BINNENLAND. kennis gegeven dat hij op grond van vorenbedoeld artikel 16 had hij te dragen in hun onderhoud. Het kabinet van 's Grayenhage heeft toen ge ineend een beroep te moeten doen op de ouder- teekenaars van de VVeener slot-actemaar de graaf von Bismarck (die zich ongetwijfeld geene ïiieuwe verwikkeling op den hals wilde halen welke eene zeer ernstige keering zou kunnen aannemen veranderde nu van houding en insi nueerde, dat hel wcnschelijk was om de zaak in statu quo te laten lot dat de Noord-Duilsche con federatie zou hebben beslistof zij er in toestemt om de koslen vau de bezetting der vesliug door de Pruisen voor hare rekening te nemen." Indien dit werkelijk de staat van zaken is, zegt de Nieuice Itott. Courant, dan begrijpen wij in 't geheel niet wal Nederland daarmee te ma ken heeft. Het geschil beslaat dan uitsluitend tusscben den groothertog van Luxemburg en Pruisen: tusscheu de kabinetten van Berliju cn Luxemburg. Het is vreemd dat de buitenlandsche bladen de betrekkingen van koning der Nederlanden en groothertog van Luxemburg altijd blijven verwar reu. Luxemburg is geen deel van Nederland. Nederland staat tegenover Luxemburg iu dezelfde betrekkiug als tegenover FrankrijkEngeland en eiken anderen vreemden slaat. Toen in 1839 dc bondsvergadering besloothet groothertogdom Luxemburg, 'L welk vau het aan Belgie at'geslaue deel vau het vroegere groot-her togdom was overgebleven, en het nieuw gevormde hertogdom Limburg le zamen dezelfde rechten en voorrechten le doen behouden als het voor malige groot-hertogdom Luxemburg alleen beze ten had, werd er slechts toegestaandat Limburg ouder deuzelfden regeeringsvorm en hetzelfde be stuur werd gebracht als het koninkrijk der Ne- derlauden. Met toestemming van den Bond werd dus uit sluitend Limburg tot deel van Nederland gemaakt, maar bleef Luxemburg daarvan afgescheiden onder een anderen regeeringsvorm en een ander be stuur. Dientengevolge werd ook in art. 1 der grondwet van 1840 Luxemburg niet meer tot het grondgebied van Nederland gerekend. Luxemburg is dus zoowel volgens het besluit van den Boud als volgens de Nederlaadsche grondweleen van Nederland afgescheiden staat. Hoe is het dan mogelijk, gedurig over beide za ken te spreken, alsof zij slechts één uitmaakten? Indien wezenlijk geene andere eischen zijn ge daan dan de Memorial Diplomatique opgeeft, dan is er een geschil tusschen Pruisen en Luxem burg niet lusschcn Pruiseu en Nederland. (1- w.) SLUIS 13 Maart. Bij de behandeling van art. 94subsidiëu tol bekostiging van oude werken f273,271, besprak de heer Fokker de zaak van de verbeteriug der uitwatering in het voormalig vierde district van Zeeland. Voor dat werk kwam thans het laatste gedeelte van het rijkssubsidie voor, ofschoon er voor dat gansche werk nog niets is kunnen worden uitgegeven. Uit de geschied kundige schets door spreker gegeven bleek, dat de kosten van dit werk op f 620,000 wareu geraamd, en dat het rijk daarvoor een subsidie had toege staan van f *200,000. De overige f420,000 moesten door de belanghebbenden zeiven worden verstrekt. Verschillende pogingeu werden daartoe aange wend, doch zonder gcweuschleu uitslag. De com missie die zich voor deze zaak had geconstitueerd, heeft zich hierop bij request tot deu kouiug ge wend met verzoek dat de noodigc f 420,000 door het rijk op dc eeue of andere wijze op billijke voorwaarden zouden worden verstrekt. Hij achtte het ongepast om, zoolang de miuister den kouiug nog niet had geadviseerd nu reeds te vragen iu welken zin de beslissing zal uitvallen en ook niet hoe de miuister over de zaak denkt. Evenwel meende hij lot aandrang van de billijkheid van het verzoek er op le moeten wijzen dat de oor zaak waardoor de belanghebbenden thans iu de onmogelijkheid verkeeren de uoodige gelden bij een te brengen, gelegen was iu de indijkingen van het Zwin voor rekeniug van het rijk. Sedert 1851 heeft de staat daardoor een voordeel genoten van f2,554,970. Hij achtte het daarom niet on billijk dal, behalve het subsidie, door hel rijk thans ook iu de outbrekeude f 420,000 worde voorzien. Hij deed uitkomeu dal het hier geen guust was die verzocht werd, maar dal alleen ceu billijke wensch werd le kennen gegeven. Hij eindigde zijne rede met den minister le verzoeken bij het onderzoek der zaak vooral le overwegen al de redenen die in deze zaak p!e ten voor de billijkheid van het verlangen der adressanten. De minister meende in den geest vau den heer Fokker to handelen, door thans geen bepaald antwoord te geven doch gaf alleen te kennen dat het hem verwonderde dat men helgeeu hier gevraagd wordtniet wil beschouwd hebben als een gunst. Z. M. heeft bij het wapeu der infanterie be bloemd 6de reg. lol majoor, den kapit. lsto kl. J. 3. H. Vclius Baartvan het korps. Herbenoemd lot burgemeester te Aardenburg, P. L. Reepmaker. Van wege den minister vau binuenlandsche za ken is ter kenuis van de belanghebbenden ge bracht, dat de exameus ter verkrijging van acton van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1867 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. s. Zijdie zoodanig examen wenschlen af le leggen, worden verzocht zich vóór den 10 April 1867 schriftelijk aau le melden aan het departement van binueiilandsche zaken, en daarbij nauwkeurig op tc geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nummer der pro gramma's, vastgesteld bij koninklijk besluit van 2 Februari 1867 (Staatsblad no. 8).' Door den minister van binneulandsche zaken is aan de kamer een nieuw crediet gevraagd, en wel ten bedrage van twee millioeu, tol het nemen van maatregelen tegen de veeziekte. De Minister van Finanliën heeft vastgesteld het plan voor de 263sle Slaals-Loterij. Deze loterij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal ten kantore vau den directeur worden geopend op Maaudag 1 April en gesloteu op Zaterdag den 13den daaraanvol gende. Dc trekking der eerste klasse zal aan vangen op Maaudag 29 April, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 20 Juli zullen worden getrokken. In de deu 8 dezer door de provinciale stalen van Zeeland gehouden zitting zijn ten aanzien van den sloombooldienst op de Wester-Seheldo de volgende besluiten genomen Hel voorstel van gedeputeerde staten om af wijzend te beschikken op hel adres van de Zeeuw- sclie maatschappij van stoomvaart betrekkelijk hare gezindheid tot het exploiteeren van e'cn gedeelte van dien dienst, is aangenomen. - Vooraf was verworpen een amendement van den heer Vader, strekkende om in het voorstel van gede puteerde staten de toevoeging op te neineudat hel adres zooals het is liggende" niet in aan merking kon komen. Op het voorstel van gedeputeerde stalen be treffende de regeling zelve van den dienst zijn verscheidene amendementen ingediend. De slot som van een en ander isdat het voorstel van gedeputeerde staten is vervallen tengevolge der aanneming van het volgende voorstel van den heer Wiukelmau strekkende om eene uieuwe boot le doen vervaardigen en daarin den ketel cn de machine der voormalige stoomboot Stad Vlissingcn" No. 1 te plaatsen; om den ketel der stoomboot „de Zeeland" na te zien en le her stellen; om de nieuwe hooi in de vaart tc brengen tusscheu VlissingenBreskens, Neuzen enz., en dc Zeclaud als reserve voor den dienst te be stemmen. Het oorspronkelijke voorstel van den heer Win kelman strekte om eeno houten boot in plaats van eene ij urou te doeu vervaardigen. Dit punt is echter gewijzigd tengevolge van een amendement van deu heer J. L. de Jonge het welk is aangenomen en strekt om de beslissing of de boot eene houten of ijzereu zal ziju over le laten aan gedeputeerde statenin overieg met deskundigen. Mede is aangenomen een voorstel van den heer van Eek om den dienst te regelen zooals hij in November jl. heeft plaats gehad. Daarentegen is verworpen een voorstel van den hoer Hom bacil strekkende om de stoomboot „de Zeeland" te be zigen voor deu dienst op de Boven-Schelde. Tengevolge der bovengenoemde beslissing is eene wijziging gebracht in de voorstellen van ge deputeerde slalcu betreffende de aan te gaue geld- leening. zullende deze alsuu in plaats van f8t),000 slechts f 40,000 bedragen met jaarlijkscho aflos sing van f2000 in het tijdvak van i860 lot 1888. In verband met een en ander is ook de provinciale begrootiug voor 1867 gewijzigd. Een voorstel van deu heer Verhagenom de in de dienst zijnde stoombooten te vcrzckcreu is verworpen. liet in de vorige zitting ter griffie nedergelegde adres van ingezetenen der gemeeule Hoofdplaat houdende verzoek dal ook die gemeente als plaats van aanleg in aanmerking moge komen is thans naar gedeputeerde stalen verzonden teu einde naar omstandigheden te handelen. De werkzaamheden geëiudigd zijnde, is do bui tengewone zitting iu naam des Koniugs gesloten. SLUIS 14 Maart. Wij vestigen do aandacht van onze ingezetenen niet alleen maar van1 het toonkunslrainnend publiek in het algemeen op het hierachter geplaatste programma van de soiree rnusicale et littéraire welke a. s. Dinsdag alhier zal gegeven worden. Wij doeu dit met le meer vrijheid wijl wij den bezoekers der soirée een genotvollen avond durven beloven. Heeft de belangstelling der bewoners van Sluis, Sint Anna cn Heille zich geopenbaard in eene brillante in- teekening en de verwachting van de leden der commissie niet beschaamd zal deze alzoo de strcelende voldoening smaken, den armen stad genoot eene, vooral iu deze gure dagen welkome ondersleuning te bezorgen, wij vertrouwen, dat de waardeering van hare belangelooze pogingen vooral blijken zal door eene trouwe opkomst der inteekeuarenhebben velen zoo zeidon gelegen heid om zich iu het genot eenor goede muziek te verlustigen, laat ous dau deze met tc meer blijdschap aangrijpen. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland hoeft te Middelburg uitspraak gedaau in het geding tegen Augustihus Bonte oud 20 jaren zwinge laar te Ileille, thans gedetineerd, beschuldigd van moedwilligeu doodslag. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beschuldigde in den ayond van 14 October jl. aan Eduard Goppens een he- vigen slag met een hard voorwerp heeft toege bracht aan de gevolgen waarvan deze is overle den. Het heeft Bonte mitsdien schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit. Daar evenwel het opzet om te dooden niet is gebleken en de schuldige berouw heeft beloond, heeft het hof termen ge vonden tot toepassing der gunstige bepaling van art. 9 der wet vau 29 Juni 1854 (Saatsblad No. 102), en hem veroordeeld tot eene correctio neel e gevangenisstraf voor deu lijd van drie jaren alsmede in de koslen vau het geding. Ter gemeente Kadzaod hopen op Zondag den 17den Maart a. s., twee paren wél befaamde echte lieden. Jan Paulas de Winter en Catharina Suwijn, Abraham Neuféglise en Sara Suwijn de vrouwen gezusters zijnde gedachtenis te vieren van hun vijftigjarig huwelijk. De op het dorp zelf wonende de Winter en echtgenoot verkoereu builen eigen toedoen, in behoeftige omstandighedenen wil de openbare onderwijzer aldaar er zich gaarne mede belasten datgene in ontvang en beheer te nemen, wat meer gegoede afwonenden hun, onder deze ge gevens, mochten willen toeschikken, zullende hiervan lateriu dit zelfde Weekbladdankbare melding worden gemaakt. Te öostburg zijn den 8 dezer, ter voorziening in de bestaande vacaturehet volgende twaalf- zes-en drietal van predikanten in alphabelischeorde opgemaakt. Twaalftal: de heereu J. G. Blaauw te Axel; G. G. Loouier, le Ritthem; K. F. Creutz- berg te Maarssen; F. K. Dommisse, te Schraard; J. H. Gravesleinte Serooskerke; A. Hage te ZuidzaudeH. J. Janssenle Groede li. Q. Janssen te St. Anna ter Muiden H. Malcome^- sius, te Ivollumuierzwaag J. vau de Plassche te Aardéuburg; D. Rijnders, te Vleuten; J. G. Yer- hoeff, le Ridderkerk. Zestal: de heeren Blaauw, CreulzbergHage, H. J. Jansseu Rijnders en Verhoeff. DrietalCreutzberg, Bijuders eu Verhoeff, waaruit toezegging van beroep gezonden is aan ds. D. Rijnders te Vleuten. Het verdient voorzeker opmerking, dat men nog vóór dc oplossing der bezwareu, die door Belgie zoo lang en zoo hardnekkig tegen de sluiting der Ooster-Schelde worden volgehouden, reeds zoo druk met de werkzaamhedeu der afdamming is aangevangen. Behalve het aanvoeren van steen en andere materialen, eu het maken van wiekeu, voor de te zinken stukken, is een groot getal schuitjes bezig met het aanvletten van grond. Die grond wordt gesloken uit eeu schor aan de Wes- ler-Schelde, in de nabijheid van deu Frederika- polijer. Zoo dient de aanwas van deu eenen Sche!de-arm lot demping van deu anderen. De dam zal 540U ellen lang zijn. Het is dus duidelijk, dat men vroeg begint, om hem in een seizoen te kunnen voltooien. Onderwijl de verschilleude ingenieurs het ver slag hunner bevinding opmakenover de vermeen de nadoelen welke de afdamming op de Schelde boven en 't klinkt zonderling beneden Bath zou kunnen uitoelenen, zwijgt eensklaps alles over die oude en zoo veel gerucht gemaakt hebbende questie. Zou ze onder het oordeel van menschen die de Ooster-Schelde misschien nimmer gezien en er nu luttel lij ds vertoefd hebben sterven- betreurd door eenige Belgische kooplieden en be treurd door Charles Rogier, miuister van buiten landsche zakeu in Belgie? Hij toch heeft er zich als een polvp aan vastgeklemd. Gesteund door het ouomstootbaar bij het trak taat van 1839 verkregen recht, kan Nederland dat werk ongestoord voortzetleu. Elke inbreuk hierop is schennis van het verdrag, dat ons daartoe niet zooveel woorden de bevoegdheid geeft. Het geheele geschil moet ik schreef u dit vroeger dan ook noodwendig iu eeue vol ledige afdamming eindigen trots Belgie's tegen kanting. Onze minister van biunenlandsche zaken, die. gelijk men weet, vau doorzetten houdt, en in de Slaats-Courant bekend maakt, dat de Ooster- Schelde „weldra niet meer zal kunnen bevaren wordenschijnt cn 't kan ook niet anders van 't zelfde gevoelen te zijn. Gelukkig heeft hel kanaal door ous eiland, dat de Ooster-Schelde vervangt, onwedersprekelijk bewezendat hel dit vaarwater verre ovortrelV Het vonnis van deu krijgsraad in de lsto mi litaire afdeeling, in de bekeudo zaak der ka- dellen, is door bet Hoog Militair Gerechtshof to Utrecht goedgekeurd en 11. Zaterdag in het open baar uitgesproken. De verschillende straffen ziju den 11 dezer ingegaan. Men meldt 'net volgende uit Tiel9 Maart: Meden, bij het verbrijzelen van eeu stuk steen kool vond men binnen dezeJ'vC eene nog levende tori welk dier zeker bij wording of formatie der kool er in opgeslot'eu is geworden zoo h waarschijnlijk dit beest eeuwen achtereen jé staal heeft moeten dr,ori)ren„eu ««ui Op Zaterdag vóór Pasehen zal le Utrecht eene vergadering worden gehouden voor leeraren hij het middelbaar onderwijs. Ituiiu 200 leeraren heb ben e kennen gegevendat zij op dio vergade ring tegenwoordig zullen zijn, of bereid zijn toe tc treden tot eeno op lo richten vereenigiïn. en wel u, Zuid-Hol and 67 uit Noord-Holland K uit Gelderland 24, uit Zeeland 18, uit Utrecht 10, uit friesland 10, uit Uiuiburg 10, uit Over-

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3