van het Parlement voor de verdragen der staten cischt. liet Oosleurijksch gouvernement haast zich om zijne handelsbetrekkingen met de vreemde lauden te regelen. De bekrachtigingen van het verdragniet Belgie gesloten zijn reeds uitge wisseld cu het verdrag met Nederland werd eer gisteren ondcrlcekcnd. Het belangrijkste verdrag echter voor de handelsoutwikkeling van Oosten rijk is dat nog to sluiten met de Duitsche dou- ancnvcreeuigiugdoch tot hiertoe heeft Pruisen op de verzoeken van het keizerlijk gouvernement slechts ontwijkende antwoorden gegeven. De aanstelling van het definitief bureau van het Italiaansch parlement zal waarschijnlijk in de zitting van gisteren plaats hebben gehad. Men weet dat de heer Mari do kandidaat der meerder heid lot liet voorzitterschap cu de heer Crispi die der oppositie was. De hill over do kieshervorming in Engeland is Dinsdag tot de tweede lezing toegelaten geworden, na eeno verklaring vau den heer Disraeli, luidende dat het gouvernementbij bet onderzoek in co- miteitzich niet verzetten zou tegen de toela ting der huurders lot het kiesrecht, en het afzag van het stelsel der dubbele stemming. De beraad slaging in comilcit zal den 8 April plaats grijpen, vier dagen na de voordracht van het budjet. Prins Michicl van Servië zal stellig heden, Don derdagnaar Konstantinopcl vertrekken, ten einde den sultan te bcdankonzooals eene pro clamatie zegt, te Belgrado afgekondigd omdat hij cr in toegestemd heei't die forlercs in handen van het Servisch gouvernement te stellenop de ecnigo voorwaarde dat nevens de Servische vlag •de Turkseho vlag zou blijvea wapperen. Gedu rende do afwezigheid van den prins zal het mini sterie als regeoringsraad het gezag uitoefenen. Do Joden in Servie woonachtig hebben aan de mogendheden een verzoekschrift gestuurd om lo prolesleereu legen hot afzonderlijk beheer waaraan zij nog in dat prinsdom onderworpen zijn. Te Belgrado wordt do Joodsche bevolking nog in een ghetto opgesloten en eeno wet, die van 181>1 dagtcckcnt, verbiedt hun in hel binnenste des lands nijverheid of handel uit te oefenen. liet eiland San-Domingo, onophoudelijk door omwentelingen en burgeroorlogen in woeling ge bracht, is het loonecl ccncr nieuwe onverwerping van het gezag geworden. De voorzitter der re publiek van Haïtide heer Geffrard is met ge weld afgezet en heeft moeten do vlucht iicmon aan boord van ecu Fransch oorlogschip. n. De afstand of verkoop van het groothertogdom Luxemburg aan Frankrijk houdt hij voortduring dc algemeene aandacht gaande en'schijnt meer en meer op voldocndo gronden niet langer be twist te kunnen worden. De geruchten toch daar omtrent erlangen iedcren dag oen meer tasten vorm en zelfs de ofiicicuse bladen schijnen het wachtwoord te hebben ontvangen omtrent dezo zaak het stilzwijgen to verbreken en daarvan te spreken als vau een zaakdie mcu ernstig moet opvatten. De Pair ie zegt dan ook van haren kant, dat het mocielijk denkbaar isdat de geruchten om trent deze aangelegenheid zoolang stand zouden kunnen houden, indien zij niet cenigen grond van waarheid bevatten. De regeering echter zogt het blad, zal in een zoo lecdere zaak het geheim barer onderhandelingen aan niemand me- dedeelen, en het is daarom noodzakelijk de grootste reserve in acht te nemen, dewijl elke andere ge- dragsliju slechts hersenschimmige oordeelvellingen onder het publiek zou verspreiden of wel de re geering hinderlijk kon zijn in onderhandelingen die zij wellicht voert. Andere bladen verzekerendat de onderhan delingen tot aankoop op weg zijn van te slagen, zóó zelfsdat de keizer in dc rede die hij a. s. Maandag, bij de opening van de algemeene ten toonstelling zou uitspreken dc lusscheu de drie mogendheden gesloten transactie zal kunnen rne- dedcclcnonder hijvoeging natuurlijk, dat de lusscheu dc regeeringen overeengekomen schik kingen door helalgemecu stemrecht zullen wordeu bekrachtigd. Of cr Maandag echter wel een rede door den keizer zal gehouden worden, vrordt door de France sterk betwijfeld daar dit blad namelijk meent te weten dal den prins van Oranje en den graaf van Vlaanderen langs lelografischcu weg is mede gedeeld dat cr geen inwijdingsfeest zal plaats hebben tot opening van de tentoonstelling. Intusschen is onze kroonprins jl. Donderdag reeds naar Parijs vertrokken. Gewagen dc Fransche bladen nog schoorvoetend van do aauhaugige Luxemburgschc kwestie, in Berlijn denkt men daar anders over en komt men van daar ridderlijk mei het bericht voor den dag, dat do groothertog van Luxemburg jl. Donderdag aan de Pruisische regecring officieel bericht ge zonden heeft van zijnen afstand van dal groother togdom aan Frankrijk. To Weenen wil men welen, dat graaf von Bismarck Ie Parijs voor het in bezit erlangen van Luxemburg door Frankrijk ais voorwaarden heeft gestelddc ontmanteling der vesting, benevens den afstand der vesting Maastricht en van eenige Lotharingsche districten door Fraukrijk in de om streken van de Moezel en de Saar aan Pruisen. Inmiddels hebben zich eenige industriëelen en leden van kamers van koophaudcl te Luxemburg vorecnigd om oen comité te vormen, ten einde te beraadslagen welke waarborgen men zal vra- geu indien de geruchten van den verkoop vau het groothertogdom aan Frankrijk worden beves tigd. Men zai echter aldaar eerst dan handelend optreden wanneer hel verlies der nationaliteit een voldongen feit wezen zalvoorloopig zal aan het groothertogelijk, gouvernement het doel vau het comité kenbaar gemaakt worden. Volgens onderzoek, ingesteld door bet Belgie giscke ministerie van oorlog, ziju de thans geuo- raca wordende maatregelen van gewapende vred- de volgende Frankrijk. 480,000 chasscpot-geweren zijn in do maak om grootcudeels voor 1 Maart 1808 gele verd te wordeu. Pruisen. Nog altijd het naaldgeweer en het gclrokkeu kanon. De fabrieken zijn ijverig in de weer om den voorraad voor de arsenalen aan te vullen. Sedert den oorlog zijn 1,100,000 stalen loopeu van achlerlaadgewereu besteld. Oostenrijk. 600,000 geweren worden veranderd volgens Wunzl's systeem. De helft moet af ziju vóór het einde van dit jaar. Zuid-Duilschland. BeijereuWurlembcrg, Ba den en Hesseu-Darmstadt nemeu hel achlerlaad- geweer aan. intusschen wordeu te Muncheu nog «proeven genoden. liet Pruisische getrokken kauon heeft de voorkeur en groole bestellingen zijn in bewerking. Engeland. 150,000 Enfield-geweren zijn reeds veranderd volgens het Snider-sysleem. 35*0,000 ge weren van dezelfde soort zullen in den loop van dit jaar klaar komen, lederen dag worden 1000 geweren in de rijksfabrieken veranderd. Tegen het eiude van het jaar zullen 426 getrokken ka nonnen van verschillend kaliber gereed zijn. Rusland. 600,000 goweren worden veranderd volgens Carlo's systeem (een gewijzigd naaldge weer). 300,000 zullen in 'l begin van het volgend jaar gereed zijn. Tol aanvulling van de veld-bat- terijen zijn 900 achterlaadkanonneu besteld. Denemarken. De kamers hebben een groote som toegesLaau voor de verandering van de tegen woordige geweren in achterlaadgeweren. Welk soort men kiezen zalis echter nog niet bepaald. Nederland. Het tegenwoordig wapen wordt volgens liet Snider-sysleem gewijzigd. Italië Spanje Portugal, Griekenland. Aehtcr- laadgcweer aangenomen. Spanje en Griekenland hebben kanonnen besteld in de Pruisische fabriek van Krupp te Essen iu Pruisen. België zal voortgaan met het gebruik der go- trokken Pruisische stukken, in 186i aangenomen, en zal voor het kleine geweer hot achterlaat! systeem in gebruik brengen. Het feit, dat een aantal machinisten en stokers, in dienst bij verschillende spoorweg-maatschap pijen den arbeid heeft gestaakt, veroorzaakte ougeloofelijk veel ongemak aan het reizend pu bliek. Niet alleen wat het aantal treinendat in verschillende richtingen loopt, zeer beperkt, maar men was daarenboven verplicht dc leiding aan personen over te laten die er niet ten yolle voor berekend zijn, zóodat het reizen vergezeld gaat van gevaren. De directeuren hebben dezer dagen ia een meeling besloten om eiken machinist, die op zijn post blijft, een gratificatie toe te kennen van *2 guineas en aan eiken stoker een guinea. Tevens werd bepaald om hun het hoogste loon toe te kennen namelijk 7 sh. 6 d. aan do ma chinisten en 4 sh. 6 d. aan de stokers. Ten zelf den tijde werd echter in een talrijk bezochte mee ling vau machinisten besloten om geen enkele machine te drijven, vóórdat zij die den arbeid niet staakten eu zich niet bij hen aanslotenhun ontslag zouden hebben hekomen. Daarentegen hebben echter sommigen genocgon genomen met de door directeuren gestelde voorwaardeu, zoodat deze den arbeid hebben hervat. Men is er thans op bedachtom een aantal van de koniuklijke ingenieurs of een deel der artillerie met den dienst bekend te maken, om ingeval van nood, of in tijden van oorlog als machinisten dienst te doen. HL In de staalkundige kringen van Parijs wordt meer dan ooit gesproken over den aankoop van liet groothertogdom Luxemburg door Frankrijk. Volgeus dc geruchten le Parijs iu de dagbladen en dc openbare plaatsen in omloopzouden de onderhandelingen op weg van welslagen zijn, en dit derwijze dat dc keizer, in de redevoering, die hij Maandag zal uitspreken bij gelegenheid der opening van de wereldtentoonstelling, wel dio overeenkomst zou kunnen aankondigen, lusscheu de drie mogendheden gesloten, cr wel te verstaan bijvoegende, dat het algemeen stemrecht de over eenkomst zal moeten bekrachtigen door de gou vernementen vastgesteld. De Duitsche dagbladen erkennen ook het be- staan vau onderhandelingen men betwist zelfs niet dat er eene overeenkomst ontstaan is lusscheu Holland en Fraukrijk doch men ueeml niet aan, dat de heer von Bismarck in de tegenwoordige omstandigheden iu ecnen afstand zou kunnen toestemmendien de openbare denkwijze in Duilschland ais een verraad zou beschouwen. In het wetgevend corps van Frankrijk heeft de heer Baroche eergisteren zeer welsprekend het wetsontwerp voorde afschaffing van den lijfsdwang verdedigd. De uilslag der stemming is nog altijd onzeker; doch men gelooft dat de wet met eeno kleine meerderheid zal aangenomen wordeu. De oppos.tie heeft afgezien van eene aanvraag tol ondervraging, door eeuige leden voorgedrageu legen deverminkïngen die de hof van 'tpaleis Luxem burg le Parijs ondergaat daar het gouvernement zijn voornemen betuigd heeft om daarover een bijzonder wetsontwerp voor te dragen. Er zal ook geene ondervraging plaats grijpen over do zakeu van Mexicodaar eene aanvraag van bij— vocgelijk crediet voor dc terugbrenging der ex peditie dit vraagstuk noodzakelijk aan de dagorde der kamer brengen moet. Eene dépêche uit Florence meldtdat de heer Mari kandidaat der meerderheid en van het gouvernementtot voorzitter van het Italiaansch parlement is gekozen geworden. Uit die eerste acte van het parlement blijktdat het gouverne ment op eene meerderheid rekenen mag. liet parlement van Noord-Duitschland heeft eergisteren de beraadslaging en de stemming voort gezel der artikelen 13-20 van de grondwet, vor mende kapittel IV van het ontwerp en betrekkelijk den voorzitter van den Bond. Verscheidene amen dementen zijn door de vergadering aanvaard ge worden, onder anderen dat van eenen behoudsman, den heer Relhusy, waarbij een bondskanselierschap wordt ingericht om het voorzitterlijk gezag van den Bond bij den staatsraad te verdedigen. Dit ameudement en verscheidene anderen hebben stellig tot doel de eenheid van hel bondsgezag in handen van Pruisen te versterken. De debatten beginnen in den Hongaarschen landdag wat driftig te wordentengevolge der pogingen door de linker zijde aangewend om politieke stemmingen te bekomen die bijzonder onaangenaam aan het hof van Weenen moeten zijn. Do radicale minderheid heeft een wetsont werp aangebodenwaarbij wordt bevolen de ver breking der staatkundige veroordeelingeD, uit gesproken ten gevolge der Hongaarsche omwen teling, de terugroeping der uitwijkelingen, de teruggaaf der verbeurd verklaarde goederen en de eerherstelling van de nagedachtenis der slacht offers van de üoslenrijksche krijgshoven. Men verzekert dal de kroning van den keizer als koning van Hongarijo in de maand Juni zal plaats grijpen. De keizerin zal ten zelfden tijde gekroond worden. De nieuwe belastingendoor de Porlugeesche kamers gesterad om de financien van het rijk te herstellenveroorzaken eene levendige verbitte- tering onder de massa der bevolking. Er worden meetings gehouden ora zich tegen die maatregelen te verzetten en reeds in de tweede stad van het koninkrijk te üporto ziju er ernstige onlusten uitgebarstendie door de lusschenkomst der ge wapende macht zijn moeten beteugeld worden. O ET GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG. Men spreekt thans veel over het vraagstuk van Luxemburg, niet alleen in do financiëele en po- litische kringcu maar ook iu de diplomatische wereld. Pruisen thans do oppermachtige in geheel Duilschland, van de grenzen van Bohemen af tot aan die van Denemarken, Zweden eu Noorwegen, zou volgaarn Luxemburg eu Limburg, voorai eerstgenoemd gewest, bij den nieuwen Noordscheu Bond insluiten, ten einde aldaar langs Noord en West dc handen ruim en vrij te houden als T ware legen de kusten der Noordzee en wie weel'? ook Belgie eu Nederland alleugs immers dit laatste land daarbij aan tc sluiten. Onze lezers weten insgelijks dat de koning der Nederlanden groothertog van Luxemburg en hertog van Limburg is, te weten voor wat de niet afge stane deelen aan Belgie betreften dat de hoofd stad Luxemburg, eene der sterkste vestingen van Europatijdens het bestaan van het gewezen Duitsche Bondgenootschap, door gemengde troepen der bondgenooten werd bezet, en thans nog Pruisische soldaten iu de stad garnizoen houden alhoewel dc koning vau Holland stellig verklaart geen deel te willen maken, als groothertog van Luxemburg, van den nieuwen door Pruisen ge stichten Noord-Duitschen Bond. Gedrongen en gepraamd door de aanhoudende notas van von Bismaock zou Willem Uinaar men verzekert, zich thans gewend hebben lot den keizer der Franschen met aanbod om hem Lu xemburg af te staan voor eene aanzieniyke geldsom en aldus verlost le worden van den kwelleuden aandrang der Pruisische regeeiing. Van den anderen kant dient men te bemerken dat de Luxemburgers eigenlijk geene Nederlanders zijn cu geenszins geneigd om bij Frankrijk iuge- lijfd te worden maar volgaarne ouafhanüelijkj of wel iu hunnen tegenwoordigen toestand met een eigen staatsbestuur, onder het gezag van den Nederlandscnen prius Hendrik le blijven doch hijgend verlangen van hunne Duitsche en Prui sische garnizoenen verlosL le worden, aangezien zij zoo min als Limburggeen deel meer willen maken van den nieuwen Noordscheu Bond. In dezen staat van zaken is helvooral ook voor Belgie, van hoog aanbelang, een waakzaam oog op den gang van dat vraagstuk le houden, bij welks oplossing wellicht onze eigene belangen belrokken zouden kunnen worden. Wij melden dat hel half offieiëele Parijzer blad la France de geruchten wegens den aankoop van Luxemburg door Frankrijk in de dagbladen en ter Beurze verspreid, iu eene blijkbaar medege deelde nota heeft tegengesproken maar dit be wijst niets voor de zaak de Napoleontische po litiek ontmaskert zich slechts op hel laatste oogen- b! ik. Om to bewijzen dat het Luxemburgsch vraag stuk ernstig in Frankrijk wordt opgenomen (en geen wonder, want de sterke vestingstad Luxem burg is niet alleen, zooals oudere liederen zeggen den sleutel van Brabaud met uw sterke wallen,11 maar ook de sleutel van Noord-Frankrijk en te gelijk van de Rijuproviuieiën) geven wij hierouderde ontleding van ecu hoofdartikel der Parijzer Prcsse, waarin het gewichtig onderwerp op eene kalme doch ernstige wijze besproken wordt

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2