een andereneen hoogeren grondslagdien van eerlijkheid en goede trouw ik spreek bier alleen van liberalen, omdal het liberalen waren, die den heer Keuchenins ondersteund hebben. Maar ofschoon Nederland in het algemeen niet zoo zeer op de hoogte van het constitutionele stelsel staatzoodat er geene verwarring kan geslicht worden zoo ais nu is geschied en ook in 1853 plaats had. toen dezelfde partij, de con servatieve richting, de Aprilbeweging iu het leven beeft geroepen toch is gebleken dal de con stitutionele beginselen wortel hebben geschoten. Vele kiezers worden wakker geschud, niet uit den dommel waarin hunne gewoonlijk niet-kiezende mede-kiezers verkeerden maar tot het begrip dat men hier te maken had met de handhaving der constitutionele rechten des volks. De Kamer is thans op zoodanige wijze samen gesteld dat de Regeering moet zeggen ik heb den slag verloren. De Regeering kan in deze Kamer geene meerderheid verkrijgen voor de denkbeelden, die zij lot nog toe heeft ontwikkeld. En nu de rampen die men over Nederland heeft gebracht, iu de eerste plaats heeft men nadeel toegebracht aan eene instellingdie ons allen lief is, aan het constitutioneele koningschap. Men heeft verder eene Kamer verkregen die geacht kan worden in een twijfelachtigen toestand te verkeeren 'een ongelukkigeu toestand waarin een naburig rijk ..een jaar geleden verkeerde en daar zoo allernoocilo tigst bleek te zijn ik bedoel Eelgio dat alle partijen ten minste daarover tevreden zijn dat de balans is doorgeslagen aan welken kant dit zijn moge. Met dergelijke Kamer, waarin do partijen elkander opwegen, is het voorzeker moeielijk te vegeerea, want van eene enkele slem hangt dikwijls een besluit af. In dergelijken toestand heeft.de Regeering ons land gebracht. Ik zal zwijgen van de bitterheid den wrok en den hartstochtdie in het leven geroepen zijnen die hel gevaar doen voorzien dat kalme redeneering, zoo als vroeger, nu zal wijkeu voor de animositeit die ontslaan is door de handeliugen die plaats gehad hebben en waardoor de verkiezing van velen is geleid ge wórden. De Regeering heeft ook door hars handelingen het vooruitzicht geopend dal hetgeen zij met zooveel moeite lol stand gebracht heeftde te genwoordige toes and, toch niet zal kuunen blijven bestaan want he'l is voor een ieder duidelijk dat die steun verkregeu door die uit den poliiieken slaap opgewekte kiezers niet blijvend kan zijn omdat die prikkel later niet meer kan worden aangebracht; heizelfde verschijnsel dal zich heeft voorgedaan na de eerste verkiezing na de April beweging. Het gezag van de Vertegenwoordiging is voor een groot deel verloren. De heer Godefroi heeft er reeds op gewezen hoe de Regeeriug op drei genden toon de Kamer durft behandelen. De reden van ontbinding ontneemt alle kracht aan de Vertegenwoordiging. Indien die redeu waarheid is, dan hebben de Verlegeuwoordiging en de Grondwet beide inderdaad opgehouden te bestaan, en bestaan zij nog slechts in naam. Willekeur van de Regeering ja dat stelsel is bevorderd, want, wil men het gevaar outgaan, dergelijke bewegingen als nti ontstaan zijn tegen zich ie zien opwekken, dan moet men iu vele opzichten buigen. Eu nu vraag ik ten slotte wat ook niet van hel minste gewicht is of de moraliteit der natie daarbij gewonnen heeft? Als men let op de mid delen die zijn iu het werk gestelden op de wijze waarop zij geëxploiteerd zijn moet uien dan niet bekennen dat de moraliteit der natie veelzeer veel geleden heeft door lielgeen hoeft plaats gehad? Ook in dit opzicht zijn dus rampen over Nederland gebracht. Ten slotte. Wat moet ik na deze retrospective beschouwingen doen Het antwoord kan niet moeielijk zijn. Mijn geachte vriend do heer Godefroi, heeft, met het oog op hetgeen gebeurd isgewaarschuwd tegen de gevolgen vau ons vertrouwen aan de Regeering te onthouden en tegen de begrooting te stemmen. Wanneer zij die regeeringspartij zouden kunnen ziju zeide hij, het aan deze Regeering moeilijk maken, dan zal hunne toekomst wellicht verloren gaan. Ik weel niet, Mijue Hecreu welk middel het best geschikt is om die partij, die ik de couslitutiouele hij uitnemendheid noem de liberale partij de teugels in handen te doen nemen. Maar dal weet ik dat hier hetgeen Yan veel grooter gewicht is de moraliteit van de natie op het spel staal. En nu mag ik er niet toe medewerkendat de natie vrede leert hebben met maatregeleu en handelingen die ik met de waardigheid van het volk in strijd acht. En om daartegen protest in te leverenzal ik aan de ons voorgestelde be- grootingcu mijue slem onthouden. FRANKRIJK. Dal do Franschen zich het bij uitstek beschaafde volk der wereld uoemeu is overbekend. Welnu dat beschaafde volk is zeer licht hij den neus te leiden. Dezer dagen maakte een geleerde bekend dat hij de verleden weok plaats gehad hebbende zoneclips men zich door een kikvorsch kon doen aautooucu wanneer deze aanving. Daartoe moest men in eene kom met water een kikvorsch plaat sen cu levens een laddertje; zoodra nu de eclips plaats hadzou de kikvorsch liet laddertje op- klouteren en uit hét water stijgen. Wat deden nu de Parijzenaars Ze schaften zich om strijd kikvórschen aan om dat groole wonder te zien To Marseille ontvangen berichten melden dat cp het eiland Mitylene eene ontzettende aardbe ving heeft plaats gehad, waardoor het grootste deel der huizen van de hoofdstad zijn ingestort en verscheidene honderden inwoners het leyen hebben verloren. BELG1E. Zondag den 10 Maart zijn de manschappen van het Belgisch Mexicaausch legioen te Autwerpeu ontscheept zij werden door de verzamelde me nigte met geestdrift ontvangen. POLEN. De Poolsche bevolking van Warschau heeft heimelijk eeu manifest aan de volkeren en re- geeringen van Europa gericht, ten einde op nieuw haren vreeselijken toestand ie doen ken nen zij schildert daarin den staat van Russisch Polen op de volgende wijze„Waarheen wij ook onze oogen wendenworden wij niets anders ge waar dan weduwen en weezen, tranen en bouw vallen, een wezenlijk groot kerkhof, een land van verwoestingen en rouw. De dappersten onzes lands zijn gevallen gedeeltelijk op het slagveld, gedeeltelijk op het schavot; onze beste medebur gers smachten in den kerker of in do ijsvelden der verbanning. Onze geheele jeugd wordt, zoodra zij 17 jaren bereikt heeft, ingelijfd, om de Rus sische balailious op de Aziatische grenzen aan te vullen onze taal is verboden onze wellen wor den opgeheven onze kerken gesloten. lederen dag moeten lange rijen van staalkundig veroor deelden den weg van verbanning inslaau zonder vonnis en blootelijk om de verdenking waaronder zij liggen dat zij hun vaderland bemiuncu. Zij zien den geboortegrond nooit wedernoch ge slacht noch ouderdom vinden genade. Wij hebben beleefd dat kinderen van 1) jaren door Murawief naar de Amur werden verbannen. Men heeft geheele sleden eu dorpen ontvolkt, om de bewoners naar koudere streken te slepen, die zij vruchtbaar zullen moeteu maken. Duizenden vrou wen en kinderen sterven onder weg van koude, honger en allerlei ontberingen." Het manifest bevat voorts nog eene opgave van officieele cijfers van de sedert 1863 reeds gevallen slachtoffers. Hun getal beloopt lot 141,882 perso nen waaronder de ingelijfde individuen niet zijn begrepen. Hoewel hel hoogst moeilijk was onder- teekeuingen voor het mauifest bijeen te zamelen droeg het noglaus de namen van 129,213 inwoners Yan Polen. ENGELAND. Een nieuwe transatlantische telegraafonderne- ming is thans te Londen op touw gezet. De lijn zal loopcu van Falmouth over de Azorjsche eilan den naar Halifax. De dépêches zullen niet meer dan f 48 kosten. Hel stoomschip Gibraltar, de voormalige Sumter der Amerik.geconfedereerden, heeft laalsll. Woens dag zijn einde bereikt het is op de hoogte van Boggersbauk vergaan. De bemanning heeft zich in de booten gered en werd vervolgens door een visschers vaar tuig opgenomen. lederen dag worden in Engeland 15 millioen spelden verbruikt, ter vervaardiging waarvan p.m. 1350 Nederlandsche ponden koperdraad noodig zijn. Een enkele fabriek van spelden in Birmingham, verbruikt jaarlijks 150 tonnen (a 1000 Nederlaud- sche tonnen ieder) koperdraad. Dl i i v., 11 LAND. Volgens opgaven van den Pruisischen consul te Jeruzalem beslaat de bevolking dier stad in ronde getallen uit 7100 Israëlieten 5000 Mahomedanen eu 3400 Christenen. Onder deze laatsten zijn gelijk in geheel Palestina de Grieken het tal rijkst (2000), dan volgen de Rpomsch-Kalholieken (900i. enz. Onder de Mohamedanen bevinden zich nog slechts 8 familieu, welke zich beroemen af te stammen van wapenbroeders van den dapperen Sultan Saladin den veroveraar van Jeruzalem tijdeus de kruistochten. Eene weduwe die wegens stelen terecht stond' is door de rechtbank Ie Presburg vrijgesproken als hebbende gehandeld zonder oordeel des ou derscheids. De rechtbank kwam lot die couclusie door den doop (dc vrouw was vroeger belijdster der mozaïsche leer) gelijk le stellen met de ge boorte. De vrouw heeft van deze uitspraak partij getrokken door dadelijk diefstallen te plegen eu kan, volgeus de door de rechtbank gehuldigde leer daarmede nog verscheiden jaren ougestrafi voortgaan. ITALIË. Voor eenigen lijd sprong te Pausilippo een kruilmolen in de lucht. Men verneemt dat het ongeluk is toe te schrijven aan opzet. Men had ontdekt dat buskruit gestolen was en de verden king viel op een oflicier bij den kruitiuolen in dienst, die bij geringe bezoldiging, rijtuigen en paarden hield. Een onderzoek in zijne "vertrekken deed het kruit vinden eu terwijl proces-verbaal werd opgemaakt, wierp in eeu oubewaakt oogeu- blik de oflicier zijn braudende sigaar in het kruit, waarop do ontploffing volgde. Hel aantal dooden wordL op 40 a 50 geschat, dat der min of ineer ernstig gewonden op 25. SPANJE. Uit Madrid schrijft uien van 21 Febr.dat het schrikbewind nog steeds voortduurtde gevange nissen zijn vol gepropt met vaders van huisgezin nen. Die arreslaliën en dit is een niet onbe langrijk kenteeken geschieden niet meer zonder protesten en zelfs tegenstand uit te lokken, maar wanneer de vrouwen zich verzetten, of de kinde ren schreeuwenworden vrouwen en kinderen mede in hechtenis genomen. Men mort eu dreigt en wacht blijkbaar op eene geschikte aanleidiug tot eeu opstand en van den opstand tot de om wenteling is er slechts een stap. Daaromtrent is men het eens. De vraag is slechts hoe lang zal nog de tegenwoordige toestand duren De harts— ochtelijksten meenen, nog een of twee ui an den de meer gematigden zijn van oordeel dat het niet langer dan Juli zal zijn. De finanlieële toe stand is allerellendigst; de belastingen zijn druk kend; men heeft die reeds een jaar bij anticipatie geïnd en men spreekt weder van het opleggen van nieuwe gedwongen belastingen tot eeu bedrag van 800 millioeuen realen, lutusschea blijft men ten hove steeds even verkwistend. Hel hof ver leert maandelijks omstreeks 100,001) dueros (f238,OüOj meer, dan het inkomen van het koninklijke huis bedraagt. Om in deze spilzucht te voorzieu, heeft men reeds de rest der hypotheekbrieven moeten verkoopen, waarmede de uitgaven tot 1866 moesten worden bestreden. NOORD-AMERIKA. Daar het misbruik van sterken drank in de Vereenigde Staten, ook ouder de bewindslieden en de volksvertegenwoordigers, geenszins zeldzaam is maar zich ook le Washington op ergerlijke wijze voordoet, is er daar ter stede zeer onlangs een matigheidsgenootschap, onder den naam van Congressional Temperance Society, opgericht; een senaatslid is hoofd, de president van het huis van vertegenwoordigers is lid van het bestuur der ver- eeuigiug en zij houdt eiken Zondag vergadering iu het gebouw vau het congres. PRUISEN EN NEDERLAND. In het Mém-rial Diplomatique leest men het volgende. Niettegenstaande de logenstraffing, die door de Nord-Deutsche Allgemeine Zeitung aan dc Avenir National gegeveu is, blijft dit blad volhouden dat het Pruisische gouvernement van hot kabinet te 's Hage vergoeding in grondgebied eischt voor de losmaking van Limburg van den Duitschea Bond. Inlichtingen uit goede bron geput stellen ons iu staat om den stand der onderhandelingen te omschrijven die tusschen Pruisen en Nederland gevoerd worden met betrekking tot de herlog- domtneu Limburg eu Luxemburg die in der i§d deel uitmaakteu van den Yoorinaligen Duilschen Bond. Nadat het hof van Berlijn de ontbinding gepro clameerd had van den bondsdag le Francfort drong het aan op de terugroeping van den gezant* dien de Koning der Nederlanden in zijne hoeda nigheid van groot-hertog van Luxemburg aldaar had afgevaardigd. Het gouvernement van Nederland stemde in de terugroeping van dien gezant eerst toe toen het den vijfden Augustus 1866 van den Pruisischen gezant le 's Hage eene officieele dépêche ontvan gen had waarbij de Pruisische regeering ver klaarde dat zij de onzijdigheid van het groot hertogdom slechts erkennen eu eerbiedigen zou wanneer de Koning der Nederlanden door zijnen gezant bij den voormaligen bond terug te roepon, constateerde dat de betrekkingen tusschen dien houd en het groot-hertogdom Luxemburg hadden opgehouden te bestaan. Tegenover hel terugroepen van den bedoelden gezant, op die wijze door Pruisen zelf gedaau moet de aanvraag van het Nederlandsche gouver nement overbodig schijnen om door eene nieuwe diplomatieke akte le bewijzen dat de banden die Limburg eu Luxemburg aan deu Duilschen Bond bechLlenwettig verbroken zijn. Het puut van geschil moet dan ook niet gezocht worden iu den eisch van Pruisen om zich de rechten van de oulbouden confederatie toe le eigenen maar wel in de bewering vau Pruisen dat bet recht heeft om in de vesting Luxemburg garnizoen te leggeneen recht dat volgens Pruisen voort vloeit uit verbintenissen van vroegere dagteeke- uiug dan de bondsacle en die ten doel hadden om de militaire belangen le waarborgeu zoowel van Pruisen als van Nederland. Tegenover de argumenten van Pruisen stelt Ne derland artikel 16 van het tusschen heide staten den 8 November 1816 gesloten Iraclaat (behoo- rende lot het generaal reces van 29 Juli 1819) welk artikel aldus luidt: De plaats Luxemburg vesting zijnde van den Duilschen Bond en de g-ouveruementen van Pruisen eu Nederland gevolgelijk niet geacht kunnende worden gehouden te wezen om haar in hel belang der gemeenschappelijke verdediging uitsluitend voor hunne rekening le moeten ou- derhouden, zoo wordt de kwestie van dat onder houd behoudens de wijzigingen omschreven in de voorgaande artikelen, nadrukkelijk gereserveer d voor de beraadslagingen van den bondsdag. De Koning der Nederlanden houdt slaande, dat, nu de bedoelde vesting opgehouden heeft hondsvestiug te zijnPruisen geen recht meer bezit om er garnizoen in te leggen, een recht, dat het vroeger slechts uitoefende als gemachtigde van den Duitschen Bond. Desniettegenstaande heeft Pruisen niets slechts: meer troepen dan vroeger in de vesting gelegd maar den Koning der Nederlanden bovendien

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2