Politiek Overzicht. lieren er toe opwekken ofwaar eigen krachten te kort schietenbij anderen er op aandringen. Dit laatste hangt grootendeels of van de wijze, waarop die Commission zijn samengesteld. Die samenstelling is van groot belang, en bovendien, wat het vinden van het vcrcischt personeel betreft, op vele plaatsen zeer gemakkelijk. De Maatschappij lot Nut v. 't Alg. telt meer dan 300 departementendie in verschil lende opzichten school- en onderwijsbe- langen met voorbecldigen ijver behartigen. Die zijn uit den aard tot krachtige me dewerking geroepen en zeker doorgaans daartoe ^bereid. Zeer gewcnscht inlusschcn is hetdat het plan lot instelling eener Commissie legen schoolverzuim uitga van een paar leden van den Gemeenteraaddie vóór alle din gen van hun voornemen en de beweeg redenen die er toe dringen kennis geveri aan den lïaad diens medewerking verzoe ken hij hetgeen ter bereiking van het voor gestelde doel dienstig isen beloven zorg vuldig buiten liet gebied van het Schoolbe stuur te zullen blijven. Dit is noodzakelijk, opdat samenwerking mogelijk zij, en iedere hotsing voorkomen worde. Een gelijklui dende brief ga naar den Schoolopziener, en in gemeenten boven 3000 zielen ook naar de Plaatselijke Schoolcommissie. Daarop zoeken de twee Kaadsleden een of meer godsdienstleeraars en onderwijzers van ver schillende gezindteen voorts enkele in vloedrijke goedgezinde en ijverige leden der gemeenteliefst ouders van school gaande kindoren, voor hun plan te winnen. Want men bedenkedut het lidmaatschap in 't geheel niet een sinecure is, maar ijver en voortdurende opoffering van rust en ge mak zal vorderen. In een gemeente, waar niet ten minste ecu vijftal mcnscheüvrienden te vinden zijn van de schade en schande van het schoolverzuim overtuigd steile men de onderneming uit lei gunstiger tij den: daar loopt zij gewis uit op teleurstel ling en ijdcl gepraat daar bederft men de zaak ook voor bet vervolg. Waar de Commissie tot stand komtzij het aantal barer leden onbepaald, en breide het zich op de voorschreven wijze langzaam uit naar do behoefte cn het aantal aan wezige wclgczindcn. Want naarmate do Commissie met voorzichtigcn ijver nader tot haar doel zoekt te komen zal er be hoefte aan meer leden ontstaan, cn hooger prijs gesteld worden op 't lidmaatschap, ilet aanvankelijk welslagen hangt van beleid bij de oprichting geheel af. Welke zijn de middelen onder N9. be doeld Die kan ik niet allen opgeven licht wordt in ecne gemeente uitvoerbaar of gemakkelijk bevonden waaraan in eene andere niet kan worden gedacht. Daartoe behoort het verzamelen van jaarlijkschc gel delijke bijdragen ter beteugeling van school verzuim. FRANKRIJK. PRUISEN. De spanning lusschcn deze rijken is er in de laatste dagen niet op ver minderd. De Fransche dagbladen ontkennen niet meer, dal Frankrijk zich ten oorlog toebereidt voor liet geval dat dio noodig mocht zijn, om de eer van het land te handhaven. Niet alleen de officieusc bladen, de bladen der regecrings-parliimaar zelfs die. welke tot de oppositie behooren, werken op do gemoederen des volks cn er valt geen oogenblik meer aan te twijfelen Gf een oorlog met Pruisen zou in Frankrijk oen nationale oorlog zijn. En dat of om do ontmanteling van Luxemburg, of om do ontruiming van die vesting door de Pruisische bezetting, of om de onzijdig-verkiaring van hot groot-hertogdom? Och neen! De LuvembtirgsGhe questic moge aan de oppervlakte drijven, op den bodem ligt de begeerte der natiën oni zich met elkander to melen, de begeerte naar liet overwicht in Europa. Rij Ivöniggratz werd in tien strijd tusschcü Oostenrijk cn Pruisen als het waro beslistdat gelijk deze twee rijken kampten om do heerschappij in Duitscniaud, Pruisen cn Frank rijk weldra met elkander strijden zouden om do eersten te zijn in Europa, Pruisen steunt op zijne krachtendio het in den jongsteu oorlog heeft leeren kennen; het bewustzijn van kracht, 'tis naar waarheid gezegdgeeft moed moge de moed maar niet ïil vermetelheid ontaardenPruisen kon daarvoor nog wel eeus duur moeten boelen. Maken de Fransche bladen geen geheim meer van de reusachtige toebereidselen teu oorlog, van Pruisen hoort men te dien opzichte niets ja de bladen van von Bismarck loochenen zelfsdat men zich daar ten strijd zoude toerusten. Daarop valt echter in 't minst niet ie bouwen, adres aan wat er den oorlog met Oostenrijk is voorafgegaan. De les is voor Frankrijk niet verloren gegaan. .jBc komedie", zoo zegt men „heeft ten vorigeu jarc met Oostenrijk kuaneu slagen maar er is veel verwaandheid toe noodig, om zich te verbeel den dat dezelfde leugens tweemaal ingang zouden kunnen vinden. Wij weten waaraan wij ons om trent de goede trouw van het Pruisische gouver nement hebben te houden." Wat dc oorlogstoerustingen ia Frankrijk betreft, is men te Berlijn te welen gekomen dat de Fransche regeering een half miüioen paar schoenen en 600000 ransels heeft besteld. In eene bijzondere brïefwisscling^uil Parijs van 24 April leest men o. a. „Het meest waarschijnlijke onder de in omloop zijnde geruchten is, dat er drie werkdadige legers m beweging zuilen gesteld worden liet eene onder het meer speciale bevel van den keizer, hebbende onder zich maarschalk Mac-Mahou en maarschalk Bazainedaarbij maarschalk liégnauit de Saint Jean-d'Angély der keizerlijke lijfwacht cn maar schalk JNïel als genc'raal-majoor. Oct is dit leger van ten minste twee honderd duizend manciat op Luxemburg aanrukken zou en vervolgens de beslis sends te krijgsverrichtingen in de richting van Berlijn zou voortzetten. Het leger van den Bovcn-Rijn zou ouder bevel staan van maarschalk Canrobcrten een derde leger, dal der Elbe, zou met do vloot vervoerd worden cn aan land worden gezet, cu onder het bevel staan van ge neraal graaf van Paiikao. Men spreekt zelfs over een réservcicgeronder bevel van maarschalk Paraguay d'üilliers. Men zou van nu af aan vier honderd zeven en twintig duizend man en zeven honderd stukken kanon in lijn kunnen stellen. Bij de laatste lijdingen waren er reeds twintig balaiilous jagers cn twee legerkorpsen van Ghas- sepol-gcweron voorzien. Men zegt dat men er wonderbaar goed mede schiet en het wapen maar één bezwaar oplevert, dit namelijk, dat ccnige stukken licht breken; doch dit zal gemakkelijk te verhelpen zij u. Twee honderd vijftig ambulances zijn reeds ge reedtwintig duizend paarden zouden reeds in Hongarije aangekocht zijn eindelijk men zegt dal men reeds aan de regementen drie honderd en twintig dier kleine kanonnen hoeft kunnen leveren waarvan de Etend,ard en andere regee- ringsbladen do wonderbare uitwerkselen hebben beschreven. Men verleent hier in het leger zelfs geen ver lof van acht cn veertig uren meer. Al dc toebe reidselen voor het vertrek van maarschalk Mac- Mahon zijn in Afrika reeds gemaakt." Ook in Pruisen ontveinst men zich den iielolï— gen toestand niet. Aan een brief uit Berlijn dio veel belangrijks meedeeltontieeueu wij iicl vol gende „Even als in hel vorige jaar, om dozen tijd, verdringen dc vredelievende cn oorlogzuchtige berichten elkaar. Er blijven nog altijd goede uitzichten op liet behoud van den vrede doch men mag zich niet ontveinzen dat de toestand zeer kritiek is. Op Vsilien Donderdag zcidc dc koning, nadat hij aan het Heilige Avondmaal had deel genomen, loi den hofprediker Siielhlago, dat do slaat van zaken zoo oorlogzuchtig is als gedurende hel vo rige Paaschfeest. Toen de president van den rijksdag, de heer Simon, voor zijn vertrek uit Berlijn afscheid nam van den kroonprins en zijne bezorgdheid omtrent den toestand te kennen gaf, antwoordde de kroon prins, dal hij hem, eiiaasniet veel hoop op zijne reis kon medegevenwant dal de kansen des oorlogs legen die die des vredes slaan als 99 legen 1. ïk wil aan het sedert gisteren alhier in omloop zijnde geruchtvolgens hetwelk nog in don loop dezer week bevel zal worden uitgevaardigd om eenige legercorpsen, zoo al niet mobiel te maken, dan toch in Uriegsbcreitschaft te houden gceuc al te groote bctcckcais hec-liten, al is dit gerucht ook in officieusc kringen in omloop; maar in eik ge-val leert men er de spanning uit kennen. In weerwil van dit alles vindt men toch goed ingelichte diplomaten, wier oordeeldikwijls is gebleken juist te zijn, die aan het behoud des vredes geloovcn. Zeifs de minister van oorlog heeft zich nog gis teren in dien zin uitgelaten. Zonder een bond genoot. zal, naar men gelooft. Frankrijk niet tot den oorlog besluiten. Oostenrijk alleen kan Frank rijk ecu boud genootschap aanbieden maar het is zeer twijfelachtig, dat de heci' von Bonst, zonder groote Voordeden eene dergelijke alliantie zal sluiten. Zulke voordeden zouden Oostenrijks overwicht in Italië voor de toekomst weder kunnen verze keren, iets hetgeen lijnrecht tegen Frank rijks be lang is. Ook wordt door bevoegde militairen ver zekerd, dat vier Pruisische legerkorpsen ..voldoende zouden zijn, oni Oostenrijk ia Loom te houden, cu op Rusland kan Pruisen rekenen. Uit Florence heeft men stellige berichten ont vangen dai de heer lialazzi in weerwil van zijne sympathie voor Frankrijk, het programma van don heer Ilïeasoliten aanzien vau Pruisen heeft aangenomen eu onzijdig zal blijven. Alzoo is de positie van Pruisen n.et ongunstig cn dit geeft voel hoop op het behoud des vredes Bekwame staatslieden geloovea overigens dat hel zwaartepunt thans te Wccnen is, en van de definitieve houding van den heer von Beust zat veel afhangen. Do heer von Bismarck zal echter, alvorens het lot een en oorlog met Frankrijk to laten komen alles in het werk stellen en elke diplomatieke poging lot behoud des vredes aan wenden. Dat hij zooals eenige bladen verzeke ren den oorlog wil, is enkel gezwets. Eu alzoo blijven er, hoe ernstig de toestand op dit oogenblik ook zij, nog veel kansen op het be houd van den vrede." V/ij hopendat dc briefschrijver de waarheid spreke cu dat het zich zal bevestigen, dat dc voorstellen van Engeland en Rusland ter bemid deling te Berlijn mot welwillendheid zijn ontvan gen. Te Berlijn eu daar alleen zal over vrede of oorlog beslist worden en daar is mennaar het schijntvan alio inschikkelijkheid en toegeven aan Frankrijk afkcerig. En zoo vou Bismarck al wilde toegeven, hoe zou het Duitsche volk, dat niet dulden wil(lal het geringste deel van Duitschlands bodem afgestaan worde en dat nu eenmaal in Luxemburg een deel van liet Duitsche vaderland ziet, zich daarbij gedragen? In het algemeen heeft het publiek dan ook geen vertrouwen in den goeden uilslag der pogiugcu tot behoud des vredes en voor hun wantrouwen cn hunne vrees bestaat wel eenige grond in de aanwezigheid der Pruisische bezetting in de vesting Luxemburg. Wanneer Pruisen volhardt bij ziju besluit om die vesting niet te ontruimen en Frankrijk daarentegen volhardt bij zijn beweren (lat Luxemburg, geene Duitsche boudsvesting meer zijnde, ook geene Pruisische bezetting behoeft dan is het inderdaad moeielijk te beseffen hoe anders dan door de wapenen dit conflikl kan be slecht worden. Wespraken hierboven vau de draagbare kanonnen, waarvan bijna in elk blad melding gemaakt wordt. Deze kleine koperen kanonnen,die zecrlichtvervocr- baar zijn, moeten eene buiteugewone krachtuitoefo- noo. Volgens de.Etendardv/ovdt die uitvinding toege schreven aan een kapitein der artillerie, geattacheerd bij do nieuwe fabriek van vuurwapenen, die op last van den keizer, ongeveer een jaar geleden, te St. Cloud is opgericht cn waarvan de directie is op gedragen aan generaal Favé, adjudant des keizers cn kouimandant der polytechnische school. Naar men zegt, worden dio kanonnen samengesteld uit drie verschillende stukken die eik in eene af zonderlijke fabriek worden vervaardigd. Men ver zekert dat met deze kanonnen onlangs proeven zijn genomendie een schitterend resultaat heb ben opgeleverddaar het gebleken is dat de werking van ecu enkel schot uit een dezer stuk ken voldoeude is tot vernieling vau het gelieele front van een bataljon infanterie. De daarbij ge bezigde projectielen zijn rond eo treffen cp een afstand van 1800 a '2000 meters. Door middel vau een zeer vernuftig uitgedacht samenstel, het welk door één artillerist kau worden bewerkt, zou men lusschen de 40 en 50 schoten per minuut kunnen doen. Bij de proefnemingen die te Moatrouge hebben plaats gehad waren de ka nonnen in kleeden gewikkeldzoodal do toe schouwers de werking konden nagaan, zonder het wapen zelf lo zien. Volgens latere berichten zou alle hoop op ecne vreedzame oplossing van de Luxemhurgsche queslie nog niet verdwenen zijn. Von Bismarck heeft op zijn voorstel tot een Oosleurijksch-Prui- sisch bondgenootschap van von Beusi, Oostenrijks premiereene nota ontvangen houdende eene stellige weigering. Daar staat tegenover, dat Italië, terwijl men ton onrechte beweert, dat het Frankrijk zou steunen met een leger van 69 tot 100900 man en ecu achttal pantserschepen be sloten heeft eene stipte onzijdigheid in acht te nemen. Ook andere rijken Zweden en Dene markende vreeseilike gevolgen van den kamp voorziende, die wellicht evenveel weken of maan den zou duren als de jongste strijd dagen heeft geduurd willen het voorbeeld van Italië volgen. Zullen Pruisen ca Frankrijk zonder bondgeuoolcn zich aan eikander wagen Dc Zuid-Duiisehe staten neigen zichtbaar tot Pruisen. Zoo een bericht uit Weenen waarheid behelstdan zou hel voorstel van von Beust om Luxemburg onzijdig- te varklarea cn de vesting te ontruimen en tb slopendoor Engeland cn Rusland ondersteund worden en Frankrijk er zich mee vereenigen. De Kreuzzeiiing schrijft (27 April), dat sinds de Luxemhurgsche 'queslie eene queslie der groote mogendheden is geworden geen sprake meer is van den afzonderlijken cisch van Frankrijk de uit zichten op het behoud des vredes sterker gewor den ziju. Aan dö'trboprcdewaarmede de koning van- Pruisen den 29 April den Pruisisehc-n landdag heeft geopendonllceoen we alleen hel slot Mijne lieer en De nieuw opgerichte Bond omvat vooreerst slechts de staten van Noord-Duiisch 1 aud maar een innige nationale gemeenschap zal hen steeds

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2