BINNENLAND. ■wezen werd op het waarschijnlijke der eenheid van Noord- en Zuid-Duitschland onder Pruisen als op een gevaar voor Frankrijk, kwam die een heid als een vervuld feil in al zijne ontzaggelijk heid voor den dag! Men kan ocrdeeien over den indruk dien zulks in Frankrijk heeft gemaakt. Pruisen staat met geheel Duitschland achter zich tegenover Frankrijk! Geen wonder dat Frankrijk zich haast om zijn leger tot een en half millioen soldaten te brengen Het gebeurde in een der laatste zittingen van hel Fransche wetgevend lichaam, ten gevolge van de zinspeliug des hoeren Rouher op den 2 De cember, vindt nog in de meeste Fransche bladen naklank en wordt op verschillende wijzen be sproken. Sommigen laken den heer Rouher ten sterkste, terwijl zij hem beschuldigen opzettelijk die op schudding te weeg gebracht te hebben, ten einde de meerderheid door de welsprekende taal der woordvoerders van de oppositie-partij aan het Wankelen gebracht, op het rechte pad der keizer lijke bescherming terug te brengen, door bij haar de vrees te doen ontstaan voor de te ver lei dende gevolgen eener breuk met de regeering. Anderen daarentegen gelooven, dat die uitdruk king den heer Rouher ontglipt is; doch ook zij vallen hem hard, dat hij door deze onhandigheid de zaak, die hij verdedigde, alsmede het door hem tot dusver door zijn onbetwistbare welspre kendheid verkregen succes groot nadeel had toe gebracht. Er is echter nog meer. Terwijl dezen beweren dat de Fransche regeering woedend is over het dubbel verdrag door Pruisen geslotenwaardoor de troepen der Duilsche staten van het Zuiden onder het opperbevel van Pruisen geplaatst wor den, en welk verdrag nu eerst, na een geheim houding van zeven maandenbekend geworden is, terwijten genen het gouvernement, dat het opzettelijk de openbaarmaking van dat verdrag heeft dóen uitstellen tot na de behandeling der buitenlandsche zaken, en moeten dien ten gevolge de heeren Thiers en Jules Favres ten hoogste ver ontwaardigd zijn van op die wijze door de regee ring om den tuin te zijn geleid. Bü. de aanbieding van bet slot der begrooling van 1863, heeft zich in het wetgevend lichaam het incident voorgedaan, dat een der leden erop wees, hoe in het jaar 1863, het jaar der algc- meene verkiezingenhet bedrag voor de geheime fondsen, ten bedrage van twee millioen, juist was uitgeput toen die verkiezingen waren afgeloopen, en daaraan 200,000 francs moesten worden toege voegd en vond het denkbeeld bij velen gereeden ingang, dat het geld der belastingschuldigen zou gebruikt zijn om aan zekere regeerings kandi daten bij de verkiezingen de meerderheid te be zorgen. Omtrent de reformbill in Engeland heeft de li berale partij in het lagerhuis een besluit geDo- men, waarbij de toekenning van meer dan één 9tem aan een kiezer wordt bestreden en tevens een voorstel gedaan, om onder zekere voorwaar den niet alleen aan het hoofd van het huisgezin in de vlekken het stemrecht toe te kennen, maar ook aan hen die gehuurde kamers bewonen, waar toe zeer vele ongehuwden behooren. Daarvoor wordt aan den eeneu kant een grooter uitbreiding van het kiesrecht, dan de regeering wil, beoogd, en aan de andere zijde aan het aristocratisch element elk overwicht ontnomen. De koning van Italië heeft de nieuwe kamer met een troonrede geopend; daarin zegt hij o. a.: Ik heb het raadzaam geacht, om, door een be roep op het nationale stemrecht, 's lands verte genwoordiging te vernieuwen. Ik heb het ver trouwen, dat zij daaruit het besef zal hebben ge put van de groote behoeften des vaderlands eu de kracht om er in te voorzien. Er was een tijd voor stoutmoedige besluiten en gewaagde onder nemingen. Toen heb ik zelf dien weg in ver trouwen bewandeld. Wij nebben onze onafhankelijkheid verkregen en onze vrijheid gehandhaafd. Thans, nu 's lands beslaan verzekerd is, wil het land zijn krachten en intelligentie niet laten uitputten in buitenspo righeden en ijverzucht maar het verlangt die te coucentreeeen om een duurzame eu verstandige organisatie te erlangen ten einde in lijden van rust de elementen van volkswelvaart te ont wikkelen. SU tEr zal u een volledig wetsontwerp worden aan geboden betreffende de administratieve reorgani satie en voorts andere ontwerpen strekkende tot vereenvoudiging en gelijkmaking van de wijze der belastingheffing en lot het verkrijgen eener zekere controle. De belastingen zullen voor het oogenblik niet verminderd worden. De finan- tieele kwestie is thans voor Italië niet alleen een kwestie van nationale eer en waardigheid. Bij plechtige gelegenheden hebben wij Europa beloofd dat wij voor ons werelddeel een middel van krachtbeschavingorde eu vrede zullen wordenzoodra wij ons nationaal bestaan zullen verkregen hebben. Die belofte moeten wij ver vullen. De Invalide Russe en het Journal de Saint-Pê- tersbourg, sprekende over de redevoering van den heer Thiers in het Fraosch wetgevend corps verzekeren dat het Russisch gouvernement, soowel als het Russisch volk, slechts met vreedzame in zichten bezield zijn. Zij zeggen dat d.ë staatkunde van Rusland geen doel van overwinning of van bedreiging jegens Turkije heeft, maar enkel do gelijkheid voor de christen onderdanen van den sultan. De Fransche Monitcur deelt tijdingen mede uit Port-au-Prince gedagleekend van deü 23 Febr. en luidende dat een opstand tegea het gezag van den voorzitter Geffrard heeft plaats gehad. In den nacht Yan den 2*2 tot den 23 is het nationaal paleis door 6en deel der opstandelingen aangerand ge worden door den wachtpost verdrevenliepen zij naar de gevangenis, sloegen de poorten in, en maakten zich van een der forten van de stad meester. De troependie de bezetting van Port-au- Prince uitmaaktenwareu spoedig vergaderd snelden de opstandelingen achterna en hadden omtrent den morgen reeds den opstand beteugeld. De stad is in staat van beleg verklaard en bfi het vertrek van den koerier was de kalmto geheel hersteld. ENGELAND. Professor Cameron te Dublin onderzocht onlangs, op uitnoodigiag der politie, eenige voedingsmid delen waaronder ook ruwe suiker die hier te lande zeer veel door den burgerman gebruikt wordt. Hij vond daarin voornamelijk twee soorten van insecten. In de ruwe of bruine suiker ziet men namelijk hier en daar roodachtige stof kor reltjes die zich bewegen. Door middel van een loep of van een micros coop ontdekt men dat het kevertjes zijn met een schubacbtigen kop voorzien van twee vedervor- mige voelhorenszij hebben pooteu met spitse nagels. De andere soort van dieren zijn mijten. Deze hebben eea afgrijselijk voorkomen. De poo len loopen in ware kromme spitse dolken uit. De kop bestaat uit twee tegenover elkander staande knijpers. De ongeraffineerde suiker wemelt in derdaad Yan deze mijten. Cameron telde in een suikermonster van y2 wichtje 500 dierenin J/2 ned. pond van een tweede monster 42000, en in Ned. pond van een derde monster 268000 mij ten. De witte geraffineerde suiker beval geen enkel levende mijt. Hier ontbreekt den dieren stilïstofhoudend voedselzonder 'fc welk zij niet leven kunnen. DU1TSCIILAND. Uit Torgau bericht men hot volgende feit Een in de Annaburger wouden als houtopziener aangesteld persoonvader van drie kiuderen bemerkte sedert eenigen tijd dat er aanzienlijke partijen aan het geveld hout ontbraken. Om den dader te ontdekken stelde hij zich eenigen tijd op de loer en meende in de beide onderhoutves ters H. en B. de dieven ontdekt te hebben; hij aarzelde dan ook niet om van zijn vermoeden aan den opper-houtvester mededeeling te doen. Krachtens een ingesteld onderzoek vernamen de beide onder-houtvesters weldra wie hun aanklager was geweest en lieten zich op onderscheidene plaatsen hevige bedreigingen tegen den houtop ziener ontvallen. Sedert den 26 Febr. 11. intusschen, was deze persoon niet weder teruggekeerd uit het boschwaarin hij zich ambtshalve had bege ven. Na vier dagen zijne terugkomst vruchteloos verbeid te hebben werden dé bewoners van de omstreek oulboden om met den opper-houtvester het bosch te doorkruisen en te onderzoekeu. Ook dit bleef eenen geruimen tijd zonder gevolg, tot dat men eindelijk de jachthouden had medegeno men. Deze bleven nu in het diepst van hot kreu pelhout bij eenen stam staan en snuffelden en krabden met de pooteu. Natuurlijk dat men al daar begon te graven en inderdaad kwam nu ook weldra het lijk van den vermiste te voorschiju. Door een schot in den rug en zes sabelstekeu had men den ongelukkige omgebracht. Opeulijk beschuldigde nu echter de zoou van den vermoorde den onder-houtvester B. van den moord en het gedrag van dezen verwekte dan ook oogeublikke- II)k zulk eene hevige verdenking dat hij onmid dellijk werd in arrest genomen. Hij moet de daad reeds bekend en de wraak als motief voor zijne misdaad opgegeven hebben. In de vesting Comorn is dezer dagen een Rus sisch agent gearresteerd. Een 30tal situalie-tee- keniogen van versterkte plaatsen zijn bij hem gevonden. FRANKRIJK. Wij ontleeneu aan een der meest gelezen wor dende bladen het verhaal vau het volgende ver schrikkelijke voorval, aan eenige jachtliefhebbers te Elissondo in het gebergte Olagne te beurt ge vallen. Eenige jongelieden uit den omtrek van aanzien lijken huize gingen op de jacht om reebokkon en wilde zwijnen te vervolgen. Dien ten gevolge dieper in het gebergte doorgedrongen zijnde en reeds de geschiktste posten bezet hebbende, zagen zij plotselings twee beeren, Wë'ke de honger naar de dalen had gedreven, op hen afkomen, en dit op eene plaats, waar niemand ooit hunue aan wezigheid zou vermeed hebben. Onze jongelieden gaven in der ii\ bij herhaling vuur, hel gelukte hun echter n'.'et een dezer beide monsters te doo- den en ?Aj moesten zich dus op eenen worstel strijd 0£ dood en leven voorbereiden. Eon der jagers werd zóó mishandeld, dat hij het bewustzijn verloor een tweede werd, in de worsteling, de arm van het lijf gerukt; de overigen werden bijna allen in meerdere of mindere mate gewond of gekneusd. Slechts twee dezer jagers slaagden er in zich achter eenen zwaren boom te verschansen. Langen tijd onderhielden zij van daar met de beide mon sters een beet gevechtdat met den dood van het eene eindigde. Des te woedender waren nu eGhter de aanvallen van den anderen beer. Ge lukkig dat het geknal van hunne herhaalde charges twee soldaten van de civiele garde tot hen loktediena den beer gedood te hebben aan de vreeselijk gekwetsten de hulp bewezen welke hun deerniswaardige toestand vereischlte waarna zij hen naar een nabijgelegen dorp trans porteerden. Slechts twee jagers waren gelukkig genoeg er zonder kwetsuren af te komen. SLUIS 28 Maart. Gisteren morgen te acht uren rukte, onder het commando van den garni- zoens-commaudant Koorevaar, de vrijwillige schut- lersvereeniging alhier met het garnizoen uit tot het doen van een militairen marsch over Oost burg eu Zuidzande. Te Oostburg namen de heeren officieren mitsgaders een aantal leden dervereeniging deel aan de vergadering, gehouden naar aanlei ding van den oproep iu het vorig nommer van dit Weekblad. Tot leden van het centraal-comité werden uit deze gemeente verkozen de heeren J. Lansen Croiu, J. Ie Roy en K. T. Koksma. Te half drie trok m,ën Sluis weder binnen. De tocht werd door het heerlijkst weder begustigd. SLUIS, 28 Maart. Een uitgelezen publiek uit de gemeenten Sluis, Sint Anna en Heille was, met enkele vreemdelingen en bewoDcrs van om liggende gemeenten eergisteren avond in de hel der verlichte groote zaai van het raadhuis opge komen ter bijwoning van de aanvankelijk op 19 Maart bepaalde, doch wegens ziekte-omstandig heden tot 26 Maart verdaagde soirée. ïn dat op zicht zijn dus onze verwachtingen niet beschaamd geworden en de brillante iuteekeuing is door eene brillanle opkomst bekroond. Wij weuscben daar mede huo, die het denkbeeld tot hel geven dezer soirée hebben opgevat en verwezenlijkt, van harte geluk: 't moge den héeren Blaaubeen, Fabius, Hemsiug, H. M. Hennequin, Koksma en Koorevaar eene slreelende beloonidg zijn voor hunne vele en belangelooze moeiten, eene aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan en door het aauwen- den van alle mogelijke middelen de soirées te stempelen tot avonden, waar allen, zonder onder scheid van rang of stand, elkander gaarne ont moeten, om er nevens een onbetwistbaar kunst genot het genot te smaken van een gezellig ver keer. Dat de soirée van 26 Maart een avond was van onbetwistbaar kunstgenot, dat zullen allen getuigen, die haar bijwoonden. De heeren Blaaubeen en Koksma toonden hun meesterschap op de piano, de heeren Stoicz (vader en zoon) op de fluit, de heer de Smet op de viool. Dat de eerstgenoemde zijn meesterlijk pianospel door een meesterlijk ge zang kan begeleiden, zullen allen verklaren, die hem zijn Schiveizerisches Alpenlied hebben hooren voordragen. Behalve bovengenoemden zorgden de heeren van Dale, J. F. Hènnequin, Kommers en de Raadt voor eene behaaglijke afwisseling door de voordrachten van ernstige of komische stukken welke alle met belangstelling en welgevallen ge hoord werden. Uit meer dan één mond verna men wij dan ook de betuiging, dat in eigen mid den overvloedig krachten en talenten gevonden worden om genotvolle soirées musicales et litté— raires in het leven te roepen, en toch weten we, dat niet allen, die daartoe in staat zijn, de schat ting van hunne talenten hebben aangeboden: dit zal echter, zijn we wol onderricht, een volgenden winter geschieden; dón hopen we in eene volle zaal nevens bovengenoemden, niet alleen andere heeren maar ook dames te zien optreden, om hunne offers le brengen op het altaar van kunst en algemeene menschenmin. De soirée heeft ten voordeele der algemeene armen de som van f 189,69 opgebracht. De minister van oorlog heeftals een vervolg op de daartoe betrekkelijke aankondigingen, voor komende in de Staats-Couranten van den 9, 24/25 Februari jl., ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat er dit jaar geene jongelingen als kadet bij de Iion. Milit. Akademie zullen worden toegelaten. Door den heer Caminada werd in de jongst gehouden vergadering der vereeniging van fabriek en handwerksnijverheid een nieuw torenuurwerk tentoongestelduit do fabriek der heeren Haak gebr. Caminada en Dupont. Dit werk bestemd voor eene stad (gemeente) in Staalsch-Vlaandcren wordt, blijkens de daaromtrent gegeven toelichting, gedreven door een afzonderlijk gewicht, dat elke 15 seconden door het uurwerk zelf wordt opge wonden, terwijl het werk geheel vrij is van allen invloed tot verstoring ontstaan uit stormvorst etc. Het is voorzien van twee slagwerken, bene vens compensatie en remontoir, aJies naar de nieuwste constructie, die de wetenschap aan do hand geeft. Dit werkstuk was voor de vergadering zoodauig opgesteld, dat 2 stellen uur- en minuut wijzers voor wijzerplaten van 2 el 80 duim in hunne natuurlijke grootte in werking werden vertoond. De vinding en werking werd door de vergadering bijzonder geroemd. N. R. Ct. Aan het hoofd van de Middelburgsche Courant van Dinsdag 26 Maart 1867 staal een artikel, dat ons met diep leedwezen vervult. *t Is eeu schan delijk artikel schandelijk, ja! maar de schan delijkheid valt ten deel aan de Zeeuwsch-Vla- mingen Wij danken de verschoonende opmerking der Middelburgschewij betreuren de houding der Zeeuwsch-Vlamingen De eerste grasboter is door J. Lievaart te Delft den 21 II. aan Z. M. den koning geleyerd,

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3