BINNENLAND. eersten dag af verklaringen te vragen over de af schaffing van hel adres of de ondervraging toe- gelalen is, zooals dit waarschijnlijk schijnt; of de beraadslaging zich zooveel mogelijk beperken zal bij wat in betrekking staat met de volmachten der kamer daar de afgevaardigden der linker zijde niet voorbarig hunne denkwijze willen uit drukken over den biuneulaudschcu toestand die maar duidelijk zal afgeteekend worden door de afkondiging van het wetsontwerp op de drukpers en van het wetsontwerp op het recht van veree- niging. Ook willen zij niet onrechtstreeks het groot vraagstuk der zaken van Duitschland op het tapijt breugen. Dit zal op zijn uur te voorschijn treden en behandeld worden met al do ontwik kelingen, die er aan betamen. De linkerzijde is dus besloten om het Fransch gouvernement te ondervragen over de afschaffing van het adres, over den binnenlandschen toestand, over de zaken van Duitschland en zelfs over de zaken van Mexico. liet laatste ontwerp over de herinrichting van het Fransch leger, eerst met eeno zekere koelheid door den staatsraad onthaald, schijnt in de ziltiug van Maandag laatst volledig gevallen te zijn. Door de eenen Hauw en door de anderen zonder overtuiging verdedigd is het door prins Napoleon afgekeurd geworden in tegenwoordig heid van den keizer. Heden verzekert men dat dit ontwerp door een ander zal vervangen worden. MEXICO. Do dagbladan van New-York van 23 Januari bevatten de volgende tijdingen uit Mexico. Havana, 11 Jan. De stoomboot Paris, den 8 uit Vera-Cruz ver trokken brengt dépêches uil Mexico31 Dec. dat is te zeggen van één dag later dan die welke er reeds zijn medegedeeld. Keizer Maximiliaan had eindelijk besloten niet naar zijne hoofdstad terug te keerenhij was op nieuw naar Orizaba vertrokken alwaar hij zich bij het vertrek der stoomboot bevond. De toestand van het keizerrijk werd al erger en erger, dat is te zeggen hopeloos. De Franschen bleven voortdurend de steden en vlekken van het binnenland ontruimen. Het schijnt dat de uilwisseling der krijgsgevangenen met Porflrio Diaz bewerktslechts de Fransche soldaten geldt cu niet de Oostenrijkers of Mexi canen. Do Mcxicaansche familien vluchten overal bij de nadering der Juaristen, Er was den 26 Dec. een spoortrein van 400 wagons en eene menigte andere rijtuigen met vluchtende familien te Tepeji del Rio aangekomen. Men verwachtte nog eou andere spool'treiuvooral samengesteld uit per sonen welke de Franschen bij hun vertrek uit Mazatlon gevolgd zijn. De troepen van generaal Miramon zijn uit Mexico vertrokken om te velde te trekken. Tfidens de samenkomst lusscben keizer Maxi miliaan generaal Castelnau en den heer Dauau Fransch gezantwaarvan reeds gesproken is werd er uilsluitend over de zaak der douane van Vera-Cruz gehandeld. ITALIË. Men leest in een Parijzer ministerieel blad* Bijzondere correspondenliën uit Rome melden dat do Paus, in de laatste lijden, samenkomsten mei het grootste gedeelte der leden van hel di plomatieke corps heeft gehad. In die samenkomsten zou de Paus zijn ver trouwen in het behoud der rust hebben getoond dank aan de houding der bevolking, welke be sloten hoeft aan geene hoegonaamdc opsloking van buiten toe tc geven, en dank insgelijks aan de getrouwheid van zijn leger. Dezo verklaringen vau Pius IX zijn gevolgd op dc bedankingenwelke hel opperhoofd van het christendom gedaan heeft aan dc vreemde mi nisters voor het zenden van vaartuigen naar de haven van Civita-Vccchia, welke bestemd zijn om zich ter beschikking van den Paus te stellen. De Paus heeft er geen oogeublik aan gedacht Rome tc verlatendoch hij was diep getroffen door do bewijzen van eerbiedige verkleefdheid welke het grootste gedeelte der souvercinen van hel vaste land hem hebben gegeven. Uit Napels schrijft men aan het Journal iles Dcbats dat, sedert de terugkomst der bisschop pen, do liberale geestelijkheid ten doel staat aan eene ware vervolging, zoodat deze genoodzaakt was zich tot dc regeering to wenden, om haren onhoudbaren toestand tc doen kennen. Dc ker ken, waarin de geestelijken nu zes jaren hebben dienst gedaan, 'worden bun door deu kardinaal aartsbisschop ontnomen, die, daarmede niet tevre den, alvorens er de geestelijken zijner keuze te laten dienst doen begint met do kerken op nieuw te wijdenalsof ze ontwijd waren geworden. Deze plechtigheid heeft reeds met buitengewone pracht plaats gehad voor de jesuilcnkerkwaarde bloem der legitimisten was vereenigd. BELGIE. Men schrijft uit Hasselt, 6 Februari: Gisteren zijn cr drie stallen door de ziekte aaugetast waarin cr zich 111 veekoppen bevouden. Er is bevel gegeven al do zieke en verdachte dieren af te maken, zonder het getal in acht te nomen. Het gemeentebestuur van Hasselt heeft zeer strenge maatregelen moeten nomen. Al de circulaliekaarlen lot hiertoe afgeleverd zijn vernietigd cu kunnen maar voor elke wijk dienen. Al de marktenzonder onderscheidmoeten buiten dc stad worden gehouden geen enkel koopman mag zijne waren door de stad vervoeren. De winkeliers mogen geene koopwaren builen hunue magazijnen ten loon stellen. Liet is verboden do kinderen op straat te laten gaan. Al de lagere scholen zijn gesloten. Men verwacht allo oogonblikken dat het bevel zal worden gegeven al het vee te slachten dat zich in de stad bevindt. Men meldt uit Brugge van 9 Februari Be stuur der spoorwegenposten en telegrafen. Bericht. De koopwaren uit Holland herkomstig eu ingepakt hij middel van stroo hooi en ander voeder, zijn bij den in- en doorvoer in Belgie verboden. Gevolgolijk is er aan de douane last gegeven de aflevering der koopwareuop die wijze ingepaktte beletten. NOORD-AMERIKA. Do provoost-generaal bij het N.-Amerikaansche leger heeft dezer dagen een volledig rapport he kend gemaakt, betreffende de verliezen, door het Amerikaansche leger geleden, gedurende den jougsten oorlog, welke, gelijk bekend is, aanving in Maart 1863. Uit dc daarbij gevoegde tabellen blijkt, dat het verlies heeft bedragen 5221 officie ren 6n 275,518 onder-officieren en manschappen, zijude een totaal van 280,739 personen. Aan do ontvangen wonden zijn overleden, hetzij op het slagveld of kort daarna, 2900 officieren en 90,886 onder-officieren en manschappen; aau de gevol gen van ziekte, ongelukken enz. zjjn gestorven 2321 officieren en 182,329 onder-officieren en man schappen. SLUIS, 10 Februari. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hare werkzaamheden den 12 dezer weder hervat, en is daarbij keunis ge geven dat door de afdeelingen lot hare voorzit ters zijn benoemd: de heeren Dullert, Thorbecke, van dor Linden, Rochussen en Geerlsema. De minister van oorlog heeft voorloopig ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat waarschijnlijk in dit jaar geene jongelingen als kadel bij de kouinklijke militaire akademie zullen worden toegelaten. Blijkens het antwoord van den minister van oorlog, op hel voorloopig verslag der kamer, is ook de tegenwoordige minister van oorlog vau gevoelen dat het behoud der vesting Neuzen eu van de forten van Breskens en Ellewoutsdijk wen- schclijk is, zoowel om steeds vasten voel te hou den iu Staatsch-VlaaudereD, als om eenige bescher ming te kunucn verlccnéu aan de scheepvaart on de Schelde. 1 SLUIS, i't Tc': '..'ij vernemen dal de uoo- dige Xofi.wMijl-.v m 'itiging is gesraagd om de Stalen c ro*.i,r ie legen het einde der loo- pcudo maand to" l houden eeuor buitengewone vergadering bijeen to roepentot het voorstellen vau fiuancieele maatregelen mot betrekking tot den sloombootdienst op de Wester-Schelde. SLLUS 11 Februari. Als eeno kleine bijdrage tot de kennis van de postgemeenschap lusschen Walcheren en deze streken strekke het vol gende: Een doodsbericht, waarbij haast was, werd als telegram tc Arnhem aangeboden don lOu, des voorm. te 9 uren 25 min., tc Vlissingen ontvangen to 10 uren 24 min.en alhier juist" 24 urcu later heden morgen te half elf uren. SLUIS. 13 Februari. Heden middag ten 3 uren vereenigden zich dc schutters dio zich vrijwillig in den wapenhandel oefenen, in de kazerne en trokken met de alhier in garnizoen liggende in fanterie onder commando van den Wel Edel Gc- strengen heer Koorevaar naar het kasteelveld daartoe bereidwillig door den eigenaar afgestaan waar er ongeveer ecu uur met excrcilieu is be steed. Een tal van nieuwsgierigen volgdewaaronder velen om te zien, hoe ver de schutters gevorderd waren. Dc uilkomst was dat het aller verwach ting heeft overtroffen. Na de ocfcuingen op het kasteelveld geëindigd te hebben, marcheerde men door de straten naar de kazerne, terwijl cr steeds verscheidene manoeuvres werden uitgevoerd. Wij moeten derhalve hulde brengen aan. hecren oprichters voor hunne pogingen om deze verceni- ging tot stand te brengenen den commandant Koorevaar roemen voor het beleid waarmedo hij de burgers het cxorcecren aangenaam weet te maken. Jammer zal het wezen zoo wij met Mei ecu officier moeten missen, die zóó den tact bezit, om met de burgerij om te gaan. Naar men verneemtzal het tooneelgczelschap „OefeDing kweekt kunst" alhier, in dilzcizoen nog slechts ééne voorstelling geven. Mocht bij do voorgaande voorstelling „de Loleling" bijzonder onze aandacht getroffen hebben niet minder ver wachting hebben wij van het tooncclstuk do Kluizenaar op Formentera," eeno vau vrijheer von Kolzebue's meesterstukken, als ook het'slot- slukJudels te S. ot eeno mislukte voorstelling ter benefice van welk stuk door den heer Boas expressclijkvoor Judcls op Ncderlandsch gebied gebracht, ons met het karakter van dicu „eersten komiek" vau Amsterdam ten volle bekend maakt. Op 1 Maart a. s. zal voor het provinciaal ge rechtshof van Zeeland terecht staan August Bonte van Ileille thaus gedetineerde in het huis van arrest te Middelburg, beschuldigd van in October jl. tengevolge van een toegebrachten stokslag, den dood van E. C. te Heille te hebben veroorzaakt Verscheidene getuigen ziju in dezen gedagvaard" lu het Januari-nommer van het Maandblad voor den Nedcrlandschcn landbouwer komt in een lezenswaardig artikel Over gekiemd koren en welke partij men er van trekken 'kan o. a. het volgende voor: Onlangs genomeu proeven hebben geleerddat het voldoende is 30 wichtjes zout te gebruiken om 1.5 Ned. pd. meel van gekiemde rogge in goed brood te veranderenhetgeen zonder die hijvoe ging onmogelijk zou geweest zijn. bovendien hebben zij geleerd dat op deze wijze gezouten brood veel langer onbeschimmeld blijft, dan het gewoon brood. Het sterker zouten vau het brooddeeg en daartoe in T algemeen 120 wichtjes zout op 6 Ned. pd. te gebruiken, is hot middel om goed brood van gekiemd meel te be reiden. Uit alle oorden des lands komen treurmaren aan omtrent de gevolgen der Z.W. stormen, die.ons land de verleden week teisterden. Uit Zalt-Bom- mel bericht men, dat aldaar al de schepen en booten van hunne ankers zijn weggeslagen. To Herwijnen verkeert men in den groolslen angst dal de dijk zal bezwijken. Te Nijmegen werd de gasfabriek van haar dak beroofd. De Oude eu Nieuwe IJsel en de Berkel ziju buitengewoon hoog. De Velperbroek staat onder eu een gedeelte van deu slaals-spoorweg is weggespoeld. Te Utrecht is waargenomen, dat de wind 155 pond drukking op de vierk. el en tc Vlissingen 130 pond uitoefende. Te 's Hertogenbosch spatten de golven over de vestingwerken. In Rotterdam is groote schade aangericht. In den ochtend van Woensdag jl. heeft omstreeks half zeven ure te IJselmonde een geweldige rukwind of hoos gewoedwaardoor de koren molen van den heer D. v. d. Blom aanzienlijke schade bekwam. De geheele kap as en verdere aanhoorigheden werden van eene hoogte van 90 voet naar beueden geworpenterwijl alles werd verbrijzeld een stuk van een der roeden zit op den dijk 1*2 voet diep in den harden grindweg en zal daaruit niet te krijgen zijn dan door uil- graving. Men meldt uit Reeds van 9 Februari: De pol ders iu de boneden districten van Gelderland lij den thans veel overlast van het water sedert ve/e jaren heeft men binnendijks zoo veel water niet gehad als tegenwoordig. Dc polders vertoonen eene onafzienbare zee. De grindweg van hier op Kuilenburg staat voor een gedeelte onder water zoodat men een grooten omweg moet nemen om daar te komen. Zoo lang slechts do weilanden ouder water staanbekommert men zich daar minder over, maar nu ook de hooger liggende bouwlanden last van het water beginnen tc krijgen wordt do boer met reden beducht voor zijn win terkoren. Mochten de tegenwoordige stormen aanhouden dan zouden het de Lingeoverlaten te kwaad krijgen en doorbraak te vreezeu zijn. Drie dagen vóór ziju aftreden heeft dc heer van Overstralengewezen gouverneur der ko ninklijke militaire akademie, eene circulaire ge richt aan ouders van kadetien, waarin zij wordea verzocht hunne zoons of pupillen geen of althans zoo weinig mogelijk zakgeld te zenden daar zij zich gewenneudo aan verteringen die het door het rijk verstrekte zakgeld te boven gaan, schul den maken en dezo gewoonte zich lichtelijk zoo danig inworteltdat zij als officieren er nog do reurigo gevolgen vau ondervinden. Als een bewijs hoe sterk er in Pruisen legen rundertyphus gewaakt wordt, kan dienen, dat 2 jongelieden van Lobith, die te Elten schoolgaan, dagelijks een uurtje vóór hun aankomst berookt worden, en dat, toen zij langs een zijpad in Elten wilden komen do Pruisische soldaten tiksch op hen schoten, gelukkig zonder ze te raken. Den 21 Augustus dezes jaars zal aan den ster renhemel een verschijusel plaats hebben, dat zich niet dikwijls voordoet. AI de satellieten of manen van de planeet Jupiter zullen door het lichaam zelf dier groote planeet worden verduisterd. Se dert twee eeuwen, dat die satellieten werden ont dekt, is datzelfdo verschijnsel nog maar eenmaal voorgekomen. Bij den bouwman P. van der Burg, tc Berkel zijn dezer dagen eenige paarden ziek geworden en oen drietal daarvan gestorven. Het gerucht was daardoor in omloop, dat cr onder die paarden eene besmettelijke ziekte was uitgebroken. Eene operatic echter, bewerkslelligd door dc rijks-vee artsen J. A. Alers en J. B lluijsmans, heeft aan getoond, dat dc ziekte het gevolg was van ver giftiging door schimmelplanten in het stroo, en er dus geen kwestie kou zijn van eene ziekte van epidemischen aard. Men schrijft uit 's Hage aan den Prccurseur, dat do bekende Belgische rechtsgeleerdo de heer Faidcr, sedert eenige dagen definitief is belast met de opdracht om Nederland tegelijk met Belgie bij den wedstrijd to vertegenwoordigen, welke door keizer Napoleon is geopend ter hekroonitig der inrichting die de grootste diensten aan de meuschiieid heeft bewezen. Nederland zal, volgens

Sluisch Weekblad | 1867 | | pagina 3