BELC. Politiek Overzicht. Eene Premie wordt uitgeloofd aan een iederdieop ecne voor Directeuren der Maatschappij tot redding van Drenkelingen voldoende wijze, kan aantoonen binnen de uitgestrektheid van het Koninkrijk der Ne derlanden de Nederlandsche koloniën of aan boord van een schip onder Nederlandsche vlag, iemand, hetzij kind of volwassene, tonder eenig tceken van leven uit het water opgehaald, tot het leven teruggebracht te hebben. Deze Premie bestaat in ecne Gouden Medaille, of in eene Geldsom, ten bedrage van Een en Dertig Gulden en Vijftig Cents, of in eene Zilveren Medaille met Zeven en Twintig Gulden in geld of in een kistje met instrumentenbij de behandeling van schijndoodeu noodig. Wanneer onderscheidene personen tot het behoud en het terugbrengen tot het leven van een Drenkeling hebben bijgedragen zal de bovengenoemde Premieter waarde van Een en Dertig Gulden en Vijftig Cents, naar goedvinden van Directeuren onder hen naar billijkheidverdeeld worden. MEXICO. De zaken van keizer Maximiliaan staan hopeloos. Volgens berichten, te Nieuw-York van republikeinsche zijde ontvangen, zou keizer Ma ximiliaan onder voorwaardedat allen die hem getrouw zijn geblevenamnestie krijgen zich bereid hebben verklaard met de, inboorlingen te kapituleeren. De bezetting der stad Mexico wordt op 14,000 die van Ptiebla op 6000 man geschat. ROME. Alhier zouden oproerige proclamalien zijn aangeplaktwaarin de ondersteuning van Garibaldi beloofd werd. Het volk bleef echter rustig en scheen nog weinig gezind om het oor te lecncn aan die opwekkingen, daar het nog dezer dagen den Paus overal met geestdrift had begroet, bij gelegenheid van feesten ie Rome gevierd. TURKIJE. Dit zit nog altijd in moeilijke omstan digheden door den opstand der Candioten en do ondersteuning van de opstandelingen door Grie kenland. Verwikkelingen tusschen Griekenland en Turkije zijn meer dan waarschijnlijk. Zoo Turkije zichzetven niet helptvan andere mo- gondheden heeft het op dit oogenblik geen hulp to wachten. Al zijne vertoogen tegen do handel wijze der Grieksche regoeriug hebben niets ge baat en zullen niets baten. FUANKRLJK. Vrede of oorlog? is de vraag, die hier op aller lippen zweeft en alle gemoederen bezig houdt. Algemeen denkt, mendat Frank rijk door de wegen der diplomatiek in te slaan tijd zoekt te winnen, tot na de sluiting der ten toonstelling en de aflevering der noodigc chasse- pot-geweren. Men kan overtuigd zijnzoo schreef de üloniteur du soir„dal. Frankrijk (in zake van de Luxemburgsche kwestie) de eischen der nationale eer zal weten te verzoenen met de belangen van den vrede en de gevoelens van ge matigdheid en rechtvaardigheid.'1 Men wil, dal Frankrijk tot de medc-ondcrtee- kenaren van het Iractaat vau 1839 deze vragen richten zal 1°. Heeft de koning-groothertog (Z. Majesteit Willem 111) het recht om Luxemburg af to staan? 2°. Heeft Pruisen, na do door den laatslen oorlog verkregen uitbreiding, nog aan spraken op de bezetting van Luxemburg? Zooals men woct, heeft Luxemburg op het oogenblik nog een garnizoen van 6000 Pruisen die (volgens het eene blad) cr in zijn en in zullen blijven, en (weder volgens een ander bericht) alle oogenblik bevel lot den uittocht verwachten. Dit is zeker: wapent Frankrijk zich in stilte, Pruisen doet niet minder. De laatste berichten luiden weer wat vredelievender; maar daar is niet op te bouwen. Men schijnt in de Ilaliaansche bladen eene toenadering te bespeuren lot Frankrijk. De keizer en keizerin lijden dezer dagen bittere oudersmart door de gevaarlijke krankheid van hun eenig kindden keizerlijken prins een zoon, van wien meu, om zijnezedelijke hoeda nigheden de schoonste verwachtingen had. -BELG1E. OOSTENRIJK. In België verkeert men ook in geeue geringe spanning en geeD wonder, 't Ligt tusschen Frankrijk en Pruisen in. Het bondgenootschap der Beigen is voor Puiseu en Frankrijk hoogst gewenscht en het lijdt dus geen twijfel, of 't zal door de re- geeriugen van beide landen uitgenoodigd worden tot een offensief en defensief verbond. Dat Leo pold do tweede dezer dageu tc Parijs mot zooveel beleefdheid door Napoleon III ontvangen isis voorwaar niet zonder beteekenis. Aan de andero zijde staat de vennaagschapping met het Pruisi sche vorstenhuis, door het huwelijk vau 's kouiugs broederden graaf van Vlaanderenmet ecno prinsesverwant aan het Pruisische vorslouhuis. Wat de sympathie der Belgen betreften voor namelijk die van het legerdeze isnaar men wilbepaald voor Frankrijk. *1 Zou ods dan ook niet bevreemden zoo bij het uitbarsten van een algemeenen Europeeschén oorlog de, velden van België tot strijdplaats gekozen werden en de Bel gen aan de zijde der Franschcn streden. Blijkbaar zoeken in weerwil van alle vrede lievende betuigingen Pruisen en Frankrijk zich bondgenoolen te winnen tegen den naderenden kamp om Luxemburg ja wellichtdoch nog veel meer om het overwicht in Europa. Frank rijk heeft in den laats ten lijd veel van zijn pres tige verlorenPruisen heeft ontzettend gewonnen wie Pruisen noemtnoemt als het ware Duitsch- land en Duitschland vertegenwoordigt eene macht die gerekend mag worden tegen die van Frankrijk op te kunnen wegen. Het aanzoek van Pruisen en Frankrijk te Weenen tot het sluiten van een ver bond, met het oog op de dingen die komen zullen, is daar bepaald van de hand gewezen Wie had anders gewacht na Pruisens handelingen in 1866. De wonden toen geslagen, zijn nog verre van geheeld. Of Oostenrijk later aan de zijde van Frank rijk slaan zalis onzeker. Yoor het welzijn van het beproefde Oostenrijk is het voortduren van den vrede hoogst wenschelijk. De Oostenrijksche minister von Beust isbe weert men, Duitseh-gezinddoch aan den ando ren kant is hei niet minder waardat er eene Oostenrijksche partij bestaat die gaarne wraak nemen zou voor het leed dat Pruisen Oostenrijk in den laatsten tijd berokkend heeft. Van Oosten rijks houding bij een waarschijnlijken kamp (vroe ger of later, tijdens of na den afloop der Parijsche tentoonstelling) tusschen Frankrijk en Pruisen is dus nog niets met zekerheid te bepalen. Daarenboven vergete men ook niet, dat de Oostenrijksche premier vroeger do Saksische pre mier was en de verklaarde tegenstander van Pruisen. Ook raden de Mongaarsche bladen der Regeering aau, dat zij zich streng onzijdig houde en geenszins partij kieze voor Pruisen zoo het lot een oorlog tusscheu Frankrijk en deze mo gendheid komen mocht. Doch dé politiek is een wonderlijk iets en van haar geldt met recht „Wie het vatten kan vatte het." RUSLAND. Dit schijnt aan de zijde van Pruisen te zullen staan. Met hel oog op de Oostersche kwestiedie eiken dag uitbreken kan heeft het belang bij eene goede verstandhouding met Prui sen. Rusland dat sedert Katharina de Tweede een begeerig oog op Koustanlinopel sloeg, is nog niet van bedoeling veranderd. LieL het Pruisen in Duitschland zijn gang gaan 't lijdt geen twij- fol of daar schuilt de hoop, de verzekering achterdat Pruisen hel machtige rijk niet in den weg zal treden, waar h®t zijne grenzen uitstrekken wil tot aan den Bosporus." ENGELAND .Tusschen dit rijk en Spanje dreig den ernstige verwikkelingen te ontslaan. Spanje, dat Engeland beleedigd heeft, zal aan dit rijk voldoening moeten geven. Met betrekking tol een mogelijken oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk is heU vermoeden niet ongegronddat Engeland niet van zijn stelsel van non-interventie afwijken zal. 't Zo-u natuurlijk (wie zou iels anders van Engeland verwachten met veel genoegen zién, dat Frankrijk klop kreeg, 't Verheugt zich immers over den aanwas van Pruisen juist omdat dat rijk nu een tegenwicht is tegen Frankrijk? Hoe machtiger Pruisen wordtdenkt Engelandhoe minder wij van Frankrijk te vreczcn hebben door verbinding met Pruisen toch zou Engeland de schaal ongetwijfeld ten nadeele van Frankrijk doen (overslaan. PRUISFN. In hel Deenschc gedeelte van Slees- wijk hebben meer dan 1500 landweermanschappen deu eed geweigerd. Zij zullen ten gevolge van dieu gezamenlijk in het staande leger worden in gedeeld. Een groot aantal heeft meu al door den dienst onder de knie gekregen, en na 't afleggen van den eed naar huis laten trekken. Veleu gelooveu stijf en sterk dat de Franschen binnen kort in Noord-Slecswijk zullen verschijnen en dan zou 't spoedig anders worden. Dil geloof is in "l noorden algemeen verspreid en daaraan wordt ook uit Denemarken, met name uit Koppen hagen voedsel gegeven. Men gaat thans van Pruisische zijde met ge strengheid te werk tegen degenen welke zich vroeger in het Deensche leger hadden laten op nemen waardoor ze zich aau dc Pruisische krijgsdienst in Noord-Sleeswijk onllrokkeD. Ais de' zoodanigeu gevonden worden, zet men ze terstond het Land uit. SPANJE. Hier wordt nog altijd met de moest mogelijke willekeur gehandeld. Vijf leden van het hoog-gercchtshof zijn eenvoudig afgezet, omdat zij in vijandigen geest tegen de regeering haddeu gestemd. De kamer heeft bij besluit met ontzagwekkende meerderheid genomenalle maatregelen goedgekeurd, die door de regeering genomen zijn. Ten einde de koningiu in de gelegenheid te stellenom kennis te nemen hoe het volk over den toestand denktheelt men in den zak ecner nieuwe japon die zij van de modiste ontving een nommer gestoken van een der oppositie-bla den voor zoo ver een Spaansch blad zulk een karakter nog dragen kan. Later ontving zij op dezelfde wijzo een afdruk van de proclamatie aan het leger. In beide gevallen werden de modisten streng gestraft hoewel zij hoogstwaarschijnlijk volkomen onschuldig waren. Ecno andero modiste kroeg ccuo maand gevan genisstraf, omdat zij durfde manen om eene aan zienlijke somwelke het paleis haar schuldig was. De koningin betaalt dan ook niemandon danks de voorschottendie men haar uitkeert. Men beweertdat zij aanzienlijke sommen ea al hare juweelen reeds naar Engeland heeft ge zonden. NEDERLAND. De afdamming der Ooster-Schelde wordt met kracht en spoed voortgezet. Aan het geheele werk zijn 30U0 man bezig. Van de rap porten der EngelschePruisische en Frausche ingenieurs is nog met zekerheid, schijnt het, weinig bekend. Bij de beantwoording dér inter pellatie van den heer Thorbecke iu de tweede kamer der Staten Generaal heeft de minister vam JU. Z. verklaarddat de heer von Bismarck heeft erkenddat Limburg van alle betrekking tot wijlen den Duitschen Bond is ontheven. Eene kleine geruststelling bij al het onrustbarende dat de Luxemburgsche kwestie heeft in *t leven geroepen. De geruchten omtrent de Luxemburgsdie kwes tie loopen zoo uiteen, dat men hijna niet weet, wat er van te gelooven. Thans zou er weder sprake van zijn om de onzijdigheid van Luxem burg vast te stellen onder den waarborg van de vijf groote mogendheden. De Luxemburgers zeiven zouden dit het liefst van al zien. Moeten zij kiezen tusschen Pruisen en Frankrijk, dan zal de keuze voor dit laatste rijk zijn, schoon er ook eene partij voor Pruisen bestaat. Hoe 't zij de gezichteinder is doüker. Gelijk aan den hemel tegenwoordig elke vroolijke zonneschijn na weinig uren door storm- en regen- spellende wolken wordt vervangenzoo wisselen aan den staatkundigen hemel geruststellende en onrustbarende berichten en tijdingen elkander als om strijd af. Daaruit is met zekerheid af te leiden dat de toestand nog verre van bevredi gend isdat de Luxemburgsche kwestie nog geeue oplossing heeft gevoodeudie èn Pruisen (of Duitschland) ëh Frankrijk beide voldoet. Zoekt men, door het opwerpen van allerlei voorstéllen, middel om de uitbarsting van den oorlog tot na de sluiting van de Parijsche ten toonstelling te verschuiven 't Is niet onwaar schijnlijk. Eu zoo het eenmaal tot een oorlog mocht komen, zal Nederland dan onzijdig kuunen blijven? Wij hopen ja wij vreczen neen. Van een oorlog is alles te vreezenniets te hopen. vraagt goed en bloedhet bloed van den landzaatde tranen vau ouders en kinderswien zijn beide niet dierbaar in wiens oog wegen ze niet zwaar De God des Vredes beware Eu ropa bewaro Nederland voor de wonden en de naweeën van den krijg! FRANKRIJK. De keizer heeft heden op het Caroussel-plein en op de binnenplaats der Tuileriën twee briga den infanterie en eene divisie kavallerie iu revue gepasseerd. De troepen onder het hevei van maarschalk Canrobertvormden verscheidene rijen tegenover het kasteel. Eenige minuten voor 2 ure is de keizer op het cour der Tuileriën te paard gestegen in gezel schap van maarschalk Nielminister van oorlog generaal Fleury en eenige officieren van zijn mi litair huis, en is achtereenvolgens door de zeven liniën geredenwaarvan drie infanterie iu de Tuileriën, en twee infanterie en twee kavalerie op het Caroussel-plein geschaard stonden. l)o gijzeling te Parijs rue de Glichy heeft gedurende een tijdvak van elf jaren gehuisvest 7000 gedetiueerden wier gezamenlijke schulden de som van 20 millioen beliepen, t. w. 12 millioen voor het kapitaal en 8 millioen voor de kosten vertegenwoordigende dus een som van 8 millioen om 12 millioen te innen. Die 29 millioen zijn niel ten volle ingekomen niet meer dan 2,500,000 fr. daarvan is betaald gewordenen daar van dit bedrag ongeveer een millioen afging voor gijzel- kosten hebben de schuldeischers door de opslui ting hunner schuldenaren niet meer dan 1,500,000 fr. gekregeu. in het geheel zijn alzoo 18,500,000 fr. verloren gegaan door het opsluiten van 7000 personen te Parijs gedurende elf jaren. Ziedaar de balans van den lijfsdwang, die thans in .afwachting van het senaalbesiuit in Frankrijk afgeschaft is. OOSTENRIJK. Als een klein incident onder duizenden mel- deu wijdat voor een paar dagen een groote hoog geladen wagen mei breekbare Oostenrijksche goederen voor de tentoonstelling bestemdj, eens klaps omsloeg en de met „voorzichtig behandelen", „breekbaar" eiiz. gemerkte kisten over het as- Ehallen stratenplaveisel rolden. De rest laat zich eter denken dan beschrijven. ENGELAND. In tien jaren, van 1836 lot 1865, zijn er ie Groot-Briltanuie 830,000,000 tonnen steenkolen geproduceerden kostten deze producten 9916 menschenlevens. Op iedere 100,000 tonnen kool aan hel daglicht gebrachtkomt dus een veron gelukte voor en een persoon gedood op iedere 321 werklieden, in de mijnen gebezigd. Door het onverhoeds binnendringen van ecne overslclpeudo massa water in eene steenkolenmijn, van Cornwallis hebben dezer dagen vijf arbeiders het loven verlorcu.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2