Politiek Overzicht. aanteekening houdt kuu liet gemiddeld aantak werkelijk schoolgaande kinderen zeer juist opgeven. De gevolgen van 't schoolverzuim zijn opgenoemd. Het Gemeentebestuur moet daarbij nog het verlies voegen dat de gemeentekas lijdt, wanneer zij lecgloopers met een gezond lioofd, die het gehecle jaar door zouden hunnen werken, als zij beter geleerd hadden, maanden lang den mond moet openhouden tot schade en schande voor de gemeente, die een deel harer ingezetenen aan de ge varen van Icêglooperij blootstelten door 't karig onderhoud uit de armenkas tot fiks werken steeds minder geschikt maakt. Zij zouden kunnen werken, maar zij kennen niet genoeg. Wat daartegen te doen A. Maken dal zij meer en beter kennen. Jongens en meisjes, niet ontbloot van geestvermogensdie lang genoeg op een goede school geweest zijn, staan te hoog voor de armenkasveel te hoog. Daar is hun godsdienstig gevoel gewekt en levendig gewordeneen edel eergevoel wakker ge maakt. Zij hebben hun gedachten duidelijk en geregeld met mond en pen leeren uit drukken de verklaring van de meest in het oog vallende verschijnselen, het gebruik van de meest voorkomende werktuigen de grondregelen van het in de gemeente meest gewone bedrijf leeren kennen, en bijna alles uit het hoofd leeren berekenen zij hebben gehoord hoe de gezondheid te behoeden en onder betamelijk genot zuinig en voor- deelig huisjte houden is; het meisje leerde vaardig omgaan met de naaldde jongen met potlood en tcekensliftbeiden hebben ccnige kennis opgedaan van de wijze, waarop ons Land geregeerd wordtdoor gymnastiek hun lichaam rap en hun geest sterker gemaakt en door het verhaal van de daden en lotgevallen der voorvaderen de in ieders horst glorende vonk van vader landsliefde tot een gloed voelen aanblazen. Een goede school heeft alle kans, kinde ren die er lang genoeg blijven tot brave menschcn bekwame werklieden en knappe burgers te vormen. -Wat dunkt u, maakt zulk een school niet te knap om leóg te loopen, niet veel te hooghartig om ooit bij de openbare kassen een toevlucht te zoeken en onderstand Knappe en bekwame lieden behoeven die toevlucht ook niet zij vinden overal harten en beurzen open om hen bij te slaan in tijdclijkcn nood. Wat dunkt uzijn zulke scholen niet een heerlijk middel ook tegen schoolverzuim Zullen de ouders hunne kinderen daarheenwaar zulke dingen geleerd worden, niet veel ge regelder zendenen zich opoffering ge troosten, 0111 hen daar langer te doen blijven Nu gaan b. v. meisjes in haar beste leerjaren halve dagen schoolen ver zuimen de andere helft om naar den naai winkel te gaan. Is het mij gelukt mijne weldenkende en welwillende landgenoolcn er van te over tuigen hoe wcnschelijk zulke scholen zijn dan ben ik bereid hun thans aan te too- nen, dat het mogelijk is ze te slichten. Tegenwerpingen hoor ik van alle kanten ilt merk, dat ze van tweeërlei aard zijn: Er zijn er, die mecncn, dat ik in mijne opgewondenheid van zulke scholen veel meer verwachtdan zij leveren kunnen dat ik haren invloed ter verbetering van den toestand der werk- en ambachtslieden te hoog aansla. Ilebt gijdie zoo spreektwel eens na gedacht over de oorzaken van de ellende en verdierlijking, Waarin een tnllooze schare onzer mcdenienschen verkwijnt? Er zijn er onder te zwak van geest om ooit iets goeds te leeren, zelfs niet het eenvoudigste bedrijf of beroep er zijn er te zwak van lichaamom ooit met werken geregeld hun brood to verdienen er zijn zieken die tijdelijk er zijn weduwendie op den duur voor haar gezin niet genoeg hebben; er zijn weezen nog te jong om zich zeiven te helpen; dit zijn de armen, die wijzooals onze verheven Meester zegt, altijd bij ons hebbenen dat is goed ook. Die allen moeten wij helpenen beter helpen dan tot heden: daarvoor zal geld genoeg zijn als wij ons van de an deren maar kunnen ontslaan. Er zijn er te lui 0111 te werken, aan lediggang gewend; anderen, die hunne ruime verdiensten gedurende eenige maanden van het jaar in overdaad verterendit is groo- tendeels onze schuld, omdat wij hen van de jeugd af aan gewend hebbengedurende de overige maanden van gegeven brood te leven. Sparen komt niet bij hen op; zij zijn er zeker van, dat wij hen, hoe dan ookwel weêr door den winter zullen helpen. En met die hulp bedorven wij hen nog meer en onttrekken wij den rioo- digen bijstand aan hendie inderdaad op ondersteuning aanspraak hebben. Er zijn er, die van toereikend of on toereikend loon geen goed gebruik weten te maken. Welk een aanmerkelijk deer daarvan verkwisten zij niet aan nutlelooze, of zelfs verderfelijke uitgaven! Alleen vool het oogenblik zorgende onbekwaam om vooruit te zien, verkoopen of verpanden zij vaak voor oogenblikkelijk genot des morgens, wat zij dos avonds dringend behoeven. Onbekend met de vrijmakende kracht der spaarzaamheidhakende naar scherpe zin nelijke prikkels kennen zij vaak geen ander genoegen dan dronken te wezenals zij meer verdienden zou het geld nergens anders voor gebruikt wordendan om meer te drinken. Zal vermeerdering van loon voor den werkman een bron van meer welvaart worden men doe hem door beter en langer voortgezet onderwijs smaak vinden in betere vermakenen leere hem dat hij des zomers om den winter denken moet. Er zijn anderen door booze lusten te woeste hartstochten gevaarlijk voor de maa- sehappij; hun licdcr ijkde openbare rust immer bedreigend gedrag is groolendeels het gevolg van slechte voorbeelden te huis, waaraan zij in de meest beslissende jaren genoegzaam weerloos overgelaten werden daar zij niet of niet genoeg schoolgingen en niet gewapend werden tegen do vijan den in huis, hunne ouders, die hen zedelijk vermoordden. Er is een grooteovergroote schare die gaarne zoude willen werkenen voor zichzelve zorgenals zij maar altijd werk genoeg had. En waarom hebben zij geen werk genoeg Zij zijn niet bruikbaar ge noeg. Door gebrek lijden van de jeugd af aan slomp en krachteloos geworden leeren zij hun ambacht onvolledig, omdat het hun aan inzicht en doorzicht, aan de noodige kennis en ontwikkeling, ontbrak, waarvan 't gemis hen bij het gebruik hunner handen in den steek laaten nog altijd belet om bun bedrijf beter of nog iets anders daarbij te leeren. In afwachting van het nieuws der gehouden con ferentie te Londen door de mogendheden in de Luxemburgsche kwestiebetrokken vergenoegen zich de dagbladen met oenige beschouwingen om trent berichten, waarin uog eenige twijfel overblijft omtrent den goeden uitslag dier samenkomst, Wij gclooveu het vcrstandigslo tc handelen, met af te wachten wat de 7 Mei zal gehaard hebben en geven inmiddels de verklaring van den heel de Mouslier, minister van builenlandschc zaken in Frankrijk, iu dc kamer van afgevaardigden afge- egden behelzendedat de onderhandelingen betreffende de Luxemburgsche kwestie tot een leerst belangrijk resultaat geleid hebben. Oosten rijk FrankrijkEngeland PruisenRusland en de groothertog van Luxemburg zijn overeengekomen om een conferentie te Londen te houden waarin de internationale verhouding van Luxemburg zal worden geregeld op den grondslag van onzijdig- verklaring. Op het daartoe door den koning-groothertog genomen initiatief is beslotendat de conferentie den 7 dezer bijeen zou komen. De gevoelens waarmede al_ de gouvernementen bezield zijn en de gedachtewisseling die reeds tussehen hen heeft plaats gehad, doen verwachten, dal deze conferentie lol eene beslissing zal leiden, welke overeenkomstig is met do belangen en do waardigheid van de bij dc zaak betrokken mogendheden. Zoodra de cou- lerentio een besluit zal genomen hebben, ontvangt de kamer daarvan bericht. Ook de graaf von Bismarck schijnt nog al goeden moed te hebben op ecii gunsligeu uitslag der sa menkomst. llij toch moetbij de ontvangst der uilnoodiging Lot de conferentiegezegd hebben dat de neutralisatie van Luxemburg Pruisen be vredigt en dat de regeeriüg niet voornemens is om hel eventueel onzijdig verklaarde Luxemburg van het Tolverbond uit te sluiten. Wanneer de beide mogendheden, die het meest belang bij deze kwestie hebben deze gevoelens ook op de conferentie zelve blijven volhouden, dan kan de uitslag niet twijfelachtig zijn, en dc vrede zal, althans te dezer zake, niet verstoord worden. Al zijn de slavernij en slavenhandel in do Ver- ccuigde-Slalen van Noord-Amerika afgeschaft, zoo hebben toch de voorstanders daarvan in de Zui delijke Stalen nog niet geheel van den menschen- haudel afgezien, die naar het schijnt hun voor— deeliger is dan eenige andere handel. Meu bezigt slechts nu slinksche wogen om tot hetzelfde doel tc geraken. Onder voorgeven dat men de voor malige slaven die zonder werk zijndienst wil bewijzen, hoeft men in eenige plaatsen bestelkan- toreu opgericht. De arme negers die zich daar komen aanbiedenworden ingescheept en naar Cuba vervoerd, waar de slavernij nog door Spanje gehandhaafd wordt, cu alwaar zij, ofschoon vrij gelaten op nieuw verkocht worden. Wel heeft do gouverneur van Kuba tegen dezen handel geprotesteerd en zijn geëmployeerden bevolen streng toe te zien en dit te belettenmaaral is de bedoeling goed, toch kan zij niet hare geheelo uitwerking hebben zoolang er in de Spaanscho koloniën slaven zijn. Wel heeft de koningin van eiken slaaf van Porlorico of Cuba die in Spanje of in eiken niet slavenhoudenden staat Yoel aan wal zet vrij verklaard maar dit is slechts een halve maatregel, omdat de slavernij zelve niet is afgeschaft. Wat misschien nog geduchlcr is voor dc arme negers, is de volhardende kwaadwilligheid van vele iuvloedrijko mannen van het Zuiden, die bovendien aanmoediging vindt iu de betreurens waardige politiek vau den president Johnson. Na voor hel oogenblik door de zegepraal van bet Noorden ter neergeslagen te zijnhebben die mannen zich allengs hersteld, hunne stelling weer iugenomen, en hoewel zij er van moeten afzien om de slavernij te herstellen zoo dien zij ten minste al wat iu hun vermogen is, om do geheelo omaneipatie der negers te beletten en om hen voortdurend iu een staat van vernedering te houden. Gelukkig is het congres diiar, eu de vrienden der Unio zullen na de overwinning te hebben behaald, de vrucht Yan hunue langdurige krachtsinspanning niet willen verliezen en de zaak der vrijheid eii der gerechtigheid niet loslaten. De Saksische kamer van afgevaardigdon heeft het ontwerp der boudsconstilutie in behandeling genomen. E'genlijke discussiën hebben er niet over plaats gehad. De kamer heeft besloten don 3 dezer over de gave aanneming of volledige ver werping van het ontwerp te stemmen. Diezelfda handelwijze zal men ook volgen in de landdagen van de overige bondsstaten. Uit Mexico wordt via New-York gemeld dat keizer Maximiliaan eene pogiug heeft gedaan, om met de zijneu zich door het belegeringscorps voor Qucretaro heen te slaaumaar dat die po ging mislukt is. Wij wetcu dus waar de keizer zich bevindt; want uit de vele tegenstrijdige be richten wasditmocielijk op temaken. Er is'tenminste thans reden om deze tijding voor waar te houden; want levens wordt gemeld, dat Juares bevel heeft gegeven, om den keizer, zoo hij den republikei nen in handen mocht vallenals krijgsgevangene en dus op humane wijze te behandelen. De üos- tenrjjksche regcering heeft namelijk vroeger bij hel kabinet te Washington stappen gedaanom in dien ziu bij Juarez werkzaam te ziju en dezo heeft dus daaraan toegegeven. Men zegt dat het koninklijk gezin te Brussel, lo midden der vreugde over het huwelijk van den graaf van Vlaanderen, zeer treurige berichten heeft ontvangen aangaande keizerin Charlotte gemalin van keizer Maximiliaan van Mexico. Volgens die tijdingen schijnt haar toestand on herstelbaar en is zij tot volslagen krankzinnigheid vervallen. Te Parijs is men niet vreemd aan hel denkbeeld dat keizer Napoleon gelegenheid zal hebben uit voering to geven aan ziju lievelingsplan: aan do wereldtentooustelling bijzonderen luister bij tö zeilen door een soort van vorstencougres. [lét bezoek van den koning van Pruisen wordt verwacht, cu zoodra er gegrond uitzicht beslaat dat de confe rentie naar wensch zal afloopen, zal een adjudant van Napoleon III naar St. Petersburg reizen om deu czaar een door den keizer eigenhandig ge-

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2