BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. het spreekt dus wel van zelf, dal ook Italië Frankrijk ter zijde moet staan en hoe zou dit wederom mogelijk zijn, indien in zulk een bond genootschap voor Italic geen voordeel lag? On gelukkig gaat men uit van oene stellingdie nog bewezen moet worden en wanneer men dezen grondslag wegneemt, valt het gansche gebouw, dat er op gevestigd is. Een bondgenootschap tusscüen Frankrijk, Oos tenrijk eu Italië is volstrekt geene onmogelijk heid er kunnen omstandigheden geboren worden, die het doen ontstaan maar op het oogenblik zien wij nog niets wat daartoe zou kunnen leiden en indien ooit dit bondgenootschap to weeg wordt gebracht, dan zal het stellig niet zij aomdat do Staliaansche regeering Rome verlangt tot eiken prijs, zelfs ten koste van hare eer en haren goeden naam. Deze laatste redeneering van een Vlaamseh blad klinkt wel fraaidoch wij kunncu ze niet dec- leawij voor ons geloovendat èn die historie Dumont èn al die nola's ten doel hebben Frank rijk tegenover Pruisen te stellen Oostenrijk te wreken en Rome to veroveren't zij door ge weld 't zij door gebruik te maken van het fait accompli êener inwendige revolutie. III. Het feit Duraont word erkend door het minis- Ireieel dagblad van Parijs, de Patrie, maarhet voegt daarbij dat de generaal het enkel als particulier persoon heeft gedaan: dat hij die vrijwilligers als soldaat en landgenoot toegesproken en hun de verplichting voortvloeiend uit de vrijwillige ver bintenis tot de pauselijke krijgsdienst, herinnerd heeft. Verder zegt dat blad De beteekenis der door den generaal gehouden toespraak is dan ook te Rome goed begrepen. Die toespraak heeft aan het bedoelde corps geen ander, karakter gegevendan het steeds heeft gehad het is en blijft een deel der pauselijke krijgsmacht; hetwelk uitsluitend ouder het bovel en ouder de vlag der Romeiuschc regeering dienst doet, Een ander officieus Fransch orgaan verklaart dat de generaal buileu zijn bevoegdheid is gegaan cn zich zeer onhandig heeft gedragen. Verder wordt nog omtrent "de Italiaanscho aan gelegenheden gezegd Als een gewichtig feit beschouwen wij de onderlinge verzoening der uit geweken Romeinen, de daaruit voortgevloeide op- ireding van één bestuur ter vervanging der twee comité's die elkander tegenwerken, eu het vaste besluit van al de hoofden der liberale partij te Rome, in overleg mei Garibaldi genomen, om (Jen Heiligen Stoel den tijd niet te laten tot het houden cener kerkvergadering Ier bevestiging zijner we reldlijke souvereiniteit. De mededecling van II schijnt dus juist. Wat van een ea ander zij eu welke de gevolgen daarvan kunnen wordenis voor alsnog moei el ijk le bepalen; zooveel is echter zeker, dat de Pa- rijsche beurs dezer dagen iu de Italiaausche kwes- stie aanleiding vond om zeer gedrukt te zijn In de zitting van hctFrausche wetgevend lichaam, werd door een lid aangedrongen op verlaging van den prijs der toegangkaarten voor de wereldten toonstelling. De staatsminister Rouher, het hoofd van het bestuur der tentoonstelling, had daartegen voor alsnog bedenkïugeu. De uitgaven van het bestuur zoudenzeide hijomstreeks 24 miliioen francs beloopen; daartoe werd zes miliioen uit de schatkist eu evenveel uit de stedelijke kas van Parijs bijgedragen; eu het was nog onzeker of het overige der uitgaven met de opbrengsten der ten toonstelling gedekt zou kunnen worden. Tot nog toe hadden die opbrengsten, voor zoo ver de toegaugkaarten en abonnementen betreft omstreeks 4.5000,00 francs bedragen; werd er van nu tot October, het bepaalde tijdstip van de sluiting der tentoonstelling, nog eens zooveel voor toegang- kaarten cu abonnementen ontvangen dan, zeide de minister, zou het vereischte bedrag vau 12 miliioen met bijkomende ontvangsten eu met de opbrengst der te verkoopen materialen nagenoeg bereikt kunnen worden. Mocht er een overschot van ont vangsten zijn, dan moest, volgens de gemaakte bepalingen een derde daarvan aan de schatkist komeneen derde aan de stedelijke kas van Parijs eu een derde aan de vcreeniging, die zich op eigen rekening en risico met het houden der tentoonstelling belast haden het voornemen be stond bij die vennootschap om haar aandeel aan het eventueel overschot te besteden tot een ol andere stichting ten nutte der volksbedrijvigheid en tot aandenken aan de groote tentoonstelling. Omtreu.t het vertrek dor gewezen koningin van Hannover naar Oostenrijk wordt uit Marieuburg het volgende gemeld: De gouverneur geueraal schreef dezer dagen aan den dioustdoenden ka merheer der koningin, dat wanneer zij den 19 Juli niet van daar vertrokken was, er uilvoering zou worden gegeven aan de door koning Wilhelm verordende maatregelentot verbanning van haar koninklijk gevolg uil do provincie en de aanstel ling van Pruisische personen tot hare hofbeambten. Kort na de afzending dezer missive volgde een tweede aanschrijving, waarin verzocht werd om een bepaald antwoord voor of op Vrijdag onder mededeeling dat wanneer dit antwoord niet be vredigend wasde uitvoering van genoemden maatregel binnen drie dagen zou plaats hebben. Denzelfden dag zond de koningin een missive teruginhoudende dat zij onder zoodanige voor waarden niet kon blijven eu derhalve besloten was zich naar haren koninklijken gemaal te Heitzing te begeven. Den volgenden dag verliet zij met prinses Mario Hannover en vertrok naar Wèencn, terwijl haar kamerheer lo Marienburg bleef, tot toezicht op do achtergebleven huishouding. Bij hare afreis hebben de Pruisische autoriteiten alle mogelijke hoffelijkheid in acht genomen terwijl er van de zijde van het publiek geen demonstra liën hebben plaats gehad. De Staats-Courcint van Zondag en Maandag bevat bekendmakingen van den minister, yolgeus welke tot opleiding voor telegrafist bij den dienst van de rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toege laten, om le Amsterdam onderricht te ontvangen, alsmede omstreeks twintig klerken, na vergelijkend onderzoekzullen in dienst gesteld worden. Uit de residentie wordt aan do Arnhcmschc Courant gemeld dat bij het ministerie het voor nemen bestaat in September a. s. aan to kondigen eene Yermeerderiug der militie met 23,000 man waarvoor het budget van oorlognu 13 miliioen zou verhoogd worden tot 20 miliioen. Nopens de aardbeving lezen wij in den Java- Bode het volgende „Eene vreeselijke aardbeving heeft geheel Mid- deu-Java op zijne grondvesten doen schudden eu vooral in do resicleutien Djocjocarta, Ragelen eu Raujoemas schrik dood en verwoesting ver spreid. Tot in Buitenzorg en Batavia zelts heeft het monster zijne stuiptrekkingen doen gevoelen, eu de Gcdeh moet, volgens sommigen, buiten gewone aandoeningen hebben vertoond die met de geheimzinnige krachten in verband wordeu gebracht. Eeu tachtig inlanders en een twaalftal Europeanen worden reeds als slachtoffers van de ramp vermeld en onder hen ,eene Europeesche moeder, die met haar kind onder de puinhoopen van het Djokdjosche fort zoude zijn begraven. Onberekenbaar is de schadeaan fabriekeu wo ningen eu inboedels toegebracht. De Javasche Courant ea een Samaraugsch telegram melden eenige bijzonderhedendoch nog ieder oogenblik komen telegrammen binnen, die nieuwe onge- valleu aan het licht breugen. Zoo moet ouk volgens een particulier telegramte Tjilatjap de schok allerhevigst geweest zijn. Alle gouveruc- mentspakhuizeu aldaar zijn zwaar geteisterd en de schade aan woningen en inboedels moeien er aanzienlijk zijn. De Samarangsche bladen zullen ous weldra nadere bijzonderheden brengen Van een natuurverschijnselwelks dolle woede maar al te dikwijls het vriendelijk gelaat van deu ïudischen bodem iu de akeligste plooien verwringt.'^ Men meldt uit Goes dd. 25 Juli: Onze berichten aangaande de te velde staande vruchten luiden niet gunstig. Algemeen wordt geklaagd over het onzuivere der tarwe en gerst terwijl de schier aanhoudende regenvlagen zoowel op dén zaadoogst als hooibouw van zeer nadeeligen invloed zijn. Volgens do StaaU-Courantis er, tegen do helft der maand September o. k., gelegenheid tot plaatsing van 15 leerlingen aau 's rijks kweekschool voor vroedvrouweu te Amsterdam. Belanghebbenden vau 20 tot 25 jaren oud worden uitgeuoodigd van hun verlangen om ge plaatst te wordenvóór den 20 Augustus e, k. keunis le geveu aan den voorzitter van den ge neeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben (voor Zeeland dhr. dr. Adr. A. Fokker te Middelburg). Eene weide te Voorst, die in 1827 voor f700 werd aangekocht, is iu de vorige week, builen de gewone onkosten van veiling en overdracht door den tegeuwoordigen eigenaar verkocht tegen de som van f 3850zijnde ruim vijfmaal do waarde van den vroegereu koopprijs. Men verneemtdat in October het standbeeld van Vondel te Amsterdam onthuld zal worden. Bij die gelegenheid zullen verschillende feesten plaats hebben o. a. zal een optocht door do stad gehouden worden. De officier van Justitie to Nijmegen verzoekt bekend gemaakt te worden met de tegenwoordige verblijfplaats van zekeren Johannes Kruijssen oud 19 jarenvan beroep smid. Een winkelier te 's Gravenhage vertrok van daar met den volkstrem die naar Haarlem en Amsterdam torugkeerdé. Hij gaf den conducteur van den waggonwaarin hij plaats genomen had, kennis, dat hij te Leiden wilde afstappen. Do conducteur merkte echter opdat de trein te Leideu geene passagiers opnam of afliet. Bij genoemd slation gearriveerd sprong de winkelier daarop uit den waggon maar kwam met zijn hoofd op de rails terechtten gevolge waarvan hij terstond een lijk was. Op Donderdag, 25 Juli jl., herdacht de lieer Dikkenberg, hoofdonderwijzer' te Kruisdijk (ge meente Groedc), zijne 25jarige ambtsbediening bij welko gelegenheid hij door eenige zijner er kentelijke leerlingen met fraaie geschenken (een porseleinen inktpot, sigarenstander enz.) verrast werd. Op Zaterdag 27 Juli wenschtê do heer Dikkenberg de herdenking van zijne in-functie- treding te vieren in het midden van zijne ambts broeders, medeleden van het onderwijzers-gezel schap uo. 3, dat nu, in plaats van op den 3en Zaterdag der maandden daaropvolgendcu ver gaderen enin stedo van te Nieuwvlietle Zuidzande bijeenkomen zoude. De vergadering werd bijgewoond door den heer schoolopziener Janssen eu J. H. van Dale, hoofd onderwijzer te Sluis. Na den afloop der gewone werkzaamheden richtte de heer A. JVleskes, voor zitter des gezelschaps, het woord tot den jubilaris en bood hem met eene gepaste toespraak namens de leden des gezelsckaps eene fraaie petroleum lamp aan. Diep bewogen, kon de feestvierende slechts enkele woorden van dank stamelenen outving hij daarop do geiukwenschen van school opziener en ambtgenoolen, Vervolgens vergastte de heer Dikkenberg de vergadering op eene cu- rieuse beschrijving van zijn levensloop eu ont haalde de saamgekomeneu vriendschappelijk, die gaarne de geestige feestliederen aanhievendoor de heeren Meskes en Koning ter eere van den jubilaris vervaardigd. Zoo bleef men eenige uren vriendschappelijk bijeen en verliet men noode do plaats, die getuige was geweest van den waarachtig broederlijken omgang der leden van het dorde onderwijzersgezelschap, dat daarom bij elk, die eensgezindheid en welwillendheid op den waren prijs stelt, hoog staat aangeschreven. De jaarlijksche algemeene vergadering der drio onderwijzersgezelschappen in Zcelands vijfde school district zal gehouden worden te Oostburg op Donderdag 8 Aug. a. s. De feestrede zal uitge sproken worden door den heer A. Meskes, hoofd onderwijzer te Kadzand. De uitslag te Relranchement van de herkiezing voor een lid van den raad, is, dat Jan Adriaause 6 van de II uitgebrachte stemmen op zich ver— eenigdeJohannes Verhage Johsz. bekwam er twee. KADZAND 29 Juli. Heden is door Albregtsen in het badhotel aldaar op het strand eene bijzon dere soort van flesch gevonden, waarin een briefje waarop het volgende met potlood was geschreven Le 23 Juillat 1807 a bord du Serapis venant de Londres et allant a Anverstrans portant les excursuuisles Beigej'ai vide cetli bouleille qui etait rempli de limonade gazeuse, ce qui m'a fait beaucoup de bïen. 5 fcenres dn matin. C. fourdain. Dit fraaijFransch betcekenl: dat een der Bel gische scherpschutters aan boord van de Serapis □aar Antwerpen weèrkeerende, eene flesch limonade gazeuse dronk, welko dronk hem goed bekwam en dat hij de ledige flesch te 5 ure 's morgens den 23 Juli over boord wierp of de bestemming naar do tegenvoeters waswordt niot gemeld. ZUIDZANDE 31 Julij. Als eene bijzonderheid kan gemeld wordendat bij Abm. Luleiju Pz. alhier een hoen, dat ziek scheen te zijn een ei legde ter grootte van een ganzenei, welk ei geopend zijnde een gewoon hoenderei inhield, en het laatste een groote dooier bevatte. Het hoen werd na het leggen weder gezond, maar verkeert op nieuw sinds eenigen tijd in dergelijke zieke- lijken toestand en nu is men recht nieuwsgierig te welen of het dier andermaal zulk een mon^ sterei zal leggen in welk geval men het wel aan een natuurkundige lot onderzoek zou willen opzenden. GRAANMARKT te AARDMBU11G VERKOOPPRIJS PER IIÜDDE. DINGS DAG, DINGSDAG, 30 Juli 1867. 23 Juli 1867. Laagste Hoogste Laagste Hoogste ƒ13,50 14,50 12.90 ƒ13,25 Rogge 9- 9,10 8,70 8,80 Winicrgerst 8,40 8,50 7,40 7,60 Zouiergerst 0,— 0 0,— 0 Boekweit 0 o 0,— 0,— Haver 4,50 4,70 4,- 4,50 Paardeboonen 7.20 7,30 7. 7,15 Koolzaad 12,50 12,75 Erwten 0 0 12,90 13 OOSTBURG 51 Juli. De aanvoer ter markt van heden was weder klein, en er bestond goede vraag voor Tarwe, Ilogge en Gerst, zoodat die artikelen opnieuw duurder zijn betaald, van nienwe Gerst waren eenige monsters aan, daar ze niet droog waren konden ze geen koopers vinden, voor Koolzaad bestond weinig vraag, Jarige tarwe f 00,00 h f 00,00 nieuws dito f 13,00 4 f 14,50, rogge f9,00 4 f 9,75 vvintergerst f7,50 4 f 8,50, zomer dito f 0,00 a f0,00, haver f4,00 af 4,80, paarden- boonen f 7,00 a f 7,50erwten f 0,00 h 0,00, koolzaad 11,50 a f 13,00. Tor varkensmarkt waren aan 134[varkens, die niot dan lager waren te verkoopen.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3