BINNENLAND. en liet Ncdeilandsch gouvernement verklare, dat Zijne Majesteit vordert om het onrecht van zijn ambtenaar door wapengeweld le bekrachtigen. Dan ontstaat de Banjermas- sinsche oorlog. De Nederlanders laten hunne zonen hun bloed storten voor dien zotten oorlogde arme inlanders worden natuurlijk onmenschelijk getuchtigd en ons Hoog gezag wordt hersteld. Wij zijn geleerd om dit voortreffelijk te vinden. Maar zooveel gezond verstand is er bij onze zui delijke broeders wel om te denken„Wat zouden wij dat eiland toch beter kunnen beheeren dan die Hollandsche Enfin ofschoon de ernst des tijds mij verbiedt om veel verschooning te gebruiken, durf ik toch niet wel het woord te noemen, waarmee ik onze natiebij gelegenheden als dezeheb hooi en bestempelen. Waar ik nu zulk een humaan kosmopo litisch liberaal en redelijk streven zich zie openbaren eene poging om de orde der natuur, het evenwicht der krachten te her stellen daar schud ik het hoofd als ik aanstonds onze journalistiek de Turksche trom hoor roeren en een Poolsch rumoer maken, als zou er een aanslag gesmeed worden tegen de majesteit van het rijk. Oostenrijk heeft er in der lijd ook zoo tegengespnrteld. En hoeveel beter zou het gedaan hebben, wanneer het bij tijds Venetië vrijwillig had afgestaan. Waarlijk, met hun huisbakkenpolitiek, met kleinburgerlijke philisterij houdt men de wet der geschiedenisde eischen der bescha ving de veroveringen eerier wereldburger lijke staatkunde niet tegen. Wij keeren tot Pruisen terug. De strib- beling is reeds begonnen. Trouwens de aanleiding lag voor de hand. Luxemburg Limburgde betrekking tot den ouden Duitschen Bond, hadden den weg voor de gewcnsclite ruzie reeds gebaand. Dat de Kölnische Zeitang het als een axioma poneert dat de nieuwe Noord-Duitsche Bond de erfgenaam is van den opgelosten Oud-Duitschen Bond, dat Nederland eenige millioenen betalen moet om Limburg los te maken van Duitschlaud een verband dat ons niets dan lasten heeft opgeleverd dat zij de mogelijke tegenwerpingen van Neder land voorloopig beantwoordt met een sar casme dat volmaakt gelijkt op het cynisme van omgekochte bladen wat is daarvan de ernstige zijde Dat de Aachener Zeitung eene ironische karakteristiek geeft van onze malaise en al onze zwakke punten zoo nauwkeurig opgeeftdat er niets aan te verbeteren valt wat is daarvan de be- teekenis? Dat onze couranten slechts gif hebben voor landgenootcn die niet van hare partij zijn en geene tanden voor den builenland- schen bedrieger wil ik nu niet betreuren. Wel is waar heb ik mij vermeid in de fiere taal van het Brusselsche blad La Li berie in antwoord op de Alg. Norddeutsche Zeitung', die met het oog op het verschil van taal, in bedekte termen had te kennen gegeven dat de Vlamingen niet ongunstig gezind zouden zijn voor eene eventueele annexatie. Indien de Allg. Nordd. Zeitung antwoordt daarop de Brusselsche Li- berté zich verbeeldtdat zij met haar beroep op de verwijdering tusschen de beide Belgische rassen aanhangers zal winnen wij zeggen niet voor de Pruisische, minder nog voor de Duilschc maar voor de Bis- marcljsche zaak dan antwoorden wij namens de Vlaamsclie bevolkingwelke zij schijnt te willen bewerken en te vleien, dat zij zich schromelijk bedriegt. Die bevolking buigt niet voor het succeszij is begaafd met eene groote massa gezond verstand en een krachtig gevoel van recht. De moord dadige uitvindingen van een geweermaker hoe uitnemend overigens, zijn in hare oogen niet hel laatste woord der beschaving. Dat de heer von Bismarck en de onwaardige dagbladschrijvers die hem verdedigen zich beroemen op de hecatomben van Sadowa en de roemrijke daden van het Pruisische leger te Frankfortop de schandelijke uitoefening van het recht van veroveringlaat hen de wonderen van het naaldgeweer, de verlaging van den geest en het geweten vieren, enz. maar althans geen aanspraak maken op onze achting. Tot dusverre wederom „de Dwaas." Wij herhalen hetwij zijn het alleen over 'l al gemeen met hem eensdus niet in alles wij vermeiden er ons in dat hij zich ver- meidde met de taal van het Fransch-Bel- gisch blad. Wij geloovendat van eenen Bond der beide Nederlanden, eene tolvereeniging eene vereeniging van krachten en weer baarheid mits het verbond van weerszijden te goeder trouw aangegaan werd iets goeds zou te wachten zijnmaar wij komen er rond voor uit om tot dit ge- wenschte doel te gerokenis het Vlaamsch sprekend deel der zusternatie, even als wij, te hoe zullen we 't noemen ge makzuchtig 't Heeft er wel iets van en 't klinkt niet zoo hard als laf t Doch we vrcezen de Walen. Eenmaal reeds verstoor.!en ze grie vend de eendracht in de nalatenschap van Karel V, het verraad van Chimay in onze nabuurschap gepleegd, de patriotten-historie der regeering van Jozef en Leopold staan ongelukkig in de geschiedenis geboekstaafd en deze de onomkoopbare geschiedenis houdt gestreng recht Zijn grondgebied onverminderd te willen bewarenis eene edele nationale fierheid. Maar zij is slechts krachtig, wanneer zij gesteund wordt door hel bewustzijndat men de hulpbronnen van zijn land beter benuttigtzijne bewoners beter regeert dan ieder ander volk het zou kunnen doen. SLUIS, 28 Februari. Z. M. heeft aan H. W. F. van 't Groenowout, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kapit. bij hel bat. rust. schutterij n°. 4 in de prov. Zeeland; benoemd bij diezelfde schutterij: lot kapt. J. le Boy. thans 1ste luit.; tot Isle luit. L. Noest, thans 2de luit.; tol 2den luit. H. G. Hammacher thans schutter. Z. M. heeft de doodstraf, waartoe Jannetje van Houten, weduwe M. van \V3ele, door hel provin ciaal gerechtshof in Zeeland veroordeeld was, ver wisseld in eene tuchthuisstraf van twiutig jaren. De minister van oorlog heeft, als een vervolg op de voorloopige kennisgeving nopens de ko ninklijke militaire akademie, lol geruststelling van ouders en voogden, dien zulks mocht aangaan, ter hunner kennis gebracht, dat wanneer dit jaar, en zelfs in het volgend jaar, geen jongelingen als kadet aan genoemde akademie mochten worden toegelaten, de admissie in volgende jaren ook op lateren leeftijd zal geschieden, zoodat de jonge lingen, weUe in die jaren hel maximum van den leeftijd volgens de tegenwoordige voorschriften mochten bereiken, het vooruitzicht op eene plaat sing als kadet niet behoeven op te geven. De commissaris des konings in dit gewest heeft eene circulaire gericht aan burgemeester eu wet houders der onderscheidene gemeenten, en daar bij mededeeling gedaan van eene missive van den minister van binnenlandscbe zakenwaarbijmet het oog op de mogelijkheid dat ook dit jaar de cholera zich in ons land zal kunnen vertoonen de aandacht der gemeentebesturen gevestigd wordt op de noodzakelijkheid om zorgvuldig na te gaan, wat uit een sanitair oogpunt in hunne gemeenten verbetering eischt. In verhand daarmede wordt het noodzakelijk geacht, om alle modderpoeleu enz., die zich "in de bebouwde kom der gemeente bevinden en alles wat schadelijke uildampingeu geeft, op te ruimen. Naar men in gewoonlijk goed onderrichte krin gen dezer hofstad verzekert zou de lieer Keu- ehenius zijne betrekking van lid der Tweede Ka mer na de begrootings-discussie nederleggen. Dagblad SLUIS26 Februari. Werden zoo hier als in de omliggende gemeenten, de ia omloop zijnde adressen faj aan Z. M. den Koning en de Hooge Regeeringtot het krijgen eener nieuwe water- Iooziug algemeen met graagte en hoopvol ge- teekend ook de gemeenteraad besloot in hare zitting van gisterendit belang n et alleen bij verzoekschrift le ondersteunen maar benoemde tevens met eenparigheid van stemmen den voor zitter, om, in vereeniging met de besturen yaa andere gemeentenzoo bij den Koning als de Hooge Regeeriug de pogingen te helpen onder steunen, welke van vele zijden aangewend wor den om op afdoende wijze een einde te maken aan den zoo hoogst schadelijken en onhoudbaren toestand waarin deze streken reeds zoo vele jaren ten opzichte der te niet gegane uitwateringsmid delen verkeeren. fa) Met houderden handteekeningen voorzien, zijn reeds of zullen eerlang deze adressen verzonden worden, De voorloopige werkzaamheden voor de afdam ming der Oosler-Schelde zijn in de vorige week met vier ploegen werkvolk begonnen. Ze bestaan in het aanvoeren en lossen van steen en het maken van wieken voor de te zinken rijsstukken Een Fransch eu Engelsch dagblad, welke beide beschouwd worden als officieuse regeeringsorga- nenhebben zich over de zaak der Schelde-af- damming zoo uitgelaten, dat er alle giond is om te onderstellen, dat de beide gouvernementen zich niet zullen laten leiden door de eenzijdige beschouwingen van Belgie, maar met onpartijdig heid zullen oordeelen. Als een blijk hoe de positie van Nederland te genover Pruisen in het buitenland wordt beoor deeld wijzen wij op het volgende in een brief, uil Parijs aan L'Etoile Beige gericht, voorkomende: Men deelt mij mede, dat de Fransche regeeriug van haren vertegenwoordiger te 's Gravenhaae «ene dépêche ontvangen heeft, waarin een belangrijk incident werd medegedeeld. De Nederlandsche tweede kamer heeftin geheim comité uit den mond van den minister van buitenlandsche zaken vernomen dat de heer von Bismarck eene nota had gericht aan het ministeriewaarin onder voorwendsel eener verbetering der grenzen van Nederland werd geëischt dat het eenig grondge bied zou afstaan. De minister zou voorts hebben medegedeeld dat hij na een kabinetsraad door den Koniug ge presideerd nog denzelfden dag een weigerend antwoord had gegeven welke verklaring des ministers door de kamer met algemeeue toe juiching zou zijn vernomen. Men meldt uit Vlissingen dat er order zou ge geven zijn om de aldaar liggende drijvende bat terijen met den meesten spoed gereed le maken. Het Staatsblad no. 8 behelst het koninklijk be sluit, waarhij het contingent der nationale militie voor de lichting van dezen jare op 11,000 man is vastgesteld zijnde 10,500 voor de landmacht eu 500 voor de zeemacht. Volgens eene door den heer do Roo van Alde- werelt gemaakte berekening zouden de financieele gevolgen van het stelsel van defensie der regee ring deze zijn een gewoon budget voor ma rine van 8 millioen en voor oorlog van 17% m llioen; buitengewone uitgaven voor oorlog 20 millioen en marine 25 millioen. Dus een ge woon budget voor het krijgswezen hier te lande van ruim 25 millioen en eene buitengewone uit gave van do millioen. Uit Deventer wordt gemeld, dat, ten gevolge van het voortdurend wassen van het water deu 17 jl. een gedeelte van deu grond der oude visch- markt is ingestort. Tevens was de gasfabriek on- dergeloopeu, zoodat men des avonds, ter verlich ting der stad, weder lot kaarsen en olielampen de toevlucht moest nemen. Men meldt uil Maastricht, 19 Februari: De runderpest is thans ook in Limburg uitgebroken. Zij heeft zich vertoond te Laar, een gehucht van dé gemeente Weert. Het door de ziekte aange tast rund is afgemaakt, zoo ook al het vee, dat met het zieke beest in aanraking was geweest of kou komen. De geïnfecteerde boerderij is onder de bewaking van het openbaar gezag gesteld. Ook is op nieuw de ruuderpest in eene ge meente vau Overijsel uitgebroken. Volgens of- ficioele bekendmaking heeft zij zich vertoond op het veerijke Kampereiland. Men meldt uil Sprang, 25 Februari: Van hier is een adres aan Z. M. den Koning opgezonden waarin de wencsh wordt uitgedrukt, dat het afmaken van gezond vee zoo mogelijk ophoudc. SLUIS 27 Februari. De 70ste verjaardag van Prins Fredekik werd heden alhier door hel uil- stekcu der vlaggen gevierd tevens werd te 12 uren op de Groo.j markt parade gehouden door het. garnizoen gezamenlijk met de leden der schulters-vereeniging. van welke we reeds meer malen gewaagden. Naar het oordeei van bevoeg den verdienden .-e manoeuvres allen lof. Na den afloop vereeuigden zich de E. A. Heeren leden van deu gemeenteraad, die de parade met hunne tegen woordigheid vereerden, met de garnizoenscomman dant Koorevaar eu de officieren der schutters-ver- eeniging daartoe uilgenoodigd, zich leu huize van den WelEdel Geb. Heer J. B. Bekaar, oud-districts commissaris, oud-burg. van Sluis, kommandeur Yan de Orde van de Eiken Kroon.

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 2