BINNENLAND. ^llAHlvTBEKICÏlTEN. schreven brief van uitnoodiging te brengen. Keizer Napoleon heeft den broeder van den taikocn in een plechtig gehoor ontvangen. Do Japausche prins richtte daarbij de volgende aan spraak tot den keizer „Sire! door een keizerlijk bevel is mij opge dragen tegenwoordig te zijn bij do statige plech tigheid die in uwe hoofdstad zal gevierd worden tijdens de opening dor algëmeeno tentoonstelling. „Zoo doende heeft Japan een bewijs van zijne vriendschap voor Frankrijk willen geven. Ik heb de eer Uwer Keizerlijke Majesteit den brief aan te bieden, welken Z. M. de taïkoen dienaangaande aan u richt. Ik beu zeer jong, geheel zouder ervariug, en erken mij geheel onwaardig om het keizerlijk bevel behoorlijk uil te voeren. Doch mijn eerbiedigstc hulde Uwer Majesteit aanbie dende roep "ik uwe welwillende toegeeflijkheid indie alleen mij iu staat zal stellen mijne zending te vervullen. Insgelijks heb ik bevel ont vangen om iu de schaduw van Uwer Majesteils troon te blijven, ten einde met eeuigc van mijne onderdanen de wetenschappendie Frankrijk ouderscheiden, aan te leereu." Deze in het Japansch gehouden toespraak is door den keizer in het Fransch beantwoord. Zijne Majesteitzegt de Moniteurbetuigde deu jeugdi gen prins, dat het hem genoegen deed den broeder te zien van een souverein waarmede zijn gou- vernemeul de vriendschappelijksle betrekkingen onderhoudt. Zijne Majesteit gaf verder zijne blijdschap le kennen over de aanhoudende ont wikkeling vJtusschen de verwijderdste landen van betrekkingen, die zoo nuttig voor den vooruitgang cu de beschaving zijn. De prins-stadhouder van het groot-hertogdom Luxemburg heeft aan de groothertoglijke regeering opgedragen, alle belanghebbenden te verzekeren, dat de groothertog diep getroffen is geweest door de gevoelens, hem door zijne goede en getrouwe onderdanen kenbaar gemaakt in de adressen waarin zij zich voor het behoud van een zelfstan digen regeeringsvorm van hun land onder den schcptcr van het huis van Oranje verklaard hebben. SLUIS, 6 Mei. Deze gemeente leed heden een smartelijk verlies door het overlijden van Vrouwe C. J. Verraere wed. P. Hennequin in ruim Sljarjgen leeftijd. Zoo iemand in de gemeente dan was zij geachtbemind door allenzonder onderscheid van rangstaud of godsdienstom den adel van haar karakter. Wel te doen cllcudigeu le helpen tranen te drogen leed to verzachten, zoo in het verborgen als in het open baar dat was haar leven dat was hare vreugd tot in hare laatste oogenblikken. Geen wonder dan dat de geheele gemeente rouwt met de fa milie der betreurde overledene. Nimmer zal Sluis vergeten wat zij voor de plaats harer in woning geweest is en al leeft zij niet zichtbaar meer in het midden der gemeente onzichtbaar blijft zij iu het hart van elk gemeenlelid voortleven, gekroond mot den stralenkrans der weldadigheid en der zachtmoedigheiden de herinnering aan haar on hare deugden zal eerst dan verloren gaan, als het laatste oog is gesloten van zoovelen als haar gekend hebben. Hare asch ruste in vrede! SLUIS, 9 Mei. Heden raiddag werd hot stoffe lijk overschot van Vrouwe C. J. Vermerewed. P. Hennequinbijgezet in den grafkelder der familie op de Krabbeschansgemeente Heille. Niet minder dan zes en zestig burgers van ver schillende geloofsbelijdenis en rang en stand in de Maatschappij hadden zich bij den lijkstoet aan gesloten om der dierbare overledene een laatste bewijs te brengen van hunne diepe hulde. Aan den grafkelder werden treffende toespraken ge houden tot de naaste betrekkingen der overledene, do WelEdele heeren J. M. Hennequin en A. van den Broecke, door den WelEerw. heer Moquette, predikant der Herv. gem.en door den hoofdon derwijzer J. H. van Dale, namens de burgerij van Sluis," die beantwoord werden door den diep bewogen cenigcn zoon der weduwe in even hartelijke als roerende laai. Hierna keerde de stoet ten hoogste aangedaan, huiswaarts van hel graf eencr Vrouw, wier nagedachtenis steeds in gezegend aan denken blijven zal. SLUIS. 9 Mei. Heden had alhier de stemming plaats voor het al of niet in toepassing brengen van art. 23 van het synodaal reglementbetrek kelijk het benoemen van ouderlingen en diakenen cn het beroepen van predikanten. Van de 155 stemgerechtigden waren 73 opgekomen, van welke er vóór en 31 tegen de invoering stemden, terwijl cr cén biljet was van ouwaarde. Art. 23 is dus ook hier met meerderheid van stemmen aangenomen. Naar wij vernemen zullen Hubrecht Witle- vrangel oud 74 jaar en Jannetje tlubrechtsen oud 70 jaar, echtelieden, wonende te Groedc don 21 Mei a. s. hun gouden bruiloft vieren. De men- schcn verkeeren in armoedige omstandigheden. (i Cor. 10 vs. 15.) Te Biervliet is lot lid van den raad gekozen Johannes Leenhouts J.z., met 27 van de 41 uit gebrachte stemmen. Omtrent eene Zondag der vorige week te Ant werpen gehouden bijeenkomst van cenige Ilol- landschc en Belgische heeren meldt een Vlaamsch blad: „In die vergadering is besloten geworden, dat cr een oproeping zal plaats hebben aan al de ware Belgische en Hollandsche patriotten, om eene groote meeting te houden in eene te bepalen stad, ten einde gezamenlijk middelen te beramen over de houding, welke beide lauden le nemen hebbeu in het geval van de staatkundige verwik kelingen, welke schijnen le moeten plaats hebbeu. Naar men verzekert, zou Kozcndaal do plaats zijn waar die meeting zal gehouden worden. Er ontbreken ons voor het oogeublik breedvoeriger inlichtingen dier belangwekkende beweging, welke niet" missen kan veel bijval te ontmoeten bij al diegenen, welke waarlijk do onafhankelijkheid van het vaderlaud op prijs stellen. In eeu ver- boud tusscheu Noord en Zuid ligt gewis een machtig middel, om gebeurtenissen Te verhoeden, welke, moeten zij plaats hebben, voor beide lan den noodlottig zonden zijn. Wij mogen dus de baud niet weigercu welke de Nederlanders ous zoo gulhartig aanbieden. Wij mogen ons niet laten opwinden door het herdenken aan oude veeten, of wrevel loonen tegen eene natio, welke, in 'l vooruitzicht van een algemeen gevaar, voor stelt samen te werkenom deu inval van den vreemde af te weren. Door het sluiten van we- derzijdsche vriendschapsbetrekkingen zal de on- eenigheidwelke er bestaat over de afdamming der Schelde, gemakkelijker uit de voelen gemaakt worden dan door de berekende en meest vol gens haar eigen voordeel gevelde uitspraak van de groote mogendheden. Het onderling belang van België en Holland eischl, in de tegenwoor dige omstandigheden vooralsteeds op hunne hoede te wezen tegen de kwaal van overweldiging, waarmede de machtige staatshoofden thans onge lukkiglijk behept zijn. Als Vlaamsch orgaan der hoofdstad sluiten wij ons broederlijk aan bij do poging welke wordt aangewend om tusscheu België en Holland vriendschapsbanden toe le halen. Het zou niet alleen goed zijn om een tijdelijk gevaar te vermijdenmaar nog in de toekomst eene rijke bron voor den wederkeerigen handel en nijverheid van beide landen wezen." M. Ct. Het verleden jaar, om reden der toen heer- schende ziekte, uitgesteld Nederlandsch taalcon gres zal te Gent gehouden worden op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 Augustus. De plechtige ontvangst der congresleden zal Zondag, den 18 Augustus, plaats hebben. Schitterende feesten zullen te dier gelegenheid worden gegeven in den Kasino, in de Koormaat schappijin de Melomauen, in Minard's schouw burg, enz. Men leest de beide volgendo stukken in den Eecloonaer DE AFDAMMING DEK SCHELDE. Volgens uitleggingen deze week in de Hol landsche kamers door den minister van buiten- landsche zaken gegeven zou het verslag der vreemde ingenieursover het afdammen der Schelde uitgebracht, gunstig wezen aan Holland. Zo zouden van oordeel zijn dat het kanaal van Zuid-Bevclandhetwelk Holland doet graven geheel het vaarwater vervangt, dat door de af damming onbruikbaar wordt gemaakt. „Indien zoo voegde de minister er bijde afdammings- werken later voor huune gevolgen op de bevaar baarheid der Schelde vrees deden opvatten, en dat die vrees gegrond bevonden wierd dan zal Holland de hand leenen om daarin le voorzien." Men Yreest echter van nu af, dat de afdamming het verzanden der Wesler-Schelde zal veroorza ken, en dit is de knoop der kwestie. Dan, thans dat België meer dan ooit Hollands en, wederkec- rig Hollaud Belgiës vriendschap behoeft, wordt in het algemeen aan beide geradende Scheide- kweslic in het water te laten vallen en naar an dere middelen uit le zien om Belgiës zeevaart te verzekeren. EENE NIEUWE VAART. Om aan de moeilijkheid over het afdammen der Schelde tusschen België cn Holland opgere zen een einde te stellen wordt door het Ant- wcrpsch dagblad L'Escaut het plan aanbevolen eene groote vaart le delven van Antwerpen naar de Noordzee. La Pr op Hé tévan Brussel, ont vouwt djt denkbeeld. „Er zou, zegt dit blad, van aan Nïeuwpoortdoor Vlaanderenlangs Brugge, Gent en andere steden cn gemeenten tot aan Antwerpen eene groote vaart gegraven worden, die voor België "de Wcster-Scheldo zou vervangen. Deze vaart toch zou ten allen l ij cl o toegankelijk zijn voor alle zeeschepen, en niet langer zou men de ongemakken te onderslaan hebbonwelke men hedendaags ondervindtom uit do zee te varen naar Antwerpenheen cn wéér. Inderdaad, do schopen moeten dikwijls verscheidene dagen te Vlissingen blijven liggen in afwachting van eenen guusligen wind om do Schelde op te varen." Dit denkbeeld is niet nieuw reeds voor tien jaren werd het vooruitgezet, en het valt in met datgene om het schipdonksche kanaal tot eene zeevaartte maken van Heist af tot aan Gent ton einde le voldoen aan de behoeften van den zeehandel dezer laatste stad alleen. Men weet dal dit denkbeeld, over een paar jaren opgewor pen door den heer Maeroschepen le Gent krachtdadig ondersteund en het staatsbestuur werd aanbevolen door den Handelskring aldaar. Indien dit plan verwezenlijkt werddan zou de voorgestelde vaart ons district doorsnijden en voor deze geheele streek eene nieuwe toekomst openen. Uit Winschoten wordt dd. 30 April het volgcude gemeld: Zaterdag avond kwam een arbeider, die zich O. J. Rijzak noemdezich bij den veld wachter aldaar aanbieden tot vrijwillige inhechte nisneming daarbij to kennen gevendedat hij bereid was den burgemeester persoonlijk in kennis te stellen met de redenen, die hem daartoe had den aangespoord. Voor den burgemeester ge bracht, verklaarde hij, schuldig te zijn aan moord. Uit zijne verdere mededeelingen bleek het volgende: Voor ongeveer twaalf jaren bevond hij zich aan het werk te Haarlemmermeer. Toen hij op zekeren dag voor zich zeiven en voor een zijner makkers het hun toekomende geld van den opzichter ontving en die geheele som te zoek ge bracht had besloot hij ter voorkoming van veel ougenoegeu zijn vriend tc vermoorden en voerde ziju voornemen ook werkelijk uit door hem, uadat hij hem eerst in het water had geworpeneen dóodelijke wonde met een mes in den nek loe te breugen toen hij pogingen aanwendde om uit het water te komen. Kort na het plegen dier verschrikkelijke daad gevoelde hij berouwziju ontwaakt geweten maakte hem het arbeiden onmogelijk en spoorde hem aan als militair hij de koloniale troepen in dienst te tredendaarbij de hoop koesterende dat hij aan gindsche zijde Yan deu Oceaan rust zou kunnen vinden. Maar ook iu de Oost knaagde zijn verschrikkelijke misdaad hem als een worin aan het hartook daar had hij den verslagene dagelijks voor oogen, ja, zelfs des nachts was hij steeds voor zijn gezicht. Toen zijn diensttijd ten einde waskeerde hij terug naar het land waar hij een moordenaar was geworden. De werk zaamheden bij den spoorweg deden hem naar Winschoten overkoraeu en het was daar dat hij zich verplicht gevoelde het vorenstaande ter kennis van de rechterlijke macht te brengen opdat hijna voor zijne misdaad te zijn gestraft meer gerust zou kunnen leven of slerven. Op last van den officier van justitie is deze persoon voorloopig in verzekerde bewaring genomen met gespannen verwachting ziet men intusschen den verderen afloop van dit zonderlinge geval te ge- moet. AARDENBURG, 7 Mei. Onze plaats had he den een feestelijk aanzien. Voor de Mansvelders- slraat stond eene eereboog en voor eene nederige woning in die straal was een portiek van groen aangebrachtwaarboven men las Vijftig jaren, hou en trouw, Leefde Latupo met zijn vrouw! Ziedaar dan ook de reden der fêestelijke.slcmming. Pieter Lampo cn Maria Pieren êchtgeuooten alhier geboren en gehuwd, mochten het zeldzaam voorrecht smaken hun gouden bruiloft te vieren. De bolders- en handboogsocieteiten en de koor zangmaatschappij dezer gemeente, hadden hot voornemen opgevatom deze oude lieden die niet in ruime omstandigheden verkeeren eenen "enoegelijken dag te schenken, en werden daartoe door de ingezetenen van alle gezindheden onder steund. De voorzitters dier vereenigingen toch hadden eene lijst doen circuleeren welke met hunne eigene bijdragen eene som van om en bij de f 100 opleverde. De echtelingea konden dus huune vele bloedverwanten onlvangen. Ten achturen des morgens trok de stoet naar de R. C. kerk alhier. De geuootschappenmet hunne vaandels, banieren en schilden, behoorlijk gecostumeerdtrokkengevolgd door de ver wanten der jubilarissenonder trommelslag do straten door, terwijl zij gevolgd werden door het echtpaar, in een, door do heeren Verheekc en Canwels jr., ter hunner beschikking gesteld rijtuig gezeten. Iu de kerk werd do gebruikelijke dienst door deu heer pastoor en kapellaau, gratis verricht, en door eene talrijke menigte van alle gezindhe den voor wien de toespraak der geestelijkheid iets uitlokkends had, bijgewoond. De dag werd in gepasle vreugde gesleten, terwijl de koorzangmaatschappij, onder de leiding van den hulponderwijzer de heer J. W. Slager, onderscheidene stukkeu uitvoerde. De heer 1. W. v. d. Plassche directeurwas verhinderd wegens familieomstandigheden. Wij vermelden deze laatste bijzonderheden, om do gelegenheid aan te grijpen alle eer en lof to kunnen brengen aan deze jeugdige maatschappij. Zij toch heeft getoonddat eendracht macht maakt"; uit verschillende beslanddeclcn samenge steld hebben hare leden moed en voorzichtigheid noodig. De zang is eene scnoonc oefening en waar men nu, als hier, loont, zijnen tijd to kennen cn welke vorderingen in korten tijd, met vasten wil en volharding gemaakt kunnen worden, daar kan het niet misseu of met eendracht en wil moet het doel bereikt worden. OOSTBURG 8 Md Bij redelijken aanvoer bestond heden veel vraag voor granen, en werden op nieuw liooger prijzen betaaldevenwel werd meer op goede qualiteiten gelet en bleef van liet afwijkende veel onverkocht. Jarige tarwe f 00,00 f 00,00 nieuwe dito f 11,00a f 13,25, rogge f8,00 a f8,75, wintergerst f7,50 ii f 8,'25, zomer dito f G,75 ii f7,50, haver f3,00 ii f 4,50, paarden- boonen f 6,50 4 f 7,25erwten 0,00 6 0,00koolzaad f 00,00 a f 00,00.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3