NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° It. Achtste jaargang. A° Vrijdag 26 April. J NOG EEN WOORD BETREKKELIJK HET LAGER ONDERWIJS TEN PLATTEN LANDE. A? 18jfc MtisriBwmtui Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,10. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12y2 behalve het zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. Reeds in een vroeger nummer, in een vorig jaar, hebben wij met vrijmoedigheid en zonder aanzien des persoons dit gewichtig onderwerp, gewichtig ook als tijdvraagbe sproken. Het blijft ons ter harte gaan, èn uit deelneming en belangstelling, èn omdat het, vooral ten platten lande, zoo ingrijpend is in de Maatschappij. Wij wenschen nooit iemand te kwetsen; schetsen we al eens bijzondere toestanden, wij hebben nimmer het oog op personen; en hebben we al eens het oog op personendan is het bij voorkeur om te prijzen; want o! wij achten hem hoog, dien edelen en onder de nieuwe wet ver edelden stand der onderwijzersons hart gaat openals wij een jongeling met fris- schen levensmoed die zware levenstaak zien aangrijpen want zwaar is ze In onzen tijd vordert men veeloneindig veel van den onderwijzerja dit komt ons voor zoo sterk te zijndat wij meenen dat door het bot vieren aan de zucht om eenen geleerden stand bij uitnemendheid te scheppen men den opvoeder van het toekomstige volk uit het oog verliest. Dan, een ander gezichtspunt wenkt ons. Noemdén wij de levenstaak des onderwijzers gewichtig, wij aarzelen niet er bij te voegen, dat hij er dan ook naar streven moet om deze gewichtige levenstaak met eereja met zelfopofferende liefde -te vervullen! En is dit zoodan mogen wij ook van de Maatschappij iets verwachtendan mogen wij ook aan deze eischen stellen en ze zijn mede zwaarwichtig De Maatschappij moet den onderwijzer eeren, vooral dan, wanneer deze zich eere waardig maakt; zij moet in hem den man zienaan wien de zorg van de vorming en de opleiding der toekomstige staatsburgers in de eerste plaats is toever trouwd maar dan moet zij hem ooi?steunen en helper»! Steunen en helpen Voorzekerniet alleen door bloote instemming met zijne goede bedoelingenmaar ook door het oefenen van zedelijken invloedvooral ook om het onderwijs toegang te verschaf!® tot alle rangen zelfs de laagste onzer Maatschappij. Zie na den langen winter lang was hij die van 1866 op 1887 voel werk was er voor die soep- en broodcommissien (waarom niet werk en brood voor die diaconien en armbesturenhet brood des aardschen levens werddank zij de nog levende weldadigheid met milde hand ver strekt en ook voor het brood des hoogeren levens werd op niet minder onbekrompen wijze gezorgd het eerste wordteilaas maar te veel boven het laatste gesteld; dan, tot heden hing de schaal tamelijk wel in evenwicht De voetwarmers en commis- siegasten kwamen trouw opze wisten misschien dat de heer A. de soep, de heer B. - de broodkaartdiaken C. het week geld armmeester D, de gift zou inhouden, en daarom zonden de moeders hunne zonen en dochteren naar het welingerichte en goed verwarmde locaal naar dag- en avondschool zelfs omde schamele plunje te rekken en zich te warmen I Wij zijn niet wreedhet is geen spot maar het is de realiteitde werkelijkheid de waarheid die wij verkondigden want de Jannen en de Pieten en de Brammen en de Charels hebben van primo April tot ultimo October vergeten wat ze van primo November tot ultimo Maart leerden of van buiten gekend hebben en 't is onmogelijk voor den onderwijzer om weer op te pompen, wat in de ekster- en kraaienesten, in den raap- en peurtijd is blijven hangen of weggewaaid Ik beroep mij hier niet alleen op ieder schoolonderwijzer ten platten lande of in onze kleine steden, maar ook op het oordeel van predikanten en pastoors ook zelfs al eischen de laatsten reeds vroeger vruchten van hun onderwijs dan de eersten. Het schoolverzuim is in vollen aantocht zoekende wie het zal mogen verslinden en dot zal zijn het kind van den arme Wiens schuld? De schuld der Neder- landsche wetgevers, die schijnen neen, niet schijnendie werkelijk terug deinzen voor een spookseldat zij schoolplich tigheid noemen 1 Schoolplichtigheid die wij als een engel des lichts zouden be groeten Zoolang men bij de wet onze jongelingen mag berooven van de vrijheid, door ze in den soldatenrok te steken en op de bevelen van den instructeur tot draadpoppen te doen ontaarden halt! we verachten den sol datenstand nietmaar we geven eene te genstelling zoolang men de wet op de nationale militie en de schutterij niet in strijd acht met de persoonlijke vrijheid zoolang achten wij de wettige schoolplich tigheid mede niet in strijd met de persoon lijke vrijheid 1 Wanneer ik, buiten mijne schuld, broods gebrek lijd en een stuk brood ga vragen dus van mijne eigene persoonlijke vrijheid gebruik maakterwijl ik de persoonlijke vrijheid van den verzochte om te geven eerbiedig, word ik, volgens de wet, misdadig en met gevangenis gestraft en in een en het zelfde land berooft de slapheid der wet de Maatschappij van hare beste krachten door den loekomsligen werkman in onkunde te laten voortrazen Wanneer iemand zijne schulden niet kan betalengeeft men een derde het recht om hem tot slaaf te verkoopenneen zóó erg nietmaar om hem onder den naam van gijzeling, van lijfsdwang, van zijne persoonlijke vrijheid te berooveu; diezelfde wet beeft echter terug voor de wettige schoolplichtigheiduit vrees voor de kren king der persoonlijke vrijheid Ik ben eens in eene groote stad geweest Men toonde er mij onder de tempelen van den eenigen waren God ook, aan de dienst van Mercurius en van Apollo gewijd. Onder de schoonsten spanden echter de tempelen van Venus de kroonze waren helder verlicht, de muziek ruischte in krach tige fanfaren langs de wanden en de pries teressen blonken van gesteenten satijn en zijde. Men vertelde mij dat de stad van deze tempelen groote inkomsten trokdat wekelijks geneeskundigen zich verlaagden om de gezondheid der priesteressen te inspecteeronmen zeidedat dit noodig was met het oog op de openbare gezond heid omdat het plegen der offeranden niet zonder gevaar was men zeide dat de politie daarop nauwlettend acht gaf en heilzame reglementen en verordeningen op dat stuk bestonden. In diezelfde stad zag ik akelige mannen en nog akeliger vrouwen langs smalle tochtige straten slenteren of in Gods lieven zonneschijn liggen luieren; men zeide mij dat ze dienaren van Bacchus waren en reeds vroegtijdig hunne plengoffers gebracht hadden zij hadden geene wetten, geene reglementen; dat, zoolang zij u rustig lieten gaan niet bedeldenniet stalen geen straatrumoer maakten de politie hun geen jenever of zonneschijn kon verbieden. Ik, eenvoudig plattelander ik stond verstomd Waar halen de menschen het geld vroeg ik en een vriendelijk stedeling wenkte mij en bracht mij in eene groote fabriek en 't raadsel was mij opgelostik zag de fabriekskinderen hunnen ochtendmaaltijd t droog roggebrood met zwart berookt regen water, gebruiken; ze waren goedkoop om te houdendie slaven -- die kinderen meen ik en men zei mijdat er voor hen geene wetten geene reglementen geene verordeningen waren dat ze hun loon der bitterheid en des verdriets weke lijks den dienaren van Bacchus omdat deze hunne ouders heeteden en het natuur lijk ook warenmoesten overgevenom daarvoor te koopen in de eerste plaats brood, ten tweede jenever en ten derde nog maar wat jenever en zie in het land der levende fabrickmachincsin de steden der Venustempelen zijn geene wetten, die het verplicht schoolgaan voorschrijven Onze tijd staat schrikkelijk hoog: de we tenschap spreekt en Jezus van Nazareth, door achttien eeuwcu bewonderd, is een nevelbeeld!

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1