BINNENLAND. LANDBOUW. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. nacht een os had weggesleept, üij bracht dien tengevolge zijne wapens gereed en Yallo tegen den schemeravond achter ecu boschje post op 15 ellen afstands van de overblijfselen van den os. Tegen twee uren in den morgenstond verscheen de leeuw'en begon op nieuw zijn maaltijd van welke gelegenheid onze jager gebruik maakte om hem twee spilskogcls iu het lichaam te jagen. Het beest viel zonder geluid te geven neder, maar stond oogenblikkelijk weer op, eu na eenïge schroden voortgewaggeld te zijn viel het wederom neder dood. Het mat 9 voeten men veron derstelt dat het 12 jaren oud was. Eenige dagen later ging de heer Bétouille in dcnzelfden omtrek op een nieuwen tocht uit, daar hij gehoord had dat eene leeuwin en twee leeuwen eiken nacht groote verwoestingen aanrichtten. Hij begaf zich ter uitvoering van zijn plan naar het bosch, waarin deze dieren huis hieldenbond eene oude merrie als lokaas aan een boom Yast, en ging zich achter een dik struikgewas verschui len. lïij was daar nog niet lang geweest of hij hoorde een geruisch iu de struiken en een prach tige leeuw verscheen, die hoel voorzichtig naderde, en den schutter op eenige schreden afstands voorbijging, die echter op dat oogenblik uiet kon losbranden wijl zijn geweer in do struiken was vastgeraakt. De leeuw liep toen om do merrie in een kring rondlikte zijne lippen en dook neder om den noodlottigen sprong te doentoen de jager op 40 ellen afstands losbrandde en hem twee spilskogcls in de rechterzijde joeg. Het dier stiet een ontzettend gebrul uiten het bosch in- rennende verdween hij uit het gozicht. Den vol genden morgen vond men zijn lijk op omstreeks 500 ellen afstand van do plaats der hinderlaag af. Het was een edel dier maar niet volkomen zoo groot als het vorige gescholene. BELGIE. BRUGGE, 5 Juni. Ziehier verdere inlichtingen over de verwoestingen, welke de bliksem aange richt heeft aan den toren van O. L. Vrouwekerk: Langs builen aan het derde valsche venster van den linker schoormuur inkomende op de Mariaslraatheeft de donder de zijde- en mid- denribben diep getroffen; het vallen der stukken heeft veel schade aan het dak toegebracht. Binnen dentoren, op de tweede verdieping, schijnt de donder eerst eene ijzeien staaf gevolgd te hebben daarna heeft het hemelvuur een balk gespleten eu verplaatst om een anker te berei ken; do grond van die verdieping ligt vol met stukken hout, enz. De schade is het aanzienlijkstop de verdieping der klokken. Daar is de donder langs een venster binneugedrongeu heeft het hout getroffen den muur op eene lengte van een halven vierkanten meter verbrijzeldheeft al de ribben iu witten steen der gothische vensters los gemaakt, dio men langs buileu ziet tusschen de eerste en tweede balustrade. Langs binnen tusschen twee ribben van 't gewelf dezelfde schade; verbrijzeling op een vierkanten meter. Op de oppers te verdieping is de inwendige muur op drie verschillende plaatsen sterk beschadigd; geheel de vloer ligt vol stukken eu brokken. Aan de hoogste balustrade heeft de houten deur beginnen vuur tevalten: de schildering is op den eenen kant afgeschroeidalsook op andere plaatsen. Dit zelfde onweder heeft zich over een groot deel des lauds uitgebreid. Men leest tegenwoordig veel van werkstakingen. Kleermakers, schoenmakers, huurkoetsiers als ze meenen niet genoeg te verdienen steken lavei." Dit voorbeeld is zoo besmettelijk, dat men het in onzen tijd ziet doen waarvan wij het niet gewacht zouden hebben, namelijk de advokaten. Ziehier eene werkstaking van eene nieuwe soort, zegt de Gazette du Midi en vervolgtdat er een conflict ontslaan is tusschen den voorzitter van de handelsrechtbank en de balie van Toulon en de advokaten en avoués geweigerd hebben de ver- hooren bij te wonen. Het verslag van het verhandelde in de afdee- lingeu van do Tweede Kamer der Stateu-Gcnc- raal, omtrent het in overweging nemen van het voorstel van den heer de Brauw lot wijziging der wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsbl. n°. 103) (lager onderwijs) luidt aldus: „Naar aanleiding van art. 78 van het reglement van orde der Kamer, is in de afdeelingen de vraag behandeld of hel voorstel van den heer de Brauw tot wijziging der wel op hel lager ouderwijs al dan niet een on derwerp van nader onderzoek zou uitmaken. Na genoeg eenparig verklaarde men tegen dat nader onderzoek geen bedenking te hebbenzonder echter daarom zich ten gunste of ongunsle van het voorstel te verklaren. Een onkel lid slechts wilde hel voorstel reeds dadelijk ter zijde hebben gelegd daar hetzijns inziens noodeloos harts tochten opwekken en toch tot niets wezclijks leiden zou. In twee afdeelingen daarentegen werd door sommigen erkentelijkheid aan den voorsteller uitgedrukt voor de door hem gegeven aanleiding tot opzettelijke overweging van hier in aanmerking komende vraagpunten. Nog werd door verschei dene leden op eene zoo spoedige mogelijke be handeling van het voorstel aandrongen?' Volgens medcdeeling van den Minister van Fi- nantiën neemt hier te Lande de omloop van valsch geld, inzonderheid vau guldens eu halve guldens, voortdurend toe. Dientengevolge wordt de aan dacht der ambtenaren van justitie en politie op nieuw op deze zaak gevestigdmet aanbeveling om door krachtige medewerking aan de opsporing van het misdrijf bevorderlijk te ziju. Van de 45 door de Kerkelijke Courant in haar jongste nommer opgegeven Hei vormde gemeenten hebben zich 22 voor hel behoud van den bestaan- den voet van benoeming en beroepingen 23 voor verandering verklaard. Als een bewijs van onderlinge verdraagzaamheid deelt de Kamper Courant mede, dat de heer S. van Vclzen, docent aan de theologische school te Kampen jl. Zondag eene predikbeurt in de Ge reformeerde gemeente IJsselmuideu heeft waarge nomen, daar de predikant Geselschap zich op reis bevindt. Een afschuwelijke moord heeft in den nacht van 5 op 6 dezer te Salzbergen plaats gehad. Even toch voor het vertrek van den couriertrein naar Arnhembemerkte een der conducteurs in de nabijheid van het station aldaar het ontzielde lichaam van een meisje van 17 jaren uit den fat soenlijken stand, wier hoofd geheel van den romp was afgesuedeu terwijl het mes waarmede de wandaad is bedreven naast hel lijk lag. Volgons de indrukken in het zandbleek liet dat eene worsteling vooraf had plaats gehad. Blijkens officiële opgaven in de Staats-Courant van 2/3 Juni, zijn gedurende de week van 19 tot 25 Mei door veetyphus aangetast 39 runderen waarvan 32 in Zuid-Holland 1 in Gelderland 3 in Utrecht en 3 in Noord-Holland. Het tolaal der aangetaste runderen in de week van 12 tot 18 Mei bedroeg 84; in de week van 5 tol 11 Mei 87. Onder de briefjes, die dezer dagen bij een burge meester gebracht werden als bewijs van vergunning, noodig bij de aanvraag om kosteloos palent voor de visschcrij was er een dat luidde: „Ik geeft concent aan Japik van Boggelenom in mijn water te stikken." De man meende: om in mijn vischwater aal te steken. Katten met vleugelen. De mensch zoo leest men in een ingezonden stuk in de Prov. Noord Br. Ct. doet een wettigen oorlog aan de dieren, die hinder toebrengen aan al wat hem toebehoort. Ongelukkig vervolgt hij dikwijls in zijne onwe- tenhcid dieren die, alhoewel in vrijheid levende, hem nogtans veelal de grootste diensten bewijzen. Om eens van het gevogelte te sprekenslippen wij aandat de landlieden de uilen en andere nachtvogels gemeenlijk als vijanden behandelen. Waarom Omdat hun lomp voorkomenhunne grooto en ontwikkelde oogstralenhun akelig gekerm hunne afgezonderde levenswijzehunne woning op torens en nabij de kerkhoven talrijke vooroor- deelen inboezemen. Als een boer een uil kan knippen nagelt hg hem wel bij de vlerken boven de deur van zijne schuur. Die wreedheid zal hem veel kosten. De vogelen immers, die men als noodlottig aanziet, die men kruist en mishandeltmoeten onder degene ge rekend wordendie het meest voordeelig zijn. Inderdaad, al de vogelen van dit geslacht"leven bijna uitsluitend van muizen en ralleu. De fijnheid van hunnen reuk, de klaarheid van hun gezicht bij nacht, de stilte van hunne vlucht maken die jagers zeer geschikt ,om die knaagdieren te verrassen als zij "s nachts hunne holen ver laten om hun voedsel te gaau zoeken. Uit Oud-Gastel wordt aan de Gocsche Courant geschrevenDezer dagen gingen eenige heeren uit deze gemeente eene weddingschap aan over de dikte van eiken hoornen staande in do nabij heid der hofstede van Petrone.lla Hack, in eigen dom toebehoorendo aan mevrouw de weduwe van den Dries, te Oudenbosch. Er was vooraf bepaalddat de meting dezer booinen moest geschieden voor de borst of liever op 1 el 30 duim boven den beganen grond. Uit eene menigte in bovengenoemdo stad staande dikke en zeer dikke eiken, werden er 5 uitge kozen die op gemelde hoogte van den bodem eenen omvang hadden van 2 cl 70 duim 2 cl 74 duim, 3 el 3 duim, 3 el 8 duim en 3 el 45 duim, of gemiddeld juist 3 N. ellen ten naasten bij 10 rijnlandscho voeten. De grootste dezer Goliath's in de Nederlandscho plantenwereld heeft eene kroon van ongeveer 20 cl in de middellijn, en dus beslaan zijne takken eene oppervlakte van ruim 300 vierkante ellen. Tegen 70 vie; kante palmen per hoofd gerekend, kunnen dus moor dan 400 mcnschcn een plaatsje onder dezen koning der eiken vinden. Men schrijft uit Gouda, onder daglcekcning van 2 Junihet volgende middel lot wering der vee ziekte Wij vernemen dat van gouvernementswege proeven worden genomen in de omstreken alhier met ccn desinfecfccrend middel, bestaande in het carbonisceren van het hout en de muren der aangetaste stallencn wel door gedreven gas_ vlammen volgons het stelsel van den heer da Lappareut. Men mag zich oen gunsLigen uitslag dier proef nemingen voorspiegeleu aangezien de proeven tot ontsmetting langs dien wegin het vorige jaar genomeu, voldoende bewezen hebbeu dat het een uitstekend middel tot zuivering en dcsinfec- tatie is. Deze proeven werden met zulk een gunstig gevolg bekroond, dat de commissie vau veeartsen wegens de veetyphus aanleiding vond tot het geven eener verklaringwaarin werd betuigd dat de ontsmetting door deze carbonisatie volkomen bereikt wordt zoodat zij deze handelwijze met gerustheid durft aanbevelen. De proeveii, welke de regeering thans Iaat nemendienen om tot eene berekening te komen van de kosten welke de desinfëctalie der besmette stallen, op deze wijze toegepast, in het algemeen zoude bedragen. Dat eenige zoodanige zuivering inderdaad drin gend noodzakelijk is om den algemeenen vijand de runderpest, te vernietigen, behoeft geen beloog; doch ten overvloede kan gewezen worden op het feit in de N. Roti. Cour. van 2 Juui vermeld dat de lord president van den Privy Council, in En geland, Yerkaarde reden te hebben om le ver- moedeu, dat het op nieuw uitbreken der veeziekte in Engeland een gevolg was van ouvoldoeude zuivering en dcsinlëctie van de stallen, die eenmaal besmet geweest waren. Er zijn nu door de regeering aanzienlijke som men besteed lot het weren der ziekte, de bewa king der lijnen cn het afmaken van de aangetaste koppels, doch hot is duidelijkdat die gelden groolendcels te vergeefs zullen ziju besleed indien de eeumaal besmette stallen niet volkomen worden ontsmet, opdat elke kiem der ziekte ver nietigd worde, welke uitslag, zooals de onder vinding bewijst, niet wordt verkregen door chloor- berookingen eu zwavelberookingen, aangezien die dampen niet doordringen in de poriën en in de opperhuid van het hout, terwijl döor de carboni satie de opperhuid geheel wordt geschroeid. SLUIS. GEHUWD: 8 Mei. J. F. Bommelé, jra., en M. J. do Groote. jd.- 15 Mei. P. Nieskens, jm., en K. Hol, jd.- 17 Mei il. do Boer, jm,. cn l). M. M. Abrahams, jd. BEVALLEN: 7 Mei. M. C. Laco, geb. van Hoeve, d.- 13 Mei- M. van Winsberghe, geb. de Koker, z.- 16 Mei. J. de Roo, geb. Beerens z.- 16 Mei. B. F. do Lange, geb. Steenkistcd.- 24 Mei. A, Murijn, geb. de Bruijckere, d.- 29 Mei. T. A. F. van Oort, geb. Blankert, z. OVERLEDEN: 6 Mei. G. J. Vcrraerc, wed. P. Hennequin, 81 j. GRAANMARKT TE AABDENBUBG VERKOOPPRIJS PER 31U DDE. DINGSDAG, DINGSDAG, 4 Juni 1867. 11 Juni 1867. Laagste üoogste Laagste Hoogste Tarwe f 12,25 V 13,- f12.75 f 12,90 8/i 0 8,60 8,40 8,6!) Wintergerst 8,90 8,— 7,10 7,25 Zomergerst 7,10 7,20 7.20 7,30 Boekweit 0 0 0 0,— Haver 4,— 4,25 4 4.50 Paardeboonen 7,20 7,30 7.10 7,30 Koolzaad j t i Erwlen 0- 0,— 0,— 0 COSTBUBG 12 Juni. Bij Ulcincn aanvoer bestond lieden weinig vraag, en bepaalde zich het vcrkochltc tot de puike monsters, tegen nagenoeg vorige prijzen. Afwijkende monsters niet dan veel lager te verknopen. Jarige tarwe f 00,00 a f 00,00 nieuwe dito f 11,00 a f 12,7ö, rogge f 8,25 4 f9,00, wintergerst f7,00 a f 7,75, zomer dito f 0,75 4 f7,25, haver f3,00 af 4,00, panrden- boonen f 0,25 4 f 7,23 erwten f 0,00 4 0,00, koolzaad f00,00 4 00,00. Ter varkensmarkt waren aangebracht lil stuks waarvan de verkoop langzaam ging bij lage prijzen.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3