Politiek Overzicht. hun onderwijsdan is men over en weer quittemeenen zij, en niemand heeft reden van klagen. Zij hebben niet beter geleerdzegt men. Dat is een reden om het hun van nu af aan te Iecrcn, en het onderwijs en den onderwijzer niet langer aan smadelijke wil keur prijs te geven. Hebben zij liet schoolgaan nog nooit als een voorrecht gewaardeerden een goeden onderwijzer als een mandien zij in eere moeten houdendan moet hun dit denk beeld door alle gepaste middelen bijgebracht worden. Daartoe is de hulp van het Ge meentebestuur noodig. Daarover sprak ik boven reeds. Tegen bet lang wegblijven in de zomer maanden kan de daar aangeprezen maatregel niet toegepast worden omdat men liet in den herfst terugkomen behoort aan te moedigen. Toch staan den onderwijzer, die wat invloed heeft op de leden zijner gemeente, en wat van hen gedaan kan krijgenvele middelen ten dienste, om het stil wegblijven van de kinderen te voorkomen. Veelal zal het hem door beleid en verstandig overleg gelukken, den duur van zulk een afwezigheid (terwijl hij er vergunning toe geeft) le be perken door in dat schriftelijk bewijs van verlof uit te drukken dat hel niet langer dan voor een bepaald aantal weken wordt verleend. En als hij dat voor het oog van de verlofgangers in een daartoe bestemd bock opteekent en daaraan met al wat in zijn macht is de hand houdtzal hij het jammerlijk schoolverzuim in de landgemeenten, voor zoover dit uit bet wegblijven gedurende de zomermaanden ontstaat, binnen de engst mogelijke grenzen beperken, ja genoegzaam geheel voorkomen. Daarvan zijn mij voorbeelden bekend. Is er groole drukte op bet veld en behoefte aan banden dan geve bij wel voorzichtig verlof, maar zonder weerstreven. De groote kinderen moeten volle overtuiging hebben dat zij verlof kunnen krijgen, telkens wan neer bet noodig is dut houdt of brengt lien in de school, wanneer men hunne hulp niet meer behoeft. Een van de tirannen van bet oude Syracuse liet eens met gestrengheid een nieuwe belasting invorderen. Zijn handlangers brachten hem aan, dat de ingezetenen bitter klaagden en morden. Klagers hebben geen nood zeide bij en schreef onbekommerd de gehate belasting nog een- en andermaal uit. Eindelijk, toen hij hoorde, dat de mannen op de markt somber en iu zichzclvcn gekeerd rondliepenzeide hij tot zijne agenten Houdt op Zoodra de hoog gestegen nood de klacht op de lippen deed verstommen, rekende hij er op, dat zich een veerkracht openharen zou, die lot daden overging, en aan den onheslaaiibarcn toestand een einde maakte. Het verslag over den staat van het lager onderwijs in 1SG4 onlangs uitgegeven, leert, dat in October 30,000 kinderen minder sclioolgingen dan in Januari. Dit getal geeft te meer stof tol nadenken als men bedenktdat dit meerdere schoolverzuim in den zomer ten laste van de landgemeenten alleen komt. Dus eindigt dit belangrijk vertoog. Wij meenen in den geest onzer Maatschappij die zooveel voor bet onderwijs deed en nog doet, gehandeld le hebben met dit ter al- gemcener kennis onder de aandacht onzer honderden lezers gebracht te hebbenmoge het zaad cencn vruchtbaren akker vinden cn deze woorden dienstbaar zijn om in de wet, regelende liet lager onderwijs, een artikel te doen opnemen bevattende strafbepalingen togen schoolverzuimop grond der stellingHet lager onderwijs is verplichtend ieder die niet bewijzen kan van 6 tot 12 jaren, lager onderwijs genoten te hebben, is onbevoegd tot de uitoefening van eenig openbaar ambt of bediening Wij lezen aan het hoofd der Slidd. Cour. van Zondag 26 Mei het volgende Het koninklijk besluit, houdende cenige alge- meeno regelen omtrent do vcrcenigingen, ton doel hebbende om door vrijwillige oefeningen in den wapenhandel cn bijzonder in het schieten, 'slands weerbaarheid tc versterken, zal op velen een on- gunstigen indruk iiebben gemaakt. Wij vreezen dan ook dat de regeering do atgcmcene opvatting dier vcrcenigingen in den lande verkeerd heeft begrepen. Blijkbaar heeft zij de verhouding der Engeische vrijwilligers tot hun gouvernement voor oogen gehad en zich laten leiden door de gedachten, welke aan gene zijde van hel kanaal de bevolkingen bezielen hij de oprichting barer vrijwillige korpsen. In Nederland echter is hlo bevolking nog zoo ver niet. Terwijl men in Engeland zich laat leiden door liet denkbeeld om korpsen vrijwilligers te vormen, welke in lijd van gevaar en oorlog af zonderlijk in iict véld kunnen verschijnen en hunne kracht ontlecncn, behalve aan uitmuntende uitrusting cn oefening, aan de onderlinge be kendheid der verschillende leden van zu Ik een korps, van den hoegsten lol. den laagstee in rang, treedt in het Nederlandsch denkbeeld de volks wapening lot versterk ine van "slands weerbaarheid een ander beginsel op den voorgrond. De Nederlandsche natie beeft een gegronden of niet gegronden afkeer van hetgeen zij „soldaatje spelennoemt. Is nu ook de Engeische natie geeuc militaire natie, toch hebben die vrijwilligers korpsen jaarlijks groole wapenschouwingen en maken zij groole manoeuvres waaraan duizenden cn duizenden deelnemen, gelijk nog onlangs le Dover, alwaar honderdduizend'man vrijwilligers bijeen waren. Iels dergelijks op minder groole schaal kan menmet het oog op den volksgeest in Nederland gedurende do eerste jaren niet ver wachten. Bij de weinige zoogenaamde schcrn- sehullcrs-Yercciiigingea hier te lande staal zelfs slechts het schieten op den voorgrond, uit zich op do meeste plaatsen daarbij een vrij sterk spre kende anti militaire geest en worden iu het alge meen schier ailcrwegc die vcrcenigingen opgevat als vrijwillige oefenscholen voor hou, die in tijd van gevaar, zich elk afzonderlijk zullen aansluiteu by het i^gcr of de scliu'terij en thans slechts zich vcrcenigen omdat zonder gemeenschappelijke oefening in den wapenhandel geen bruikbaar vrijwilliger voor de toekomst denkbaar is. Behoorde dan ook in Engeland de regeering bij wetsbepalingen die meer iniiilaire korpsen vrij willigers le erkennenle ondersteunen vooral hunne verhouding tol den staal te regelen en in het algemeen een noodzakelijk toezicht uit le oefenen op do benoeming van officieren welke ook in Engeland even als elk vrijwilliger persoon lijk den eed van getrouwheid moeien afleggen in Nederland ware dit wellicht minder nood zakelijk gewccsL. Ilicr te lande had men juist ten zeerste zich moeten wachicn vooi hel scvaar om met dien anti-militairen geest in hotsing tc komen, om niet, gelijk nu is geschied, de officieren in verschillende opzichten lol militairen to maken en do korpsen vrijwilligers cene militaire sanctie te geven. In plaats van daardoor bevorderlijk te wezen aan dó vermeerdering van scherpschultcrs- vcreenigingen vreezen wij dat men thans door bovenbedoeld besluit integendeel juist de oprichtng van zulke vereeuigingcn zal verhinderen, De regcering heeft zich dan ook, naar ouzo meening, niet genoeg rekenschap gegeven van de gedachte, welke de Nederiandsche bevolking hij de oprichting barer scherpschutters-vei ecuigiugen geleid hecftt Vooral zou zij echter haar doel niet bereiken indien zij thans na voormeld besluitzekeren dwang wildo uitoefenen om de vereenigiagen bei karakter van militaire korpsen to geven, hetwelk in dat besluit zoo sterk op den voorgrond staat. Zij erkent wel in art. M ook eenvoudig burger lijk ingerichte1' vereenigiugenwelke op hare aanvrage munitiën zullen onlvaugen van het de partement van oorlog, cn geweren, indiende voorraad zulks toelaat; maar zullen nu derge lijke vcrcenigingen misschien achterstaan bij vrij willige meer militaire korpsen? Wij 'nopen liet niet, omdat daardoor het koninklijk besluit nog ongunstiger zon werken dan het thans reeds doet. Maar wij gaan nog cene schrede verder. Zullen de vrijwillige scherpschutters vereenigiagen, welke om de cene of andere gegronde of ongegronde reden geen gebruik willen maken van de voor rechten aan ceno erkenning verbonden en alzoo geen aanvrage doende o:a erkend of goedgekeurd io worden, wellicht, iu plaats van nict-onder- steuoing tegenwerking ondervinden van dc zijde der militaire of civiele autoriteiten? Zullen zij wellicht geen of een slechts zeer voorwaardelijk verlof ontvangon om gebruik te maken van de sehielbancn, om onderricht te erlangen gelijk zulks thans volgens minislerieële bepalingen geschiedt? In dat geval gcloovcu wij dat de reeds niet zeer levendige uiiingen van den volksgeest ten gunste der vrijwillige wapenoefeningen gevaar zouden loopen van spoedig geheel en al uit te dooven. Dij de Eugehche natie uiet zelden bestem peld met den naam van het koopend en verkoo- pend kruideniersvolk wordt do anti-militaire gcost_ als het ware verdrongen door hot diep era ernstig besef van de noodzakelijkheid om in de verdediging van het vaderland' te voorzien. Ira Engeland slaat dc beweging ten gunste der vrij willige wapening in verband met het familie leven, liet is niet voor aardigheid dat de Engolschen van elke maatschappelijke positie hunne nederige woningen of vorstelijke paleizen verlaten, om met een geweer op schouder wekelijks een aantal uren zich in den wapenhandel to gaan oefenen 9 maar om gereed te zijn vrouw, kinderen, haard steden togen buïlenlandsche aanvallen te verde digen. Vandaar dat de Engeische vrouwen zulk cene levendige sympathie betoouen voor die vrij- williger-korpsen omdat ook zij de overtuiging hebben dat het vaderlandmet alles wat den Engelschman daaraan bindt, in deze zijne ver dediging zal en moet vinden. Vrij minachtend bejegent dan ook iedere Engelsehe dame iu ge zelschappen deugenedie niet behoort lot een der talrijke korpsen vrijwilligers. Die toestand in Engeland echter, wij herhalen het, is eeue geheel andere dan thans nog in Ne derland valt waar le nemen, alwaar zij het ook niet tot roem ouzer natie hier verschillende bijomstandigheden, ginds gebrek aan energie, elders zekere langzaamheid van bewegingen, nog de overtuiging niet tot volle bewustzijn heeft doen komen dat de verdediging des vaderlands do oprichting van scherpscliutlers-vereenigingen drin gend noodzakelijk maakte. Onder deze omstan digheden achten wij dan ook het koninklijk besluit een zeer gewenschten maatregelwaarvan alleen de ongunstige indruk kan worden verminderd door ecne niet strenge toepassing. Deze beschouwingen dcelcn wij volkomen wij komennadat het lot der schutlerijwet beslist zal zijner op terug. 'L Zal ons benieuwenof in die wel betere be- paliugea omtrent do schutterij, door de gemeente besturen op papier le houdenzullen opgeno men zijn. Wij bespraken vroeger in ons blad die zaak reedswij deden dezer dagen nog eeuc treurige ondervinding op, boe in ecu paar gemeenten van ons gewest dc gehcolc staal verknoeid is, ten gevolge van cene opvatting, die, niet omdat ze de onze niei is, echter niet de ware is; bij cene compagnie misten wij niets meer of minder dan het stamboek 't is dus te hopen 9 dat de verte genwoordigers en deskundigen op eeu en ander acht zullen geven: 't wordt tijd! e keizer van Oostenrijk heeft eergisteren de zitting van den Reichsralh van Weenen geopend. De troonrede dringt aan op de noodzakelijk heid om de overeenkomst te aanvaardenmet Hongarije gesloten, als eenig middel om het geheel der monarchie in geregelde en grondwetLige voor waarden tc herplaatsen. Maar ton zelfden tijde protesteert zij tegen alle denkbeeld van dn rechten en de vrijheden der landen te hebben willen ver minderen die aan de kroon van Sf.-Steven niet toebehoorenzij belooft hun integendeel al de ontwikkelingendie hot mogelijk zal zijn aan hunne zelfstandigheid lo gevenzonder de alge- meone belangen van het rijk in gevaar to brengen. Wat den toestand van Oostenrijk als Europcescho mogendheid betreftdo keizer verklaart dien to aanvaarden, zonder ecnige achtergedachte of haat zooals dc gebeurtenissen van het verleden jaar dien hebben gemaakt. Hij wil al zijne pogingen aanwenden om de vijandschap en het wantrouwen uit te wisschon, ten einde aan Oostenrijk de toe genegenheid en den eerbied der andere natiën le verzekeren. De Wicncr-Zeilungalhoewel verklarende, dat men op dit «ogenblik geene stellige inlichting heeft over het tegenwoordig lol en verblijf van keizer Maximïliaan verzekert echter datvolgens de door hel gouvernement ontvangene inlichtingen, da tijding der gevangenneming van dien prius door do Junrlslen en zijn droevig einde van allen grond ontbloot is. Het officieel blad voegt er bij, dat. het E ranse h gouvernement op zijne beurt die tijding door den Franschen Moniteur zal doen logen straften. Die verklaringen behelzen weinig dat gerust stellend is over het lot van den ongelukkigeii prins; er is uit le besluiten, dat hij nog blootge steld is aan al de gevaren eener ramp waarvan de geruchten, in Europa aangekomen, reeds eens wezenlijkheid hadden gemaakt. Ecuo briefwisseling uit Berlijn voltedïgl dc in lichtingen, reeds door dc Provinciale Correspondent gegeven over de verdaging dor reis van koning Willem naar Parijs. Aleer de wereldtentoonstelling te gaan bezoeken gaat Zijne Pruisische Majesteit de militaire feesten in Silezic hijwonen zoodat zijn verblijf in do hoofdstad vari Frankrijk niet geheel zal samenvallen inct dat vaa dea keizer van Rusland. Eene dépêche uit Constantinopel bevestigt dc reis van den Sultan naar Frankrijk, liet ontwerp., door Abd-ul-Aziz opgevat, had onder zijne raads- heeren eenen levendigen tegenstand ontmoet. Deze is overwonnen geworden door cene persoonlijke uitnoodiging vaalceizcr Napoleon, naar Constan tinopel gezonden op aanduidingen van den heer

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2