BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. gered. Men verdacht de Trades-Unionmaar Broadhead schandmerkte in de dagbladen de gru weldaad en loofde, namens zijne gezelschappen eeue zware belooning uit, voor hem die den dader van hot schelmstuk zou kunnen ontdekken. Nie- mand verscheenen geen wonderBroadhead zelf had de misdaad beraamd en betaald Een braaf werkman, Linley, werd door Hallam en Crooskes in de achterzaal van con public- house doodgeschotenbetaald door Broadhead omdat die werkman geen lid was van hun werk- stakingsverbond. Hallam kreeg 7 pond van zijne kamoradenom zekeren Sammy Sutcliffe eenen arm ol been te breken, ten einde hem gedwongen in de werkstaking te doen deelen. Indien Engeland een oogslag op die gebeurte nissen wil slaanzal het voor zijne toekomst heven. Engeland heeft een ontzaggelijk leger werkliedenin welke die van Sheffield ten minste het gevoel van eer, van menscholijkheid, do gedachte aan een ander levenaan dé God heid ten ecnemaal moet uitgedoofd zijn. Wat zal de samenleving, wat zal de betrekking, tusschen meester en arbeider wordenals die denkbeeldeu zich uilbreiden en de werkman meentdat betaald geweld alléén alles mag re- geeren Engeland kan op zeker oogenblik in een bloed bad verdronken worden, wanueer die wilde massa, die onder de samenleving schuiltzich beweegt en hare Roodhuidenstelsels op do fabriekanten en wolgestelden toepast. Wat men ook zegge, maar bloedhonden zooals die welke nu voor de commissarissen der Trades Union hunne misdaden komen belijden hebben volledig den zedelijkenden godsdienstigen zin verloren en van dcrgelijken is alles behalve goed te wachten. Ofwel men zorgt niet genoeg voor het in stand houden van het zedelijk beginsel bij het volk, ofwel men geeft aan de volksverbetering cene wendingdie anti-godsdienstig is. Onderwijsonderwijs voor den werkman schreeuwt men gedurig rondom ons maar men richt niet zelden allerhande soorten van propa- gandes inom precies het tegenovergestelde te bereiken van 'l geen men voorstelt. Alles werkt in dat geval te samen: dagbladen, volksbibliothe ken, volksvoordrachten en wat des meer, om het godsdienstig gevoel in het hart van don werkman te doodon. Men ziet welken uitslag men alzoo bereikt Een Russisch blad meldtdat keizer Napoleon aan den czaar toen deze afscheid van hem nam, den wensch naar cene algemeeue ontwapening heeft te kenuen gegeveneu daaraan zelfs de belofte hoeft gepaard dat hij in dien zin een voorstel aan de Europeosche regeoringon zal doen, JDit bericht wordt door het half-officieele Journal de St. Pctersbourg overgenomen. Eerstgenoemd blad ontwikkelt, na bovenstaande mededeeling, het denkbeeld lot het houden van een Europoesch congres waartoe keizer Napoleon in 1864 het initiatief heeft genomen, en komt tot den wensch, om niet een tijdelijk, maar een permanent congres te houden lot regeling van alle kwestiën, die van algemeen belang kunnen worden geacht. Kon dit plan op goede grondslagen verwezenlijkt wor den dan zou Cesars eiken-kroon den diadeem van Mars geheel verduisteren, of liever Napo leon III zou den dank der christelijke en be schaafde wereld verwerven. PROCLAMATIE VAN KEIZER MAXIMILIAAN. Vöor eenigc dagen hebben wij reeds eene tijding medegedeeld volgens welke de gewezen keizer Maximiliaan van Mexico eene proclamatio zou hebben uitgevaardigd waarin hij keizer Napo leon III uitschold voor een lafaard en eerloozeS Thans treffen wij in den Times den tekst van d.t stuk welken wij hieronder overnemen Laudgenooten „Nadat do republikeinsche dapperheid en va derlandsliefde mijn schepter verbrijzeld hebben in deze stad, waarvan de hardnekkige verdediging noodzakelijk was voor de eer mijuer zaak en yan mijn geslachtna de bloedige belegering waarin de keizerlijke en republikeinsche soldaten gewed ijverd hebben in zelfverloochening en heldhaftig heid verlang ik cene verklaring af te leggen. Landgenooten Ik ben in Mexico gekomen niet alleen be zield met de beslo trouw om het gelukhet welzijn van allen en ieder te verzekeren maar geroepen en beschermd door den keizer der Franschen, Napoleon 111. „Ten spot van Frankrijk heeft hij mij lafhartig cn eerloos verlatenop verzoek der Vercenigde Staten, na nutteloos krachten en schatten uitge geven cn het bloed zijner zonen en der uwen vergoten te hebben. „Wanneer het gerucht van mijn val en van mijn dood Europa zal bereikenzullen al de vorsten des vaslenlands van Karei dc* Groote aan de Napoleonsche dynastie rekenschap vragen over mijn bloed en dat der DuitschersBelgen en Franschen, dal in Mexico vergoten werd. Alsdan zal Napoleon dc derde van het hoofd tot de voeten met schande overladen zijn. Thans reeds heeft hij Z. M. den keizer van Oostenrijk mijn door- luchligen broederaan dc Vcreenigde Stalen zien verzoeken, om eene poging lo docu voor het be houd mijns levens en mij als krijgsgevangene in de handen des rcpublikcinschen gouvernemeuls mijne kroon en mijn hoofd verbrijzeld (with my crown and my head torn in pieces). „Ziet hier mijne laatste woorden Landgenooten „Ik wensch dat mijn bloed Mexico zal kunnen doen herboren worden, en dienen als eene waar schuwing voor al de heerschzuchlige vorstendat gij bandelet met voorzichtigheid en loyautcit, en dat gijdoor uwe deugdende politieke zaak des vaandels welke gij verdedigt vercdelet Moge do Voorzienigheid u redden en u mijner waardig maken. Maximiliaan." Den 2 Juli hernieuwt zich te Sluis het bericht, dat do ongelukkige keizer, tengevolge der nieuwe veten tusschen drie elkander het bewind betwis tende Mexicaansche generaals doodgeschoten is Wanneer men immer wrange vruchten der verraderlijke staatkunde gezien heeftzij ook de doodstijding van den ongelukkigen vorst onwaar heid, dan is het in den persoon van Maximiliaan! FRANKRIJK. Het Mémorial-Diplomalique deelt het volgende mede: De Weener dagbladen verhaalden dezer dagen, dat oen der vrouwelijke bedienden van keizerin Charlotte zich in het kasteel van Miramar van het leven had berooid. Een geloofwaardig correspoudout te Triest schrijft ons echterda^ de bedoelde persoon geen zelfmoord gepleegd heeft, maar onder behoorlijk geleide naar Weenen overgebracht is. Het schijnt dat op haar een zwaar vermooden rust, een vermoeden dat door onzen berichtgever wordt medegedeeldmaar waaromtrent wij het stilzwijgen zul Ion bewaren otdat het gerechtelijk onderzoek meer licht over deze zaak heeft verspreid. ENGELAND. Namens de Trans-atlantischc telegraaf-maal- schappij wordt in dc dagbladen een zeer gunstig rapport openbaar gemaakt over den toestand der twee kabels. Het bestuur verwacht dat de ge nomen maatregelen de kansen op beschadiging aan een der kabels aanmerkelijk zullen doen verminderenen dat een mogelijke schade hoog stens van denzelfden geringen omvang zal wezen als die welke onlangs den kabel van 1866 door het ijs is toegebracht. De inkomsten der maat schappij over het loopende jaar worden op 450,000 p. st. geraamd. SLUIS, 4 Juli. In de zitting der tweede kamer van Zaterdag zijn aangenomenhet wetsontwerp houdende bepalingen omtrent dc heffing en ver zekering van den accijns op de binueulaudsche suiker met 42 legen 11 stemmenhet tractaat met Grool-Briltaunië ter regeling der grensschei ding van do wcderzijdsche bezittingen aan dc kust van Guinea, mei 30 tegen 23 stemmen; cn het handclslractaat met Oostenrijk, met algemeeuo stemmer. In do Staats-Courant van jl. Zaterdag is opge nomen de tekst van de op den 19/7 April jl. te St. Petersburg tusschen Nederland cn Rusland gesloten overeenkomst tot wederkcerigc uitlevering van misdadigers. Na do opening der zitting van jl, Donderdag deelde de voorzitter medo dat was ingekomen een missive van den minister van koloniën, waar van door den griffier voorlezing werd gedaan. Die missive was van den volgenden inhoud 's Ivonings machtiging ontvaugen hebbende om het wetsontwerp tot regeling der uitgifte in erf pacht van gronden in Nederlandsch-Indie in te trekken, heb ik de eer u daarvan bij dezen kennis te gevenmet verzoek om de overigebij de kamer aan de orde gestelde wets-ontwerpenhet koloniaal beheer betreffende, voor 's hands niet in behandeling te brengen." Uil een algemeenen staat der bevolking in het koninkrijk der Nederlanden op 31 December 1866 blijkt, dat die bevolking alstoen bedroeg 3,440,281 zielen, te weten: 1,704,875 van het mannelijk cn 1,735,406 van het vrouwelijk geslacht. De werkelijke bevolking wees bij do vorige volkstelling op 31 December 1859 een totaal cijfer aan van 3,308,969, zoodat sedert eeue vermeerde ring wordt waargenomen van 131,312 inwoners en wel 75,948 bij het mannelijk en 55,364 bij het vrouwelijk geslacht. Op 1 januari 1830 telde de gezamenlijke bevol king van Nederland 2,562,306 iuwonerszoodat do bevolking van dit rijk in zeven eu dertig jaren is vooruitgogaau mei 877,975 inwoners, of gemid deld 24,388 per jaar. Uit het Wcslland wordt gemeld, dat de verzen ding van vroege aardappelen eiken dag met kracht wordt voortgezetzoodat daar thans een buiten gewone bedrijvigheid heerschl. De opbrengst in die streken is zeer ruim. Het Britsch-Medical-Journal meldt dat van 2 tol 8 September dit jaar te Zurich ccn Europecsch congres van veeartsen zal gehouden worden, waar voornamelijk dc veeziekte een onderwerp van discussie zal zijn. Woensdag jl. heeft te Breda een zeer brutale diefstal plaats gehad. Do echtgenoot van den heer v. d. II. wonende in de Catharinaslraat kwam des namiddags ten 4'/2 "re toevallig in do slaapkamer en zag tot hare verbazing twee men- schenbeencn van onder een ledikant uitsteken. In hare ontsteltenis snelde mevr. li. de kamer uitdoch ging die een oogenblik later weder binnen. Alslocu ontmoette zij een haar onbekend, manspersoondie op hare vraagwie hij was en wat hij verlangde, met een Duitscheu tongval ten antwoord gafIk ben verkeerdik moet bij doctor B. zijnwaarna hij zich in allerijl ver wijderde. Bij nader onderzoek is gebleken dat onderschei dene kostbaarheden ter gezamenlijke waarde van f300 zijn ontvreemd. Omtrent het onheil, den commandant van het Nederl. oorlogstoomschip Java overkomen, worden de volgende bijzonderheden gemeld In den avond van den 14 April jl.ten half zes ure begon do wind toe te nemen, en wel zóó hevig, dat er ten 7 ure een orkaan woei. Geen tijd was er om do zeilen te bergen. In een oogwenk waren alle zeilen weggewaaid of hingen aan flarden langs de ra's en gaffels. Alle verschijnselen duidden den zoo zeer gevreesden orkaan dezer streken aan. (men was het Kaapsche rif gepasseerd). Gedurende den orkaan kwam de commandantde kapt.-luit. ter zee Modderman uit zijn kajuitom naar het dek te gaan. Een vreeselijke zee wierp hel schip eensklaps met zulk een ruk op z\jde, dat de com mandant met een groote vaart het luik van den trap naar de longroom ingesmeten werd. Niets brak zijn val dan een handvat aan de binnenzijde van het luikwaar hij met het hoofd tegen aan stiet. Hij kwam beneden in het portaal te recht, en was terstoud dood. Geneeskundige hulp kon niet balen. De bemanning verloor in hem een braaf commandant en scheepsmakker die altijd op do meest heusche, vriendschappelijke wijze met zijn officieren had omgegaan. Als zeeman en als mensch was hij door de geheele marine geacht eu bemind. Zijn stoffelijk overschot is te St. Helena met militaire honneurs waaraan civiele en mi- litaro autoriteiten van St. Helena deelnamen tec aarde besteld. Uit Wemeldinge wordt gemeld dd. 28 Juni: Gisteren omstreeks 10 ure, 's avondsterwijl velen zich aan de kermisvreugd overgaven, barstte er plotseling een hevige brand uit op den nieuwen dijk aan "t kanaal. Een groote planken keet, voor herberg dienende en behoorende aan C.. Slokkers, slond_ iu weinige minuten in volle vlam. De spuit van "t gouvernementten dienste van't kanaal was hot eerst op het terrein daarna kwam ook die van dc gemeente. Met vereenigde krachten poogde men te blus- schcn en vooral het naastaanslaande huis van dhr. van Noppen te redden. Nadat Slokkers boel om vergehaald was, gelukte dit dan ook. Om ruim twaalf ure was men den brand meester. Ware de wind wat Noord-Oostelijk geloopen al de gebouwen op den Nieuwcndijk waren afge brand. Nu is het bij dit eene geblevenmaar dit is dan ook totaal vernield. Do menschcn heb ben zich geredalleen een hondje is verbrand. Oorzaak onbekend de keet was geassureerd voor f 1800,—. Bij een geneesheer had voor ecnige woken het volgende plaats Eeue jonge onbemiddelde dame gingna het ontvaugen van hare rekeninglot bcmen zeidc„Doktor! ik kom u mijn harte- lijken dank boluigen voor de moeite eu zorgen, welke gij yooi' mijne herstelling hebt aangewend doch kan u daarvoor niets anders geven dan mijn hart." „Geef dat maar aan mijn knecht; hem komen de emolumenten toe!" was het antwoord. HANDELSBELEMMERING. Op deze rubriek van ons vorig nummer deelt men ons mede dat de knecht of helper van den ijker maten cn gewichten verkoopt. Dit smaakt zoozeer naar monopoliedat wij het niet kunneil gelooven. SLUIS. GEHUWD: 26 Juni. J. W. H. Korff, jm. en M. J. CoIlin,jd, OVERLEDEN: Gecne. BEVALLEN: 3 Juni. P. J. Roest, geb. Ilerson, d.- 8 Juni. K. do Vries, geb. Lutó, d.- 13 Juni. M. J. Korff, geb. Collin, d.- 21 Juni. R. Geijsels, geb. do Zultcr. z - 30 Juui. M. Maassen, geb. Brugge, d. OOST BURG 5 Juli. De aanvoer van Granen was heden niefc grootterwijl de vraag zich bepaalde tot eenigc klutsen bcsle Tarwe ter consumptie tot vorige prijzen, cn goede monsters Gerst tot 2ö cents verhooging. Jarige tarwe f 00,00 a f 00,00 nieuwe dito f 11,50 6 f 13,50, rogge f 8,25 A f 9,10 wintergerst f7,00 A f 7,75, zomer dito f 6,50 f7,00, haver f3,00 A f 4,75, paarden- boonen f 6,50 A f 7,25erwten f 0,00 A 0,00, koolzaad 11,50 A f 12,30.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3