BINNENLAND. met de Zuid-Duitsche slatea verccuigen. Dc nauwe betrekkingen, welkc mijne regeeritig roods iu dou herfst des Yerloopen jaars met deze staten heeft aangeknoopt, zullen door speciale verdragen worden bekrachtigd. liet levendig bewustzijn der Zuid-Duilsche re- geeriugen en bevolkingen vaa de gevareu der verdeeldheid vau Duitsohlaudde behoefte aan ceno vaste nationale vereeniging, welke in geheel Dnitschkiüd steeds meer erkend wordtzal de oplossing van die gewichtigo taak helpen bespoe digen. i)e veroeuigde kracht dor natie zal geroe pen en in slaat zijn oin Duitsehland do zegenin gen des vredes 'en do wezenlijke bescherming zijner rechten en belangen te waarborgen. 'Hierop vertrouwende, zal mijne regeeriug zich er aan laten gelegen zijn om elke verstoring Yan den Europeeschcu vrede door alle middelen te voorkomen, welkc met do eer en de belangen des vaderlands overeen zijn to brengen. Het Duitsche volk echter, sterk door zijne een heid zal golrouw de wisselvalligheden 'der toe komst kunnen to gemoet zien, wanneer gij, mijne heeren met het patriotisme '1 welk in Pruisen in gewichtige oogenblikkeu steeds gevonden werd, het groole werk der nationale eenheid helpt vol eindigen/' Ieder zal met bevreemding opmerken dat in deze troonrede met geen enkel woord over de JLuxemburgsche queslie of do verhouding tot Frankrijk gesproken wordt cn toch zou men dit in de eerste plaats verwacht hebben. Do jongste bcrichlon melden ons, dat de confe rentie ter beslissing van de beruchte zaak dooi de vijf groote mogendheden is aangenomen dat Ituslaud Engeland en Oostenrijk het recht van Pruisen om in Luxemburg bezetting te houden door de opheffing van den Duitschen Bond als vervallen beschouwenen dal de onzijdigheid van Luxemburg in beginsel is aangenomen. Zelfs moet onze koning, als groot-hertog vau Luxem burg door dc drie bemiddelende mogendheden uitgenoodigd zijn om voorstellen te doen Lot re geling dor staatkundige aangelegenheden. God geve dat een cn ander bewaarheid worde ge- wenschte vruchten drage cn de vrede bewaard hlijve, voor welks behoud, dit blijkt uit alles ten klaarste, vooral Oostenrijk cn Engeland hunne beste pogingen hebben aangewend. HANNOVER. Uit dit bij Pruisen ingelijfde land schrijft men: „II. M. do koningin van Hannover bewoont nog altijd hare residentie Maricuburg;; doch zij is er, om zoo te zeggendoor de Pruisische troepen omsingelden de gemeenschap met fi. M. zeer moeilijk. Dc burgers van Hannover hadden do verjaring van den geboortedag der koningin door cca plech tig banket willen vieren doch dit banket werd streng door de Pruisische Overheid verboden. Dit alles vermeerdert de opgewondenheid der Qanuo- verauen. Bijna al de plaatsen van opperhoofden of directeurs worden door Pruisen bediendwelke het eerste woord der Hannovqrsche administratie niet kennenzij vervangen hunne onwetendheid door geweld to'willen gebruiken. Doch dit is niet voldoende. Men kan met geweid bekomen; doch men kan niet met het recht van den sterkste re- geereu. Bespieding, aanklachten en huiszoekingen zijn in Hannover aan de orde van den dag. De fabrieken staan stiler is gebrek aan werk de prijzen der levensmiddelen verhoogen, en elke familie is in rouw gedompeld. Men vreest voor een opstand der bevolking. Dc schildwachten voor het paleis van den gouverneur-generaal zijn ver dubbeld. Na zeveu uur 's avonds is h et paleis ongenaakbaar. Do dépêches welke or aankomen, mouten aan het eerste portaal van hot paleis, aan den schildwacht overhandigd worden. Men weigerde eerst aan prins Hermann von Solms zijne tante, koningin Maria, te mogen bezoe ken; om dit te bekomen, heeft hij zijn ceréwoord moeten geven met II. M. niet over politieke zaken le spreken. Bij eenen beambte van hel grootmaarschalkschap heeft men den voorraad decoration der koninklijke orden van Hannover in beslag genomen. De ho telhouders worden van nabij bewaakt en indien men hel ongeluk heeft voor een goed Hannoveraan bekend te zijn, raag men verzekerd zijn door eonen Pruisischen agent gevolgd le worden. De heer Lerme von Luiuo legatie-raadsheer, welke zijne familie ia Hannover kwam bezoeken is het voorwerp geweest vaa ondragelijke plage rijen omdat hij door eenige üanaoversche va derlanders was bezocht geworden. Men zoekt lijlig naar het verborgen gouvernement, hetwelk zich in al de provinciën beweegt. De gansche bevolking maakt er deel van en do Pruisische agenten bespieden le vergeefs; zij komen altijd le laat. Kot bovenstaande moge niet vrij zijn van over drijving; 'l kan anderen loL spiegel strekken van Tgécn geannexeerde stalen van den vreemden' cvorkeerscher te wachten hebben. NOORD-AM ERIK A. Wij zien uit Pellas Weekbladdat „de saloon keepers aldaar wijselijk besloten hebbengeen whiskey cf sterken drank meer lo verkoopen zoodat er nu geen drop in die stad meer te ver krijgen is dan aüecu voor géneeskun dig- en keukengebruik/' In Grand Haven hebben de beide voornaamste logementhouders, Rice cn die Yan hel Milwaukee House beslotenden verkoop van sterken drank af te schaffen. ïs er iets, dat die plaatsen zal doen rijzendan is het zeker dit besluit. Wij feliciteer en beide plaatsen met deze gebeurtenis. MEXICO. Men is zonder nieuws uit Mexico. Wat de toe stand der ongelukkige keizerin Charlotte betreft die blijft zeer treurig. De arme zieke is ten prooi aan eèu hevigen angst en aan ecne gedurige vrees van vergiftigd of verwurgd te worden. BELGIE. Men leest iu de Vdriiè van Doornik De afwerping van het fort vaa Doornik is defi nitief beslist door het departement van oorlog binnen weinige dagen zal men de ontruiming van het artillerie-materieel en van het buskruit be ginnen dc slechting der sterkte zal onmiddellijk plaats hebben. DUlTSCilLAND. Te Weenen is op nieuw cca zonderlinge dief stal gepleegd. Er is nu van niets minder- sprake dan vaa hut wegkapen van een kanon wegende 3oö pond en geplaaist voor het Arscuaalmuseuiii. Dal meesterstuk was ten geschenke gegeven aan keizer Karei VI door eeue adelijke familie uit Neurenberg. Het vertoont aan do voorzijde een inscriptie, het jaar 1721 cn een wapen bevuilende. Aug. Ferd. Spana heeft een thermometer ge construeerd dien men ais eun horlogie in don zak bij zich kan dragon. Dit instrument is bij J. Rommel le Uim verkrijgbaar en kost slechts 2 thalers. FRANKRIJK. In den Zoölqgischeu tuin le Parijs heeft eenige dagca geleden een woedend gevecht lasschen twee boeren plaats gehad. Een bruine Pyreueen-beer en eeue ijsbeeriu waren reeds ccuigc maanden iu hetzelfde hok opgesloten en verdroegen elkan der tamelijk weltotdat er op zekeren morgen een twist tusschen hen uitbarstte, die con half uur duurde en met den dood der ijsbeeriu eindigde. Den 20 werd te Parijs aan de hoeken der stra ten het besluit aangeplaktwaarbij de som lot vrijkoop vaa dienst wordt vastgesteld op 3,000 Ir. In dc talrijke groepen welke de bekendmaking lazenlieerschte groole opgewondenheid c:i af keuring. Men deed uitkomen dal de som 2'JU fr. hooger was dan op het einde van den Krim-oor- log en 70Ö fr. hooger dan tijdens den Italiaan— schcn oorlog. Werkstaking der lijkbidders. Iedereen zegt een blad van Parijs moet vast besloten hebben in onze eeuw zijn werk le staken. Na Parijs, Roubaix, St. O mor, enz. is het thans de beurt van Bapauiac. De lijkbidders dezer stad hebben hun ontslag neergelegd ia de handen van den meier. De lijkbidders worden betaald volgens den dienst, bij welken zij tegenwoordig zijn. indien de overledene rijk is. trekken zij ecuo vette som; behoort de overledene integendeel lot den ge in ee nen stand dan is hol salaris maar zeer dun en beloopt slechts 75 cent. Daar er veel meer arme menscheu bestaan dan rijkezijn de grooto ont vangsten ook zeer zeldzaam, 't Is daarom dat de lijkbidders hun werk hebben geslaakt. SLUIS 29 April. Had de gemeente Sluis ge hoopt iu liet bezit van eenig garnizoen te blijven, dewijl het reeds bekend was, dat liet te vertrek ken 'detachement door ecu ander zou worden ver vangen wij zijn thans zeer in onze verwachting le leur gestelddaar dc tijdsomstandigheden het schijnen gevorderd te hebben, dat de troepen zooveel mogelijk op bepaalde plaatsen geconcen treerd wordenwaardoor dan ook Sluis zijn gar nizoen moet missen. !s dit jammer voor onze ge meente in hel algemeen, dewijl er steeds tusschen militairen cn gemeentenaren de beste verstand houding bestond, inzonderheid is het een groot verlies voor dc alhier opgerichte vereeniging tot oefening iu den wapenhandel die thans zonder iustructcuren in eigen kracht op deu ingeslagen weg zal moeten voortgaan." Wij twijfelen nogtans niet, of die vereeniging is nu reeds zoo verre ge vorderd dat zij mei behulp van de beslaande werkjes over de theorie der militaire exercitiën zal blijven bloeien ten minste wanneer de leden voortdurend denzeli'dcn ijver blijven looacn dien zij tot heden geloond hebbeu. Wij wiilen hiervan het beste verwachten vertrouwende dat lust en volharding de mocielijkste hinderpalen te boven komen. Nadat verleden Vrijdagavond de uren, die an ders op dien avond aan theoretische oefeningen gewijd werden waren besteed lot het verrichten van eenige oefeningen zoo in den marsch als op de plaats, maakten de schutters nog eeue militaire wandeling naar het nabijgelegen St. Anna. Van daar teruggekeerd, werd door den heer Lansen Groin eeue vergadering belegd legen den volgen den avond, waarbij ook de le luitenant, de W.E.G. heer Koorevaar 'cn de onder-officierde heer Bouwers werden uitgenoodigdten einde afscheid van hen te nemen. Toen allen op het bepaalde uur tegenwoordig waren, werd beiden heeren, bij mondo van den heer Lansen Groin uit naam der gauscho vereeniging dank toegebracht voor de veie moeiten, welke zij zich gedurende hunne instruc tie getroost haddenten einde do leden op die hoogte te brengenwaarop zij zich thans Le vi uk en terwijl aan beiden eenc prachtige met zilver gemonteerde cigarenkoker werd ter handl gesteld waartoe allen arm en rijk naar hun. vermogen van het hunne hadden opgeofferdals een bewijs van de achting, welke hun door ai de leden der vereeniging onverdeeld wordt toegedra gen. De heer Koorevaar bedankte ook namens ziju onder-officier de vereeniging voor de vriend schap die zij steeds van de ieuoa hadden mogen ondervinden, terwijl hij ziju leedwezen te kennen gaf dat hij Sluis moest verlaten betuigende dat hij gedurende zijn gansche verblijf in ons midden cn voornamelijk iu ue laatste dagen niet alleen vau de leden der schutterijmaar ook bij de gansche gemeente, de sLroelendstc bewijzen van sympathie had ondervonden, Wij vertrouwen dus, dat het klein cadeau, zooals zijn Ed. gezegd heeftdoor hen als een aandenken aan do leden der vereeniging zal ge bruikt en bewaard worden, terwijl de vereeniging van haren kant belooll dat de portretten hunner eerste instructeurs die den leden bij het aischeid zijn toegezegd geworden, als eeue dank bare herinnering aan hen en hunne bewezeno diensten steeds in het midden der vergadering zullen prijken. SLUIS 30 April. Heden gewerd ons hel be richt dat de heer G. P. Roos boekhandelaar te Aardenburgdoor de arroudissemenls-rechlbauk te Goes is ontslagen van alle rechtsvervolging wegens de opname der bekende advertentie. Do wijze waarop ons die mededeoliug gewerd veroorlooft ons niet kiescbheidshulvc deswege iu bijzonderheden te treden en bepalen ivij ons tol de eenvoudige vermelding, dat de klager een blijk van humaniteit heeft gegeven waaraan wij gaarne hulde brengen zooals wij ook doen aan den heer mi-. \V. A. vaa Moek, advocaat te Mid delburgvoor het belang, door Z.Ed.G. in dezo zaak met alleen gesteld, maar ook voor de royalo en loyale wijzewaarop door dien lieer ia dezen is gewerkt. Naar het schijnt (wij toch kunnen alleen naar dien schijn oordeelen) gold het hier van de zijde van het openbaar ministerie toch meer de vormen dan wel de zaak het O. M. weuschte in dozen een vonnis en niet eeue beslissing iu raadkamer, iioe dit ziju moge do arroudissemeuts-rechtbank te Middelburg wees dc klachtetot tweemalen toe, af en de arroudissemeuts-rechtbank te Goes loonde, door haar vonnis, do zienswijze der liiid- delhurgsche rechters te deelen. SLUIS1 Mei. Dc poldervergaderingen zijn aan de orde van deu uag en brengen gewichtig nieuws in do rapporten,door dijksdirection aan heeren Ingelanden uitgebracht: i°. Bijna totale misluk king van het uitwateriags-kanaal en 2°. Halve maatregelen, waarbij nog 3°, meer particulier, hot mislukken van "t ontwerp om de gemeente Sint Kruis door middel van eeneu steenweg met die van Aardenburg te verbinden. Wij betreuren het, omtrent deze punten bijna geheel tot stil zwijgen gedoemd le zijn, bij'gemis aan bronnen; dat we zaken durven bespreken en zooals men zegt, het kmd bij ziju rechten naam noemen., getuige ons hoofdartikel in ons vorig nommer vooral. Is 't nood, wij zullen nog verder gaan 6.i iu 'tbelang onzer medeburgers den modderpoel tier werkelijkheid lot op den bodem opwroeten. Waren onze lichamelijke krachten iu evenredig heid met die van onzen geest wij zouden zelfs in dien poel onderduiken. Zoo doen wij oen beroep op de welwillendheid van dezen of genen, om ons een afdruk der cir culaire van den heer Garpreau te zenden. Wij zullen gaarne zijn ontwerp besproken en het wellicht moeten aanprijzen, wat we voor Toogen- blik echter niet kunnen omdat we het in zijn geheel nog ontijdig achten. Ontijdig echter slechts in zoo verreals hel groote plan (de westelijke uitwateringsweg) nog niet geheel dood is en toch weer tijdig, omdat de heer Garpreau zijn plan (eeue oostelijke uitwatering) nu moest mcdedeelen, wijl juist nu de poldervergaderingen plaats hebbeu. SLUIS, 2 Mei. Herbenoemd tot Burgemeester do heer J. M. llennequiu alhier. Men schrijft aan het ütrcchtsche Dagblad Naar ineu verzekertzai iu de eerstvolgende ziliing van de Synode der Christelijk Afgeschei dene gemeenten in ons Vaderland de vraag moet do Synode voor de predikanten vau hare gemeenten Rijkslractemeiilen aannemen?" in ernstige overweging worden genomen. „Daar ziju er ouder die gemeenten, welke vroeger geene ondersteuning weuschleujuist omdat zij ceno vrije Kerk in cca vrijen Staat wilden blijven, üf die'mecuiag ook gewijzigd is, durven wij niet zeggen, maar zeker is het, dat hel vele gemeenten van Christelijke Afgescheide nen bezwaarlijk valt, niet alleen in het tra cle ment barer leeraars en ia hel onderhoud barer armen en kerkgebouwen maar ook in de kosten, van het bijzonder onderwijs te voorzien. „Bovengenoemde traag is thans van bijzonder ge wicht daar do minister van fiaantiëu ook voor do zaken der hervormde eeredienst, in de tweede kamer erkend heci't dat c!e redenen van billijkheid er voor pleiten cm de Christelijk Afgescheidene gemeenten op den duur niet verstoken tc laten van Rijks subsidie.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3