Politiek Overzicht. Dat moge vroeger, toen er noch spoorweg, noch telegraaf bestond en een vijand zes weken tijds uoodig hadom een leger op onze grenzen bijeen te brengen, tijds genoeg geweest zijntegenwoordig is het dan te laat I Te meer daar liet bij den vooruitgang, die er ook in de vuurwapenen heeft plaats ge had, niet meer gelijk vroeger, om een goed soldaat te zijn voldoende isdat men de kracht bezit, om zijn geweer te dragen. Neentegenwoordig moet men dat geweer niet alleen kunnen dragenmen moet het ook weten te gebruiken. En de daarvoor noodige kennis kan men alleen door langdurige oefening verkrijgen. Eene oefening die U tevens dat zoo onmisbare zelfvertrouwen zal geven dat U alleen wanneer ons volksbestaan ('t geen God verhoede) ooit daadwerkelijk bedreigd wordtde overwinning kan verschaffen. Meent niet, dat wij van U vragen dat gij U uniformen aanschaftdat gij U offi cieren kiest, dat gij parades bijwoont. Dat alles zijn slechts bijzaken diewaar men er tijd en geld genoeg voor bezit haar nut kunnen hebbenmaar die even veilig achterwege kunnen blijven. De hoofd- vaak is, dat gij U lot goede scherpschutters vormt. 'Want wat zal hot U baten, wanneer gij voer dien vijand staatof gij parade op parade hebt medegemaakt, of gij dc schit terends te uniform aan hebtindien gij. U van aw wapen niet met zekerheid weet te bedianeia Landgenoot-ennog is het rustig; de Parijsi 'h e wereldtentoonstelling heeft als eene schitte rende zonne de zwaar beladen on- weersi volken die den politieken hemel dreigil' n te verduisteren, uitéén gejaagd. Zij zijn daarom echter niet verdwenen en iwio. sfc tat; u borg, dat, als die zonne een maal io ondergegaan als de tentoonstelling i.js afga lo opendie wolken niet op nieuw zullen op'dagon en waar is dan de zon die ze ten tweeden male uiteenjaagt? Bedenkt dat ook, al is het op het oogen- blik schijnbaar kalm, hot daarom niet aan onrustha re tide teekenen ontbreekt of is er eon staut in geheel Europa, die een enkel soldaat rne>sr dan vroeger heeft afgedankt? Wapent men zich niet overalin alle landenbehalve in Nederlandvan top tot hem teen JongeLingen! die den leeftijd van 25 jaren nog niet bereikt hebtmannen I die uwen diensttijd bij de schutterij volbracht hebt of daarvan vrijgesteld zijt, bedenkt dat ook op G allen de dure verplichting rustom den dierbaren vaderJandsclien gronddie uwe vaderen U vrij en onafhankelijk hebben overgegeven op uwe beurt ongeschonden cn ongedeerd aan uwe nakomelingen over Ie dragen. En dat zult gij alleen dan kunnen, indien gij U reeds nu in staat steltdien grond tegen eiken vijanddie het wagen mocht te betreden te verdedigen. Talmt dan niet langerslaat dadelijk de handen aan liet werkOefent U in den wapenhandel, cn vooral in liet schijfschieten! Treedt daar, waar er reeds verecnigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid bestaandaartoe in grooten getale toe Richt, waar zijnog niet bestaan, nieuwe op! Dat er in elke stad in elk dorp minstens eene zij. En verlangt gij omtrent de wijze, waarop gij zulks kunt doen, meerdere inlichtingen, richt U dan tot onswij zijn bereid ze U ten allen tijde cn zoo ruim mogelijk te verstrekken. De permanente Afdeding van het Centraal Comité van dpn Ncdcrlandschen Weerbaar heids-Bond;' Namens haar J. \V. SCHÜBART, President. A. J! KETHAAN MACARÉ, Secretaris, fin een volgend, Nummer komen wij op dit onderwerp terug.) 1. Omtrent het al of niet houden eeuer inspectie door den Franschen generaal Dumont te Rome oyer het in Frankrijk voor den paus gevormde korps vrijwilligers zijn dc gemoederen in ItaliÖ en FYankrijk ia beweging en hier en daar heeft men reeds hooren gewagen van schending van het September-verdrag. Zooals bekend is hield die geueraal inspectie over dc F'ransch-Pauselijke vrijwilligers, en moet dezen hebben toegesproken alsof ze in dienst des Franschen keizers waren dit was voor de kilteloorigheid der Italianen lo veelvandaar de nota's en interpellation. Het Fransch gouvernement heeft eindelijk tij dingen ontvangen van zijnen gezant te Mexico, den heer Dano, over wiens lot men zeer ongerust was. Een telegram van dien diplomaat, van 9 Juli gedagteekend bericht den minister van binucu- iandsche zaken dat bet nog wel eene woek zal dureneer hij Mexico zal kunnen verlaten. Het behelst geene inlichtingen over hetgeen er na de overgave van Mexico en van Vera-Cruz ge beurd is. De Fransche Monitcur heeft eergisteren de wet uitgevaardigd betrekkelijk den lijfsdwang ia burgerlijke en handelszaken, en den"voorkoinen- den lijfsdwang tegen de vreemdeliDgeu. De poorten van Güchy moesten gisteren geopend worden; de lijfsdwang blijft dus uog alleeu bestaan voor de boeten, de terugkeeringen en de schade vergoedingen in crimiueele correctionneele en politiezaken, hetzij de veroordeelingen uitgespro ken zijn ten voordeele vau den slaat, hetzij zij uitgesproken zijn ten voordeele van particulieren, als herstelling eeuer euveldaad misdrijf of over treding dus, wilt ge betaald wordeu geeft geen crediet. De zaak der zending van generaal Dumont naar Rome en de verklaringen van den heer Raltazi aan het italiaansch parlement nopens die zending, hebben een zekeren indruk in de staatkundige wereld te Parijs doen ontstaan. Met schijnt dat do reclames 'op welke de Italiaausche minister beeft moeten antwoordengegrond waren en dat generaal Dumont of wel zijne rol is te builen gegaan of wel onderrichlingeu heeft ontvangen iu strijd met de conventie van September. Wat in alle geval zeker is, is dit: dal er nieuwe gevaren het wereldlijk gezag van den Paus bedreigen. Het kabinet vau Florence zal zich togen elke poging verzeilen, doch uil zekere briefwisselingen uit iiome zouden het dc Romeinen zelf zijn die voorshands in beweging zouden komen. Gari baldi en Mazzini zouden het eens zijn om een opstand te wagen, eu indien er onlusLen ont daan op de grenzen dan zou dit slechts een middel zijn om het Pauselijk leger, in hetwelk er overi gens veel overloopingen plaats hebbenuit dc hoofdstad te verwijderen. Gelukt eene dergelijke poging, dan zou Italië voor de bescherming van den Paus tusschcn beiden komen, eu in dit gevai deukt uien zal er zich niemand tegeu die werking verzetten. Dit plan is nog al bekeudig opgevat doch als het Fransch gouvernement het ernstig wil dan zal heteven als de vroegere pogingenmis lukken. Ia eene zitting heeft de kamer der afgevaardig den van Oostenrijk zich onledig gehouden met het wetsontwerp over het recht van vereeniging. Het ontwerp van hel gouvernement, alhoewel nog al vrijzinnig in zijne schikkingen heeft eeu slechten grondslag. Het rust op het beginsel dat de vereeuigingen maar toegelaten zijn, wanneer zij uiet gevaarlijk voor den staat zijn. De kamer heeft geeue schikking willen aanvaarden die do deur voor de willekeurigheid vau het bestuur opensteldeen zij heeft gemeld grondbeginsel vervangeu door dat, hetwelk a!Je vereeniging machtigtdie niet met de wetten iu strijd is. Men heeft verzekerd, dat Frankrijk bij Oosten rijk aandrong, om de vervulling te eischcu van artikel vijf vau het verdrag van Praag. De dag bladen van Weenen beweren iutegendeeldat het kabinet van Weenen daarover geene mede- deeling ontvangen heeften het verlangt zich geheel buiten de twisten te houdendie de zaak van Slceswyk zou kunnen doen ontstaan. De hervormingshill is in do lordskamer van Engeland iu tweede lozing aanvaard geworden; voor lord Derby bestredenheeft liet ameude- ment van lord Grcy maar twee stemmen bekomen. De beraadslaging iu comité over de kioswet is be gonnen. in hel Lagerhuis heeft lord Stanley geantwoord op de oudervraging betrekkelijk het Grieksche schip „Arcadion". Dit schip dat gebruikt wordt om vrijwilligers en krijgsvoorraad voor de op- standeiingeu te vervoerenwas door Turksche kruisers tot in de Grieksche wateren vervolgd gewordenhet had op een dier schepen geschoten en een matroos der bcmanniug gedood. Lord Stanley verklaart, dat dit eene schending der in ternationale wetten is. Telegrammen van Turkschcn oorsprong herha len dat Omer-pacha op 18 Juni geheel Creta aan het Turksch gezag zou onderworpen hebben, uit gezonderd acht dorpen van het district Sphakia, en dat vier dagen later die laatste schuilplaatsen van den opstand ook in zijne macht zouden ge vallen zijn. Het is mogelijk, dat dank aan zijno talrijke krijgsmachtOmer-pacha op zijne dap pere tegenstrevers heeft gezegepraald echter hebben de Turken ons reeds zoo dikwijls op zulke tijdingen vergast, dat wij, aleer er geloof aan te hechten nader nieuws zullen afwachten en ook reeds negatief bekwamendaar Alheen- schc berichten öf zwijgenbi slechts van kleine voordeelen der Turken gewagen. II. Het Fransch wetgevend lichaam heeft zijn zit tijd gesloten na het geheel van het buitengewoon budjet aangenomen te hebben met 249 tegen 15 stemmen. Men was nieuwsgierig geweest om te weten of de zitting zou gesloten of alleen ge schorst wordenwant eene schorsing zou eeue logenstraffing geweest zijn van al de geruchten van ontbinding der kamer en van verandering van ministerie. Nude sluiting is verkozen ge worden doch daaruit volgt nietdal bij. de her opening in November aanstaande voor het onder zoek der drie wetten op de drukpersop hen recht van vereeniging en op de inrichting van het leger alles nog op den zelfden voet zal staat als op dit oogenblik. Men spreekt nog altoos veel over de zending van den Franschen generaal Dumont naar Rome. Deze geueraal had alleen voor zending do oorzaken op t8 zoeken van de talrijke desertiën bij het legioen van Antibes, een vrijwilligerskorps, dat, gelijk men weel in Frankrijk was opgericht ter bescherming van den Paus; het schijnt dat zij zich moeilijk aan de lucht en aan den godsdien- sligen regel dien men hun oplegtgewennen en in massa deserteeren. Generaal Dumont moest trachten hen onder het vaandel te houden, maar hij is verder gegaau dan zijn mandaat, en waar- scnijulijk zal zij tie handelwijze gelaakt worden, voor zooveel eeo gouvernement een agent wil af keuren die geen officiéél karakter heeft. Doch de reis vau generaal Dumont is één on beduidend feit, dat gewichtiger is geworden uit hoofde der ondervragingen waartoe zij in de Ita- liaansche kamer aanleiding gaf, cn der opmer kingen daarover tussehen de kabinetten van Flo rence cn van Parijs uitgewisseld. Wat een ernstig verschijnsel is, is de verzoening van al de scha- keeringen der Romeiusohë uitgewekenen de hersameustclüng van een middenwerkpunt, dat er uit volgde het bepaald besluit bij al de hoof den der liberale partij to Rome, daarin eens met Garibaldi om aan den H. S oel de gelegenheid te benemen om door een groot concilie in het Valieaan zijn wereldlijk gezag te bevestigen. Natuurlijk zal het Italiaansch gouvernement de conventie van September doen naleven die het gebiedt dc Pauselijke grenzen te eerbiedigen en te beletten dat er een aanval van buiten gebeurc. Maar indien de omwenteling te Rome zelf uitbarst, dan zou Italië zich wel wachten iets ten yoordeele van den Paus te verrichten. liet öoslenrijksch gouvernement heeft van zijn oud-gezant in Mexicobaron vou Lagoeen verslag ontvangen van 31 Mei dat is vau daags na hel ontvangen der lijding van de inneming van Querclaro en van de gevangenneming van den keizer. schrijft over de heuschhëid waarmede de Juarislen den keizer behandelden eu van de keuze die hij deed van twee zeer beroenulo advokaten van Mexico voor zijno verdedigers voor het krijgsgerechtshof, namelijk den lieer Riva Palacca vader van den generaal die hem te Queretaro krijgsgevangen namen den heer Martinez, della Torre. Verder had Maxi- milinau hij zich geroepen baron Maguus Prui sisch gezant, en baron von Lago zelf, die voor nemens was zich naar Queretaro te begeven. Nog een belangrijk stuk werd ontvangen name lijk een verslag van kapitein Groeller over de tér dood brenging van keizer Maxi mil ia au de ontvangen telegram meldt dat de heer Groeller aan Juarez het bondgenootschap van Oostenrijk zou aangeboden hebbenin ruil voor van liet leven van wijlen keizer Maximiliaan. Denemarken schijnt op de laatste Pruisische nota geantwoord te hebbendat het buiten staat was aan de Duitschcs in West-Slees wijk andere waarborgen te vergunnen dan die, welke *s lands wetten aan alle in- eu uillieemscke ingezetenen toekennen. Bovendien zou het aandringen op do toepassing van artikel o van bet verdrag van Praag op heel de landstreek van Sleeswijk, 'groo- tendeels bewoond door Denen met inbegrip van Duppel eu Alsen. De scheidsliju zou loopen van Flensburg tot Tonderu. Volgens de Nationale Zóitung van Eerlijn zou echter het antwoord van Denemarken niet zoo ontoegevend zjjuen zon er eenige hoop bestaan op minzame overeenkomst. Brieven uit Galatz melden dat niet van de Turksche maar wel van de Moldavische overheden het bevel is uitgegaan om de Israëlietendoor het Roumaanseh gouvornement vervolgdin het water te werpen. Bij de reclames door de mo gendheden tegen dit barbaarsch feit ingebracht zal minister Bartiano die deze feiten gedoogde waarschijnlijk zijn ontslag moeten nemen. Hel staal bij sommigen onomslooielijk vast, dat Frankrijk de eerste gelegenheid de beste zal aangrijpen om Pruisen aan te vallen, en aangezien men met reden onderstellen kandat Pruisen bij zulk een aanval niet alleen zal staan, is men ijverig in de weer ook voor Frankrijk bondge- nootcu te zoeken. Oostenrijk alleeii acht men niet gonocgzaaui om legen Rusland op te wegen;

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2