BINNENLAND. Is lu France wel zeker, vraagt,' de heer Cue-beval Clarigny dat cr nog gecne onderhan delingen werden gevoerd over. het groothertogdom Luxemburg? En is Ie Tempsintegendeel wel zeker, dat die onderhandelingen doel hebben getroffen en de kwestie reeds opgelost is Wij gelooven dat de zaken verder gevorderd zijn dan la France het zegt; maar dat derzelver oplossing nog meer verwijderd is dan le Temps het veronderstelt. „Wij hebben den netelen toestand van Holland reeds'doen uitschijnen. De taal der Bcrlijncr dagbladen laat geen'1 den minsten twijfel wegens de begeerten en de vorderingen der Pruisische staatkunde, welke Holland wil plaatsen tusschen eene opoffering van grondgebied of de opslorping bij den Noordschen Bond. Sn zijne laatst gehouden redevoeringen heeft de heer von Bismarck niet cén der èischen van Pruisen gelogeustratl en alleen verklaard, dat het Beriijner kabinet, voor het oogenblik zich onthouden zal van alle druk king op Holland om geene aanleiding le geven lot het ontstaan eener Èuropeesche kwestie. Ooiland weel derhalve wat hel le wachten staat, zoohaast von Bismarck het oogenblik gunstig zal achten om zijne vragen te vernieuwen cu den goeden uitslag ervan te verhaasten. „Van welken kant mag Holland in die zaak steun verwachten, tenzij van wege Frankrijk? „Luxemburg is schier van geen staalkundig noch handelsbelang voor Holland, met hetwelk het slechts vereenigd is door een gemcensrhap- pclijken vorst. Do koning van Holland kan cr niet veel smaak in vindende rol van oenen vazal des konings van Pruisen le spelen: ecnigst lot dat voorlaan de vorsten van deu Noordschen Bond le wachten slaat. Gewis houdt Willem 511 meer aan de onafhankelijkheid zijner kroon en van zijn volk, als koning der Nederlanden, dan aan de regeering over 200,000 Luxemburgers onder het welbehagen van von Bismarck. Het belang van vorst en volk is dus hier versmoltenen hierom is het volkomen aanneembaar dat Willem ill geneigd is om het titelbezil van Luxemburg le verwisselen legen eene geldelijke schadeloos stelling en eene alliantie welke hepi de on schendbaarheid zijner staten zou waarborgen. Wij gelooven niet dat deze gevoelens des konings van Holland tot heden schriftelijk zijn uitgedrukt geworden doch zeer waarschijnlijk heeft ze zich lucht gegeven in diplomatische ge sprekken als enkele wisseling van gedachten en inzichten in samenspraken over de mogelijke gebeurtenissen in de toekomst. Geen wonder do toestand brengt dit van zelf met zich. „Kan Pruisen zich met dit vraagstuk bemoeien? Ja en neen. Als de koning van Holland en tevens Frank rijk do aanwezigheid van een Pruisisch garnizoen in Luxemburg aanvaarden als wettig en gegrond, bezit Pruisen 't recht zijn gedachten te zeggen en tusschen te komen als onderhandelende partij in de regeling fles vraagstuks. „Maar ais Holland en Frankrijk aan Pruisen dat recht ontkennen omdat het' zelf den oud- Duilschen Bond met deszelfs grondwet vernietigd heeftals zij 't recht betwisten dat Pruisen ge-» lijktijdig de slotaclc der Ween er verdragen te niet kan brengen en voor zich zelf gebruik kan maken van do schikkingen van die zelfde acte dan behoeft Pruisen niet geraadpleegd le wor denen het heefl geen recht, de minste voor waarden te stellen. Ziet daar het vraagstuk van 't recht. In feite bevindt Pruisen zich in Luxemburg, en wjj hor halen wat we dezer dagen zeidende grooto vraag ishoe men het er uil zai krijgen. Doch men zal hiervoor aan Pruisen geeno rechten toe- keunenwaarop het geene aanspraak kan maken, noch hetzelve bidden en smecken om daartoe voorwaarden le stellen. Zal men hel beding aan vaarden van Luxemburg maar binnen le treden om deszelfs oude vestmuren le breken. „Maar, wie toch ziet niet, dat al hot belang van Luxemburg gelegen is iu deszelfs verster- kingswerken eene geopende deur naar de Fransche grenzen als het geene borstweer voor Frankrijk is? „Waar zou hel voordeel der aanhechting zijn, als deze slechts den uitslag had eene der ope- niugen lo sloppen in 1815 op onze grenzen ge maakt? De bijvoeging van. 200,01)0 zielen aan de Franschc bevolking zou immers geene schade loosstelling zijn voor de ontzaggelijke vergrootin gen van Pruisen en de eenheid Duit.-chland's De eenvoudige meerderheid der geboorten op de sterfgevallen geeft elk jaar in Frankrijk zulken aangroei in de bevolking, zonder dal wij daarvoor den minsten oorlof te vragen hebben aan den heer von Bismarck." Men leest in YEcho du Luxembourg van Ar- lon Men meldt dat dc bezetting van Luxemburg gisteren is versterkt geworden, door de aankomst van twee regementen voetvolk. Wij gelooven te weten dat dio tijding voorbarig is want gisteren morgen waren die regementen nog niet aangekomenoverigens die vermeer dering van garnizoen zou niets buitengewoons hebbennen heelt over het algemeen te Luxem burg zes duizend mannen troepenen op dit oogenblik bevinden er zich maar zes duizend. ENGELAND. In 18G6 zijn in ons land niet minder dan 428,878,880 eieren van hot vaste land iugeyoerd. Dc berichten uit Ierland; luiden bij voortduring geruststellend nopens de beweging der Fenians. De troepen blijven dó verontrustende districten doorkruisen en arrosteeren nu en dan nog een enkel persoondoch over het geheel beschouwd voedt men niet de geringste vrees voor nieuwe pogingen der kwalijkgeziuden. FRANKRIJK. Ten einde een denkbeeld te geven Yan de rij zing der huishuren le Parijsten gevolge der aanslaande tentoonstelling, kan dienen, dat de koninklijke familie van Portugal eene verdieping van een hotel op de Plage Vendom© tegen 15Ü0 frs. per dag heeft gehuurd makende 43000 per maand. Hel is maar al le waar Kleeren maken den man niet. Dal heefl men dezer dagen te Toulon nog gezien. Een man huis aan huis bedelende werd gearresteerd. Naar hel stadhuis gebracht werd hij onderzocht en wat vond men bij hem? 6221 francsniets meer, niets minder. Dat geld bestond in goudstukken cu bankpapier. SLUIS4 April. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant van het bataljou uo. 4 der ruslende schutterij iu deze provincie A. Noest, en als zoodanig beuoemd bij dat bataljon do sergeant-majoor J. C. Eyers. De eerste kamer is tot hervatting dor werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 April. In bet antwoord der regcering op het verslag der tweede kamer nopens de wet op de schut terijen, worden op nieuw al de hoofdbeginselen dier voordracht verdedigd eu speciaal de redenen opgegeven, waarom de bepaling van den schut terlijken leeftijd tot het 34e jaar, en de voorge dragen sterkte moeten worden gehandhaafd. Vol gens dit ontwerp zuilen de schutterijen, reeds in vredestijd, eene sterkte hebben van 50,001) man, die bij opkomend oorlogsgevaar dadelijk kunnen worden mobiel verklaard. SLUIS, 4 April. De Etoile Beigeanders niet zoo Nederlandsch gezind dringt nu aan op een dracht tusschen Noord en Zuid, ter bewaring der onafhankelijkheid. Maandag den 15 April zal voor de Arrondis sement Rechtbank te Goes, krachtens bevel van het Hof in Zeeland, de zaak der beruchte Adver tentie (no. 3 van dit Weekblad dezes jaars) be handeld worden. Veelvuldig zijn de klachten over den sloom- bootdieust, d. i. de totale absentie van stoomboot- dienst op de Wcsler-Schelde. Voor velen slaat de reis die men nu maken moet om van het westelijk deel van Staals-VIaandercn op Wal cheren le komen gelijk met een afsluiting van de Schelde. Wanneer wal trouwens slechts zelden gebeurt in een zeer strengen winter de rivier mond met drijfijs overdekt is dan kan de over tocht nauwelijks met meer bezwaren gaau dan thans. Dit is le harder voor bet gevoel der in gezetenen, daar men weet dat de zoogenoemde stoombooldienst hun reeds zooveel geld heeft gekost. De klachten over dc slechte gemeenschap op de Wes ter-Schel dezeiden wij zijn talrijk zij zijn ook velerlei vooral met betrekking lot het vervoer tusschen Yüssingen en Brcskeas. Wij bedoelen hiermede niet de onbestemde geruchten die omtrent de slechte waarneming van den dienst loopen daaraan kan men niet veel waarde toe kennen on zij zijn buitendien veelal moeilijk to gelooven. Zoo zou het ons zeer bevreemden indien het waar was, wat wij meer dan eens hoorden verzekeren dat het geld hetwelk voor den overtocht geëischl wordtzeer uiteenloopt naarmate van bekende of onderstelde meer of mindere gegoedheid der passagiers. Maar hoe dit zij van ai die geruchten van dien aard kunnen wij de echo niet zijn. Iets auders echter is het wanneer personen door mededeeling van hun naam een waarborg geven voor de juistheid van hun schrijven, in dat geval mogen wij zonder geldige redenen tot ons komende klachten niet smoren. Zoo nemen wij dan ook het onderstaand schrijven op, dat wij heden van den heer Koore- vaaristö luitenant van hel öde regiment infan terie, ontvingen. „Tegen Vrijdag, den 29 Maart, was ik gedag vaard voor de arrondissements-rechlbank te Mid delburg ten einde als getuige iu eene correc- tioneele zaak op le treden. Geïnformeerd dat de steigerschuit den vorigen dag, des morgens le 6 uren, was gevaren, achtte ik het noodzakelijk te zorgen, op dat uur te Breskeus to zijndaar komende werd mij ver wittigd dat do schuit te 7 uren zou vertrekken, iets wat wellicht met het oog op het lij noodza kelijk was. „Ofschoon ik nu op het juiste tijdstip Yan 7 uren geen aanmerking wil maken niettegen staande ook dit te wenseheu overlietgeef ik u in overweging, of het billijk eu met eene goede correspondentie vcreenigbaar is, om, reeds afge varen, ter wille van eeu enkel passagier di<T to iaat kwam een eind wegs terug le koeren en hemnadat hij met een roeiboot aangebracht was, op tc nemen; het onaangename gevolg was, dat een der reizigers voornemens zijnde met de Rollerdamscho stoomboot naar Cortgeno door to varen daarin biller werd teleurgesteld, daar hij, te Vlissingen aangekomenzich met den meesten spoed naar de marinehaven begafdoch op een afstand van nog geen 25 ellen van de aanlegplaats de boot zag vertrekken, en dus genoodzaakt werd, mei meerdere onkosten en tijdverlies, de reis over Veere en Camperland te nemen. Des namiddags was het nog treuriger gesteld. Nagenoeg 25 personen moesten van Vlissingen naai' Breskens worden overgezet. „Omstreeks 3'/2 uur werd mij te kennen ge geven dat wij de reis kouden aannemen en werkelijk lag dan ook een sloep (geen steiger- schuil) gereed ons over te voeren. „Verbeeld u echter, eene gewone sloep beladen met 11 personen, plus 4 roeiers en geen stuur man! Dit laatste zal u duidelijk worden ais ik u verklaar, dat de ruimte zoo beperkt was dat er aan plaatsing van een stuurman niet tc denken vieldoch iu vergoeding daarvaneen der roeiers door middel van touwen welke aan zijne beenen bevestigd waren, het roer bestuurde. Een mijner vrienden wien ik mijn wederva ren verhaalde, ontsnapte de verzuchting: „God beware ieder ingezeten van het 4de district naar Middelburg te moeten reizen ten einde recht en gerechtigheid le helpen handhaven!" M. C. Ook wij kunnen het feit van het sturen met touwtjes aan do voeten bevestigen, want wij hebben het gezien! Red. Dc Staats-Courant van Zondag en Maandag deelt onder do binucniandsche berichten het vol gende mede: „Namens de Luxemburgsche kanselarij zijn wij verzocht, ten stelligste de tijding tegen te spreken, dat eeu afstand van het groothertogdom zou hebben plaats gevonden, eu te doen opmerken, dat vaa een dergelijken afstand slechts dan sprake zou kunnen zijn nadat ook onmiddellijk bij do zaak betrokken groote mogendheden zich dien aangaande verstaan hadden." Eenige bladen meenen te weten dat het rapport der vreemde ingenieurs omtrent de Scheide-kwes- tie voor Nederland gunstig is. Den 26 Maart jl. is te Weenen door wederzijd- sche gevolmachtigden een tractaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Oostenrijk gesloten. Als eene aardigheid wordt aan het Utr. Dagbl. medegedeeld In de gemeente Z. in Noord-Holland stelde in eene vergadering van den gemeenteraad de bur gemeester voor, om, met het oog op de veeziekte, tijdelijk eenige veldwachters aan te stellen, ten einde er voor tc waken dal die gevreesde ziekte doordrong. De leden van den raad wilden daar evenwel niet toe besluiten om de groote uitgaaf voor de gemeente; zij zeiden, dal zij die bewaking zeiven we! konden doen, als zij gecommissioneerd werden als buiiengewone policie-agenten. Do burgemeester de leden van den raad er in wil lende laten loopen, nam het voorstel aan en stelde al de leden van den raad aan. Toen dit geschied wasgaf de burgemeester bewerende dat des nachts eene poging zou worden gedaanom beesten in te voeren aan zijne nieuwe agenten last bepaalde punten van bet dorp te survoillceren. De burgemeester ging dien nacht eene rondo doen om te zien of ieder op zijn post wasdoch hij vond helaas niemand. Den volgenden dag liet hij de leden van den raad hij zich komen en deed hun inzien hoezeer zij aan hunne verplichtingen waren lo kort gekomen, door de bevelen van het hoofd der polïcie niet op te volgen. Voor ditmaal zou hij hen met eene strenge berisping vrijlaten doch in het vervolg moest zoo iets niet meer ge- beureu. De raadsleden keken leelijk op hun neus. Doch nu komt er bij dat zij door de benoeming van buitengewoon policie-agent aan te nemen rechtens zijn vervallen als leden van den raad omdat volgens dc gemeentewet die betrekkingen onvereenigbaar zijn. Men is benieuwd to weten hoe dit geyal zal aHoopen. In een winkel van mode-artikelen werd dezer dagen eene winkeldochter geëngageerd; toon de jougejufvrouw voor het eerst in functie trad, werd haar door hare meesteres de raad gegeveu om zich altijd maar de ouderen in rang tot voorbeeld le kiezen. Ten bewijze nu dat ze dien wenk getrouw opvolgt, kan het volgende dienen: onlangs kwam eene dame bij een dor jufvrouwen in deu winkel om zijde tc koopen en toen zij den prijs daarvan vernam, vroeg de dame zeer verwonderd „Maar jufvrouw, hoe komt het dat die zijde zoo veel geiden moet?" „Mevrouw, er is dit jaar eene groote schaarschte en sterfte onder de zijde wormen geweest; van daar die duurte." Tevreden met die verklaring kocht de dame de zijde, vroeg vervolgons naar lint en werd nu naar de nieuwe winkeldochter verwezen die het gesprek met de oudere had beluisterd. Zoo goed alsof ze het jaren gewoon was pakte zij lint uit en toonde mevrouw hot gevraagde breed zijden lint; toen ook zij den prijs opgaf, herhaalde mevrouw dc vraag van zoo even eu dc slimme winkeldochter indachtig aan de les haar door hare meesteres gegeven antwoordde gebruik makende van dc explicatie der andere jufvrouw„Mevrouw, dat komt door do sterfte en de schaarschte onder de lintwurmen

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3