Politiek Overzicht. De beslissing des administratieven recliters moet met redenen gestaafd zijn. Yan het gewezen vonnis moet hooger beroep zijn en een vonnisdat blijkt met de wet in strijd te zijn, moet kunnen gecasseerd worden Ziedaar eene vordering des tijdsdie we met al onze krachten zullen steunen. (NB. Terwijl wij dit schrijven zijn Zeelands Staten vergaderd. Onze beschou wingen en mededeelingen kunnen dus in geen geval, nóch bij aanneming, nóch bij verwerping schaden. Is 't voorstel aange nomen dan geven die beschouwingen van een leek in het rechtswezen den Staten de verzekering van mannen hun trjds te zijn. Dit is zonder aanmatiging gezegd. Wie tochals wijzulk een feiten we verzekeren hetuit meer aanhalen (en mocht het voorstel verworpen zijndan zullen we een daverend feit melden wie zeggen wezulk een feit aanhalendie mogen in dezen meespraken. Wordt on verhoopt het voorstel verworpenwelnu dan is het slechts eene zaak van tijd. Geschreven 5 Juli.) Het tweede voorstel is dat van den Heer IlAMMACimu. Onder de ondersteuners merken wij ook don Heer Benteijn uit Oostburg op. Met genoegen schrijven wij dit neder, omilat men onze gewestgenooten maar al te veel van lauwheid en zorgeloosheid be schuldigt eene beschuldigingdie echter op dien Heer nimmer van toepassing kon zijn. Ieder toch weetdat die Heer zijn onafhankelijk standpunt weet te handhaven: iets, wat door hem nog dezer dagen wordt tgetoond, zonder dat wij voor ons echter Vcillen uitmaken of Hij in dezen het goed récht aan zijne sijde heeft. Wij hopen in ons volgend nummer dan ook te mogen vermelden, dat het voorstel van onzen wakkeren Hanmacher, een man, /Zijne plaats -waardig is aangenomen en .Gedeputeerde' Staten die met hunne geld middelen niet karig zijngesteund worden om ook, in dezen, eene buitengewone uilgaaf te doen. I.aat ons toch rond en eerlijk bekennen, dat nimmer grooter onding de Wester-Schelde heeft bevarendan do duizendmalen vcr- wenschte Zeeland die Zeeland die in de geschiedenis van ons gewest langer leven zal dan zij ooit verdiendeomdat zij leeft in den mond des volks. Waarlijkin dezen heeft de openbare meening recht om haar veroordeelond vonnis uit 'te sprekenenwat opmerkelijk is waar men over den druk der belastingen hoore spreken over de Provinciale lasten wordt alleen dan geklaagdwanneer de verdeeling der middelen ter sprake komt nimmer over hare zwaarte. Gedeputeerde Staten Zeelands Stalen mogen dus op algemeene sympathie rekenen daar, waar zij meenen offers te moeten brengen voor het algemeene welzijn 't zij ze gelden besteden op Schouwen of Zuid- Beveland op WalcherenTholen of den vasten wal. Hadden wij geen recht dit opstel Le vensteekenente betitelen? Het door ons opgemerkte zijn teckenen van gezond en krachtig leven en nog luider zou onze deelneming zich uiten, wij zouden het feest vierend Middelburg hulde brengen, wij zouden aan zijne vreugde een werkdadig deel nemen, zoo die vreugde op 't oogenblik voor ons geen wanklank ware I Een wanklank Ja wij benijden Middelburgs uitzicht evenmin als dat van het belangwekkend Veeremaar aan deze zijde der Schelde woont een klein, trouw hoopje volks, samengeklemd tusschcn de dreigende overheersching van het Zuiden en de stiefmoederlijke bedeeling door het Noorden dat verlaten hoopje kan niet juichen het kan alleen wachten en hopen 1 6 Juli. Dit ons gewoon opstel, dat uit den aard en naar de bestemming en de hulpmiddelen van ons Wee/cblad niet zoo nieuw is als zulks bij dagbla den kan zijn maar dan ook in den regel niet lijdt aan de ontzettende magerheid die dergelijke opstellen zelfs in de grootste dagbladen kenmerkt, bevat voor 't oogenblik slechts één feit EEN GRUWEL DER IXe EEUW. Maximiliaan van Oostenrijk, keizer van Mexico, is niet meerde ongelukkige vorst is op eene schandelijke wijze ter dood gebracht. Waarom Waardoor Hij is een offer een offer des tijds Het valt niet le ontkennen dat onze tijd zich kenmerkt door eene worsteling tusschen onder drukten en ouderdrukkers, ronduit gezegd, tusschen Yorsten en volken. Vele vorsten toch huldigen nog het middel- eeuwsche denkbeeld, dat de volken om de vorsten zijn terwijl het natuurlijk en redelijk is dat de vorsten om het volk zijn. Wranneer ieder vorst deze zijne stelling begrijpt, dan neemt hij de eereplaats in onder de vaderen des volks. In geen land ter wereld is deze strijd met zijne oorzaken krachtiger aan 't licht gekomen dan in de nieuwe wereld, in Amerika. Engeland, dat zich steeds het bolwerk der vrij heid achtte en desniettegenstaande zijne provin ciën aan de overzijde des Atlnnlischen Oceaans als stiefkinderen behandelde (Nederland spiegele er zich aanEngeland heefi het eerst den strijd gezien en deszelfs gevolgen ondervonden. Engeland hel eerst. Al wat in Engeland naar godsdienstige en daarop ruslende staatkundige vrijheid haakte verliet het oude vaderland en vestigde zich in Amerika. Daar ontwikkelde zich eene godsdienstige en burgerlijke beschaving, die voor de vrijheid de rijkste vruchten beloofde en zegevierend over het woest geweld die vrijheid veroverde met de wapenen ook des geesles. Die overwinning was zoo beslissenddat het huis van Hannover een koninkrijk verloor! Door de grootst mogelijke vrijheid beperkt door wetten, door die vrijheid zich/elven gegeven, slaat daar de reusachtige republiek met hare 35 staten en 10 grondgebieden, waarvan ieder een Europeesch vorstendom overtreftslaat ze daar jeugdig en krachtigondanks do wonden die ze nog toonen kan ontvangen in een vernieuwden strijd voor de vrijheid. De Auglo-Saksische be schaving heeft een aantal fragmenten losgerukt van het despolismus der Zuid-Europeesche tiran nie: Florida, Louisiana, Californië, Texas, Nieuw- Mexico ziedaar provinciën, koniukrijken gelijk, die als uit de dooden opgestaan deelgenooten zijn van het krachtig leven der republiek. Ook het Zuiden gevoelde eindelijk den vreese- lijken druk waaronder een lafontzenuwd verbasterd, ontuchtig vorstengeslacht het kluisterde en kelende. Na de verdelging van gansche oor spronkelijke geslachten, zetelde hel Latijnsche ras uit Europa in de nieuwe wereld, maar de Cortez, de Pizarro's de Almagro's warcu slechts schit terende verhcvelingen die weldra ten onder gingen; schavot cu kerker, ballingschap en ellende, zetleden de kroon op hunne heiden-gruwelen. Jaren van doodslaap volgden tot de vrijheid ontwaakte niet echter met die levenskracht en die zelfbewustheid als in het Noorden, maar omdat op Spanje's troon de schandvlekken der kroonen zetelden cn dezer ontzenuwde armen niet in slaat waren de teugels des bewinds te vallen. Als met een toovcrslag ontstonden republieken confede- ratiën die zich weer oplosten eu weer verecnig- den bondgenootschappen die zich weer onder elkander verdeelden; aanvoerders in den soldaten rok van achter de osseukudden opgestaanof in hel priesterkleed het altaar verlaten hebbende alles medebrengende wat zedeloos heelen mag dieven en moordenaars welltisligen en krank zinnigen ziedaar op weinige uitzonderingen na de vertegenwoordigers der vrijheid in Zuid- Amerika Onder al de republieken nu is de ellend'gste aller elleudigcn die van Mexico, en wij zouden geene woorden genoeg kunnen vinden om hare ellende van den dood des keizers iturbide den eersten lol op den moerd van Maximiliaau te schetsen. Geen Europeesch vorst, verontwaardigd over het schreeuwend verraad door vorstelijke parvenu's gepleegdzal de wapenen opnemen om den bastaard-Indiaan Juarez le slrafieu. Juarez, die met hetzelfde recht Mexico beheerscht als menig Europeesch monarch zijn eigen land. In Europa liggen nationaliteiten en veroverde landschappen geknield aan de voeten van dwingelanden die de oogen der menigte verblinden en, droevig schouw spel Vorsten kussen de hand eens dwingelands En zieginds in het Noorden slaat een vrij en machtig volk, versterkt en dagelijks nog versterkt wordende door de krachtige zonen van het Noor den der beschaving, de republiek der vereenigde staten van Noord-Amerika, gereed om hare schoone levenstaak de bevrijding eener nieuwe wereld te vervullen! Hare kloeke staatkunde heeft zich in het Russisch-Amerika weder een nieuw gebien verworven hij ons nagenoeg onbekend laud id Amerika echter gekend en gewaardeerd voor den wereldhandel. Zij vestigt het oog op het Zuiden Zij vreest dat Latiinsche ras niet, zij zal het het juk harer- wellen op de schouderen leggen en het de ware vrijheid brengen. De landheer grijpt den lasso slingert dien het wilde ros der vlakte om den nek, het paard voelt de krachtige menschenhand, het wordt getemd en, eerst nu toont het zijne ware levenskracht en sterkte, door ze aan te wen den tot nut van zijnen temmer. Dat wilde paard is Mexicodie temmer is Noord-Amerika. Nog eensdat do vorsten die bestaan en wien rechten geschonken zijnuit dit alles leeren het verbond met het volk, de constitutie, heilig te houden en geen oproerige hand zal zich verheffen tegen den alzoo gezalfde Het treurig lot van den Oostenrijkschen vorst zij eene les voor vorst en volk om zich te hoeden voor de kronkelwegen der zondeverbloemd onder den naam Yan staatkunde Ziehier, volgens de avond-editie der Wiener- Zcitung, van den 1 Juli, den inhoud der dépêches, waarvan vroeger reeds de telegraaf gespro ken heeft. Men leest in dit blad Getrouw aan de belofte van de tijdingen af te kondigen, welke het gouvernement betrekkelijk het lot van den keizer van Mexico zou ontvangen, kwijlen wij ons van den treurigen plicht eene reeks hartroerende inlichtingen mede te deelen welke op het oogenblik aau het gouvernement zijn toegekomen. Het eerste telegram, dat wij mededeelenis door den Oostenrijkschen algemeenen consulte New-Yorkde heer Looseyverzonden. Hij bevat het volgende. Uit Amerika naar Weenen Verzonden den 30 (29) Juni, ten 2 ure 44 min° 's avonds. Ik heb de volgende dépêche ontvangen De zaakgelastigde laat mij langs New-Orleans 29 Juni welen dal keizer Maximiliaan veroor deeld en dat hij den 19, ten 9 ure 's morgens, gefusilleerd is. De president weigert het lijk af te leveren. De Elisabeth is bestemd voor het overvoeren der Oostenrijkers uit Vera-Cruz. Grollerscheepskapitein. (Get.) Loosey. Do tweede dépêche, welke later is aangekomen, is van den baron von Wydenbruck, Oosteunjkschen minister le Washington. Ziehier dezelve Uit Amerika naar WeeneD Verzonden den 29 Juniten 4 ure 23 minuten 's morgens. Zaterdag. Ik meld met verslagenheiddal ik op het oogenblik de volgende dépêche uit New- Orleaus heb ontvangen Ik ontvang uit Vera-Cruz de telegrafische tijding van de veroordeeling en den dood van keizer Maximiliaau. Juarez is iu het bezit van het lijk. De dépêche is geteekend Groller, scheepskapitein. De lijding is nog niet in het officie van bui- tenlaudsche zaken bekend. Ik verneem verder, dat de doodstraf den 19 Juni, ten 9 ure *s morgens, heelt plaats gehad. (Gel.) Von "Wydenbruck. Echter, dewijl de bovenstaande dépêches het feil niet gemeld hebben op eene wijze welke alle hoop op eene mogelijke dwaling onlnemen heeft hel Oosteurijksche gouvernement onmiddellijk per telegraaf aan den baron von Wydenbruck het hevel gezonden, de nauwkeurigste inlichtingen over die lijding te nemenalsook over al de om standigheden en er dadelijk rapport van op le maken. Het antwoord is nog niet aangekomen. Uit Parijs insgelijks waarheen het gouvernement zich in denzelfdeu zin gewend hadis er tot hierLoe nog geene hoegenaamde inlichting ont vangen. De indruk welken de tijding der doodstraf, op Maximiliaan uitgevoerd in Frankrijk heeft te weeg gebracht is onmetelijk groot. Men denkt onwillens aan de discussie over Mexico, die in het wetgeveud corps was aangekondigd. De heer Thiers kan, zooveel hij wil, de discussie over dat punt verdragen het is zeker dat de feilen uit Mexico gemeld, eene harde les zijn voor het gouvernement, dat, in dit geval, zijne eigene macht stelde iu plaats van het vertegenwoordigend regiem. Keizer Napoleon is diep getroffen door die tijding, cn hij schijnt besloten le ziju zich le scheiden van de raadsheeren die hem niet in tijds in deze rampzalige expeditie hebben legen gehouden. liet is genoeg bewezen dal de keizer, in deze expeditiegeene wapenglorie zochthij wilde een romaansche monarchie opwerpen tegen de uitbreiding van het anglo-Saksisch clement in Amerika. Zijn doel is mislukt, eu op Frankrijk valt do zware last der verantwoordelijkheid. De dagbladen van Weenen vallen bitter uit tegen het Fransch gouvernement; zij maken het verantwoordelijk voor de ongelukken die het huis yan Habsburg gelroffeu hebben. Zij vinden «f «en hinderpaal in voor de reis van kcizej Frans Joseph naar Parijs en voor het daarstellen van een verbond met Frankrijk. Iu zekere kringen van Parijs (hoewel deze wel wat verdacht voorkomen) vertelt men ijselijke bijzonderheden, over de doodstraf van deii keizer cu zijne laatste oogenblikkeu. Maximiliaan zou gehangen vermiuktgevierendeeld zijn. Doch dit alles is op geenerlei wijze bevestigdmen weet enkel dat de doodstraf den 19 Juni is uit gevoerd, dat Mexico den dag nadien hare poorten heeft geopend en Vera-Cruz vijt dagen daarna. Wij spreken hooger van het vierendeelen vau

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2