NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° 26. Achtste jaargang. A0. 11867. EENE PITGEBBEIDE CORRESPONDENTIE. ,S IMII S^MBUD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; Vriirlarr 9Q Tnni daarboven f 0,12Va behalve het zegel van f 0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. lJJÜd.2 i-iOtlUIil. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers f 0,10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenlien en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudenticn. Vervolg Ieder onzer lezers zal gevoelendat deze artikelen geschreven zijn met het oog op den hijzonderen toestand van ons geliefd gewest. Bij voorkeur behandelen wij de belangen van deze streken 't zij die zich kenmerken door bijzonderheid 't zij die samenhangen met het algemeen belang. Yan daar datbuiten het programma dat wij ons zeiven steldendaarop door ons een nieuw artikel is gebracht over de grensstreek, dat hierna volgt. We hebben echter over het onderwerp der loge nog een paar woorden te zeggenDat onze opvatting over den geest en strekking dier orde tegenspraak zou ontmoeten, was te denken die tegenspraak is ons echter alleen bij brieven op zeer humanen toon gesteld geworden. Wij moeten het geheim eerbiedigen daarom kunnen wij er niet dieper ingaan en alleen de verklaring afleggendat wij bij onze gevoelens omtrent de loge volharden, ondanks hare geheimzinnigheid, die, volgens sommigen meer schijn dan wezen is. Ondanks hare scheiding in Oostersche en Wcstersche en ritueel, iets wat toch wel alle menschenwerk zal aanklevenblijven wij bewerendat zij geheimzinnig als zij is, in de 19e eeuw een hors d'oeuvre cene overtolligheid is alleen dienstig voor hem die vreemde landen moet bezoeken en ten andere dat zij de gegevens niet bezitdie het uitsluitend eigendom des Christendoms zijn, en welke gegevens men samen kan vatten in de stelling dat het Christendom bestemd is om de wereld te overwinnen. Onder het schrijven dezes vermeerderen wij ons programma nog met een kort woord aan de Wekstem onder Redactie van Ds. W. Diesier, Predikant bij de Christ. Afgesch. Gemeente te Alphen a/d Rijn. Ten gemakke onzer lezers schrijven wij het korte artikel der Wekstemhoezeer eene herhaling van eenige onzer woorden hier af: VOORUITGANG. Het Shusche Weekblad deelt een bericht mcê uit de Gazette van Gentdat op een der Belgische gemeentescholen do Grondwet aan de kinderen geleerd wordt en laat daarop volgen: „Wij meenen dit uittreksel uit de Gazette van Gent te moeten mededcelen. omdat wij, vrienden en voorstanders van het onderwijs als wij zijn, den Nederlandschen onderwijzer dc verplichting wenschten opgelegd te zien, om den leerlingen der hoogste klasse een ex. der Grondwet in handen te geven en die in verband met de vadcrlandsche ge schiedenis te doen besludeeren. Wij hebben ons somtijds geërgerd aan het feit dat knapen van 14 en 15 jaren geen flauw begrip hadden van statenvan ministers van regeeringsvormenvan de rechterlijke macht en dergelijke onderwerpen. Dat de Grondwet op de scholen kan gebruikt worden bewijzen twee feilen 1°. het leesboek over de Grondwet van den Heer Hesikes en 2°. dat in West-Zeeuwsch- Ylaanderen, op een der openbare scholen, de Grondwet onder de leerboeken behoort; in 't laatste geval is de onderwijzer de uitlegger, en zoo behoort het dan is er verband tusschen de takken van onderwijs op een en dezelfde school Hoe zou genoemd Weekblad oordeelen over het onderwijs in de geschiedenis des vaderlands buiten de kennis van den God des vaderlands en zijne wetten Zou het ons ook dat verband kunnen opgeven En wij antwoorden op de eerste vraag Een onderwijs in de geschiedenis des vaderlands, zooals de Wekstem het omschrijft, keuren wij ronduit ten hoogste af. De geschiedenis van ons vaderland behoort tot de geschiedenis der menschhcid de geschie denis is het wereldgericht! De geschiedenis is dus iets anders dan het vlug opnoemen van jaartallen en feitenwat ieder blokker kan! De geschiedenis vraagt naar oorzaak en verband De oorzaak der geschiedenis 't zij men daaronder versta de bijzondere toelating het dulden of het rechlstreeksch uitvoeren der feiten door ze te willen de oorzaak der geschiedenis is God! Het Godsbestuur in de geschiedenis, in de hcele geschiedenis, moet den jeugdigen mensch als met den vinger worden aangewezen. Is dit in 't al gemeen waarbijzonder ook voor de vadcrlandsche geschiedenis daarin komen feilen voor, zijn wonderdaden, uitreddingen, leidingen geboekstaafd, die ons dringen tot den uitroep der erkenning Dot heeft God gedaan! Maar nu ook rechtvaardig bij de conse quentie Wekstem 1 Wellicht vinden we meer in elkander dan we zoo oppervlakkig zouden gissen. Wij moeten onze vader- landsche geschiedenis, evenmin als de gewijde, isoleeVen Wij mogen de geschiedenis niet uit haar verband rukkenErkennen wij Gods leidingen met Nederland dat waren tegelijkertijd Gods leidingen met Engeland met Spanje, met Belgiemet Frankrijk! Dus geen Nationaal God Neen En toch veroordeelen wij de uitdrukking God der vaderenGod van Nederland" geenszins nog veel minder zouden we de spotternij des Nederlandschen Spectators met den God van Pruisen en den God van Denemarken op ons geweten willen hebben. Wanneer die benamingen van onze zijde in kinderlijk geloof, zonder trolschc rei heffing, met ootmoed gebezigd wordendan stemmen wij er evenzeer mode in als een der Evan gelische Gezangen op den bededagdan klinkt het als Onze vader Onze vader wordt zoo slecht begrepen Wij geloovenverstaan wij de tweede vraag goeddan ook dezemet het bo venstaande beantwoord te hebben en zien met verlangen uit naar het wederwoord der Wekstem. Toenadering lot elkander is onzewcnsch, wanneer die toenadering met behoud der waarheid mogelijk is Nu iets van meer materieelcn aard. Onze vriendde Eecloonacr van laatsll. Zondag, geeft ons het volgende te lezen: DE GRENSSTREEK. In ons nummer van den 26 Mei laatst hebben wij eene correspondentie afgekon digd waarin op den toestand der Zecuwsch- Ylaamsche en der Ylaamsch-Zecuwschc grensstreek werd gewezen. Het Sluisch Weekblad tracht de daarbij gemaakte be schouwingen te wederleggen en bemerkt daarop het volgende „Het Noord-Nederlandsch volkskarakter (en wc zien daarin den invloed der godsdienstige richting) is wars van alle uiterlijk eerebetoon, van daar b. v. zijne sympathie voor de Noord-Amerikanen. Felix Meritus staat op een paleis aan de Muzen gewijd, in het machtige Amsterdamgelukkig door ver diensten 1 Het geluk in eigen hart vinden gaat bij don Noord-Nederlander boven rid derlint of eermetaal(Wij zonderen hier natuurlijk den handelsman uit deze is nagenoeg onder alle hemelstreken dezelfde en verschilt alleen in de benaming van ponden sterlingsfranken en guldens of dollars) Daarbij brengt de Noord-Nederlander aanzienlijke offers en begint met zichzelven te helpen. We laten ten bewijze cijfers sprekenwaar na wc onzen Eeclooschcn confrère uilnoodigen zijn correspondent op die cijfers te wijzen. Deze cijfers nu zijn in hot Ce en 7e Polder-ArrondissemenlvanZeeland(Zeeuwsch- Ylaanderens Westelijk deel) de volgende en betreffen alleen de Calamiteuse- dat zijn de hulpbehoevende polders. Wij zien hieruit dat door de ingelanden opgebracht is aan dijkgCschot f 47,913,G85 aan contribution der ingelanden 316,60 Samen voor liet Cc arrondissement Oostburg f 48230,28s aan dijkgeschot f 2533,01 contrib. ingelanden 2081,77 Samen eene op brengst van 4614,78 totale opbrengst f 52845,06

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1