetast. Er is order ge geven om lusschen het tweede eu derdo gesticht voor de lijders een afzonderlijk hospitaal te bou wen, hetwelk dau door een cordon buiten aanra king met de overige bevolking zal worden ge houden. liet vermogen, uit een langdurigen schijndood, weder lol leven eu beweging te gerakenwerd tot heden alleen aau iufusoriëndat zijn diertjes van de allerlaagste orde van levende wezens, toe geschreven. Intusscheu is in den laatsteu tijd van een voorval gewag gemaakt, en met volkomen zekerheid bewezen, dat dit vermogen ook bij som mige dieren van hoogere organisatie voorkomt. In de steppen van zuidelijk Algerië, komt namelijk cone soort van slakken voorHelix tactea én wel in zulk een groot aantal dat de grond door de zoogenaamde slakkenhuisjes geheel wit schijnt. Als er langdurige droogte heerschtzijn deze molluskeu of schaaldieren naar oogenschijn ge heel dood. Een reiziger in AfrikaLecapitaine genaamd doorreisde die steppen in 1858 en ver zamelde eenige dozijnen van deze slakken. Ze waren schijnbaar dood; er was dan ook in 5 jaren volgens de verzekering der inlanders in die barre oorden geen droppel regen gevallen. In 1862 kwamen die slakkendie reeds geheel vergeten waren, door eeu toeval weder in handen van" den eigenaar en hij plaatste die met het doel ze schoon te maken en nader te onderzoeken in een schotel met water. l)en volgenden morgen evenwel waren al de slakkentot groote ver wondering vau den heer Lecapitaine verdwenen en vond hij ze na eenig zoeken hier en daar in dc kamer rondwandelende terug. Alzoo haddeu deze dieren, na 3'/2 jaar laag in papier gewikkeld, tusschen boeken en andere voorwerpeu gelegen te bebbeu, de levensvonk bewaard, die eeu ieder reeds lang als uitgedoofd zou boschouwd hebben. Bedenkt men daarbij dat ze wellicht reeds 5 jaren le voren als levenloos in de steppen gelegeu hebben, dan staan wij hier voor een natuurwonder, waarvan do verklaring zich noch zeer lang kan doen wachten. OOSTBURG Augustus. De onderwijzers van hot oe schooldistrict in Zeeland hioldeu den 8 Augustus alhier hauno jaarlijksche algemeene ver gadering. Zij werd geleid door den WelEd.Gestr. heer H. Q. Janssen, schoolopziener in dit district, die haar opende met eene toespraakwaarin hij tot do vergadering sprak over het derde der vak ken van het lager ouderwijs, omschreven in art. 1 dei- wetn. 1. „het rekenen". Na het verrichten der gewone huishoudelijke werkzaamhedeu ging men over tot do mcdcdeeling vau den uitslag der beoordeoling van do schoon schriften, ingekomen naar aanleiding van den ten vorigeu jare uitgeschreven wedstrijd in het schoon schrijven tusschen hulponderwijzers in het 5c schooldistrict van Zeeland. Hieruit bleek, dal door de beide beoordeelaars ter bckroouing was aanbevolen de vervaardiger van het stol schriften, geteekend„Niet volmaakt". Bij dc opening van hel bijgevoegd verzegeld briefje houdende naam en woonplaats van den schrijverbleek deze tc zijn de heer P. Goedbloed, vroeger hulponderwijzer te Oostburg thans to Goes. Na nog een wedstrijd bepaald te hebben voor 1867—68, werd nu met meerderheid Yau stemmen de gemeente Kadzaud aaugcwezea als de plaats, waar de volgeude algemeene vergadering zal ge houden worden. Daarna werd de feestrede uitgesproken door den heer A. Meskes van Kadzand die tot on derwerp zijner rede had gekozenDe volksop leiding 1. in haren vroegerèn toestand; II. iu hare gezegende opbeuring; III. in hare verhoopte toe komst. Aan deze welbewerkte rededie iu alle opzichten het nuttige met het aangename verbond, vielen de onverdeelde aandacht en de toejuichin gen der hoorders in ruime mate ten deel. Een gemeenschappelijke maaltijd waaraan dc beslo geest hoerschle, besloot deze vergadering, die als elk jaar den aaugenaamstcu indruk by dc leden achterliot. GRAANMARKT IE AAIWENBUHG verkoopprijs per müdde. DENGS DAG 30 Juli 1867. DLNGSÜAG, 6 Aug. 1867. Laagste Hoogste Laagste Hoogste Tarwe f 13,50 /li, 50 13.50 ƒ14, Rogge 9,- 9,10 9,25 9,50 AViuiergcrst 8,40 8,50 8,10 8,50 Zomergorst 0 0,— 0,— 0, Boekweit o 0, 0 0, Haver 4,50 4,70 4,— 4,50 Paardeboouen 7,20 7,30 7.20 7,30 Koolzaad 12,50 12,75 12,- 12.20 Erwten 0 0,- i~~" SLUIS. GEHUWD 3. Juli. L. Vosjm. eu L. J. Du Fossó, jd. BEVALLEN: 2 Juli. J. Maessengcb. de Koster, z.- 2 Juli. M. Viuceut, geb. Coppens, d.- 8 Juli. R. VVemaer, geb. Beijaert, z.- 20 Juli. M. J. Delmé geb. van der Haeghea, d.- 29 Juli. A. van der Lijke, z. OVERLEDEN: 7 Juli. L. M. Voorwijnkels, 20 m.- d.» 13 Juli» J. le Grand, wedn. van D. F. Meulendijk, 70 j. Eecloo 7 Augustus 1867. Aan den Heer Opsteller van het Sluisch Weekblad. Mijnheer de Opsteller! Iu uw geëerd blad van Vrijdag 2 Augustus, tref ik een artikel aau onderteekeud Xwaarin de schrijver eenige kwade vermoedens, welke hij heeft opgevat, uitdrukt op de volle sakken, welke door inijue vrachtkar iu Aardeuburg worden aan gevoerd. De volle sakken bevatten tarwebloemdragen het merk der fabriekmolenszooals de Becker Farcy Co. Moulins de Bruxclles of wel Ed. Remy Co. usives de Wygmael prés Louvain ziju zorgvuldig verzegeld door loodjesdie ook het Firma van het huis dragen eu worden zoo ongeschonden door mij afgeleverd. Iu 't belang der openbare gezondheid zou ik de schrijver X aanraden eene kleine hoeveelheid tarwebloem uit die zakken te nemendaar waar hij dezelve zien lossen heeftom aan een schei kundig ouderzoek te worden ouderworpencn vervolgens het verslag daarvan iu uw blad af to kondigen. Dit verslag zal of wel de ongerustheid wegnemen, welke het schrijven van bedoeld artikel zou heb ben kunnen medegebracht onder de Aardenburgers, óf welbij geval van valschheid eu bedrog onder de tarwebloemde streugslo straf door de wetten bepaald tegen den plichtigen inroepen. l)e beluigingeu van tevredenheid dor bakkers en verbruikersmij sedert jaren over deze bloem uitgedrukt, hobbcn mij tot heden voor dc afleve ring gerust gesteld, het ziju immers de voort brengsels der voornaamste fabriekmolens uit België. Op een scheikuudig onderzoek wil ik uogtans aandringeuopdat ik zoowel als de schrijver X stellig moge weten welke hoedanigheden de tarwe bloem bezit, komende uit de fabrieken van Brus sel en Leuven; dc zaak is tc belangrijk; allou achterdocht moet verdwijnen. Aan deze regelen in uw ecrstverschijnend blad eene plaats verleeuende zult gij mij grootelijks verplichten, en aanvaard intusschen de verzekering mijner oprechte achting A. STEYAERT—STORME. [Wij wilden in 't belang van den Ilccr Stey- aerd—Storme, deze roijale regelen niet ter zijde- leggen alleen mei keu wij Z.Ed. opdat X (bij ous wel bekeud) juist uit het zien der bedoelde bezcudingen aanleiding kreeg om zijne opmerking te maken. De Heer Steyaerd kan gerust zijn dat zijne tarwebloem wanneer ous de uitkomst van 't scheikundig onderzoek bekeud wordtdoor ons zal worden aanbevolen. Red.] Hulst, den 4 Augustus, 1877. Gisteren had alhier een geheel onverwacht ju belfeest plaatsden WelEdelGestrengen en Edel- Achlbareu Heer PiERSSEXs.Outvanger der Registratie en Domeinen, Burgemeester le dezer stede, mocht het genoegen smaken het halve eeuwfeest zijner administratieve loopbaan bij het vak der registratie te vieren. Als het ware aan de burgerij onbekendwas het de aandacht der redactievau het Jlulsterllad niet ontgaan dio de feestviering van onzen Bur gervader, door eene felicitatie iu zijn op deuzelfdcn dag uilkomend nummerbet den burgers der gemeente mededeelde. Menig ingezetene bracht dan ook den jubilaris zijne heilwenscheu hetzij persoonlijk of op do gebruikelijke wijze. Dc Harmonie van hare kantals tolk der bur gerij bleef hier niet ten achter, en vereerde dc jubilaris des avonds met eeno sereuadc, waarbij dc feestvierende door het luugerende hoofd vaii het gezelschap, (de brievenbesteller der gemeente) werd aangesproken en geluk gcweuschten do warme woorden van den jubilaris met eene luide kreet van „leve onzeu Ontvanger der Registratie", door do bijoengeschaardc burgerij werd beant woord. Maar nu een tweede woord Totmiju grootste spijt en leedwezen moet ik rond weg verklarendat die serenade niet het minste aan de avondverwachling heeft beantwoord eene serenade zegt men: „Neen!" het mag niet anders dan een deuntje genoemd worden waarmede de jubi laris is vereerd geworden; drie ellendige Pas-rcdou- blcs waarvan cr êóne de ouderdom niet is tc bepalen mogelijks vindt men hein nog aangeteekend in de werken van Flavius Josei'Hüs over de ver woesting van Jeruzalem daarbij werd nog uitge voerd een stukje onbeduidende zang, alsmede het geliefkoosde yaderlandsche lied „AVicu Necrlauds

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3