BINNENLAND. Maximiliaan's lijkvolgens de gcruchteudie wij niet kunnen gelooven, zou hel lijk tussehen de provinciën van Mexico verdeeld zijn. In Mexico hebben de keizerlijken vele wreed heden gepleegd; nu de Juaristen meester zijn, wordt er ook schrikkelijk weerwraak genomen. 13e tijding der doodstraf is in de Tuileriën aan gekomen op het oogenblik dat men naar de expositie ging, ter uitdeeling van de belooningen. De keizerin weende eu bad voor de ziel van den ongelukkigen prins. De keizer drong aan bij de keizerin, hare tranen te verbergen, en de rol te spelen welke voor de plechtigheid in de tentoon stelling gecischt werd. Volgens geruchten zou Maximiliaan niet gezocht hebben ziju leven te reddenhij zou met moed gestorven zijn. Reeds vroeger had hij zijne pa pieren onder andere zijne correspondentie met keizer Napoleon, in veiligheid doen brengen. Een zijner secretarissen had die briefwisseling naar Europa overgebracht. Oostenrijk heelt al gedaau wat mogelijk was om het leven van Maximiliaan to reddenhet had beloofd dat de keizer zou abdikeeren en hem in Ooslourijk alle de rechten op de kroon, van welke hij afstand had gedaanzouden terug gegeven wordenom alzoo eiken terugkeer in Mexico onmogelijk te maken. De Fransche pers is razend over de gebeurte nissen in Mexico. Le Pays drukt de volgende re gelen Men weet dat generaal Lopez, die keizer Maximiliaan heeft verkocht in vroegere omstan digheden een zekeren ijver en eeuen schijn van loegenegeuheid getoond heeft, het officiers-kruis van 't legioen van eer had hekomen. Wij denken de tolken le zijn van het openbaar gevoel als wij vragen dat de Moniteur openlijk dien verrader, dien eerlooze, vervallen zou verklaren van de onderscheidiug, welk een oogenblik op zijne borst was verdwaald geraakt. Laatste Tijdingen. Parijs, 5 Juli. De Monitcur zegt De doodstraf van keizer Maximiliaan wordt officieel bevestigd. Hij is den 19 Juni op bevel van Juarez, gefusilleerd, door de ellendelingen in wier macht hij gevallen was. De moord van Maximilliaan zal een algemeen gevoelen vau afschuw opwekken. Die eerlooze daad, door Juarez bevolen, drukt eene onuilwisch- bare schandvlek op het voorhoofd vau hen, welke zeggen de vertegenwoordigers der Mexicaansche republiek te zijn. De afkeuring van al de beschaafde volken zal de eerste straf zijn van een gouvernement, hetwelk een dergelijk opperhoofd heeft. De sultan het treurig einde van Maximiliaan vernemende, heeft den keizer verzocht de feesten af te zeggen. De keizer heeft voor dertig dagen den rouw aangenomen." De aartshertog Maximiliaan is geboren den 6 Juli 1832 alzoo is hij slechts 35 jaren oud. Deo 9 April 1804 zag hij af van zijne rechten op den Ooslcnrijkschen troon; den i0 April ontving hij de Mexicaansche kroon. Den 14 April vertrok hij van Triest. Den 29 April kwam hij te Vera-Cruz aan en deed den 12 Juni zijne plechtige intrede in do hoofdstad. Op zeven dagen na, drie jaren later werd hij gefusilleerd even als keizer Iturbide, wiens neef hij als opvolger had aangenomen. FRANKRIJK. In geheel Frankrijk houden de muzikale ver- eenigingen zich thans bezig met de studie en re- peliliën voor het groote coucert dat weldra in het tentoonstellingsgebouw zal worden gegeven. Het zal eene uitvoering worden zooals die nimmer p.og is gehoord. Men verzekert dat de gezamen lijke koren uit niet minder dan 50000 personen zullen bestaan. De onder-koning van Egypte heeft streng ver- bodeu eenig vrouwelijk wezen in ziju paleis toe le laten hij wil op deze wijze protesteeren tegen het lichtvaardig gedrag van zekere Oostersche vorsten. Van de reis der koningin van Spanje naar Parijs komt nu zeker niets niet alleen om financieële, maar ook om staatkundige redenen. Gewapende benden loopen het Spaansche grondgebied af. ENGELAND. Te Londen ziet men sedert eenige dagon schoon- poelsmachines langs d© straten, cilinder- of trom- melvormige kistjesvan borstels voorzien die rondgedraaid door een slinger, in weinige oogeu- blikken stof en modder verwijderen eu de laars of schoen glimmend maken. Men berekent dat in de Prov. Orissa door den jongsteu hongersnooddie daar gewoed heeft niet minder dan een milliocn menschen zijn om- gekomeu en dat op eene bevolking van 4'/> mil liocn inwoners. Sedert 1770 heeft in Indie zulk een zware hongersnood niet gewoed. BELGÏE. Volgens Belgische bladen is te Brussel een SOtal der IJanoveranen aangekomen die dooi de Nederlaudsche regeering met uitzetting werden bedreigd. Men schrijft uit Brusselaan hef Journal (ld Charleroi In hel departement van binnenlandsche zaken weet men niet hoe te werk le gaan bij het toe kennen der decoratien uit te deelen voor daden van menschenliefde en zelfopofferiug gedurende de laatste pestziekte. De vragen zijn ontelbaar, en niets is geestiger dan de redenen die zekere verzoekers doen gelden. Ik wil er u maar één voorbeeld van gevengekozen onder honderd van het zelfde slacgeen schepen van eene onzer groote steden officier van den burgerstand, roept tol ondersteuning zijner aanvraag in, bet groot getal acten van ovèrlijdens, die hij verplicht is geweest, gedurende de pestziekte lo teekenen! ITALIË. 450 bisschoppen hebben bij gelegenheid van het feestdat te Rome heeft plaats gehadPius IX een adres aangeboden tot bewijs van do volle gehoorzaamheid waarmede zij verklaren te ge looven eu te leoren wat de pauselijkesouvereine gelooft en leert. Zij bedanken den H. Vader voor de bezorgdheid, welke hij toont om de zedelijkheid ongeschonden te bewaren, om aan de gevaarlijke kuiperijen te wederstaan eu de dwalingen te bestrijdeu. Zij wenschen dat de stem van den pauselijken souverein de verdwaalden op den goeden, weg moge terugbrengen. Zij spreken van de bewonderenswaardige over eenstemming der christenvolkeren welke zich rondom den Romeinschen Paus scharen. Zij drukken hunne algemeene vreugde uit over de proklaraeering Yan een concilie, waarvan zij groote vruchten verwachten. Zij sluiten, zeggende, dat de vorsten en vol keren niet zullen toelaten dat de rechten van den Paus miskend worden. De Paus, antwoordende aan de deputatie der honderd Ilaliaansche steden zeide dal hij Italië altijd bemind heeft doch volgens zijne ware be langen. Ilij hooptdat die welke over de Ita— liaansche lotbestemming beschikken, den zedelijken en geestelijken ondergang van het gemeene vader land niet zullen toelaten. De Paus heeft nog talrijke Katholieken van allo natiën ontvangen, aan welke hij alloculiën in het Fransch gedaan heeft. De Italiaansche minister van binnenlandsche zaken heeft eene publicatie uitgevaardigd, waarbij gelast wordt, dat alle reizigers, die uit Rome, waar de cholera heerscht, te Florence komen bij het verlaten van den trein zich aan eene be- róoking moeten onderwerpen. Een lokaal op het station is daartoe ingericht. Na den afloop van het consistorie van den 26sten heeft de paus aan al de kardinalen en bisschoppen een exemplaar doen uitreiken van een fraaien op het Ï8do eeuwgetijde van den marteldood van de apostelen Petrus en Paulus geslagen zilveren gedeukpenniug. Het aantal te Rome aanwezige priesters en andere, geestelijken beliep den 26sten reeds 13.000 en nam nog dagelijks toe terwijl de naar Rome gelokte vreemdelingen ontelbaar waren. SLUIS8 Juli. Verleden Zaterdag heeft do Eerste Kamer o. a. aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 der Staatsbegroo- ting voor 1867 ter zake o. a. van meerdere tele graaflijnen enz. Onder de nieuwe lijueu behoort die van Hulst naar Sluis, terwijl vastgesteld is de aanbouw en inrichting van telegraafkantoren op drie plaatsen langs die lijn. SLUIS, 8 Juli. Gisteren had te Maldeghem een festival plaatswaarop zich onder audere ook twee Neüerlandsche muziekgezelschappen lieten hoorennamelijk dat van Yzendijke en dat Yan Ooslburg. Er was eene menigte volks uit het omliggende land bijeen eu het feest liep in de beste orde af. Een paar opmerkingen werden echter gemaakt namelijk dezeToen het gezelschap van Ooslburg eene polpouri uitvoerde waarin onder andere de mclodij van ons „Wilhelmus" voorkwam, werd er, zegt een oog- eu oorgetuige, gefloten Indien onze berichtgever waarheid hoorde, dan dan geven wij den laaghartige prijs aan het oordeel der Vlaamsch-Belgische pers, wetende dat zij recht zal welen te doen. De tweede bijzonderheid was karakteristiek: Aan het postkantoor was des avonds eene ver lichting aangebracht. Een chassiuct gaf de cijfers 1830—1867 te lezen: 'tzijn sprekende cijfers; doch het eerste kon achterwege gelaten zijn ter voor koming van verkeerde gevolgtrekkingen. Het schijnt dat die ambtenaar er een genoegen in vindtom dergelijke noodelooze herinneringen bij de grensbewoners der beide zusterlanden op le wekken. „De oude burgerwacht" heet eene zijner herbergen Ingezonden door een Opmerker. SLUIS, 12 Juli. Uit het verslag van de zitting der Staten van Zeeland zien wij dat het voorstel Verhagen in handen eener commissie gostcld is. Later werd voorgesteld het te verdagen tot de najaarszilting. Tiet voorstel van den heer Hammacher is met 30 tegen 8 stemmen verworpen doch de heer Hammacher behoeft zich dit tot geene nederlaag te rekenen. Ook wij zijn niet zoo radicaal om het voorgestelde radicaal middel als boven bedenking verheven le beschouwen. De heer Hammacher gaf in deze treurige zaak een goeden stoot: wij koes teren nu toch eenige hoop op verbeteringmet 33 tegen 2 stemmen toch is een voorstel van Ged.' Staten om pogingen aan te wenden tot het huren eener geschikte bootaangenomen. Wat wij van dat collegie bidden, is spoedniets dan spoed, al kost het eenige geldelijke offers en al willen wij niet overhaasten. Raadplegen wij toch de heerscbende weersge steldheid, dan is het seizoen allerongunstigst; wekelijks, zoo geen storm, dan toch harden wind, en harde wind op de Wester-Schelde is erger dan stormweder op zee. Wij herhalen het nogmaals: de ingezetenon van West-Zecuwsch-Vlaanderen (enkelen uitgezonderd natuurlijk) verlangen niet langer van het arron dissement Middelburg gescheiden te worden de rechtbank te Goes blijvo (een reisje met slecht weer daarheen, zooals wij dat onlangs troffen, behoort wel lot de zeldzaamhedenmaar dan mogen wij ook vragen s neen vorderendoe al wat in uw vermogen is om de gemeenschap met ons veiliggemakkelijk en goedkoop te maken en uwe geadminis,treerden zullen u danken eu de band tussehen ons en de eilandbewoners zal hechter worden. Wij kunnen op dit punt niet genoeg aandringen, als we toch een blik slaan op de iudustriëele en handelsinrichtingcn van het herlevend Middelburg, voor welke stad een goed verkeer met ons niet onverschillig zijn kan. Om een enkel voorbeeld te noemen Hier le lande werden de ijzeren haarden, tuinsieraden en dergelijke waren uil BruggeGend eu Brussel getrokkenmen getroostte zich de inkomende rechten; dan, ziet, wij deden de ondervinding opdat wij bij den heer Vogel ruim zoo goed te recht kunnen. Wij hebben (wij spreken in 't al gemeen) daar niets temaken mei Vlaamsch Fransch, met Fransche speciën, met inkomende rechten en al dergelijke formaliteiten en we worden spoedig, solide en tegen concurreerende prijzen bediend maar wie heeft nu lust om de fragmenten zijner koopwaar van de ongelukkige Zeeland te lossen Wien smaakt het, een nat pak boeken le ont vangen'? Zoo zouden we meer kunnen opnoemen bij de handels- en industrie-ontwikkeling van Middelburg. Men werpe ons nu niet tegendat we met do beurtschippers op Breskens veilig kuunen trans- porteeren. Dit is geene economie. Wanneer wij zelf naar Middelburg gaan om te koopen, wenschen wij ook dergelijke dingen zeiven mede te brengen, evenals uit Belgie. Bij onderzoek van het voorstel de Brauw, lot wijziging der wet op het lager onderwijs in de afdeelingen der tweede kamer, is gebleken, dat de meerderheid zeer ongunstig jegens hel voorstel gestemd is. Naar men uil 's Hage bericht, wordt over do portefeuille van koloniën onderhandeld met don oud-resident Potter. Men verzekert echter levens dat de benoeming van een minister van koloniën niet openbaar zal worden gemaaktalvorens de kamer op reces is gescheiden. (HU.) Zaterdag heeft de kamer de discussie over da schutterijwet aangevangen. Onderscheideuo spre kers hebben daarover het woord gevoerd de meesten van hen hebben bezwaren ontwikkeld waarom zij legen de wet zullen stemmen of waardoor hunne slem nog onbepaald is. Sedert Zaterdag hebben 13 leden zich tegen en 6 voor de wet verklaard. De minister van bin nenlandsche zaken heeft de wet breedvoerig ver dedigd en zal zijne rede vervolgen. Do Provinciale Stalen hebben, in de zitting van Vrijdag lot buitengewoon lid van Gedeputeerdo Slalen gekozen den heer mr. W. Ph. Vis nadat de heer mr. B. C. Cau daarvoor had bedankt. Men verneemtdat in October het standbeeld van Vondel le Amsterdam onthuld zal worden. Bij die gelegenheid zullen verschillende feesten plaats hebben o. a. zal een optocht door do stad 2ehouden worden. Het hoofdbestuur der Maatschappij lol bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft eene circulaire aan de gemeentebesturen in Wal cheren gerichl, waarbij hel in ernstige overweging geeft de verbodsbepalingen op den uitvoer van rundvee in de verschillende gemeenten op te heffen. Het hoofdbestuur voegt er de opmerking bij dat het immer de door die gemeentebesturen genomen maatregelen omtrent den uitvoer van rundvee be treurd en van groote schade geacht heeft voorden landbouwenden stand in dit eiland cn het zich in geenen deele heeft kunnen vereenigen met de motieven die ten gunste dier maatregelen zijn aangevoerd. Het zou het thansnu do ziekte bijna geheel geweken is, hoogst verderfelijk noe men zoo die maatregelen nog langer vaii kracht bleven. De bijzondere Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeeuie te Utrecht heeft besloten zich tot den Minister van Oorlog le wenden met verzoekdat de hooge Regeering de gelegenheid om een wettig huwelijk aan te gaan voor de krijgslieden die zulks wenschenin ruimere mate dan tot hiertoe openstelle. (Zio. Ct.)

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3