NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° 16. Achtste jaargang. Vrijdag 19 April. PROVINCIALE GELDLEHj MAATSCHAPPIJ tot redding van Drenkelingen. t Is in dit jaar juist ccne eeuw geleden, dat te Amsterdam de bovengenoemde Maat schappij werd opgericht, aan wier heilzame bemoeiingen menig drenkeling vooral het leven heeft te danken. Zij maakle de middelen bekenddoor wier aanwending de laatste wegstervende levensvonk in den verongelukte, met Gods hulp, kon worden opgewektbeloonde de edele menschen- vrienden, die een oogenschijnlijk dooden drenkeling in het leven terugriepen met haar eermetaalof beschonk de genees kundigen die zich bij zulk eene gelegen heid door hun ijver en menschenliefdo on derscheidden, met een kistje met instrumenten, bij de behandeling van schijndooden noodig. Deze Maatschappij is, naar ons toeschijnt, niet zoo algemeen bekend, als zij wel verdiende, en nog minder zijn als een natuurlijk ge volg hiervan, onder liet publiek de eerste DRENKELINGEN. BEVROZENEN. VERSTIKTEN DOOR KOLENDAMPENZ. VERHANGENEN. i*r Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Afzonderlijke Nummers 0,10. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,12behalve het zegel van 0,35 voor iedere plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO, behalve de bekende Correspoudentiën. N®. 52. Besluit van den 12den \|pn/HlS67 wo. 74 vervolge opiedal van 5 April 1867 no. 77 nopens de voor de dienst 1867, te doene geld leening van 139000 (vijfde of laatste gedeelte der leening van ƒ525000) ten laste van de provincie Zeeland. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Gelet op hun besluit van den 5den April 1867, no. 77opgenomen in het Provinciaal blad onder no. 49 In aanmerking nemende dat het wenschelijk is aan de onder het 5de punt van genoemd be sluit gestelde tijdruimte, waariu de inschrijvers in de provinciale geldleening van f 139009 (vijfde of laatste gedeelte der leeuiug van ƒ525000), het bedrag hunner inschrijving, voor zoo veel die in schrijving is aangenomen kunnen storten ecne uitbreiding worde gegeven Besluiten: Ter keunis van belanghebbenden te brengen dat het bedrag der ingeschreven aandeelea in bovengenoemde geldleeningvoor zoo veel die zijn aangenomen, naar verkiezing der inschrijvers, eii met inachtneming van het deswege bepaalde onder punt 4 en 5 van het besluit van 5 April 1867, no. 77, kan overgestort worden in den loop van primo Mei tot en met 15 December 1867. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provin ciaal blad van Zeeland; buitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats-, Middel burg sche-, Goessche- en Zieriltzeesche couranten alsmede in het Sluissche Weekblad en in het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuivsch- Vlaanderen. Middelburg, den 12den April 1867. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier Uitgegeven den 13 April 1867. De Griffier der Staten van Zeeland S. VAN DER SWALME. en noodzakelijke hulpmiddelen bekendom drenkelingen verhangenen bevrozenen en verstikten, zoo mogelijk, tot het Ie /en terug te brengen. Nu onlangs heeft de Maatschappij zich tot het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gewend met verzoek om het hare er aan toe te brengen, dat deze hulpmiddelen meer alge meen bekend werden. Zij deed dit natuurlijk niet te vergeefs. Aan de Departementen der Maatschappij werden een zeker getal afdrukken van die middelen toegezonden met verzoek' om de kennis er van, naar haar vermogen, onder het publiek te ver spreiden. Wij gelooven dus in den geest der beide Maatschappijen te handelen wanneer wij, bij wijze van Hoofdartikel, ecne beschrijving van die hulpmiddelen in ons Weekblad opnementerwijl wij ze ernstig in de belangstelling en de attentie van alle menschenvrienden aanbevelen. Reeds de eerste regelen bestrijden een volksvooroordeel datgelijk men bij voor komende gelegenheden opmerken kan bij velen nog vasten wortel heeft geschoten. Moge de mededeeling van het volgende velen onzer lezers aangenaam zijn en moge de bekendmaking er van strekken tot behoud van menig dierbaar menschenleven. Een ieder heeft de vrijheid, ook zonder toestemming der Politie af te wachten drenkelingen uit het water op te halen of mede te werken tot het terugbrengen tot het leven van schijndooden. De eerste en noodzakelijkste hulpmidde len die men moet aanwenden om drenke- kclingenbevrozenenverstikten door kolen damp of andere verstikkende dampenen ver hangenen tot het leven terug te brengen bestaan in de navolgende De drenkelingzoo spoedig mogelijk uit het water gehaald, mag volstrekt niet gerold geschud of met het hoofd naar omlaag gehouden worden. Hij moet integendeel met het hoofd omhoog en met omzichtigheid naar de meest nabij zijnde herberg of tapperij gebracht worden. Voor de behandeling zijn tioee of drie helpers voldoende. De drenkeling moet terstond uitgekleed met warme wollen doeken afgedroogd en in een Terwarmd bed of op een matras of op hooi of tusschen wollen dekens zóódanig worden ncdcrgelegddat het hoofd een weinig verheven en het lichaam eenigszins op de rechter zijde geplaatst worde. liet lichaam, vooral de hartstreek en de rugevenals de ledematen en het hoofd moeten aanhoudend en met lange streken gewreven worden met warme wollen of of andere doeken die met brandewijn rhum, jenever of warm water met zout bevochtigd zijn. De handpalmen en voetzolen moeten ge borsteld wórden. De neus en mond nadat zij van modder of slijm gezuiverd zijn moeten geprikkeld worden door middel van een penneveer, die in brandewijnrhum of jenever ge doopt is. Verder zette men den drenkeling eene warme wollen muts op het hoofdlegge warme kruiken of heet gemaakte en tusschen doeken gewikkelde steenen aan de voeten aan de kuitenaan de dijen en aan do zijden van het lichaam, en brenge warme doeken op den hartkuil aan. In het algemeen zij aanbevolenom bij het niet slagen der aangewende hulpmidde len daarin echter niet te verflauwen, maar zelfsgedurende langen tijddaarmede voort te gaan. Men zende overigens terstond naar een Genees- of Heelkundige, aan wion vervolgens de verdere behandeling moet overgelaten worden. De bevrozenen moeten niet verwarmd noch terstond in een heet vertrek in een herberg of tapperij maar in eene koele kamer gebracht worden. Men ontklecde en wrijve het geheele lichaam aanhoudend met sneeuw of met fijn gestooten ijs of met koud water. Men ontbicde terstond een Genees- of Heelkundige aan wien de verdere behan deling wordt opgedragen. Deze verstikten moeten terstond in de opene lucht gebracht en alle beknelling aan hals borst of buik losgemaakt worden. Het hoofd, de nek, het aangezicht en de borst moeten aanhoudend met koud water en azijn gewasschen en besprengd worden. Men roepe terstond de hulp in van een Genees- of Heelkundige en drage aan hem de verdere behandeling op. Verhangenen moetenmet ondersteuning van het lichaam, oogenblikkelijk en voorzichtig afgenomen en op eene koele plaats gebracht worden. De strop of strik moet terstond wegge nomen en allo kleedingstukken moeien los gemaakt worden. Men plaatse het lichaamzooveel moge lijk in cene zittende houding wrijve het lichaam en het hoofd met sneeuw gestooten ijs of koud water, en legge doeken met mosterd aan de voeten. Men onlbiede terstond een Genees- of Heelkundigedie do verdere en noodige hulp zal aanbrengen,

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 1