VEEMARKT TE OOSTBURG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° 27. Achtste jaargang. A0. 1807. EENE UITGEBREIDE CORRESPONDENTIE. NtllM'll Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12y2behalve het zegel van f 0,35 voor ieder, plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regelso die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG maken bekend dat op Maandag den 22 Juli 4867 alhier geen VEEMARKT zal gehouden wordenuithoofde van de in dit Rijk nog heersehende Runderpest. Oostburg den 1 Juli 1867. De Burgemeester F. L. BENTEIJN. De Secretaris L. T1IERI, Mz. (Vervolg en Slot.) UIT DE POLDERSTREEK, den 20 Juni 1867. In zijn wederleggend antwoord van mijn brief over den veronachtzaamden staat van zaken waaraan Hollands regeering de polders van den linker Schelde-oever over laat (Eecloonaer van den 26 Mei jl.) wordt het meerendeel van onze critische opmer kingen betrekkelijk den voet waarop de zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen geschapen staan, door liet Sluisch Weekblad als gegrond geacht. Dit orgaan bepaalt zich met dien staat van zaken te verklaren of uit te leggen en te billijken. Aangaande de verdere punten, die worden geenszins wederlegd. Gezeid en bewezen hebben wij dat er in zake 'Van openbare nuttigheidswerken niets hoegenaamd in de 4e en 5e districten vooruit gaat. Overigens de weinige veer krachthet mangel aan initiatief, dat men aldaar over 't algemeen waarneemt wilden we niet als eene grief het 4e en 5de district aanrekenen, wel integendeel; maar we hebben als eene grief voor de Nederiandsche staatsregeering aangevoerd dat initiatief onmogelijk te maken door over- drevene belastingen en door eene al te ingewikkelde centralisatie. 't Is de centralisatie, die sleep van forma liteiten welke, gevoegd bij een al te lang- wijlig in overweging nemendn vertraging én verdaging in het uitvoeren van als hoogst nuttig erkende en licht te verwezenlijken werken te weeg brengen. I.Iet door 't Sluisch Weekblad ingeroepen verschil van volkskarakter tusschen de Noord en de Zuid-Nederlanders komt in dezen niet te pas. Hier geldt het do Ylaamsch- Zeeuwsche en de Zeeuwsch-Vlaamsche polderstreok in beide is de landaard niet zoo verschillend als men voorgeeft. Wat aangaat het toekennen van onder scheidingsteekenen voor de aan de openbare zaak bewezen dienstendut het Sluisch Weekblad pliilosofisch als klingklang be schouwt, 't schijnt wel dut het ïloll.andsche phlegma die afwijst. Het bewustzijn het goede verricht te hebben zou den Noord- Nederlander voldoen 1 WelzooDan is het maar aardigdat bij onze noorder buren de daad het principe niet beantwoordtdat menzelfs in het 4e en het 5e district van Zeeland eene menigte gedecoreerde ambtenaren aantreft en men er nooit een enkelen in het district Eecloo ontmoet! Zal het Sluisch Weekblad daarin een verschil van verdiensten zien Dit zou het niet kunnen doen. Stellig is het dat de feiten de thcorien tegenspreken van onze Zeeuwsche geburen die zicli nog meer dan met do strenge Noord-Amerikanen op eene en dezelfde lijn plaatsen In theorie zelve toch is het natuurlijk dat de mensch, dat zwakke schepsel, hetwelk allerhanden indruk en invloed ondergaat, en tot het kwade even zoowel als tot het goede wordt gedrevennatuurlijk en billijk is hetzeggen wij dat als die mensch die burger eene goede daad verricht hij worde aangemoedigd en verheerlijkt! De correspondent van den Eecloonaer komt tot de erkenningen wij erkennen zijne loyaliteit daarbij dat hij het niet nemen van initiatief door de Zecuwsch- Ylamingen tot verbetering van hunnen toe stand hun niet als grief tegenvoert maar ais grief tegen de regceringdie hun het nemen er van belet FiatDe tijd zal Ieeren (en wij ge- looven te mogen onderstellen dat dit den correspondent des Eecloonaers groot genoegen zal doen even als zijn wakkeren redacteur!) of en in hoeverre toch cenig initiatief zal genomen wordenof de Aardenburgers niet krachtdadig eigen telegraaf (doch in verband met rlc Maldeghcmmcrs)eigen steenweg in vereeniging met Eede en Sint Kruis in het leven zullen roepen of Sluis niet zal werkenin vereeniging met Lapscheure tot wegsverbetering dan wij herhalen hetde tijd zal liet ieeren. In zooverre is het ons goed door ons voor overhaasting te bewaren. Nu hebben wij echter nog eene vraag ook aan den correspondent des Eecloonaers, en we verzoeken vriendelijk daarover zijne meening te mogen vernemen: Zouden de grondbezitters in Zceuwsch- Ylaanderen niet met de grondgebruikers de handen ineen moeten slaan 't Kan dezen toch niet onverschillig zijn of hunne rijke landerijen en hofsteden nog meer in waarde rijzen, door de nabijheid van spoor- en sleen- weg, door telegraaf en vaart! Maar we hebben én Belgische én Zeeuwsch-Ylaamsche landbouwers-pachters het thema „de boer zal 't ai betalen" hooren varieeren. Heel en al ongegrond is deze klacht evenmin als die van den druk des werkmans Wij scheiden in vriendschap, EecloonaerI en we wenschten weldat ge met een glas bier tegenover ons gezeten waart maar we moeten nog een woordje wisselen over de gedecoreerden. Gij spreekt van eene menigte gedecoreerde ambtenaren hier. Eilieve! met al onze vingers te hulp kunnen we er misschien tien tellenen dan nog meest van de orde der eikenkroon, die in Luxemburg thuis hoort en meer een per soonlijk blijk van de achting des Yorstelijkcn Gevers is NeenVrind voor directe verdiensten volgens do statuten der orden zult ge buiten oen enkel gepensioneerd hoofd-officicr, geene gedecoreerden aantreffenterwijl we u de ridders der Leopoldsordeuit het District Eecloo, zelfs in beeltenis, de muren van der pachters woonhuizen zien versieren. Telt ge het metalen kruis de medaljes der langdurige militaire diensten en de gouden en zilveren cijfers in een krans gevat der oud-officieren mede cn het Waferloo-kruis dan Vrindslaat ge den bal mis; want dan is ook iedere festivals-, iedere boogschutters- cf boldersmedalje eene decoratie. Neendit zijn bij ons herinne- rings-teekenen. Het metalen kruis dient ter vereeuwiging der gedachtenis van den Ncderlandscheii volksgeest in den onzaligen broederkrijg der jaren 30. Het Waterloo-kruis is allen gesehonken die van 1813 tot 1814 tegen Frankrijk dienden dus zoowel hem die de ongeluk kige achlerwacht te Halle mede betrok als hem die reeds voor heldenfeiten gedo- coreerd werdzoowel als hem die in 't hospitaal ziek lag. Houdt ons deze toe lichting ten goede en - vaarwel In onze eigenlijke Correspondentie be loofden we in eene losse schets iets over de kermissen. We hebben er meer over geschreven. We zullen dus rekening houden van een verschijnseldat ons verheugt ten minste voor zoover onze ervaring met de Aardenburger kermis betreft, in de hoop, dat de kermissen in de overige plaatsen van ons gewest niet tegen die ervaring zullen indruisen: iets wat dan toch in ieder geval onze schuld niet zou zijn. Wij meenen dan opgemerkt te hebben dat de kermis de renaissance huldigt en dit daarin toontdat zij meer practisch wordt. Hebben nu de politie onzer Gemeenten of de Hoofden van liet Gemeentebestuur daartoe het hunne aangewenddan kunnen wij niet anders dan dezen lof en hulde brengen voor het min schadelijk maken van een bestaand kwaad. De kermissen zijn dus een kwaad? Voor zeker Doch ze zijncn daarin gelijken ze naar de slavernij (die nu immers afgeschaft is zo zijn zoodanig sameiigewevcn met betrekkelijk goed dat ze vooreerst niet op te heffen zijn en dan

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1