Politiek Overzicht. Commissie bchooren mede een paar Gods dienstleeraars van verschillende gezindte leden te zijn. Ook omdat zij het meest met het volk in aanraking komenis het wenschelijk zich van hunne medewerking te verzekeren. Zóó vooral kunnen zij met de school meer in betrekking gebracht, hun ijver, hun wetenschap en ervaring in ruimeren kring opgedaan vruchtbaar voor de school gemaakt worden. Zóó zullen zij zich op gewekt gevoelenen meer gelegenheid krijgen om zich met onderwijs-zaken bekend te maken. Wonneer Godsdienstleeraars zich met verplichten ernst hel kinder onderwijs in de Godsdienst aantrekken en daartoe bij het Gemeentebestuur medewerking verzoe ken kan licht middel gevonden worden om de catechisaticn zóó te schikkendat zij het gewone schoolonderwijs niet langer belemmeren en een bron van regelmatig schoolverzuim worden. Zondagscholen zijn uitheemsche planten die bij ons niet lieren, of tieren kunnen. Do kweeking daarvan vergen wij niet van Godsdienst of Sehoolleernars. Tn Engeland in Noord-Amorikawaar zij in beter be reiden grond zeer goed voortkomen en welig groeien worden zij verzorgd door Commission, wier leden er niet alleen geld maar veelal eiken Zondag bun lijd aan geven. Kerk- en armbesturen kunnen ook een krachtige hand deenen tot bestrijding van het schoolverzuim. Zij hebben daartoe een recht en een plk'it. liet recht is onbe twistbaar moon ik. Brengen ouders de beheerders van openbare of kerkekassen in do onvermijdelijke noodzakelijkheid om hulp te vorleenen't is dipt ook billijkdat men ninalrcgelen'beraaïnt.om te beletten,dat do Uiindqren der ouderen voorbeeld volgen, en later ook ten laste van diezelfde lassen komen. Een der krachtigste middelen daartoe is do zorg, dat de kinderen van bedeelden de school geregeld bezoeken op straffe van geheele of gedeeltelijke inhouding der bcdeeling daardoor ontstaat althans de mogelijkheid dat zij meer worden dan vader. Al ware het slechts uit betamelijke zorg voor de kassen onder hun beheer zijn zulke besturen verplicht de hand to leencn tot beteugeling van schoolverzuim; daartoe belmoren zij zich of c'oor middel van het Gemeentebestuur, of rechtstreeks met do onderwijzers der volksscholen in verband te stellen en zonder schuldige toegeeflijkheid bedeeling te wei geren, als uit de bekomen lijsten blijkt, dat zonder wettige reden de kinderen hunner bedeelden in de voorgaande week of maand dc school niet trouw hebben bezocht. Arme lui zijn kor'zichtigmet herhaalde bedreiging steken zij den draak het is wreede barm hartigheid hen vrij te laten in het ver- waarloozen van bun kroost en het bcna- deelen der gemeente. liet inbonden van bedoeling werd door bet burgerlijk armbestuur te Rotterdam in 1SG0 met uitnemend gevolg toegepast. Te Zwolle werd door het gecombineerd her vormd armbestuur dezelfde maatregel streng gehandhaafden bevorderde zeer bet ge regelde schoolgaan van de kinderen der bedeelden. Zulke berichten geworden ons ook van elders. 6. De onderwijzers eindelijk watkunnen die legen schoolverzuim? Tweeërleimid dellijk en onmiddellijk. Middellijk, door toeleg om hun invloed op de ingezetenen hunner gemeente en op do kinderen te vermeerderen. Door langdurige ondervinding en bijzon- zondcre aandacht op dit punt is mij geble ken dat zonder uitzondering overalwaar de onderwijzers zich onderscheiden door a, onberispclijkeu wandel; b. een bescheiden vertrouwen- en liefde- wekkend gedrag -jegens bun medeburgers c. bekwaam en geschiktheid, ingenomenheid met hun ambt en nauwgezette waarneming hunner plichten d. opwekkend onderwijs en innemende behandeling der kinderen over ongeregeld schoolgaan weinig of niet te klagen viel. Onder zoo gunstige omstan digheden bevond ik,dat zelfs in landgemeenten, en in het drukst van den veldarbeid bet onderscheid in aantal van zomer- en winter- leerlingen zeer gering wasen zag ik in den winter niet zelden jongens van 1315 jaren ook op de dagschool-banken zitten. Natuurlijk de genegenheid die men den onderwijzer toedraagtstaat in het nauwste verband met den dunk van zijn onderwijs en deze weer heeft noodzakelijk grooten invloed op den lust en bet besluit om er gebruik of langer gebiuik van te maken even als do achting en genegenheid, die wij een geneesheer toedragenons vaak onbewust, en omdat wij het wenschen, er toe brengen om hem voor knap te bonden en spoediger zijn hulp in te roepen. Ontelbare malen wordt ons verstand omgekocht om te zeggen, wat alleen voorvlocit uit de inspraak van ons hart. Die nauwgezette waarneming van zijn ambt dringt den onderwijzer of als lid der commissie tegen schoolverzuimof uit eigen aandrift 1. Om waar het noodig is, de ouders te verzoeken en tc vermanen, hun kinderen trouwer school te zenden. De overtuiging, dat de onderwijzer weinig of geen geldelijk belang meer heeft bij liet schoolgaan, moet den invloed van een gemoedelijke toespraak versterken. Dat kan niet anders. Sluiten zijn welsprekende vertoogen af op geldelijke bezwaren, dan zijn die, ook waar geen commissie bestaal, met behulp van bijzondere liefdadigheid wellicht uit den weg Ie ruimen. Men moet het beproeven. De liefdadigheid., anders groot genoeg, openbaart zich te zelden in die richting. 2. Zij drijft hem, om nauwkeurig het schoolverzuim op te teekenen, en dit in den ruimsten zin. In vele gemeenten wordt wel dagelijks aanteekening gehouden van hen, die ongeregeld school komen; maar wie bekommert zich om lien, die in de schooljaren nog niet, of niet meer school komen? In niet zeer volkrijke gemeenten is zelfs zonder hulp van het bevolkingsregister het samenstellen en bijhouden van den staal, waarop laatstgenoem den voorkomen, voor den onderwijzer een geringe moeite. Waartoe zal dit leiden? Tot verspreiding van de kennis aan hetgeen thans niet zonder groote schade onbekend is. Zulke staten kan de onderwijzer den Godsdienst leeraars, of ook wel liet dagelijks Gemeente bestuur bij gelegenheid voorleggen om daarvan dat gebruik te maken, dat zij noodig zullen achten. Licht volgt daaruit betere kennis van de uitgestrektiieldderkvvnal.cn een opsporen van middelen om ze te genezen. 3. Zij drijft hemom met alle gepaste middelen liet houden van een halfjarig of ten minste jaarhjksch schoolexamen of openbare les tc bevorderen en dit zoo nuttig mogelijk in te richten. Het is voor het onderwijs grootcr schade dan men zich wel voorstelt, dat daarvan zoo weinig werk wordt gemaakt. Ook de onderwijzers slcilcn daarop geen prijs genoeg. Ik wil dat liefst aan ongewoonte, en nog nist aan minder eervoile redenen toeschrijven. Het voortdurend nalaten daarvan is des te vreemder, omdat er geen geldelijke of andere bezwaren noodzakelijk aan verbonden zijn. 4. Zij drijft hem, om met al de middelen, die hem ten dienste staan en bijzonder door opwekkend en geheel naar dc bijzondere behoeften ingericht onderwijs het bezoeken der avondschool aan to moedigen. Ook daarover werd boven gesproken. Doet hij ten dezen wat zijn plicht medebrengten meer dan waartoe hij volgens aanstelling gehouden is, met ijver, dan blijft gemeenlijk ook de geldelijke belooning niet uit; ik zag dat meermalen. Onmiddellijk kan de onderwijzer schoolver zuim tegengaan door aanwenden van den prikkel der eerzuchten door belooning of straf. Ik weet, datwanneer ik van wekken of aanvuren der eerzucht op de schooi spreekik mij op betwist terrein waag dat schrikt mij niet af: integendeel noopt het mij tot eene moedige mededeeling mijner gedachten, in de hoop, dat ze aanleiding zal gevenom dit aangelegen onderwerp nader ter toetse te brengen. De drijfveeren tot het doen van 'tgeen plicht, en het nalaten van 't geen verkeerd is zijn zeer velen en onderscheidener zijn edele, minder edele en onedele drijfveeren. De laatst.cn mogen natuurlijk door ouders en opvoeders nimmer gebezigd worden ook dan niet wanneer de dadelijke en oogenschijnlijke gevolgen goed en gewenscht zijn. Het slot in migend nummer i'0 Luxembupgsche kwestie is ten einde en de hoop op vrede wordt meer en meer bevestigd. De houding van Nederland was minst genomen in deze zaak zonderling. In den Tijdspiegel komt onder anderen li,et vol gende voor: wij stemmen er mede in en geven 't den lezer ter overweging. Ook Nederlandsche bladen hebben wraak geroepen over het gerucht, dat de groothertog van Luxemburg zijn groothertogdom voor geld aan den keizer der Franschen zou hebben afge staan. Zulk een sehacheren met land en volk sluit bun zoo tegen de borst, dat zij als het ware een koor vormen om lucht te geven aan hun be- Icedigd eergevoel. Men weet niet wat men leest. Eene samenspanning van de dagbladen om de eer der mensehheid de waardigheid van het volk de staatkundige zedelijkheid en wat dies meer zij te handhaven en dat in Nederland En dat terwille van Luxemburg, dat ons nauwelijks aan gaat. Dat in Nederland, 't welk sedert eeuwen met de inboorlingen zijner koloniën handel gedreven heeft, dat nog altijd voortgaat om do pikols koffie in le zamelen dé zielen te de moraliseeren, de lichamen af Le beulen. De koloniale politiek staal nog altijd daar als het onverwrikbaar bewijs, dat hel Nederlandsche volk geen eergevoel heeft, noch begrip van men- schenwaarde of staatkundige eerlijkheid. Van waar dan dat spektakel ter zake van het onnoozele Luxemburg. Drijf geen handel meer in menschen Wilde Nederland dat beginsel in toepassing brengen wat zou het in zijne kolonie een zegen kunnen verspreiden terwijl men gerust aan kau nemen dat, al wierd ook Luxemburg voor geld verkocht, dc bevolking er niet bij verliezen zou. Van waar dus het spektakel Er moet meer achter zitten. Want de logica zegt over Java oefent het Nederlandsche volk zelf sonvereinileits-rechten uit. Het zijn zijne vertegenwoordigers en verantwoordelijke gevol machtigden die daar het stelsel van den menschen- verkoop handhaven en dat tot genoegen van de groote meerderheid die de wetlen maakt. Al had dus Nederland een koning die niet slechts Lu xemburg maar Nederland zelf voor geld verkocht, dan zou hij geen onrecht doen aan de nationaliteit. Tot dusverre gaat de taal der logica en der feilen. En verder gaan wij nietwij doen dus geene pogingen het raadsel le verklarenmaar zeggen alleen dat Nederland slim rekent. Het zou gaarne voor wat geschreeuw in de dagbladen zijn verloren volkseer willen lerugkoopen. Maar hél houdt den Javaan onverbiddelijk onder den voet. Ook zijn er menschen die na de rol, door den legenwoordigen onderkoning van Insulinde gespeeld hunne verwondering hebben uitgeput." Tot de laatsten behooren ook wij. 't Is ons onmogelijk een overzicht tejgeven van de schreeu wende ongerechtigheden sedert 1813 in Indio gepleegd om wraak en de kreet wordt ge hoord, daar schreeuwt eene beleedigi'e menschen— vri nd om vroeger of later verhoord te worden Ouzo Beets (zulke namen ouder de orthodoxen als liects, Keuchenius, llasebroek enz. noemen wc met voorliefde, omdat ze ons het bewijs leveren dat ook hij die richting de vrucht des christen- doms, de waarachtige humaniteit gevonden wordt), onze Beets zong eens

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2